schappijen. En vooral daarop lettende, zijn de financieele offers veel te grootvooral het contract met de Rijnspoorwegmaatschap pij werd in dit opzicht sterk gpcritiseerd. De heer H u b e r achtte het medegebruik als een natuurlijke noodzakelijkheid voor eene behoorlijke verbinding binnenlands en met het buitenland. Het Staatstoezicht is een heilzaam correctief tegen de bezwaren. Ue onderlinge welwillendheid van de maatschap pijen zal het overige doen en de publieke controle zal het hare doen. Hieruit zal eene vreedzame concurrentie ontstaan, leidende tot behoorlijke samenwerking, Staats exploitatie ware gevaarlijk en in strijd met het anti-revolutionaire beginsel tegen Staats bemoeiing. Tegen de contracten bestaan wel bezwaren, o. a. dat met den Rijnspoor is ria- deelig, maar over de détail-bezwaren wilde hij heenstappen ter wille van het groote economisch beginsel. De heer H i n t z e n meende, dat de Re- geei ing, bij de voorstelling van den toestand der spoorwegverbindingen, de verbeteringen van de laatste jaren uit 't oog heeft verloren. Er zijn sedert 1882 aanmerkelijke verbete ringen ingevoerd, zoodat de handel geen re den van klagen heeft, terwijl hij, wat het libre parcours betreft, ook niet geloofde aan naleving van de overeenkomsten. Daarentegen zal het einde zijnnaasting door den Staat en dus indirect Staatsexploitatie waartegen zoovele bezwaren bestaan. De heer Schaepman vergeleek den bestaanden toestand met hetgeen wij zullen krijgen door de nieuwe overeenkomsten. Hij wees op de gebrekkige verbindingen van Amsterdam met het buitenland en het bin nenland. Dit zal door het medegebruik ver beteren en dit zal niet tot coalitie leiden. Zonder deze overeenkomsten zal men geene verbetering kunnen verkrijgen, terwijl Staats exploitatie hoogst onraadzaam is. De heer Van Kerkwijk achtte de te hooge uitkeering aan den Rhijnspoorweg niet te duur voor de te verkrijgen verbetering in ons spoorwegwezen. Staatsexploitatie kan men thans niet verkrijgen, maar het gemeen schappelijk gebruik zal voldoende concurren tie geven. Het groote voordeel zal wezen vrijheid van beweging en eenheid in de exploitatie en zeer zeker zal het binnenland door de regeling gebaat worden. Het debat zal heden worden voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrijving gericht: Het heeft mijne aandacht getrokken, dat in sommige gemeenten alléén des Zondags gelegenheid bestaat tot kostelooze huwelijks voltrekking. Dit geeft mij aanleiding U te verzoeken in uwe provincie daarnaar een onderzoek in te stellen en voor het geval dat er gemeenten mochten zijn, alwaar deze regeling bestaat de besturen daarvan uit te noodigen boven dien eenige uren van een anderen dag der week voor kostelooze huwelijksvoltrekking beschikbaar te stellen. Van het aan een en ander te geven gevolg zal ik gaarne bericht ontvangen. In de zitting van den Gemeenteraad do gisteren waren o. a. ingekomen de volgende stukken Een besluit van Gedeputeerde Staten de zer provincie tot ambtshalve wijziging van den legger der wegen en voetpaden dezer gemeente en van de gemeente Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, voor zooveel betreft de/aanwijziging van den daarop voorkomen den »Maasdijk", en eene missive als boven, ten geleide van een afschrift der beschikking van de* minister van binnenlandsche zaken tot vaststelling der rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs over 1888. Eene missive als boven, ten geleide van, een afschrift «ener missive van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 49 Mei 11., waarin deze mededeelt, dat hij bezwaar maakt, het Raadsbesluit tot heffing van »Spuigeld" aan 's Konings goedkeuring te onderwerpen. Als motief voor dat bezwaar voert de Mi nister aan, dat als grondslag voor de heffing aangenomen is, de voor de grondbelasting geschatte belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De heffing is dus een grondbelasting, en deze mag de ge meente, volgens art. 240 der gemeentewet niet anders heffen dan bij wijze van opcenten op de hoofdsom dier belasting, door het Rijk gevorderd. Van retributies in den zin van art. 238 der gemeentewet kan volgens den Minister geen sprake zijn, daar deze worden betaald door de gebruikers voor het genot van het geen van gemeentewege verschaft wordt, terwijl de waterverversching wel alle inge zetenen en zelfs doortrekkenden ten goede komt, maar geenszins de eigendommen als zoodanig, allerminst de gebouwde en onge bouwde. Niet de gebruikers naar mate van hun genot, maar de in of buiten de gemeente wonende eigenaars naar mate van hun bezit, worden belast. De genoemde stukken werden voor ken nisgeving aangenomen, nadat een vraag van den heer Den Breems door den Voorzitter in dien zin was beantwoord, dat het ontwerp- Spuigeld door 's Ministers beschikking fei telijk was ingetrokken. De Raad besloot het getal onderwijzers 3e kl. aan de 2e openbare armenschool met één uit te breiden, en de verhuring van de voor malige StadstUrfschuur aan den heer J. S. Klekamp tot 1 Juli e. k. te verlengen. Tot de lang uitgestelde benoemingen der vaste Raadscommissiën overgaande, werden al de aftredenden herbenoemd, terwijl tot lid der commissie voor het bijhouden van den staat der gemeente-eigendommen werd benoemd de heer Prins' en tot lid der com missie van fabricage de heer Van der Schalk, beiden in de plaats van den heer J. Dijkmans. die opgehouden heeft lid van den Raad te zijn. Eene langdurige discussie ontspon zich tusschen den heer Den Breems en den Voor zitter naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om art. 3 der thans geldende ver ordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting zoodanig te wijzigen, dat in de plaats van stegen hoogstens vijf ten honderd" gelezen wordtstegen een door den Gemeenteraad te bepalen percentage"; en zulks om de bepaling van dit artikel in overeenstemming te brengen met het in art. 1 dier verordening gestelde bedrag van f 100.000. De heer Den Breems achtte de voorge stelde wijziging onnoodig, omdat de veror dening toestond 5% te heffen, waardoor de belasting tot f 100.000 kan worden opge voerd zooals door den heer Visser reeds was opgemerkt. De Voorzitter daarente gen betoogde, dat juist de wijziging van art. 3 was voorgesteld, omdat dit artikel, zooals het thans luidt, de mogelijkheid van eene opbrengst van f 100.000 in den weg staat. Het voorstel had alleen ten doel de anamolie tusschen de artt. 1 en 3 op te heffen. Door de voorgestelde wijziging bond de Raad zich nog tot niets, daar eerst later aan 's Raads oordeel zal worden onderworpen, hoeveel percent zal worden geheven. Om de be lasting f 100.000 te kunnen doen opbrengen, waartoe art. 1 reeds nu de bevoegdheid verleent, was wijziging van art. 3 in den zin als werd voorgesteld, noodzakelijk. De heer Den Breems bleef bij zijn ge voelen volharden, dat hem die wijziging on noodig voorkwam. Van waar op eens die noodzakelijkheid, waar de verordening reeds sedert 1874 bestaat? Alleen wanneer het dage lijk sch bestuur door het geven van een overzicht van de financiën der gemeente kan aantoonen, dat er meer dan vijf percent moet geheven worden, bestond er z. i. vol doende grond voor het voorstel. Toen dan ook tot stemming werd over gegaan, stemde dit Raadslid met de heeren Visser en Schieveen tegen de voorgestelde wijziging, die daarop metl5tegen3 stemmen werd aangenomen. Verschillende stukken werden nog aange houden en ter visie gelegd tot eene volgende vergadering. De vergadering werd wegens het ver gevorderd uur tot Zaterdag aanst. verdaagd. De commissie, die in Juli van het vorige jaar een beroep deed op aller medewerking voor de oprichting van een herstellingsoord van drankzuchtigen en zich mocht verinni gen in sympathie-betuigingen van circa 500 landgenooten gaat thans verder en vraagt directe medewerking. Zij wenscht, zoowel geldelijk als zedelijk te worden gesteund. Reeds is de man gevonden die, op grond van practische vorming, edel karakter en ervaring, bij uitnemendheid geschikt is voor den be doelden werkkring en als directeur zal kun nen optreden. Ook een landgoed, dat aan de eischen voldoet, heeft men op het oog. Komt er een toereikende som bijeen, dan zal op kleine schaal met de onderneming worden begonnen. Het herstellingsoord zal voornamelijk zijn ingericht voor de verpleging van mingegoeden, aangezien rijken wel in het buitenland terecht kunnen. Omtrent den gruwelijken moord door een onverlaat in den Dirksmitsstraat te Rotter dam, op zijne vrouw gepleegd, wordt van daar aan het Utr. Dbl. nader gemeld Er heeft hier gisteren een moord plaats gehad, door een man op zijn vrouw gepleegd, die hem sedert een paar weken had verlaten. De man, Jan Ten Poerik geheeten, was jaren lang aan den drank verslaafd, en dien tengevolge leidde het echtpaar een zeer oneenig leven. Alles wat zij bezaten, werd door hem doorgebracht, ook een erfenisje, dat hun in het vorige jaar ten deel viel; ten slotte ver kocht hij zelfs het huisraad, om aan zijn rampzaligen hartstocht voor den drank te kunnen voldoen. Toen verliet de vrouw met haar twee kinderen de echtelijke woning. Ten Poerik echter wenschte weder met haar samen te wonen en beloofde beter schap. De vrouw liet zich overhalen, om gisteren-ochtend een samenkomst met hem te hebben ten huize van zijn moeder, een 92-jarige vrouw, die op een bovenwoning in de Dirksmitstraat woont. In tegenwoordigheid van deze oude vrouw vroeg hij haar, of zij weder met hem samen wilde leven, en toen de vrouw daarop een weigerend antwoord gaf, haalde hij plotse ling een revolver voor den dag en schoot haar dood. De vrouw had op dat oogenblik haar kind van drie maanden op den arm, dat, met haar bloed bespat, mede tegen den grond sloeg. De man richtte terstond nadat hij den moord had gepleegd het wapen tegen zich- zelven en joeg zich een kogel door den hals, waarop hij over het lijk zijner vrouw heen ter aarde stortte. De oude vrouw, getuig# van dit vreeselijk tooneel, viel in onmacht. Eenige buren kwamen op het hooien der schoten toesnellen, verwijderden in de eerste plaats het kind en gingen de politie halen. Ook een geneesheer was spoedig ter plaatse, die den dood van de vrouw constateerde en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2