13e Jaari»-. Woensdag 11 Juni 1890. VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. o. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. He NIEUWE SCHIE IMijs van dit Iliad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers .0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) BELGIE. Heden, 10 Juni, is het in België de groote der Kamerverkiezingen. Zooals men weet treedt, om de twee jaar de helft van het aan tal gedeputeerden af. De strijd belooft zeer warm te zijn. De liberalen, die sinds 1884 1[i de minderheid zijn, zijn over 't algemeen de aanvallers; de Katholieken treden meer v'erdedigender wijze op. Maar de meerder heid der Katholieken in de Kamer is zoo groot, dat zij zelfs door den meest ongunsti- Sen uitslag dezer verkiezingen met verplaatst kan worden. Fr zijn in 't geheel bij deze verkiezing betrokken 38 zetels, die in de handen der hberale oppositie en 31 die in de handen der Katholieken zijnen van deze laatsten Wordt hun het bezit betwist van 21 zetels, ln de laatste jaren op de liberalen veroverd in liet allerongunstigste geval zou een ver plaatsing van 42 stemmen daarvan het gevolg ZlJ", terwijl de meerderheid 54stemmen telt. DUITSCHLAND. Hij de beraadslaging in den Rijksdag over de supplementaire begrooting voor de Oost- Afrikaansche bezittingen, verdedigde de staatssecretaris Marschall Duitschland's kolo niale politiek tegen het verwijt dat zij doel loos was. In het buitenland erkent men, dat juist Duitschland's koloniale politiek zich haar doel bewust is. Deze heeft dan ook de bewondeiing in het buitenland wegge dragen. De bondsstaten zullen, naar het te b°pen is, i» de volgende zitting hunne denk- ''"lilen over de toekomstige koloniale poli- l'ek bekend maken. In de Rijksdagcommissie voor het militaire Wetsontwerp is gisteren door den rijkskanse lier verklaard, dat de verhoudingen tot het O ""tenland door Bismarck's aftreden niet ver- a.iderd, maar de behandeling van zaken wel '""eilijker gemaakt is. Hij raadt daarom de W'estie der compensaties te verdagende vertegenwoordigers der oppositie het cen- tlllrn, (le vrijzinnige partij en de sociaal-de- '""oraten, houden echter aan den eisch van '"lelijke compensatie vast, zoodat de kansen v°0'' het militaire voorstel minder gunstig staan. Aan de militaire commissie uit den Rijks- Ia» verklaarde de rijkskanselier Caprivi, dat bij het aanvaarden van zijn ambt reeds Plannen voor de toekomst gereed had gevon- t ei" Hij zeide nadrukkelijk, dat hij slechts l''annen had toegestemd, welke door zijnen b'ooten voorganger reeds waren goedgekeurd. Vaag, hoe daarvoor de middelen te vin den, zal door de verbonden regeeringen overwogen en opgelost moeten worden. Hierna werden de algemeene beraadslagin gen gesloten. Na de door Caprivi in de militaire Rijks- dag-commissie afgelegde verklaringen is er geene oneenigheid meer tusschen den Rijks dag en de Regeering uithoofde van de le- gerwet te verwachten. Het is kenmerkend voor de stemming der commissie, dat er van alle zijde teekenen van ontkenning werden ge geven, toen Caprivi, met betrekking tot Bismark's aftreden, o. a. zeide ik vind het begrijpelijk, indien gij gewenscht hebt, dat de zaak deze loop niet genomen had of dat Bismark terugkeerde. De eenvoudigste zaken vallen ons nog moeielijk, omdat Bismarck zijn gewicht niet meer in de schaal legt. De Pruisische Kamer van afgevaardigden heeft thans het ontwerp betreffende de Sperrgelder definitief verworpen. Nadat bij art. '1 de amendementen van Windhorst en Bruel allen verworpen waren, stemde voor het artikel-zelf' niemand dan de vrijzinnigen en één conservatief (von Meyer Arnswalde.) Zonder verder debat werden ook de overige artikelen afgestemd en ten slotte onder algemeen gelach ook nog de aanhef of in leiding van het ontwerp, zoodat er van de geheele confiscatie wet geen staart of oor meer overbleef', en de minister Von Gossler zijn papieren bijeenraapte en met een ge zicht als een oorworm de zaal verliet. De heer von Wedell-Malchow, afgevaardig de in den Rijksdag en in den Landdag, is gis teren-avond op een gastmaal bij den staats minister van Bötticher beroerte plotseling overleden. ENGELAND. De North-Borneo Herald meldt, dat de sultan van Broenei den raad van den gou verneur van Noord-Borneo heeft ingeroepen betreffende de inlijving van Limbang. Ver scheidene hoofden in Limbang verzetten zich tegen de inlijving van Serawak en roepen de tusschenkomt in der Koningin, teneinde dit te beletten. De Times meldt uit Zanzibar, dat onlusten onder de Somalis gevechten en plunderingen veroorzaakten te Meurka en te Kismayu de sultan van Zanzibar zond troepenverster king; de groote inlandsche stam der Yaos verklaarde zich tegen de Europeanen. Aan een maaltijd, door de Savage-club in Piccadilly (Londen) ter eere van Stauley ge geven, hield Stanley een toespraak, waarin hij klaagde over de houding der Engelsche bladen en betoogde, dat lord Salisbury ver- tengevolge eeuer Prijs der Advertentie» Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. keerd handelde, door een land op te geven, alleen omdat men drie maanden noodig heeft om er te komen. Engeland moest, volgens Stanley, den loop der gebeurtenissen zorg vuldig volgen, indien het ten minste Oost- Afrika wil behouden. Het tolbestuur der Vereenigde Staten, heeft, naar men beweert, een wijdvertakt kom- plot ontdekt onder de officieren, hofmeesters en hofmeesteressen op transatlantische stoom- booten om gemaakte kleederen, meubelen en andere zwaar belaste artikelen tolvrij in de Unie binnen te smokkelen. Vijf a zes groote stoombootlijnen moeten in dit jaren lange smokkelstelsel betrokken zijn. Ver scheidene hevelen tot aanhouding zijn uitge vaardigd en de aankomende stoombooten worden streng doorzocht. In het bouwvak dreigen 25.000 arbeiders te New-York met werkstaking. Men gelooft dat de onderhandelingen tus schen Frankrijk en Engeland betreffende het recht van visschen in de wateren van New foundland haar beslag zullen krijgen als de officieele gemachtigde van Ne wfoundland zal zijn aangekomen. FRANKRIJK. De Kamer heeft het wetsvoorstel betref fende 343 tegen de graanrechten in zijn geheel met 148 stemmen aangenomen. De commissie uit den Senaat, die dezelfde wets voorstellen zal behandelen, is samengesteld uit zes protectionisten en een vrijhandelaar. Bij de verkiezing van een senator in het departement Lot-et-Garronne is de minister Fallières gekozen met 457 stemmen tegen 231, die op den republikeinschen kandidaat waren uitgebracht. In eene rede door den minister van bin- nenlandsche zaken te Périgueux gehouden, heeft hij verklaard, dat het oogenblik van pacificatie is gekomen. Nooit is Frankrijk zoozeer als thans in een toestand van groot heid geweestwant het dapper en Frankrijk wil den vrede De mijnwerkers te Saint Etienne hebben gisteren-avond ten getale van 1500 eene ver gadering gehouden. Er is tot eene werk staking in het geheele mijnbekken besloten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De punten van geschil tusschen de Oosten- rijksche en Hongaarsche regeeringen over de wijziging van het muntstelsel zijn bijge legd door de benoeming eener gemengde commissie, welke rapport uitbrengen zal over de wenschelijkheid zoowel van de bimetal- listischen als van den enkelen gouden stan daard. leger is sterk en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1