13e Jaarg. Dinsdag 10 Juni 1890. No. 3703. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prys van dit Blad: Prijs der Advertcntiëa ALGEMEEN OVERZICHT. NIH SCHIEOAMSCHE COM Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.Ï) "^an regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. In tegenstelling met het bericht dat de Keizer zijne voorgenomen reis naar Christi- ania had opgegeven, seint Reuter thans uit Berlijn, dat de Keizer enkele dagen geleden met den chef van het kabinet der marine de laatste regelingen heeft gemaakt voor zijne reis naar Christiania en dat hij op het vastgestelde tijdstip de reis zal aanvaarden. In eene vergadering door de militaire commissie te Berlijn gehouden, verklaarde de minister van oorlog, dat de invoering van een tweejarigen diensttijd met net oog op de hervorming der tactiek onmogelijk is, en het ook niet doenlijk is dien maat regel voor de toekomst toe te zeggen. De secretaris der schatkist berekende de ver- hoogmg der blijvende uitgaven op grond der in deze zitting te stellen eischen op 10 millioen. De voorstellen tot dekking van dit hedrag behoudt de Regeering zich voor. De Pruisische Kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp betreffende de Sperrgelder bij derde lezing tegen de stemmen der vrij zinnigen verworpen. Tegenover Windthorst heeft de minister van eeredienst volgehouden, dat de Paus zijn tolerari posse (d. w. z. het kan geduld worden) omtrent het ontwerp heeft uitgesproken. De weg langs welken dit geschied is, is dezelfde, dien de Paus heeft ingeslagen om met de Pruisische re geering te onderhandelen. Vorst Löwenstein, commissaris van den Duitschen Katholiekendag, heeft de officieele bekendmaking uitgevaardigd, dat de 37e vergadering dit jaar te Coblenz zal plaats hebben. De Germania zegt, dat het tijd stip waarschijnlijk einde Augustus zal zijn en spoort bijzonder de Beieren aan om in grooten getale op te komen. ENGELAND. In het Huis der Gemeenten maakte Za terdag II. de heer Campbell eenige opmer kingen over Newfoundland, waarop de mi nister Fergusson antwoordde, dat het een zoo lastig geval is, dat de Regeering hoopt dat er eene vriendschappelijke schikking gevon den zal worden. De Regeering is volkomen bereid, het geschil aan eene scheidsre chte- bjke uitspraak te onderwerpen, maar de ge- Sevens voor eene zoodanige uitspraak zijn be zwaarlijk vast te stellen. De minister voegde er bij, dat de Fransche autoriteiten niets ge daan hebben in strijd met de bestaande trac tate n. De ontmoeting tusschen den graaf van Pa- Ljs en zijn zoon, hertog Louis Philippe, te Dover, was zeer hartelijk. Vrijdag-avond 7.45 kwamen de graaf en dehertog te Londen aan, waar de gravin hen op het perron van het spoorwegstation ontving. De reis werd onmiddellijk voortgezet naar Sheenhouse. Aldaar is door den graaf een huis voor zijn zoon gehuurd, waarin deze binnen enkele dagen zijn intrek zal nemen. Den hertog van Orleans zal door de Fransche kolo nie te Londen een gala-maaltijd worden aangebodenzijn huwelijk met prinses Mar- garetha zal nu spoedig voltrokken worden. Onder voorzitterschap van den hertog van Fife is op Mansion House te Londen eene vergadering gehouden, met het doel de op richting van een fonds voor een stoomboot op het Afrikaansche Victoria-meer te bevor deren. De hertog verklaarde, dat Engeland zich in geen geval door andere landen zou laten overvleugelen. Stanley betoogde de noodzakelijkheid van die stoomboot op het groote meer, aan welks oevers 12.000.000 menschen wonen. In eene motie werd de wenschelijkheid der uitvoering van het plan geformuleerd. Uit Mexico wordt aan de Londensche editie van den JSew-York Herald gemeld, dat En- gelsche kapitalisten landerijen hebben aange kocht ten behoeve van Iersche kolonisatie, welke door de Mexicaansche regeering aan gemoedigd zal worden door het verleenen van fiscale voorrechten. Naar uit Lissabon aan de Times gemeld wordt, heeft de Regeering in het Heerenhuis verklaard, dat het bericht van de Indepen dence Beige, volgens hetwelk Portugal een zeker gedeelte van den oever vanhetNyasa- meer aan Duitschland zou hebben afgestaan, onjuist is. De Standard verklaart, dat Engeland nooit toestemmen zal, met betrekking tot Egypte iets, wat het ook zij, op te offeren om van Frankrijk den afstand van zijn rech ten op Newfoundland te verkrijgen. FRANKRIJK. De President der republiek heeft een de creet onderteekend, waarbij gedeeltelijke of geheele gratie wordt verleend aan 72 perso nen, die veroordeeld waren wegens hande lingen bij werkstaking of wegens manifesta- tiën op 1 Mei. De Kamer van afgevaardigden beraad slaagde Zaterdag over de rechten op rijst. Deze rechten werden aangenomen met 311 tegen 196 stemmen. Art. 1 werd in zijn ge heel aangenomen. De Croix bericht, dat de twintigjarige dochter van Alexandre Dumas-fils, die zijne kinderen buiten alle begrippen van godsdienst laat opvoeden, in de afgeloopen week in de kerk der Trinité te Parijs is gedoopt. Mil. Dumasisaan het sterfbed eener katholieke vriendin tot inkeer gekomen en heeft uit vrijen wil het geloof aangenomen. Volgens de Capitale heeft de gezant van Frankrijk met de Italiaansche regeering eenige regelingen getroften tot wijziging der douane-tarieven tusschen Frankrijk en Italië. HET OOSTEN. Uit Belgrado wordt aan de Daily News geseind, dat er opnieuw eene bloedige bot sing heeft plaats gehad tusschen Serviërs en gewapende Arnauten, nabij Pristina, in Macedonië. Veertig Serviërs zouden gedood en de meeste overigen gevangen zijn. Verder verneemt de Daily-News uit Bel grado, dat de toestand in Servië zeer onrust barend is, daar de publieke opinie uiterst vijandig moet zijn geworden jegens de (regee- rende) dynastie der Obronovitch. Deze vijan dige gezindheid wordt gevoed door de radicalen, die het gerucht verspreiden, dat de ex-koning Milan met het plan omgaat een staatsgreep te wagen. De radicalen zijn zeer afkeerig van de Obronovitch's en de Servische gezant te Constantinopel moet voornemens zijn aldaar pogingen in 't werk te stellen, om aan het regeerend vorsterdiuis van Montenegro de Servische kroon te doen overdragen. De afkeer der radicalen is voor den jongen koning gevaarlijk, daar deze partij het machtigst is in het land en thans feitelijk de regeering in handen heeft. Misschien echter worden door de Daily- News de zaken wat te donker gekleurd, wat wel meer met dit Engelsch orgaan het geval is. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer, die op H. Sacramentsdag bloots hoofds aan de plechtige processie door verschillende straten van Weenen deelnam, is naar Peth vertrokken om de leden der delegatiën te ontvangen. Terstond na afloop van die receptie zou hij naar Weenen terug- keeren, teneinde als hoofd der familie de plechtige zitting te presideeren, waarin zijne jongste dochter, aartshertogin Marie Valerie, alvorens met haar neef, aartshertog Salvator, te huwen, van alle rechten op den troon af stand zal doen. Het huwelijk van het vorste lijk paar zal den 28 Juli te Ischl en familie voltrokken worden. De voorzitters der delegatiën te Buda-Pesth hebben in hunne toespraken verklaard, dat de Oostenrijksche en Hongaarsche parlemen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1