BINNENLAND. goederen met 80 percent te verlagen, ingeval de relatiën met Oostenrijk-Hongarije een verzending over Salonika mochten noodig maken. SPANJE. In Spanje is de cholera totnogtoe tot de provincie Valencia beperkt gebleven. Wel heeft men een oogenblik gemeend hare aan wezigheid ook te Malaga te moeten consta- teeren, doch weldra is gebleken, dat de als zoodanig verdachte gevallen aldaar geen cholera maar gele koorts waren. Een vijf tal personen, die aan boord waren gegaan van het juist uit New-Orleans en Havana aangekomen stoomschip Fernand Cortez waren door die gevaarlijke koorts aangetast, en vier van hen zijn gestorvenSedert ech ter hebben zich geen verdere gevallen voor gedaan, zoodat de ergste ongerustheid ge weken is. In de provincie Valencia blijft de cholera intusschen haar offers eischenniet enkel te Puebla del Rugat, maar ook te Montecheloo, Albaïda, Palma, Carcagente, Jutiva en zelfs in de hoofdstad Valencia, waar trouwens vele inwoners van Rugat waren heengevlucht, voordat de militaire cordons getrokken waren. Deze worden thans met de uiterste gestreng heid gehandhaafd: de centrale gouverneur, zoowel als de centrale regeering te Madrid wedijveren in het nemen van voorzorgen. Intusschen worden aan de grenzen reeds voorzorgen tegen het verspreiden der epidemie genomen. De Fransche grens zoowel als de Portugeesche wordt streng bewaakt en de Britsche overheden te Gibraltar onderwerpen alle reizigers uit de havensteden van Valen cia aan eene driedaagsche quarantaine, ter wijl na Zondag a. s. geen schepen uit Spaan- sche havens, welke ook, in de haven van Gibraltar worden toegelaten. Schiedam, '20 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 Juni. De heer Rooseboom heett heden de Regeering geïnterpelleerd naar aanleiding van het bekende adres van den heer T i n d a 1. Hij heeft uitgelokt de verklaringen namens de Regeering, door den Minister van Oorlog dat de beschieting van een open stad in strijd is met het volkenrecht, maar dat de gevolgen van zulk een, ondanks het volken recht genomen maatregel, nooit van dien aard kunnen worden, dat dit reeds in vredestijd noodig zou maken eene verplaatsing van den bestuurszetel. Een bombardement zou ook zoo geen schrik behoeven aan te jagende ge schiedenis leert dat en zulk een bombarde ment zou derhalve niet geschikt zijn om van eene behoorlijke verdediging te doen afzien of een paniek te duchten. De Regeering acht ook zonder buitengewone middelen, zich in staat het devies Je Maintiendrai te hand haven, mits het Vigilate et Deo confidentes daar nevens steeds worden betracht. De heer Dornela Nieuwenhuis achtte 't noodig aan de Regeering eenige anderejvragen te doen betrekkelijk de verdedig baarheid des lands, n. 1. over de mobilisatie en de concentratie der legers in oorlogstijd. Dit verzoek werd verworpen met 39 tegen 29 stemmen, omdat men, vooral van liberale zijde, de vragen niet genoeg gepreciseerd en, wat de concentratie betreft, gevaarlijk achtte. Er volgde nog een kort debat naar aan leiding der interpellatie, waarbij de Minis ter zijne verklaringen verduidelijkte, waarna de interpellatie werd gesloten. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een peer vormige gouden oorbel, een duimstok, een muilkorf, een zilveren kinderarmband, 2 muziekstukjes, een R.-K. kerkboek, twee zakmesjes, 1 portemonnaie en 1 kurketrek- ker, een vrouwenrok (zwart met wit balletje), een bruin jacbtvest, een' paar blauwe wollen kousen, een verlakt kinderschoentje, 4 pak ken nieuwe schroevendraaiers, een bood- schapmandje, een kleine bascule, een bril in huisje, een rozenkrans en een bruin glacé handschoen. Ten aanzien dei' koepokinenting plaatst de Regeering zich bij het wetsontwerp be treffende de besmettelijke ziekten op het standpuntbevordering der vaccinatie, geen dwang. Aan de Regeering komt de vrije beschikking over het menschelijk lichaam niet toe. Kinderen, die niet zijn ingeënt, kunnen op de scholen worden toegelaten, wanneer door hunne ouders aan den burge meester is verklaard, dat zij bezwaar hebben tegen de inenting van het kind. De gelegen heid tot inenting zal niet meer om de drie, maar om de zes maanden door de gemeen ten gegeven worden. De wet bevat nog verscheidene andere wijzigingen van minder belang. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 17 Juni jl. wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 171,810 pi- kols. Door toedoen van den Ned&rduitschen Bond is te Antwerpen een comité tot stand gekomen, om de noodige schikkingen te nemen voor den plechtigen optocht naar Waterloo, op Zondag 22 dezer. H. M. de Koningin heeft van Hare belang stelling in de van 2 tot 4 Augustus te Apeldoorn te houden planten en bloemententoonstelling, doen blijken door de aanbieding van een gouden medaille. Te Wageningen is de 75-jarige gedenk dag van Waterloo feestelijk gevierd door het uitsteken van vlaggen, enz. Te één uur werd de heldin van het feest, de oud-mar ketentster Elke Van Aggelen in het Oude- Mannen- en Vrouwenhuis bezocht door de feestcommissie. Ds. Hoogeriraad voerde het woord. Namens leerlingen der R. Landbouw school werd haar een fraaie leuningstoel aan geboden. Utrecht staat vooraan in de rij der steden, die gemeend hebben de hoofdstad des Rijks een beschamend voorbeeld voor de toekomst te moeten stellen. Verscheiden straten wa ren er kwistig met groen, bloemen en vlag gen versierd, terwijl op menige borst een oranjestrikje gezien werd. Te 8 uren werd de op het Vreeburg geplaatste »Leeuw van Waterloo" onthuld, na een korte toespraak van dr. J. W. Schubart, president der feest commissie, en zongen 300 zangers den Leeuw een feestgroet toe. Te 12 uren werden aan de behoeftige dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille milde gaven geschon ken, en een uur later hield dr. A. Ruiten schild in Tivoli de feestrede, waarna de plechtige aanbieding geschiedde van de voor deze gelegenheid op 's Rijks munt geslagen medailles aan den commissaris des Konings en aan de leden van het gemeentebestuur. Niet minder dan 65 verschillende vereeni- gingen met banieren, drie muziekkorpsen en de. volks-zangschool namen aan deze plechtigheid deel. Inmiddels werden op de verschillende pleinen der stad volksconcerten gegeven, en 's avonds had een groot volks concert in Tivoli plaats, waarop, natuurlijk, het bekende muziekstuk »De SUg van Wa- terloo" magno cum strepitu werd uitgevoerd En daarmede was de feestviering nog niet geëindigd, want na afloop bewoog zich door de stadsgrachten eene reeks van geïllumi neerde stoombootjes, aan boord waarvan zich zangers en een muziekkorps deden hoo- ren. Tegen 9J uur gaf het muziekkorps der jagers een openbare uitvoering op het Vreeburg, terwijl de Leeuw van Waterloo alsnu schitterend was verlicht. Het laatste punt van het program was een feestsouper, waarop allen waren genoodigd, die tot het organiseeren van het uitstekend geslaagde feest hadden medegewerkt. Verscheiden woningen van particulieren waren geïllumi neerd. Te Dordrecht werd o. m. hulde gebracht, in den vorm van een serenade enz., aan den 94-jarigen Waterloo-strijder Arie De Sterke, 't Is nu reeds 80 jaren geleden sinds Arie de uniform aanschoot. Twee jaren later, dus 16 jaren oud, maakte Arie den Russi- schen veldtocht tot Smolensk mede, en hij heeft van daar den terugtocht naar het Va derland te voet afgelegd. Wèl doet dus de nog krasse Arie de Sterke, wien men hoog stens 80 jaren zou geven, zijn naam en doet zijn naam hem ëer aan. De processie naar Lourdes, 199 pelgrims sterk, is Dinsdag-middag ten 4.25 te Paray- le-Monial aangekomen. Alle pelgrims zijn welvarend, en onder hen heerscht groote geestdrift. Het weder is prachtig, doch de warmte is van dien aard, dat niemand er onder lijdt. Zieken en gezonden zijn allen goed overgekomen. Des avonds werd er een Lof gecelebreerd, met predikatie van den eerw. heer Sarton. Woensdag morgen te negen uur zouden de pelgrims weer naar Limoges vertrekken, om vandaar 's nachts verder te reizen, teneinde Donderdag-ochtend te Lourdes aan te komen. Msb Gisteren verschenen een tweetal kaarten, behoorende bij het reeds vroeger uitgekomen jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, voorstellende den Nieuwen Waterweg in 1882 en in 1889. Uit deze kaarten blijkt zeer duidelijk, dat de Nieuwe Waterweg steeds meer en meer in bruikbaarheid toeneemt, en dat de diepte van de vaargeul steeds meer geschikt wordt voor zeer diepgaande schepen. In de Rotterdamsche Diergaarde zijn in de laatste dagen eenige dieren geboren, die eene belangrijke aanwinst beloven te worden voor de verzameling. Zoo onder meer 2Ameri- kaansche leeuwen of Poema's en 4 Afrikaan- sche leeuwen (voorloopig nog geheel in af zondering gehouden), een Indische antiloop in het perk nabij de rots, 3 damherten en 2 Magellaan-ganzen. Een der Naudoes of Amerikaansche struisvogels zit sedert eeni ge dagen op 7 eieren te broeden. De installatie van den nieuwberioemden raadsheer in het gerechtshof te 's-llage, den heer mr. H. van Manen, laatstelijk presi dent der rechtbank te Zierikzee, zal plaats hebben op Vrijdag 27 Juni, des namiddags 2^ uur. De voornaamste groepen van den in de volgende week te Leiden te houden optocht, voorstellende den intocht van Keizer Karei V te Nijmegen, zullen op Zondag den 29sten a. s. een bezoek aan Scheveningen brengen en bij die gelegenheid aan het Oranje-Hótel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2