13e Jaar air No. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SM è7 Prijs van dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nonnners0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124Ï) DUITSCHLAND. De Nordd. AUg. Ztrj. verklaart, dat het bericht eener ophanden zijnde verloving van prinses Margaretha met den erfprins van Nassau volkomen ongegrond is. Gisteren-middag heeft de Keizer in het Stadtschloss de verloving .geproclameerd van Prinses Victoria met prins Adolf van Schaum- burg. Men zal zich herinneren, dat er in de dagen van keizer Frederik sprake was van eene verloving van prinses Victoria met prins Alexander van Battenberg, maar dat dit plan toen op den onoverwinnelijken tegenstand Van prins Bismarck is afgestuit. Een buitengewoon nummer van den Reichs- A11 eiger behelst liet tractaat tusschén Enge land en Duitschland, waarbij Engeland het protectoraat verkrijgt over Witu en Somali- 'and, alsmede over het sultanaat van Zanzi bar, met uitzondering van de kuststreek Welke verpacht is aan de Duitsch-Oostafri- kaansche Maatschappij. Engeland staat, in ruil daarvoor, onder voorbehoud van bekrach tiging door het Parlement, aan Duitschland Helgoland af. Omtrent het tijdstip, waarop m Helgoland de algemeene dienstplichten de Duitsche tol wetgeving zullen worden ingevoerd, Zal nader worden overeengekomen. Aan de tegenwoordige bewoners van het eiland zal gedurende eenen bepaalden tijd gelegenheid Worden gegeven om te verklaren of zij al ('an niet de Engelsehe nationaliteit willen behouden. Niettegenstaande Duitschland daarvoor aan Engeland alle aanspraken afstaat op het sul tanaat van Zanzibar, dus ook op het de Gostafrikaansche kust beheerschende eiland Zanzibar, en voorts op het belangrijk sulta naat van Witu, waar door heen de naaste Waterweg naar de Oostafrikaansche meren loopt, verwekt de bekendmaking, dat de Engelsehe regeering harerzijds bewilligd beeft in den afstand van Helgoland aan Duitschland, groote vreugde in de kringen 'Ier Duits he patriotten, die steeds op der- Polijki'ji afstand gehoopt hebben, omdat dit ei'and," met zijne volkomen Duitsche bevol king, door zijne ligging zoowel voor den mond van de Weser als van de Elbe, van groote strategische beteekenis is. De be cking telt ongeveer 1500zielen zij spreekt, behalve haai- eigen dialect, Hoogduitsch, Welke taal tevens die van het bestuur is l'e posterijen en telegrafie zijn er thans reeds geheel op Duitsche leest geschoeid. Volgens een telegram uit Stockholm heb- en de gezanten aldaar van de Vereenigde Prijs der Adverteutiëu koning Staten, Engeland en Duitschland, Oscar uit naam van hunne regeeringen ver zocht, overeenkomstig het derde artikel van de Samoa-conventie een oppersten rechter over de Samoa-eilanden te benoemen. De heer Servais, voorzitter van de Luxem- burgsciie Kamer van afgevaardigden, burge meester van Luxemburg en oud-minister van staat, is gisteren te Nauheim aan een hart kwaal overleden. ENGELAND. De minister Smith beloofde gisterenin het Lagerhuis, dat de Regeering heden voorstel len zou doen betreffende de regeling dei- parlementaire werkzaamheden. De Prins van Wales is opgekomen tegen het plan tot het houden eener wereldten toonstelling te Londen nog vóór het jaar 1-00. Dientengevolge is het plan opge geven. lil de telegrammen uit Chicago wordt ge meld, dat de Cheyennes-lndianen eensklaps zijn teruggetrokken zonder eenig gevecht te wagen. FRANKRIJK. Den Russisehen gezant, baron Von Mohren- heim, is opgedragen, president Gamot de St. Andreas-orde in briljanten te overhandigen. Te Vicq, bij Langres, in liet departement de Ja Haute Marne, heeft een nieuw geval van secularisatie algemeene ergernis gewekt. Een in 1820 door den toenmaligen pastoor gestichte Zusterschool werd, na herhaalde charges der gendarmerie op de saamge- stroomde bevolking, met ruw geweld in bezit genomen, niettegenstaande de Gemeenteraad onlangs, toen de eerw. Overste was overleden en het gevaar der verwereldlijking dreigde, tot het behoud der Zusters had besloten èn om haar deugdelijk onderwijs èn om de groote financieele besparing voor de gemeente tot vermijding van een nieuwe leening. Donderdag kwam de school-inspecteur het nieuwe onderwijs installeeren, maar de be volking beschermde liet huis der Zusters en week ook den volgenden dag enkel voor ge weld en overmacht. De Regeering zal in de Kamer over dit schandaal geïnterpelleerd worden door den afgevaardigde Du Breuil de Saint-Germain. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De commissie uit de Hongaarsche delegatie heeft voorgesteld, de gewone staatsbegrooting voor het aanstaande dienstjaar goed te keuren. Uit Pesth wordt van 17 Juni geseind Voor de leger-commissie uit de Hongaarsche dele gatie heeft de minister van oorlog verklaard, dat het onvermijdelijk is, thans de leger- Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. sterkte in vredenstijd te verhoogen, maar tevens dat hij het vraagstuk nog niet bestu deerd, en evenmin een plan uitgewerkt heeft, zoodat hij geen enkel inlichting kan geven over den omgang der verhooging of over de uitgaven die zij noodig zal maken. De com missie heeft een resolutie aangenomen, in houdende dat, aangezien de minister van oorlog eene verhooging van de legersterkte in vredestijd onvermijdelijk noodig heeft ver klaard, de commissie als haar oordeel uit spreekt, dat het van zeer groot belang is dat rekening worde gehouden met den fmancieelen toestand. De Servische regeering is krachtig opge treden tegen de bladen, die door op Oos tenrijk te schelden, de Regeering in moeilijk heden brachten. De ex-koning Milan heeft verklaard te Belgrado te zullen blijven tot dat de betrekkingen met Oostenrijk weder in 't reine zullen zijn. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld, dat aldaar eene ministerieele crisis wordt te gemoet gezien, wegens conflict tusschen den groot-vizier en den minister van financiën, waarvan vermoedelijk het gevolg zal zijn, dat Chakif-pacha groot-vizier wordt. Langs denzeltden weg wordt aan het blad gemeld, dat er berichten uit Creta zijn ont vangen, volgens welke de toestand aldaar zeer moeilijk wordt, doordien de Turksche troepen, wier diensttijd is afgeloopen, luide aandringen op terugroeping, terwijl er steeds Grieksche benden oproerstokers van het vasteland overkomen. SPANJE. De gezondheidsraad, gisteren gehouden onder voorzitterschap van den minister van hinnenlandsche zaken, heeft besloten twee dorpen in de provincie Valencia, waar de cholera zich lieett geopenbaard, geheel en al van de buitenwereld af te sluiten. Gisteren-ochtend zijn verschillende genees kundigen, daartoe door den centralen raad uitgenoodigd, vertrokken naar Puebla de Ruga, naar Montichelvo en eenige kleinere plaatsen in de provinciën Valencia en Alicante, waar herhaaldelijk plotselinge sterfgevallen voorkomen. Schiedam, 18 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag '17 Juni. De behandeling van deSpoorwegover- eenkomsten werd in deze zitting voort gezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1