Men schrijft uit Zevenbergen aan de A" H. Ct: (j Meppel. In de gisteren gehouden verga- is6n«g van de liberale kiesvereeniging alhier de heer mr. H. Smeenge, aftredend lid, let algemeene stemmen kandidaat gesteld ,°°r het lidmaatschap van de 2de Kamer e' Htaten-Generaal. Kerknieuws. Visscherij-Berichten. GEMENGDE BERICHTEN. "'ten der waterloozing van Delfland door burgemeester van 's-Gravenhage. Ook t verheugde zich in stroomende grach- die door het veto van den Haagschen rgervader in poelen zijn veranderd en angename geuren van zich geven. Men agt of de gevallen van cholorine daaraan Jjj o J foe te schrijven Of eerst eene epide- rnet al haar ellende de spuiïng moet 'eden in den zomer? Onwillekeurig vraagt n zich af, hoe Holland zoovele eeuwen 1 kunnen bestaan, en volstrekt niet we- ^e°s ongezondheid berucht, zonder water- j. Versching, spuiïngen enz. Het antwoord b'f voor een deel ingesloten in het spreek- °rd -wat niet weet, wat niet deertter- ^'j' men niet moet vergeten, dat koortswe- "de middelen hier te lande steeds sterk §®erd warenneemt men daarenboven in jbUimerking, dat de steden allengs sterker ev°lkt worden, dan moet men ten derde ^let uit het oog verliezen, dat waar andere ar'den hun bosschen kapten en door eigen iuld het klimaat bedierven, in Holland till erwegen de meren en plassen werden r°°g gelegd, die dikwerf tot stoffelijke Sckade der bewoners bij ruw weder hun 'einigende golven door de grachten sloegen. (R. N.) Volgens een te 's-Gravenhage ontvangen e'egram is de luitenant t/z. 2e klasse Van er Hegge Spies bij het laatste gevecht te c 1 licht gewond geworden. He eigenaars der aardappellanden in de 'eveningsche duinstreek vormen een uit- 7°r|dering op den regel zij zijn zeer inge- ""nien met het »mooie weer", want de velden ^aan zoo gunstig mogelijk, zoodat de voor- "-zichten voorden aardappeloogst uitmuntend •"'neri worden genoemd. Het antieke, geheel gerestaureerde vroe- ^0,'e raadhuis te Woerden, thans ingericht V°°r de zittingen van het kantongerecht, is &ebruik gesteld. Het vroegere kantonge- cnts-gebouw wordt nu ingericht voorpost- e" telegraafkantoor. Hij de Dinsdag gehouden verkiezing voor "n gemeenteraad alhier zaten de leden van stembureau onder een borreltje. Toen mijn biljet in de bus kwam werpen, zat ar aan de tafel ook een kiezer, die niet het bureau behoorde en met de heeren borrel dronk. ■iWKKJQnuim HALINGEN. Ter gelegenheid van den "terloo-dag werden gisteren de verpleeg- 11 'n het Bestedel ingenhuis voor rekening V'U 1 aen heer P. v. d. A. op verschillende 'haperingen onthaald, terwijl bovendien mannen leder een kistje sigaren ontvin gen. He hoogeerw. heer A. Bazelmans, prelaat j6' "hdij van Berne te Heeswijk (N.B.), her- t eergisteren zijn zilveren priesterfeest, ^'J "Welke gelegenheid de jubilaris vele kost- are geschenken ontving, o. a. een schoon •"'tapijt, twee nieuwe altaren, een geheel stel misgewaden, eene prachtige hanglamp, schilderijen enz. Eerstdaags zal uit het Postulantenhuis Gerra te Haren weder een van de broeders naar Algiers vertrekken, in gezelschap van den weleerw. pater Godibert, die bestemd is voor de missie in Oeganda. De nieuwe Hollandsche haring wordt 23 dezer per stoomschip Wodan, kapt. Wel- tevrede, van Lerwick te Vlaardingen ver wacht. Volgens telegrafisch bericht aan het kan toor van den heer M. de Niet te Schevenin- gen ontvangen, waren alle loggers en bommen, welke ter haringvisscherij zijn, te Lerwick binnengeloopen met zeer geringe vangst van 1 a 2 ton haring. Het weer was ruw. Als een zeldzaam geval, zoowel van moed op jeugdigen leeftijd als van broederliefde, verdient het volgende vermelding Een kind van ongeveer 6 jaar sprong in de Kerk- gracht te Willemstad, om een ouderen broe der, die te water was geraakt, te redden. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinderen behouden aan wal. Ofschoon de moordenaar van zijn vrouw, 1 Ten Pierik, het ziekenhuis te Rotterdam heeft verlaten en thans aan den Noordsin gel logeert, is hij nog lang niet hersteld en nog zeer zwak. Op last van den Officier van Justitie is een teekening gemaakt van het huis in de Dirksmitsstraat en de plaats, alwaar Ten Pierik zijn vrouw heeft vermoord. Een der opvarenden van de dezer dagen te Scheveningen in zee omgeslagen reddings boot, de zeventigjarige ankerzetter v. d. B., die 't langst op de golven heeft gedobberd vóór hij werd gered, en wiens levensgeesten niet zonder moeite werden opgewekt, bevindt zich in zorgvollen toestand. In de woning van den heer Druivensteijn op de Stadhouderskade bij het Vondelspark te Amsterdam heeft men getracht in te bre ken, terwijl de familie buiten de stad ver toefde. Niemand anders dan de dienstmaagd was thuis, en sliep in een der bovenkamers. Door eenig geritsel des nachts om half twee gewekt, dacht de meid aanvankelijk aan rat ten, maar hoorde weldra, dat er dakpannen werden verschoven, iets, waartoe men een rat toch moeilijk in staat kon achten. De dienstbode, hoewel erg geschrikt, wist toch nog spoedig genoeg een politie-agent in huis te krijgen, die met getrokken sabel op de inbrekers losging. Deze hadden zich echter bijtijds uit de voeten weten te maken langs denzelfden weg, als waarlangs zij naar boven waren gekomen. Een viertal dakpannen had den ze reeds uitgelicht. Te Groningen kregen twee schipper twist over eene ligplaats, die beiden wilden inne men, en werden weldra handgemeen. Een van de vrouwen der twistenden, welke als scheidsrechteres wilde optreden, werd slecht beloond voor hare tusschenkomst, want zij geraakte te water. De twist eindigde nuen alles werd gezamenlijk in het werk gesteld om de vrouw te redden, wat na veel moeite gelukte. Te Appelscha is Dinsdagmiddag een vreemd geval voorgekomen. Bij den heer H. Z. heeft een ontploffing plaats gehad in de keukenkachel. De kachel is uiteengeslagen en enkele glasruiten zijn verbrijzeld. Men kent de oorzaak van dit ongeval niet. Ge lukkig bleven de personen in de keuken on gedeerd. Een vrouw van 35- a 40 -jarigen leeftijd, middelmatige lengte en van boersch voorko men, zich beurtelings vrouw Peters en Me tekink noemende, heeft door listige kunst grepen het vertrouwen van een aantal win keliers te Nijmegen weten te winnen en zich te hunnen nadeele van een aantal kleeding- stukken, bottines en gouden sieraden weten meester te maken. Zij is echter aan het op gegeven adres niet gevonden, terwijl evenmin betaling is gevolgd. De politie is ijverig in de weer haar op te sporen. De Rheinisclie Merkur meldde dezer dagen dat prins Heinrich van Nassau is katholiek geworden. De Prins bevindt zich te Oberurf bij zijn broeder Philip van Nassau en bezocht dezer dagen de kathedraal van Pritzlar, waar hij de godsdienstoefening bijwoonde en zelf het feit zijner bekeering bevestigde, er bij voegende dat de koningin van Spanje op zijn besluit grooten invloed heeft gehad. Bij de Zondag en Maandag te Berlijn ge houden groote internationale wielerwedstrij den heeft August Lehr van Frankfort a. M. het kampioenschap van Europa verdedigd op de baan van 10,000 meter, op den veilig- heidswieler (tijd 21 m. 212/5 sec.), terwijl kampioen van Europa op den driewieler werd O. Stumpf van Berlijn, op de baan van 5000 meter (tijd 10 m. 417s sec.) Onze Nederlandsche rijders H. M. Stroet- hoff en P. W. Scheltema Beduin, beiden van Amsterdam, hebben zich kranig gehouden. De cholera in Spanje. De ziekte breidt zich nog steeds uit. Een veertiende dorp in de omstreken van Valencia is thans aangetast. Op last van den ministerraad, geadviseerd door den gezondheidsraad, is gis teren de geheele besmette streek door mili tairen omsingeld. De koninklijke gezondheids raad heeft zich naar Puebla begeven. Maandag deden zich te Montichelvo twaalf nieuwe gevallen voor, waarvan vijf met doo- delijken afloopte Castello twee gevallen, waarvan een met doodelijken afloop, evenals te Almeda. Te Carcagente en Jativa deed zich een geval voor. Van de acht personen, die te Ruga werden aangetast, stierven er- zes. Van den 12n tot den 17n Juni deden zjch te Ruga in het geheel 154 gevallen voor en 52 starfgevallen. Ook te Valencia heeft zich een geval voorgedaan, terwijl te Ador, Paimn en in andere dorpen in de provincie Alicante verscheiden gevallen werden gecon stateerd. Alle plaatsen, die thans zijn aangetast, hadden ook in 1885 veel te lijden. Een pro fessor in de histologie aan de Universiteit te Valentia houdt, na een langdurig onder zoek, vol, dat de epidemie werkelijk cholera is. In de nog niet besmette streken gaat men voort met het nemen van voorzorgsmaatre gelen. Een brug over een breede diepe geul te Cleveland (N.-A.) is dezer dagen ingestort op het oogenblik, dat deze propvol stond met nieuwsgierigen, die een acrobaat over een aan de andere zijde gespannen koord wensch- ter. te zien loopen. Twee honderd personen vielen in de diepte, enkelen bovendien in de rivier, die aan het eind van de geul voorbij., stroomt. Ofschoon allen gered werden, zijn- veertig ernstig gekwetst en onder dezen be vinden zich tien personen, voor wie geen hoop op levensbehoud meer over is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3