13e Jaarg:. Zaterdag 7 Juni 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Adrerteutiën ALGEMEEN OVERZICHT. O ^oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (SisM. no. 124 ■-n.df.i3, Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Be hertog van Orleans, vergezeld van den 161 t°g de Luynes en kolonele Perceval, is gisteren-ochtend te 7 uur 18 min. te Brus sel aangekomen, en aan het station namens en Koning begroet door den hofmaarschalk graaf d'Oultremont. De hertog van Orleans ls met zijn gevolg naar het koninklijk paleis beieden, waar hij met den Koning, de Ko- nnigiu en prinses Clémentine het dejeuner gebruikt heeft. Te 9 uur heelt de hertog zich egeven naar het paleis van den hertog van aanderen, waar de hertog van Rochefou- Cauld hem verwachtte. Het middagmaal Zou de hertog waarschijnlijk bij den graaf ^a" Vlaanderen gebruiken, terwijl zijn ver- 1 ek naar Londen op heden is bepaald, toen de Koning gisteren-ochtend van Lae- ken Per rijtuig naar Brussel kwam, om den ettog van Orleans te ontvangen, zijn de paar- en voor het rijtuig gestort. De Koning is °"gedeerd uit het rijtuig gestapt en heeft Zl°h verder te voet naar het paleis bege- ^en- Gedurende het langdurig bezoek door en hertog van Orleans aan de koninklijke amilie gebracht, waarbij de Koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen en hunne '"-titers tegenwoordig waren, is er met geen Woord sprake geweest van de verloving van PnnsBoudewijnmet prinses Clémentine,welke gisteren door een Brusselsch blad aangekon digd werd. DUITSCHLAND. I'e Pruisische Kamer van afgevaardigden eeft eergisteren, na een vaak zeer levendig Iat van vijf volle uren, het wetsontwerp K-ti eltende het besteden der aan de gees- ijkheid ingekomen gelden tijdens den u^urkampf aangenomen, nadat het door ^ea amendement, in gemeenschappelijk over ig tusschen de twee conservatieve partijen de liberalen voorgesteld, en door den "'nister vaneeredienstaannemelijk verklaard, gewijzigd was. Naar bij geruchte verzekerd wordt, zullen v,"'tegenwoordigers van het Duitsche rijk 1,1 het buitenland van den rijkskanselier Ca- Privi eene aanschrijving ontvangen, om, zoo 0 gelegenheid zich aanbiedt, te geschikter P «utse er de aandacht op te vestigen, dat m' t bet optreden van prins Bismarck elke lv "ed zijnerzijds op de rijkspolitiek heeft Poehouden, zoodat mededeelingen ot be- Hiuwingen, door hem gedaan, slechts de aarde hebben, welke gehecht kunnen wor- e" aa" ''ie van elk ander particulier per soon. r ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de wet behandeld betreffende den tunnel onder het kanaal. Hevig bestreden door Hicks- Beachs is de wet met 234 tegen 153 stemmen verworpen. Aan de Times werd van den 4en gemeld uit Buenos-Ayres, dat een wetsontwerp, strek kende tot het goedkeuren van een voorschot van 19 millioen dollars, door de Regeering ge daan aan de nationale en aan de provinciale Bank te Buenos-Ayres tijdens de laatste crisis, bij het Congres is ingediend en gisteren door die vergadering zou worden aangenomen. In dezelfde dépêche wordt het gerucht, dat nog andere voorschotten gedaan zouden zijn, tegengesproken. Er zijn nieuwe voorschriften vastgesteld en openbaar gemaakt voor het bezoeken van Engelsche vestingwerken. Zonder pas mogen alleen officieren en onderofficieren in uni form worden toelaten, terwijl aan vreemde lingen geen toegang mag worden verleend dan onder toezicht, en zonder dat hun aan spraak wordt gegeven op het erlangen van eenigerlei inlichtingen. FRANKRIJK. De hertog van Orleans, die, ofschoon uit Frankrijk verbannen, zich op 7 Febr. 11., daags na zijn 21n verjaardag, te Parijs kwam aanmelden voor de militie en daarop wegens overtreding der verbanningswet tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft thans gratie bekomen. President Carnot heeft hem de rest zijner straf kwijt gescholden, en hem daarop over de Zwitsersche grenzen doen brengen, vanwaar hij naar België is vertrok ken, om na een bezoek aan zijn neef, koning Leopold, naar Engeland te vertrekken, waar de familie van den graaf van Parijs sedert hare ballingschap verblijft. Toen de directeur der gevangenis te Clair- veaux den hertog van Orleans had aange kondigd, dat de president der republiek hem gratie had verleend, gaf de Prins hem zijn lëedwezen te kennen, dat er van gratie geen liooger beroep is en hij dus hiertegen niet in voorziening kan komen. In antwoord op eenige vereerende woorden van den directeur der gevangenis, dankte de Prins dien amb tenaar voor de welwillendheid, die hij steeds van hem ondervonden had. Hij heeft reeds dadelijk een manifest aan de manschappen zijner lichting uitgevaardigd. Het luidt aldus: »Ik heb mijne drie jaren in het leger willen dienen en men heeft mij in de ge vangenis gezet. Dat was het antwoord op mijn verlangen. Ik beklaagde mij niet. Vóór dat mijn straftijd ten einde is, brengt men mij naar de grenzen» De gratie stort mij weer in de smart der ballingschap. Ik ver ander alleen van gevangenschap. Mijn besluit blijft hetzelfde, niets zal mij de hoop doen verliezen om mijn vaderland te dienen. De plaats, die ik mij droomde in de gelederen, in uw midden, bij het vaandel, bewaart die voor mij. Ik zal terugkomen om die in te nemen. De uwe voor God en Frankrijk In de Kamer heeft gisteren de heer Du- may, onder voortdurende interrupties, de Re geering geïnterpelleerd over het in vrijheid stellen van den hertog van Orleans. Freycinet antwoordde, dat de Regeering zich door geenerlei politieke overwegingen heeft laten leiden, en de republiek sterk genoeg is om goedertieren te kunnen zijn. Hij verzocht de Kamer hare geschorste werkzaamheden weder kalm te hervatten. Nadat een door Dumay voorgestelde motie verworpen was, werd de eenvoudige orde van den dag, door Freyci net gevraagd, aangenomen met 313 tegen 194 stemmen, te midden van levendige woor denwisselingen. Door een aantal leden werd een voorstel, tot volledige amnestie voor tijdens werkstakingen gepleegde straf waardige handelingen, ingediend, maar met 312 tegen 141 stemmen werd de daarvoor gevraagde urgentie afgewezen. Louise Michel, die, zooals men zich herin neren zal, den ln Mei werd gearresteerd en door het gerechtshof te Grenoble in staat van beschuldiging werd gesteld, is door de doktoren ontoerekenbaar verklaard. De rechter van instructie ontsloeg haar daarop terstond van alle rechtsvervolging, terwijl zij naar het krankzinnigengesticht van Vienne werd overgebracht. Thans heeft mi nister Constans bevolen, Louise Michel vol komen vrijheid te laten, en haar zelfs toe te staan, zoo zij dit wenscht, het gesticht te verlaten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de Hongaarsche delegatie is men voor nemens Kalnoky te interpelleeren over de gespannen verhouding tusschen Servië en Oostenrijk—Hongarije. Kalnoky zal daarop antwoorden, dat de monarchie machtig genoeg is, om aan de vijandige gevoelens van Servië geene beteekenis te hechten, zoolang er althans geen werkelijk vijandige handelingen voorkomen. In de vergadering der Hongaarsche dele gatie heeft eergisteren de president Tiszain het licht gesteld, dat de delegatie, bij de behandeling der regeeringsvoorstellen, die niet uitsluitend beoordeelen moet uit het financieele oogpunt, maar daarbij niet ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1