VERSCHIJNT DAGELIJKS. oe Janrg. Zaterdag 21 Juni f890. 0. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit lilud: Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 «g Prijs der Advertentie» Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Aan onze abonnés. Ingevolge de nieuwe postregeling kan men z'ch, te rekenen van '1 Juli a. s., bij de Postkantoren slechts tegen vooruitbetaling abonneeren op couranten en tijdschriften. VVij verzoeken dus onze abounds, die bij Postkantoren geabonneerd zijn en geen lust mochten hebben op die wijze geabonneerd te blijven, om voor 1 Juli a. s. hun naam en adres op te geven. Wanneer zij zich rechtstreeks bij ons abonneeren, wordt er geene vooruitbetaling gevorderd en zijn zij er zeker van, dat zij ook na 1 Juli a. s. de courant geregeld ontvangen. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. De commissie voor de begrooting uit den Dijksdag heeft de voor staf-officieren, kapi teins en eerste luitenants verlangde tracte- tnents-verhooging met algemeene stemmen verworpen. In de kringen der koloniaal-gezinden te Berlijn niet slechts onder de heethoofden, TOaar ook onder nuchtere politici uit zich van lieverlede een tamelijk sterk mis*- noegen over het Duitsch-Engelsche tractaat tnet betrekking tot Helgoland, dat, terwijl Bet slechts geringe strategische waarde meer Bezit, bovenmatig hoog betaald wordt. On verholen vreugde heerscht slechts in de pers iler felle tegenstanders der koloniale politiek, omdat thans, na den afstand van Zanzibar e,i Witu, de geheele srommel" in Oost- Afrika niets meer waard zou wezen, en nu dus de geheele koloniale politiek zou kunnen aa'i kant gedaan worden. De National Zciticng weerlegt eene zoodanige pessimisti sche opvatting, maar moet toegeven, dat er onder de vrienden der koloniale politiek niet geringe ontevredenheid heerscht. Ook andere ''egeeringsgezinde bladen, zooals de Münche- n,'r Algemeine Zeitung en de Reiclisbote, vinden op het verdrag heel wat af te wijzen en de Rreuzzeilung zegt zelfs in haar hoofd- a-rtikel, dat Engeland Duitschland te knap is geweest. Naar het schijnt, laat men zich aHeen door consideratie voor de persoonlijke gevoelens des Keizers en voor Oaprivi's po litieke stelling van levendig verzet tegen het D'actaat weerhouden. Na het bezetten van Lindi Mikindani (Oost- Afrika) dooi' Duitsche hulptroepen, zijn daar "Weder karavanen uit het binnenland aange komen en alle voortvluchtige inwoners te- vuggekeerd. ENGELAND. De oppositie zal het gouvernement we gens het afstaan van Engeland niet oogen- blikkelijk aanvallen. De Regeering zou gis teren in het Parlement ophelderingen ver strekken. In het Lagerhuis deelde gisteren de mi nister Fergusson mede, dat het sultanaat van Zanzibar, met uitzondering van de aan eene Duitsche maatschappij afgestane grond- strook onder Britsc.h protectoraat overgaat. Smith deelde mede, dat onmiddellijk na het sluiten der overeenkomst met Duitschland de bill tot het afstaan van Helgoland aan het Parlement zal worden voorgelegd. De ministerieele pers verdedigt andermaal de overeenkomst, waarbij de Times in her innering brengt, dat het afstaan van Helgo land geenszins zonder voorbeeld in de ge schiedenis is, aangezien Java aan Nederland en de Jonische eilanden aan Griekenland teruggegeven zijn. De Daily News volhardt in hare afwachtende, eenigzins dubbelzinnige houding. De Daily Chronicle blijft tegen de over eenkomst uitvaren. Zij zegt dat Engeland de vriendschap van Duitschland gekocht, maar tegelijk den allernoodzakelijksten steun van Frankrijk verbeurd heeft. Wilde Enge land onvoorwaardelijk van Helgoland af zijn, dan had Denemarken daarop betere aanspra ken dan Duitschland. De Chronicle voor spelt de Regeering tengevolge van dezen stap eene nederlaag en de ontbinding van het Parlement. Volgens de Pall Mall Gazette trachtte graaf Herbert von Bismarck reeds in 1889, toen de Duitsche Keizer zich te Londen be vond, van Engeland den afstand van Helgoland te verkrijgen tegen overgave van Da- maralandmaar zijne pogingen waren ver geefs. In dépêches uit Edinburgh wordt gemeld, dat Stanley loochent, dat hij oppositie voert tegen het door Engeland met Duitschland gesloten tractaat. Hij vindt het integendeel een voortreffelijk tractaat. Hij spreekt het bericht zijner benoeming tot gouverneur van den Congo-staat tegen. De Oost-Afrikaansche meren-maatschappij heeft verklaard, dat de overeenkomst met Duitschland bevredigend geacht mag worden, maar de Londensche Kamer van koophandel is van eene tegenovergestelde meening. FRANKRIJK. De ministerraad heeft gister morgen krach tige maatregelen verordend om te voorkomen dat de cholera, die in Spanje schijnt te heer- schen, te land of over de zee over de grenzen kan worden gebracht. De hooge handelsraad heeft drie belang rijke besluiten genomen. De raad verklaarde, dat er reden bestond tot opzegging der han- delstractatenhij verklaarde zich tegen nieuwe verdragen op den grondslag der oude en hij verklaarde zich vóór handels- conventiën van korten duur. ITALIË. Bij ministerieel besluit moeten alle sche pen, komende uit Spanje en de Middeland- sche Zee, bij het binnenvallen in eene ltaliaansche haven onderzocht worden. Men weet te Rome met zekerheid te melden, dat de Zwitsersehe Bondsraad den vee-invoer uit Italië wegens het in Italië uitgebroken mond- en klauwzeer geheel zal tegengaan en reeds heeft men van Rome uit een schrijven gezonden naar Bern, waarin met contra-maatregelen wordt gedreigd. De diplomatieke onderhandelingen dienaangaande duren nog steeds voort. Volgens bericht uit Athene is koning George met den kruiser Sphacteria naar Brindisi vertrokken, om van daar naar Aix- les-Bains te reizen. HET OOSTEN. De nota door de Bulgaarsche regeering door tusschenkomst van haar agent te Con- stantinopel tot de Porte gericht, is kort maar krachtig de Regeering wijst de Porte op de moeielijke positie voor haar (de Porte) zelve, bij niet-erkenning van prins Ferdinand. De nota vraagt den steun van het Suze- reine hof en eindigt met de bedreiging dat, indien Turkije in negatieven zin antwoordt, evenals vorige malen, Bulgarije zich ontsla gen zal achten van alle plichten tegenover zijn suzerein en zijn vrijheid van handelen zal hernemen, in eigen kracht middelen zoe kend om aan den tegenwoordigen toestand een einde te maken. Uil Belgrado wordt geseind, dat Servië de contra-maatregelen tegen het verbod der Hongaarsche regeering om varkens in Hon garije in te voeren, reeds begonnen heeft. Een waggon met Oosten rij ksch-IJongaarsch leder is teruggezonden door de Servische autoriteiten onder voorwendsel dat het leder van zieke dieren afkomstig was de Servisch# regeering heeft voorts bevolen een chemisch onderzoek naar de voortbrengselen der Oostenrijksch-Hongaarsche textil-industrie welke nl. met vergiftige kleurstoffen zouden geverfd zijn. Verder heeft het Servische gouvernement besloten de tarieven van in- of uitgevoerde O NIEUWE SCH Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 18S1 Stsbino124.Ï) Van 1—6 regelsf 0.60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1