Het Kolversfeest Visscherij-Berichten. De Maskerade te Leiileu. onderwerp in de Eerste Kamer geen deel zullen nemen. De memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over de stedenwet, wordt in de eerstvolgende dagen verwacht. Volgens de Köln. Ztg. hebben de direc- tiën der Zuid-Duitsche spoorwegen aan de Nederlandsche steenkolenhandelaars verzocht, er genoegen mede te nemen, dat de bezen- dingen, waarop zij volgens hunne contracten recht hebben, voorloopig nog niet geschie den, omdat er op de ladingsterreinen geen plaats meer is voor opslag en berging. De particuliere correspondent van het Dbl. v. Z.-H. te Brussel meldt, dateergiste ren een 300tal Vlamingen van daar een manifestatie hebben gehouden voor den Leeuw van Waterloo, maar betreurt met de geheele Brusselsche pers, dat zij hun manifestatie rechtstreeks tegen Frankrijk hebben gericht. Volgens eergisteren-avond ontvangen in lichtingen moet de Fransche Regeering zich die handelwijze ten zeerste hebben aange trokken, en zal zij ertoe overgaan, de Belgische Regeering ophelderingen te vra gen. Volgens de Indépendance Beige hebben zich daar bij de betooging gevoegd bewoners van Gent, Brugge en Antwerpen. Vóór den Leeuw van Waterloo hebben zij hun banieren geplant. Drie van hen, een Vlaming, een Duitscher en een Neder lander, de heer Hofman, uit Breda, voerden het woord. Daarna werden aangeheven het Wien Neerlandsch BloedDe Wacht am Rhein, De Vlaamsche Leeuw en het God save the Queen. T Naar men verneemt heeft het Delftsche ge meentebestuur maatregelen getroffen om te trachten den verpestenden stank van het grachtwater, zooveel in zijn vermogen is, onschadelijk te maken. Een vijftal arbeiders der gemeente-reiniging zijn aangewezen om langs de grachten carbol te sprenkelen, op dat de lucht wat gezuiverd worde. Men schrijft aan het R. N. uit Delft: Nauwelijks is men te 's-Hage geëindigd met spuien, of de Delvenaars zitten in een verpeste atmosfeer. Het water in de grach ten heeft een inktkleur aangenomen, en de stank, dien het verspreidt, is onverdragelijk. Men zou hier daarvan bevrijd zijn, indien het bestuur van Delfland even als vroeger goed vond te Maassluis en aan de Vijf Sluizen al leen water in- en niet uit te laten. Aan het station van den Hollandschen Spoorweg in Den Haag heerschte Dinsdag een meer dan buitengewone drukte. Bijna om het kwartier vertrokken treinen naar Lei den, doch de toevloed van reizigers bleef langen tijd zóó groot, dat men zich zelfs ver genoegde met een plaatsje in goederen- en beestenwagensja, tot zelfs in de hokjes van de remmers hadden passagiers plaats genomen. De heer C. Croll, die indertijd zijn verbond met de socialisten hooger schatte dan zijn flinke betrekking aan het Ministerie, maakt thans bekend, dat hij zijn lidmaatschap van den sociaal-democratischen bond heeft opge zegd. «Keizer Karei V", en zijn gevolg, worden heden (Woensdag) avond in Circus Carré te 's-Gravenhage verwacht. De studenten, die aan dezen optocht deelnemen, hebben, krach tens de wet op het dragen van wapenen, vergunning moeten vragen om een wapen bij zich te hebben. Van elk wapen is een recht van f'0.75 geheven. Uit dankhaarheid voor de goede diensten, die de schutterij gedurende de laatste werk staking aan de inwoners van Enschede heeft bewezen, om de rust en orde gedurende dien tijd te handhaven, werd haar Zaterdag-avond een gezellige bijeenkomst bereid, in de bo venzaal der groote Sociëteit. Bijna geen en kele schutter was thuis gebleven en de avond werd gezellig doorgebracht. De muziek der schutterij deed zich hooren, terwijl verschil lende voordrachten en zangstukjes werden ten beste gegeven. Het souper, waaraan men om 9 uur zich zette (een 19-eeuwsche schut tersmaaltijd deed zich goed smaken en tot laat in den nacht bleef men te zamen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina zullen den 1 Juli a. s. de mas keradefeesten te Nijmegen bijwonen. Vier hofrijtuigen zullen naar Nijmegen gezonden worden, daar H. M. naar Berg-en-Dal, Beek en Ubbergen wenscht te rijden. Een eere- wacht te paard, bestaande uit de voornaam ste heeren uit Nijmegen en Ubbergen, zal de vorstelijke personen vergezellen. Te Maastricht verschenen tegelijk twee katholieke weekbladen. Het eene heet Lim- burgsch Volksblad, het andere De Grensbode. Eerstgenoemd blad dient als aanvulling van den Courier de la Meuse, wier adverten ties het gratis verspreidt en is bestemd voor hen, die de Limburgse he en Maastrichtsche aangelegenheden in de Nederlandsche taal wenschen te zien behandeld. Het andere blad neemt een zelfstandige positie in en zal mede in het Nederlandsch geschreven, ge wijd zijn «aan de belangen van Maastricht, van den nationalen arbeid en aan de sociale quaestie". Maandag-ochtend bevond men bij het ope nen der Sint Mathias-kerk te Maastricht, dat twee offerbussen waren opengebroken en de inhoud ontvreemd was. Tevens miste men een kroon en rozenkrans, versierselen van een Lieve-Vrouwebeeld. Ee,n klein raampje naast het altaar, dat men open vond staan, moet tot in- of uitgang van den dief gediend hebben. Eenige bloeddruppels op den stee- nen vloer duiden aan, dat de dief zich bij het openbreken der offerbussen moet ver wond hebben. De dader is opgespoord en heeft zijn misdrijf reeds bekend. Werden gisteren te Leiden de lustrum feesten der Academie gevierd, ook binnen Schiedam's veste had een lustrumfeest plaats het eerste nl. van de kolfvereeniging Schie dam", die haar Vijfjarig bestaan herdacht door het houden van een Provincialen Korps- en Personeelen Kolfwedstrijd, waartoe de kolf- vereenigingen van Zuid-Holland (Dordrecht, Boskoop, Schiedam, Gouda, Wateringen, Delft en Zevenhuizen) waren uitgenoodigd, die allen met uitzondering van Overschie, waar de Vereeniging ontboden is, gaarne aan de uit- noodiging gevolg gaven. De kolfbaan in de sociëteit Harmonie was te dezer gelegenheid met vlaggentrofeën, guirlandes, groen en bloe men, opschriften op het kolfspel doelende, en verder decoratief zeer toepasselijk versierd. Ruim halt twaalf ure werd, nadat alle deelnemenden zich in de sociëteit Harmonie verzameld hadden, de wedstrijd door den president der kolfvereeniging «Schiedam," den heer H. J. Bertels, met een toespraak ge opend. De heer Bertels heette de verschil lende deelnemende vereenigingen welkom, en wees op de vereerende tegenwoordigheid van den voorzitter van den «Nationalen Kolfbond", den heer H. Jager, van Gouda, die hij hier met vreugde begroette. Verder zette de gevierde President uiteen, hoe nuttig de Vereeniging in de vijf verloopen jaren had gewerkt, op den vriendschappelijken omgang, dien zij gekweekt, en de groote vorderingen die zij gemaakt had. De talrijke opkomst bij dit haar eerste lustrum was hem een bewijs van instemming met dit feest en van onverflauwden ijver voor het spel. Met den wensch dat allen een recht genoeglijken dag mochten doorbrengen, besloot de heer Bertels zijne kernachtige toespraak. Nadat de geestdrift door 's President rede gewekt, door een hartelijken dronk en het bezichtigen der prijzen nog was versterkt, nam het spel (waarbij vanwege iedere ver eeniging drie series, elk van vier slagen, werd gespeeld) een aanvang. Met ernst en overleg werd om de fraaie prijzen gekampt. Desondanks heerschte er den geheelen dag een gulle en hartelijke toon, die vooral uit kwam bij het gemeenschappelijk feestmaal, waarbij menige dronk aan het edele kolfspel en de vaardige kampioenen werd gewijd. Na den maaltijd werd de wedstrijd voortgezet, die ruim negen ure beslecht was. Daarna begaven zich de verschillende deelnemers in de groote zaal der sociëteit, waar de diverse prijzen op en nabij de be stuurstafel waren uitgesteld. Met ware vol doening mocht de President den Korpsprijs aan de kolfvereeniging «Schiedam" toeken nen. Schiedam had met '240 punten den voorrang boven Gouda behouden, dat er slechts 195 bereikte. Met dezen uitslag meende de Voorzitter van het Bestuur den medeleden en hun-zelven geluk te mogen wenschen. Een schoone pothogravure, getiteld Lever de Lune, zal voortaan als korpsprijs Schiedam's kolfbaan sieren. Verder werden door den President onder het spreken van eenige vereerende woorden uitgereiktden heer G. H. de Jongh, van Wateringen (98 p.) de le pers. prijs, fijnde een kristallen pièce de milieu met voet van Berlijnsch zil ver den heeren J. H. C. Meijer en G. M. Meijer (99 en 87 p.) resp. de 2e en 3e prijs, zijnde een madera-stel en een waterkraf met glazen, beiden van Boheemsch glas, en eindelijk den heer G. J. Vincent f83 p.) de 4e prijseen kristallen inktkoker met voet van cuivre poli, die hem gewis bij het noteeren der talrijke door hem behaalde prijzen uit nemend dienst kan doen. Het was den heer M. J. Vincent, bestuurs lid der sociëteit Harmonie, voorbehouden, de prijzen voor den biljartwedstrijd, den leden der Sociëteit aangeboden, uit te reiken (de kaartwedstrijd had tot Schiedam's kolvers teleurstelling bij gemis aan deelneming niet kunnen doorgaan). De heer A. J. Bertels ver wierf den prijs, twee schilderstukjes op por selein, in lijstjes van peluche gevat, en de heer Joh. J. Zoetmulder de premie, een bron zen intkoker. Met een hartig woordje van den President om op den ingeslagen weg van toenemende vaardigheid in het kolfspel te blijven voort gaan, werd vervolgens deze wedstrijd besloten, die gewis bij allen steeds in aangename her innering blijven zal. Maandag-namiddag ruim 4 ure, arriveerde te Vlaardingen als eerste jager, de stoom boot Wodan, kapitein A. Weltevreden, aanbrengende 162£ ton volle en 249£ ton maatjes, te zamen 412 ton haring, overge geven door 98 schepen, waarvan door de beide schepen van Schiedam ieder 5 ton. Ofschoon de vangsten der kleine vloot van Pernis de afgeloopen week niet groot waren, werden toch voor de visch hooge prijzen besomd, zoodat de schokkers f55 tot 70 hadden. De garnalen-kruiers besomden f30 a 34. Eene overtalrijke menigte, van einde en ver te zamen gestroomd, bewoog zich giste ren in Leiden's veste, die, voor eenige uren als Gelre's oude hoofdstad gedacht, den intocht van keizer Karei V binnen Nijmegen op den 9n Februari 1546, zou te aanschouwen geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2