BINNENLAND. Kiel bezoeken. Eindelijk gaat Z. M. met eenige Duitsche oorlogsbodems naar Kron- stadt, om bij de manoeuvres van het Rus sische leger tegenwoordig te zijn. Ten slotte weder in Duitschland aangekomen, zal hij te Flensburg de gecombineerde manoeuvres van leger en vloot, waaraan ook vreemde oorlogsschepen zullen deelnemen, bijwonen. Ook gaat Wilhelm nog tegen het najaar in Silezië eene groote wapenschouwing over de Duitsche troepen houden en reist dan den lOen September over Breslau naar Liegnitz, om den keizer van Oostenrijk en misschien ook den keizer van Rusland te ontmoeten. FRANKRIJK. De begrootings-commissie heeft het ont werp van den minister van financiën goedge keurd tot het sluiten eener 3 pet leening van 700 milüoen in perpetueele schuld. De Regeering heeft bevolen, dat naar aan leiding van de epidemie, die in Spanje heerscht, de Spaansche grens aan een ge streng geneeskundig toezicht moet worden onderworpen evenals dit in 1885 geschiedde, wat toen met de beste resultaten werd be kroond. HET OOSTEN. De Bulgaarsche regeering heeft aan de Porte eene krachtige nota gezonden betref fende haren moeilijken toestand, die een uitvloeisel is van de voortdurende houding der Porte door prins Ferdinand niet te er kennen. ROME. Men schrijft uit Rome, dato 17 Juni, aan de Monde Z.Em. kardinaal Lavigerie wordt onver wijld te Rome verwacht, waar hij, onder an dere redenen, komt om aan den Souvereiner. Opperpriester de acten van het belangrijke concilie aan te bieden, dat onlangs te Carthago is gehouden. Bij de nadering van het derde eeuwfeest ran den dood van den heiligen Aloysius van Gonzagua, dat het volgend jaar plechtig ge vierd zal worden, hebben de jongelingen van den Romeinschen kring van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis tot de Katholieken van Rome en Italië een warm beroep gericht, hen aansporende om tot eene blijvende ge dachtenis van dit eeuwfeest eene fondatie te stichten tot bescherming der jeugd. Deze fondatie zou bestaan uit de inrichting van een huis te Rome voor vereeniging en studie van de jongelieden, die verplicht zijn den «ursus van de Universiteit te volgen en die zich nu als verlaten en zonder steun te mid den van zoovele gevaren bevinden. Het stoffelijk overschot van den doorluch ten kardinaal Massaia is verleden Woensdag van uit het graf van de Propaganda naar de begraafplaats van St. Laurent overgebracht, waar het voorloopig is bijgezet in de graf stede van de Capucijners van Frascati, op vijftien kilometer afstand van Rome, dat is op dezelfde plaats waar kardinaal Massaia den laatsten tijd zijns levens had doorgebracht, om er de geschiedenis van zijne vijf-en-dertig missie- en bisschopsjaren in Ethiopië te schrij ven. Daar zal men dan ook een monument ter zijner gedachtenis oprichten uit de op brengst van een internationale inschrijving, die te dezer zake is geopend. Het wordt bevestigd, dat de H. Vader een brief aan Mgr. den Aartsbisschop van Maltha zal richten om de autoriteit van dezen pre laat te ondersteunen tegen de aanvallen der nationale partij, die ontevreden is met de uitkomsten van de zending van generaal Simmons. RUSLAND. Alweer zou een nieuwe samenzweering op het leven van den Czaar ontdekt zijn. Volgens een correspondent der Daily News is het keizerlijk paleis te Gatschina onder mijnd, evenals eenige jaren geleden het win terpaleis. Op den Czaar heeft die ontdek king een uiterst pijnlijken indruk gemaakt. De politiemacht is versterkt en de wachten aan de keizerlijke paleizen zijn verdubbeld. Het paleis zal vooreerst onbewoond blijven. De Times heeft berichten uit Weenen, volgens welke de toestand in Rusland dage lijks erger wordt. Het comité voor de be vrijding van het Russische volk heeft een manifest uitgevaardigd, waarin verkondigd wordt dat het uur van handelen geslagen is. De Russische regeering is bevreesd voor het nihilisme, dat tot in de hoogste kringen en zelfs in het leger verspreid wordt. SPANJE. Uit Valencia wordt van 18 dezer geseind De gezondheidstoestand in deze stad is uit muntend. De epidemie heeft zich hier niet verspreid. Het vertrouwen herleeft. In de provincie is de gezondheidstoestand onver anderd. De te Malaga door de gele koorts aangetaste personen bevonden zich in ver beterenden toestand. De bevolking is er nu minder ongerust. Aan den Temps wordt uit Madrid geseind, dat de opperste gezondheidsraad verklaard heeft, dat de gele koorts te Malaga is over gebracht door de stoomboot Fernand Cortez komende van New-Orleans. Schiedam, 19 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 18 Juni. De Kamer heeft in deze zitting de behan deling der Spoorwegovereenkom sten ten einde gebracht. Als nieuwe sprekers traden op de heeren Schepel en Van Houten, die beiden op grond dat het algemeen belang hier was verkort, zich tegen de voordracht verklaar den. De heeren Bahlmann, Mutsaers, Van Kerkwijk, Rutgers en Tak bleven hunne vroegere adviezen handhavende heeren B a h I m a n n, R u t g e r s en T a k te gen, de overigen vóór. De heerVanKerk- w ij k vooral, deed het voordeelige van de over eenkomsten nogmaals sterk uitkomen, terwijl de heer Rutgers de Regeering van er gerlijk gunstbetoon beschuldigde. De heer Heemskerk bleef bij zijn gunstige opinie volharden en weersprak de bestrijders. De beide Ministers beantwoordden ten slotte de verschillende sprekers, verkla rende o. a. dat voldoende gezorgd zal wor den voor de belangen van de scheepvaart, bij de regeling der uren van opening jen sluiting der bruggen. De heer II e 1 d t kwam nog kortelijk terug op zijne gisteren gemaakte opmerkingen be trekkelijk de belangen der werklieden, die slechts kortelijk door de Regeering beant woord zijn. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van de Spoorwegovereenkomsten werd aangenomen met 48 tegen 37 stemmen, rechterzijde (be halve de heer Bahlmann) tegen linkerzijde (behalve de heer Van Kerkwijk). Ter gelegenheid van de inspectie gisteren in het Exercitieveld door den majoor-kom- mandant over de dd. Schutterij gehouden, werd de onlangs benoemde 2e luitenant E. M. Beukers als zoodanig geïnstalleerd. Na afloop van het défilé ontving de majoor- kommandant den burgemeester, den wet houder Elzevier Dom benevens de heeren J. Dijkmans Gz., J. L. Gouka en H. W. M. Roelants, die de inspectie bijwoonden, in de aanwezige tent, en noodigde hen uit nog eenigen tijd bij hem in zijne woning te vertoeven, waaraan gaarne gevolg werd ge geven. Naar men meldt, is de minister van wa terstaat ongesteld, zóó zelfs dat de genees heer hem zou hebben aangeraden, uitstel van behandeling der spoorweg-overeenkomsten te verzoeken. Zijn gezondheidstoestand echter liet de minister niet meetellen, en dat hij desondanks zijn mannetje staat, bleek uit de discussie overtuigend. (St.) De 75e verjaardag van de overwinning bij Waterloo werd te Amsterdam behalve door het houden van parade niet officieel gevierd. In andere steden van ons Land, o. a. te Utrecht en in eenige landelijke gemeenten, is het nationaliteitsgevoel warmer geweest en zijn feestelijkheden op het getouw gezet. Zoo hadden o. a. te Barendrecht en 's-Gra- vendeel volksspelen plaats. Te Vlaardingen viel de bijzondere gedenk dag van Waterloo samen met de kermis. Uit vele particuliere woningen en van de meeste schepen in de haven wapperde de vaderlandsche driekleur. Door de vereeniging »De Eendracht" werd op het terrein aan den Maassluischen dijk eene harddraverij gehou den, nadat een orgelconcert in de Groote Kerk en eene uitvoering van de Vlaarding- sche muziekvereeniging Crescendo, onder directie van den heer P. H. Van Abshoven, waren voorafgegaan. Aan de harddraverij werd deelgenomen door 14 paarden. De prijs, f 200, werd behaald door Telegraafvan M. de Jong, te Nieuwesluis, bereden door P. van Santen de premie, f50, door Augusta, van D Vermaat, te Charlois, bereden door B. W. Schippers. Prijs en pre mie werden onder eene gepaste toespraak door den president, den heer K. S. van der Brugge, uitgereikt. Na afloop der harddraverij en nadat inmid dels de dd. Schutterij parade had gehouden, hadden de volksspelen plaats, bestaande uit boegsprietloopen, turfrapen, tobbetje rijden, driebeenloopen, hardloopen met hindernissen, stroophappen enz., waaraan door een legio jon gens van 10 tot 18 jaar werd deelgenomen. Ook deze spelen lokte een menigte toeschouwers, die zich naar hartelust vermaakten. Ten slotte loste zich de feestviering op in het kermisvermaak, waarvan 's avonds door zeer velen op vrij ordelijke wijze werd genoten. De meeste Nederlandsche dagbladen brach ten gisteren door bijzondere artikelen de belangrijke gebeurtenissen van 18 Juni 1815 in herinnering of wijden zelfs feest uitgaven aan dien voor Nederland zoo heug lijken datum. Door de politie te Delft is proces-Terbaai opgemaakt tegen den voortvluchtigen J. B. S., werkman, wegens verduistering van een tafel, zes stoelen, een kast, twee spiegels en een klok, ten nadeele van een der neringdoen den, aldaar. Ook maakte S. zich vóór eenige dagen, in vereeniging met P. S., schuldig aan diefstal van een hoeveelheid koperen pijpen ter zwaarte van 69 kilo, uit de beenderenfabriek onder de gemeente Vrijenban, waarin bei den werkzaam waren. Het koper is door den burgemeester dier gemeente te Rotterdam in beslag genomen. De Haagsche spuikwestie wordt steeds belangrijkerwant niet alleen dat de oppo sitie in Den Haag tegen het niet spuien sterker wordt, maar er gaan ook in Delft stemmen op, die zich verklaren tegen het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2