13e J aar»:. Vrijdag 2(1 Juni No. 3712. VERSCHIJNT DAGELIJKS. O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs va» dit Hlad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no124.} Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 19 Juni '90. Het blijkt thans, dat de Londensche Saint James Gazette goed was ingelicht omtrent den stand der onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland in zake Oost-Afrika. Werkelijk zijn die onderhandelingen reeds nu ten einde geloopen en is tusschen de beide con- tracteerende partijen, waarschijnlijk na veel loven en bieden, een accoord getroffen, waar van wij de hoofdpunten reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld. Engeland, dat gevaar liep in Oost-Afrika tus schen de Duitsche bezittingen bekneld te raken, herkrijgt zijne volle vrijheid van be weging. Nagenoeg de geheele oostkust van Afrika komt in zijne macht, doordat Duitsch land Engeland's protectoraat erkent over Witu en Somaliland benevens het sultanaat van Zanzibar, uitgenomen natuurlijk de kust streek die thans door de Duitschers is bezet. En in ruil voor deze gewichtige concessie staat Engeland alleen aan Duitschland of het eiland Helgoland in de Oostzee tegenover de mon den van de Duitsche rivieren de Elbe en de Weser gelegen. Helgoland heeft voor de Brit ten slechts eene betrekkelijke waarde het is een weinig beduidend scheepvaartstation. Voor de Duitschers daarentegen is het bezit van Helgoland van veel belang. Dit eiland met zijne Duitsch sprekende bevolking is eene strate gische positie in de Oostzee, die Duitschland bij de verdediging van zijne kusten tegen de aan vallen eener vijandige vloot uitnemende diensten kan bewijzen. Von Caprivi,de nieuwe rijkskan selier, hechtte dan ook blijkbaar veel meer ge wicht aan het bezit van Helgoland, dan aan de bezetting van onderscheidene streken in Oost- Afrika, die voor Duitschland slechts een twijfel achtig voordeel kan opleveren. Trouwens het is genoeg gebleken, dat zijne koloniale politiek, in tegenstelling met die van Bismarck, slechts °P het behoud van het verworvene gericht is en geene uitbreiding beoogtveeleer stelt ''ij zich eene versterking van Duitschland 's positie in Europa ten doel. Engeland's kracht 'igt daarentegen in zijne vloot en zijne koloniën, en daarom kan het gemakke- HJk Helgoland afstaan in ruil voor de beduidende voordeelen, die het in Afrika ver kreeg. Zoo zouden wij, practische Hollanders, denken. Niet alzoo echter onze overbuur man John Buil. Integendeel wordt over het niet Duitschland gesloten traetaat in Enge- land groot alarm gemaakt. De meerderheid liberale bladen valt de Regeering des- heftig aan. De Pall jMall Gazette der wege noemt lord Salisbury's handelwijze seene capitulatie van Sedan", des te vernederen der voor Engeland, omdat het traetaat is aangekondigd op den verjaardag van Water loo. De radicale Star noemt lord Salisbury een »verrader", die onthalsd verdient te worden. De Daily Chronicle bestrijdt de overeenkomst in een donderend artikel. Helgoland, zegt zij, met Engelsch bloed ge kocht, wordt zonder slag ot stoot en zonder aequivalent overgeleverd. Nu dit gebeurd is, kan Italië Malta en Spanje Gibraltar op- eischen, opgrond dezelfde redenen, waarmede Duitschland zijn verlangen ingewilligd heeft gekregen. Het kabinetSalisbury heeft onver wacht eene eerlooze capitulatie gesloten en Engeland ten diepste vernederd. De Daily News spreekt er eenigszins spottend over en zegt dat de Engelsche chauvinisten be zwaarlijk met de overeenkomst ingeno men kunnen zijn en brengt stekelig in herinnering, dat het ministerie nog kort ge leden, toen het denkbeeld om Engeland af te staan door de oppositie geopperd werd, daar niets van wilde weten. Maar ook de minis- terieele bladen steunen niet allen de Regee ring in deze zaak. Zoo b. v. betoogt de Saint James Gazettedat het traetaat zonder afstand van Helgoland nauwelijks aanneem baar was, maar nu dat eiland afgestaan wordt, is het traetaat duldeloos en het Par lement behoort het te verwerpen. Het blad verwacht, dat vele ministerieel-gezinden de overgaaf van Engeland zoo fel mogelijk zullen bestrijden. Andere regeeringsgezinde bladen, zooals de Times en de Standard, keuren daaren tegen de overeenkomst goed. Zij betoogen, dat het bezit van Helgoland weinig waarde voor Engeland heeft en alleen op denkbeel dige gronden te verdedigen is, terwijl En geland een gewichtig aequivalent erlangt in het protectoraat over Zanzibar en de voornaamste Britsche belangen in Afrika verzekerd blijven. Wat bij dezen stand van zaken het lot van de getroffen overeen komst in het Parlement zal zijn, is met geene mogelijkheid te zeggen, te minder daar ook de Britsche Oostafi-ika-maatschap pij zich in ongunstige» zin over het gesloten traetaat heeft uitgelaten. De verkiezingen in België zijn thans geheel afgeloopen. De eenige herstemming die moest plaats hebben, te Thuin, is in het voordeel der liberalen uitgevallen. Hun kandidaten verkre gen resp. 1269 en 1195 stemmen, die der katholieken 1186 en 1131. De meerderheid waarmede eerstgenoemde!) zich hebben ge handhaafd (Thuin is sedert lang een liberaal district) is dus niet zeer groot en door de katholieken bij een nieuwen strijd wel te boven te komen Dezen hebben thans in de Kamer eene meerderheid van 50 stemmen, zoodat zij desnoods in 1892 zonder schade nog een stootje kunnen verduren. Nu de verkiezingen achter den rug zijn, wordt het twistvuur in het kamp der libera len weer dapper gestookt. De radicalen wij ten de geleden nederlaag aan de doctrinairen en deze beschuldigen op hunne beurt de radicalen. Laatstgenoemden verlangen algè- meen stemrecht en de doctrinairen willen daarvan niets weten. De verdeeldheid dreigt op eene volledige uitloopen. Intusschen scheuring te zullen is het zeker, dat het meer geavanceerde element der liberale partij, dat zich met de zoogenaamde volkspartij en de socialisten wil verbinden, aanhoudend terrein wint. AFRIKA. Uit Lissabon wordt aan de Times ge meld De berichten uit Oost-Afrika luiden zeer verward, maar tevens ernstig. Naar het heet hebben er troepen haastig Mozambique verlaten zij zijn naar Angola gedirigeerd, om een inval der Engelschen tegen te gaan. Te Quilimane heerschte groote onsteltenis. Lui tenant Catinho is met 1500 naar de Shire- rivier opgerukt, om de Makolono's aan te tasten. Het Jornal da Noite had vernomen, dat er twee Engelsche kanonneerbooten naar den kant van de Zambezi zijn afgezonden. Het blad is van oordeel, dat de toestand op Mo zambique allerhachelijkst is en dat ieder oogenblik eene bloedige botsing ofeenalge- meene oorlog kan uitbarsten misschien reeds is begonnen. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft besloten, de additioneele betreffende de traktements-ver- aan de begrootingscommissie te verzenden. De meeste sprekers waren tegen verhooging der officiers-traktementen. De secretaris van financiën, de minister Bötti- cher en de minister van oorlog betoogden de noodzakelijkheid dezer verhooging. begrooting hoogingen heeft het volgende reis- Keizer Wilhelm plan gemaaktDen 25 Juni gaat hij naar Kopenhagen en den 28 naar Noorwegen, waar hij tot den 25 Juli zal vertoeven. Ver volgens begeeft de Duitsche keizer zich naar Wilhelmshaven, naar het eiland Wight en van daar naar zijn grootmoeder koningin Victoria van Fingeland te Osborne. Te Ber lijn teruggekeerd, wil hij een groote wapen- Schouwing houden en onmiddellijk daarna

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1