jjjjill Mom» behoort m Bijvoert VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13e Jaarg. Zondag 15 en Maandag 16 Juni 1890. No. 3708. Bureau: Boterstraat, 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Adverteutiëu De Verkiezingen in België. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDfl OURANT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sil. no. 124?) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Deze week hebben in België weder de Periodieke verkiezingen voor de Kamer en den Senaat plaats gehad. Het resultaat de zer verkiezingen is onzen lezers bekendde katholieke partij heeft nagenoeg over het geheele terrein van den strijd hare stellin- gen behouden en hare kandidaten zegevier den over 't algemeen met eene meerderheid, We'ke aantoont, dat zij in de laatste twee jaren nog steeds in getalsterkte is vooruit gaan. Waaraan de katholieke partij dit verblij dend resultaat heeft te danken, is gewis eene vraag, waarop onze lezers met belang stelling het antwoord zullen vernemen. En dan willen wijvoor heden alle andere be schouwingen ter zijde latende, alleen wijzen °P hare organisatie, eene organisatie zoo v°ortreffelijk, dat zij ons, Noord-Nederlan dss, als 't ware jaloersch maakt en ons on willekeurig de verzuchting op de lippen legt wat kunnen wij van onze zuidelijke nabu- ren nog veel, zeer veel leeren In tegenstelling met onze kiesvereenigin- 8en, die gewoon zijn alles op het laatste °°genblik te doen aankomen, en dan dikwijls aUe moeite hebben, om een geschikten etl gewilden kandidaat te vinden, is men in k'clgiij reeds weken van te voren met de kandidaten gereed. Be namen dier kandi daten lagen reeds op ieders lippen voordat 2e in de kiesvereenigingen oflicieel werden geproclameerd. In bijna alle plaatsen van e'gie is nl. aan de kiesvereeniging een zgn. atholieke Kring verbonden. In dien Kring °tnen de leden gezellig bijeen daar wor- L'" allereerst namen van kandidaten ge hemd het voor en tegenvan eene kandi- atuur gewikt en gewogen en komt men °P gemakkelijke wijze te weten, welke man- ll< n populair zijn en door de kiezers worden gewild. Heeft men eenmaal in den Kring eene zekere sympathie voor deze of geene vandidatuur opgevat, dan deelt deze zich als Va" zelt mede aan de leden der kiesveree- N'ging, die geen lid zijn van den Kring, °U|dat zij zich de weelde van dit lidmaat- Sc'mP n>et kunnen veroorloven. De naam van den uitverkorene is op ledeis lippen en zijne kandidatuur, die reeds tortelt in de volksopinie, wordt zonder eenige n°eite in de kiesvereeniging gesteld, die al let mogelijke doet om haar bij de stem- JUsi te doen zegevieren. De kandidaat-zelf ei 't de kiesvereeniging daarbij op de meest gewenschte wijze in de hand. Hij stelt zich onmiddellijk in contact met de kiezers, be zoekt velen van hen persoonlijk en wordt alzoo met de nooden en behoeften van ge heel zijn district bekend. Na zijne verkie zing houdt hij steeds voeling met zijne kie zers. Hij verschijnt meermalen in den Kring, en blijft alzoo steeds op de hoogte van de wenschen zijner committenten en van de toe standen in het district, welks vertegenwoor diger hij aldus in den vollen zin des woord is. Doch behalve in de onmiddellijke voor bereiding eener verkiezing openbaart zich de voortreffelijke organisatie der Belgische Ka tholieken ook in de wijze waarop het ver- kiezingswerk het geheele jaar door, door hunne voorgangers wordt geleid. De wijze waarop de kiezerslijsten worden gecontro leerd zouden wij geneigd zijn volmaakt te noemen, indien iels hier beneden op dat woord rechten kon doen gelden. Men bepaalt er zich niet toe de kiezers op te roepen, die vermeenen recht te hebben op die lijsten te worden geplaatst. Neen, men gaat zelfs na, wie met eenige mogelijkheid nog op die lijsten zou kunnen gebracht worden. Men deinst er zelfs niet voor terug om het stem recht van vermeende kiezers tot voor de rechtbank op te eischen en zelfs geschiedt dit om tegenstanders, wier namen ten on rechte op die lijsten voorkomen, te doen schrappen. En wat men in België doet tot voorlichting en opwekking van de kiezers, het kan niet in weinige woorden gezegd worden. Dagen, ja soms weken van te voren, houden zich comité's ter beschikking van de stemgerech tigden, om hun te leeren, hoe zij stemmen moeten, wat in België volgens eene andere methode dan ten onzent geschiedt. Na de uitbreiding van het kiezerkorps met de ca- paciteits-kiezers doet men al het mogelijke om partijgenooten voor liet examen te be kwamen, waartoe vele eminente mannen zelfs hunne vrije uren opofferen, 0111 zulke personen geregeld les te geven. De liberale bladen moesten dan ook dezer dagen zelf verklaren, dat de Katholieken veel meer capaciteiten dan de liberalen hadden ge kweekt. Om verder een juist denkbeeld te vormen van de voortreffelijke organisatie op den dag der verkiezing en eenige dagen van te voren tot opwekking der lauwe, onver schillige en vlottende kiezers, daartoe moet men een verkiezingsdag zelf in België be leefd hebben. Onbegrijpelijk is het wat er beproefd wordt om de kiezers te overreden hun plicht te doen, en wat er wordt gedaan om allerlei bezwaren, ook financieele, die den gang naar de stembus belemmeren, weg te nemen. Zoo weten de Belgische Katholieken t« overwinnen en zoo geven zij ons, hunne noordelijke broeders, een schitterend voor beeld van hetgeen ijver en wijs beleid bij het gewichtig verkiezingswerk in het belang van godsdienst en vaderland vermogen. Spiegelen wij ons aan het voorbeeld onzer zuidelijke stamgenooten, en leeren wij van onze'nabu- ren vooral, toch niet alles op het laatste oogenblik te doen aankomen. Het werk der verkiezingen is te gewichtig, om er niet alle aandacht aan te wijden. Mogen allen die geroepen zijn in dezen arbeid voor te gaan, dit toch wel inzien AFRIKA. Uit Oeganda ontvingen de Missions d'Afri- que tijdingen, waarin volkomen bevestigd wordt, dat Mwanga nogmaals zijn tegenstander Karema verslagen heeft en geheel meester van den toestand is. Tevens bericht pater Bresson, dat de superior der missie van Oeganda, mgr. Livinhac, eindelijk de offici- eele kennisgeving van zijne benoeming tot vicaris-generaal in handen heeft gekregen en de terugreis naar Europa heeft aanvaard. Na aan zijn opvolger als superior der missie van Oeganda, mgr. Joannes Hirth, de bis schoppelijke wijding te hebben toegediend, heeft hij zich aangesloten bij de karavaan van dr. Peters en zal dus eerlang met deze te Zanzibar aankomen. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag is gisteren-namid dag gesloten met eene koninklijke bood schap, voorgelezen door den minister Böt- ticher. De Rijksdag heeft gisteren het nederzet- tirigstractaat met Zwitserland in eerste en tweede lezing eenparig aangenomen. Bij de beraadslaging kwamen Baumbach en Sin ger op de redenen tot opzegging van het vorige tractaat en op het voorgevallene met Wohlgemuth terug. De staatssecretaris Mar- schall weersprak de bewering, dat de Duit- sche regeering, door het tractaat op te zeg gen, op Zwitserland pressie had willen uit oefenen. De andere sprekers, Hahn, Putt- kamer, Marquardsen en Lieber betuigden hunne ingenomenheid met het tractaat, als een vaste grondslag voor eene vrienschap- pelijke verhouding tot Zwitserland. In de militaire commissie van den Rijks dag heeft dr. Windhorst namens het Cen trum vier resolutiën voorgesteld, Waarbij de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1