BINNENLAND. Schiedam, 26 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 25 Juni. De behandeling van het wetsontwerp be trekkelijk het militair onderwijs werd heden voortgezet. De heeren A. van D e d e m en T. Mackay verdedigden het denkbeeld der ka- dettenschool, als correctief, vooral tegen het eenzijdig middelbaar onderwijs, maar het amendement van den heer Löben Seis achtte de heer Mackay weinig aannemelijk, terwijl de heer Heemskerk de voorkeur gaf aan het denkbeeld van den heer D e Beaufort om, in plaats van een beurs (amend. Löben S e 1 s) vergoeding te geven voor huisvesting van de jongelieden die wor den opgeleid ter plaatse waar geen burger school is. De Commissie van Rapport gaf, bij monde van den heer Schimmelpe nni nck v. d. O y e, te kennen, dat hare meerderheid voor het amend. Z a a ij e r is, (om de ka- dettenschool voorloopig te laten rusten) en hare minderheid voor het amend. Löben Seis. De Ministers vanOorlogenvanKo- loniën verdedigden krachtig het principe der kadettenschool. Deze is onmisbaar ver klaard, en het amendement Z a a ij e r c. s. werd niet aannemelijk geacht, terwijl de heer V an L'ö ben-Se Is werd uitgenoodigd zijn amend, in te trekken. Zoowel voor de ouders hier te lande, als vooral voor de Indische gasten zal het van groot belang zijn, dat er gele genheid besta tot vroegtijdige opleiding, onder behoorlijke tucht, van de jongelieden die voor officier moeten opgeleid worden. De Minister van Koloniën bestreed voorts nadrukkelijk elke poging om hier te beslissen over een stelsel van sub- sidieering van het bijzonder middelbaar onder wijs. De Regeering heeft het zeker niet getoond, dat onderwijs gering te schatten. De heer Farncombe Sanders stelde voor alleen voor Indië een kadetten school op te richten, maar trok dit amen dement in. Het amend. Z a a y e r c. s. werd verworpen met 49 tegen 32 stemmen en art. 2 (ka dettenschool) goedgekeurd, evenals art. 3. (hoogere vorming van officieren). De heer DomelaNieuwenhuis heeft verlof verkregen om op .een nader te bepa len dag den Min. van Binnenlandsche zaken te interpelleeren over de houding der auto riteiten bij de werkstaking te Enschedé, in verband met het recht van vereeniging en vergadering. Met bijzonder genoegen vernemen wij, dat eindelijk de jarenlange kwestie van de beruchte Singelsloot is beslecht. Door bemiddeling van den heer L. W. Jansen heelt thans de overdracht van het gedeelte sloot aan de gemeente plaats gehad, zoodat weldra tot demping van dien onooglijken vergaarbak van vuile stoffen zal worden overgegaan. Singelbewoners heft thans de vlag in top stank en vuilnis doeken nu weldra op Burgemeester en Wethouders dezer ge meente roepen op den milicien-verlofganger Joannes Antonius Van Kan, plaats vervanger voor Hugo Constant Adolf Wijn malen, loteling der gemeente 's-Gravenhage, van de lichting '1886, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers; om op Za terdag, den 12 Juli e. k., des voormiddags ten 10 ure, in uniform gekleed en voorzien van alle Kleeding- en Uitrustingstukken, van zakboekje en verlofpas, in het Beursgebouw te Rotterdam te verschijnen, teneinde aldaar door den Heer Militie-Commissaris in het 2e district van Zuid-Holland, nader te worden mderzocht. Tot aanvulling van ons verslag omtrent den Kolfwedstrijd, 11. Dinsdag in de sociëteit «Harmonie" alhier gehouden, kunnen wij nog r melden, dat om den 4n prijs vooral hevig werd gekampt. De heer H. Jager, van Gouda, en de heeren M. J. en G. J. Vincent behaalden een gelijk aantal punten, nl. 83. Nadat daarop de heer H. Jager vertrokken was, moest een nieuwe strijd plaats hebben tusschen de heeren M. J. en G. J. Vincent, die tot uitslag had, dat aan laatstgenoemden de prijs werd toegewezen. Bij de vermelding van den uitslag van den biljartwedstrijd verwarden wij prijs en premie. De prijs, die den heer A. J. Bertels ten deel viel, was een bronzen inktkoker. Den heer Joh. J. Zoetmulder werden als premie twee porselein-schilderingen, in lijstjes van peluche gevat, uitgereikt. De schoone versiering van de kolfbaan was te danken aan de goede zorgen en de kunstvaardigheid van den heer Jac. J. M. Kramers, medebestuurder der Vereeniging, wien een woord van lof deswegens niet mag onthouden worden. Een onzer lezers vraagt ons, hoe het mo gelijk is dat vergunning verleend wordt om 's Zondags onder de voormiddag-godsdienst oefeningen op het Exercitieveld alhier een cricket-wedstrijd te houden, zooals Zondag 11. is geschied. De collecte, Zondag alhier gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, heeft op gebracht f 252.50. In het vorig jaar was de opbrengst f 248.241. De afzonderlijke jachten op waterwild in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar ge opend worden op 1 Augustus a. s. Der politie te Rotterdam is een jeugdig in breker in handen gevallen, die verdacht wordt de dader van verschillende diefstallen te zijn, welke in den laatsten tijd aldaar zijn ge pleegd. Het is een 19-jarige schoenmaker, die door een tuimelraam boven de deur een winkel was binnengedrongen, hetgeen door de overburen was opgemerkt en aan de po litie was medegedeeld, zoodat hij op hee- terdaad betrapt werd. Het is gebleken, dat hij in meer winkels op dergelijke wijze des nachts is binnengedrongen en het geld uit de toonbanklade heeft medegenomen. Dinsdag-ochtend werd ten Koninklijke Paleize in Den Haag, namens commissaris sen van den eersten haringjager, die te Vlaardingen was binnengekomen, de eerste Hollandsche haring voor de Koninklijke Fa milie aangeboden. Te half negen uren was daartoe een sjees met twee paarden bespan nen en versierd met de Nederlandsche vlag van Vlaardingen naar Den Haag gere den. Tusschen Den Haag en Leiden zijn Dins dag per Hollandsche spoor niet minder dan 44554 reizigers vervoerd. Toen de maskeradestoet der Leidsche studenten Dinsdag-middag voor de eerste maal op het Rapenburg kwam, werd keizer Karei V voor de woning van een der heeren Van Kempen, eigenaars der zilverfabriek te Voorschoten, verzocht een oogenblik te ver toeven. De twee heeren Van Kempen traden vooruit en overhandigden met een korte toespraak den Keizer een prachtig gedreven zilveren eerebeker, in fraai etui, ter zijner eer vervaardigd door de leden der vereeni ging St. Eloy, te Voorschoten. Het is een prachtig werkstuk in renais- sance-stijl. In de sierlijke ornamentatie prijkt eene afbeelding van den gedenkpen ning, die bij gelegenheid van den intocht van keizer Karei te Nijmegen was geslagen. Een Latijnsch opschrift vermeldt de aanbie ding van dezen herinneringsbeker door de heeren J. M. Van Kempen Zoon. Op de Breestraat stond eene deputatie uit het bestuur der Scheveningsche Wielerbaan die den Keizer een kunstig op perkament bewerkt «smeekschrift" aanbood, inhoudende het verzoek, dat het Z. M. mocht behagen, aanst. Zondag een wedstrijd op de wielerbaan bij te wonen. Het was zeer laat, ongeveer half twaalf, toen de stoet zich des avonds in beweging zette. Thans onder het licht der fakkels en meermalen beschenen door veelkleurig Ben- gaalsch vuur, maakte hij een fantastischen aanblik, hoewel het aantal deelnemers be trekkelijk veel kleiner was dan bij de eerste «ommegangen". Het wekte bijzonder den lachlust op, dat men van Zijne Keizerlijke Majesteit op het eind alleen het prachtig op getuigde ros mocht zien de doorluchtige berijder was afwezig. De eerste nachtwake was reeds lang voorbij, toen nog duizenden van buiten de stad huiswaarts moesten keeren het aan tal aanwezige vreemdelingen werd op 100.000 geschat. De drukte aan het sta tion was dan ook ontzettend tot laat in den nacht vertrokken treinen de laatste be reikte eerst te kwart na drie uren Rotter dam. Gisteren-middag hield Karei V (Jhr. Van Pallandt) van 2 tot 4 uur op het feestterrein een cour, waarvan druk gebruik werd ge maakt en waaronder het Amsterdamsch paleis orkest van Coenen zich deed hooren. Er was «Opene hove van Karei V, hertog van Gel- re, waertoe syn uytgenodigt alle onse Hee ren (Edelen) Ridderen ende Knapen ende alle die goede Luden van den Ghereclite ende die Raden van deser lieven stede van Nijmeghen met hare vrouwen ende dochteren met hunne paloeren tabbaerden ofte anderen decenten habyt." De dag werd besloten met een «groot jool" in de sociëteit Minerva. Dit feest, opgeluisterd door café chantant, begon te 11 uren 's avonds. Ter nagedachtenis van prof. J. A. Alber- dingk Thijm is een bronzen gedenkpenning geslagen. De penning draagt aan de keerzijde het het borstbeeld van Alberdmgk Thijm, ont worpen door prof. Jünger en keurig gegra veerd door den heer J. P. Menger. Bij het bestuur van Artis te Amsterdam bestaat het voornemen, de nagedachtenis van dr. G. F. Westerman op waardige wijzen te eeren, door het oprichten van een monument in de tuinen van het Genoot schap. Bij gelegenheid van het 51e Lustrum der Utrechtsche Hoogeschool in 1891 zal een gekostumeerde optocht door de leden van het Studentencorps worden gehouden, voor stellende den intocht van Don Juan van Oos tenrijk binnen Brussel op 1 Mei 1577, of wel dien van Anjou binnen Antwerpen op 17 Fe bruari 1582. Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch Van Wijek, burgemeester van Amersfoort, heeft Don derdag jl. de terugreis uit Transvaal aan vaard. Binnen drie weken zal hij kunnen terug zijn. De Stand, bericht dat er bij de ingezete-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2