13e Jaarg. Zaterdag 14 Juni 1890. No. 3707. VERSCH IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Bind: ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Oen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.*) Van 16 reeels Prijs der Advertentie» ƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Als gewoonlijk zijn de verkiezingen in België niet zonder ongeregeldheden voorbij gegaan. Op Jen avond van den verkiezings dag hadden er te Gent ernstige wanordelijk heden plaats. Op verschillende punten der stad werd gevochten, zoodat de burgerwacht charges met de bajonet moest maken. Voor de katholieke sociëteiten stonden groepen liberalen, zgn. jeunes gardes, waarvan velen uit Brussel waren over gekomen, en die de Binnentredende leden aanvielen en mishan delden, en de ruiten inwierpen, ook in de St. Bavo-kerk. Het bisschoppelijk paleis werd streng bewaakt. Overal hoorde men geschreeuw, verward geroep, geklingel van ruiten en het zingen van de Marseillaise en Weg met dat papen- ras. Bij een der oploopen, dien de burge meester-zelf tot uiteengaan trachtte te bren gen, diende een der woelwaters, een socialist, den heer Lippens een oorvijg toe, zoodat zijn hoed over den grond rolde. De burge meester hield den man aan en leverde hem over aan de politie. Een charge had plaats °p het St. Michielsplein, waar de socialisten manifesteerden met plakkaten, waarop stond, dat alleen het algemeen stemrecht het land van de papen kon verlossen. Des avonds laat, toen het begon te regenen en daardoor eenige kalmte ontstond, rukte de gewapende macht in. Doch juist nu be gonnen weer de aanvallen en mishandelingen. In een koffiehuis aan de Vogelenmarkt heeft men met tuinbanken de ruiten en spiegels uun stukken geslagen. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing Bet suppletoire krediet van 41 9 millioen voor de bezittingen in Oostelijk Afrika goedge keurd. De militaire commissie van den Rijksdag heeft art. 2 van het legerontwerp, betref fende de kaders, aangenomen met 20 stem men tegen 8. De stemming over de leger- sterkte op den voet van vrede (art. 1 van het ontwerp) is uitgesteld tot 16 dezer. Volgens de Norddeutsche Algemeine Zei tang zal het'geneeskundig congres te Berlijn, Behalve door eene deputatie van Fransche officieren van gezondheid, ook worden bijge woond door een deputatie, afgevaardigd door den minister van onderwijs en bestaande uit de professoren Leon, Lefort, Bouchard en Gharles Richet. Prins Bismarck is opgekomen tegen het Bericht der Neue freie Presse, dat de nieuwe Duitsche rijkskanselier een circu laire zou hebben gezonden aan de Duitsche gezanten om er den nadruk op te doen leggen, dat de mededeelingeri vau den ex- kanselier moeten worden beschouwd als uitdrukkende de meening van een privaat persoon. De Hamburger Nachrichten, thans het lijforgaan van den Prins, valt dit bericht althans zeer scherp aan. De Regeering, zegt het blad, »heeft heel wat beters te doen dan haar gezanten mede te deelen hetgeen iedereen weet. Dat prins Bismarck van het politieke tooneel is afgetreden, is bekend, maar toch heeft hij het recht behouden zijne meeningen openbaar te maken. De Regeering zet Bismarck's staatkunde voort, en daarom kan het haar slechts aangenaam zijn, wanneer men in andere landen nauw keuriger over het doel dezer staatkunde wordt ingelicht. Zoowel in Duitschland als elders heeft men er belang bij, de meening van den gewezen kanselier te vernemen, ook nadat hij is afgetreden. Wie dit be schouwt als landverraad, $f als eene vij andige handeling tegen de staatkunde des Keizers heeft of een slecht geweten, of hij is bang dat Bismarck weer aan de regee ring zal komen, maar Bismarck is niet de man om zich voor dood te laten verklaren. Dit artikel heeft te Berlijn een ongun- stigen indruk gemaakt. Zelfs de National Zeitung verzoekt Bismarck dringend een einde te maken aan dergelijke mededeelin- gen. Hij zelf heeft ze niet noodig en ze strooken niet met zijn historische grootheid. Volgens een bericht uit Berlijn is de aan neming der nieuwe legerwet in den Rijks dag verzekerd, daar het Centrum voor de wet zal stemmen. ENGELAND. In eene bijeenkomst van leden der con servatieve partij heeft lord Salisbury te ken nen gegeven, dat de Regeering de wetsont werpen betreffende de tienden en het inkoopen van landerijen in Ierland niet prijs geeft. In het Lagerhuis heeft gisteren de minister Fergusson verklaard, datjPortugal in beginsel aangenomen heeft de door Engeland en Amerika voorgestelde scheidsrechterlijke be slissing in zake de Delagoa-baai-spoorweg- aangelegenheid. De minister verklaarde voorts geenerlei mededeeling te kunnen doen nopens den stand der onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland betreffende Afrika. De Times meldt uit Buenos-Ayres, dat de wensch van het Kabinet schijnt vast té staan om aan het algemeene verlangen naar finan- cieele hervormingen tegemoet te komen. [De nieuwe minister van financiën verzet zich tegen eene verdere uitgifte van hypotheek- bonds. FRANKRIJK. De begrootingscommissie heeft de surtaxe op koloniale suikers gesteld op 10 Irancs een wijziging gebracht in de belasting op petroleumhet recht op alcohol verhoogd van 156.25 fr. tot 170 fr. per hectoliter, en de heffingen van roerend bezit van 3 pet. verhoogd tot 4 pet. Door deze wijziging zal eene grootere ontvangst verkregen worden van 43 millioen francs. La France maakt een bericht uit Nancy openbaar, volgens hetwelk Zondag-avond jl, nabij het douane-kantoor te Francèpre Jouy een soldaat van het vreemden-legioen, met verlof zijnde, aangevallen is door een troep Duitschers, door dezen naar het geannexeerde gebied werd medegesleept, en door de doU- ane-beambten weder bevrijd is geworden. LUXEMBURG. Ook de kiezers van het groothertogdom .Luxemburg moesten Dinsdag II. de manda ten van de heft hunner Kamerleden ver nieuwen. Drie liberalen hebben hierbij het onderspit moeten delven, en wat wel het sterkst spreekt voor het feit, dat het hier geen strijd om personen, maar wel om be ginselen gold, de drie aftredenden zijn vervangen door mannen, die op politiek terrein tot hiertoe vrij wel onbekend waren. Het zijn een drietal grondeigenaren van conserva tieve beginselen. Voor het oogenblik brengt deze nederlaag der Luxemburgsche liberalen nog wel geene wijziging in de verhoudingen van het groot hertogdom, want de Regeering beschikt steeds over eene groote meerderheid, maar het is het voorspel van een zegenzang, en wat het voornaamste is, een gewichtig teeken des tijds. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de zitting der commissie van de Hon- gaarsche delegatie heeft de minister Kalnoky, op een vraag van den heer Falk, geantwoord, dat hij inderdaad een nota had ontvangen van de Servische regeering. De inhoud daarvan komt overeen met hetgeen in de bladen dienaangaande is medegedeeld. De commissie heeft vervolgens het der Regee ring ter beschikking gestelde fonds goedge keurd. In de commmissie voor de buitenlandsche zaken heeft Kalnoky eergisteren avond, in verband met de kwestie van prins Ferdi nand van Bulgarije, op de beslistste wijze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1