13e Jaarg. Zaterdag 28 Juni 1890. No. 3718. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. I'rijs der Advertentie»: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerdO.JO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. I'rijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgeus de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124?) AMERIKA. Volgens de telegrammen uit Chicago blijft het verkeer op de Illinois-Central-spoorweg- 'ijn tengevolge der werkstakingen nog altoos gestremd. Vooral het plaatselijk verkeer heeft daaronder veel te lijden kooplieden en andere bewoners der voorsteden moeten niet hunne rijtuigen stadwaarts gaan maar °ok de aansluitingslijnen ondervinden daarbij stremming, die zich echter niet uitstrekt °ver de hoofdlijnen zuidwaarts, evenmin als °ver de Wisconsin-lijnen. DUITSCHLAND. Bij den Rijksdag is een voorstel van den Rijkskanselier ingekomen, strekkende om goedkeuring te hechten aan het besluit dat he Rijksdag van den 6n Juli tot den 18n November uiteen zal gaan. De Rijksdag heeft artikel 1 vanhetleger- ontwerp, bepalende dat de legersterkte in tijd van vrede tot den 31n Maart 1894 op 486.983 man wordt gesteld, na verwerping van alle amendementen, aangenomen met 211 tegen 128 stemmen. Tot de tegenstem mers behoorden, behalve de leden der vrij zinnige partij, de volkspartij en de sociaal democraten, ook 18 leden van het Centrum. De Rijksdag heeft vervolgens artikel 2 van het ontwerp, betreffende de formatie der Wonderlijke wapens, aangenomen, evenals daarna de bekende resolutiën,door Windthorst voorgesteld. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Smith verklaard, dat men geen enkele voorwaarde kan stellen ten aanzien van de versterkingen van Helgoland, omdat het Duitschland vrij staat de maatregelen te ne men tot verdediging van zijne kusten, welke het noodig acht. Smith deelde verder mede, dat de Regeering alle artikelen betreffende de herbergen in het wetsontwerp over de vergunningen intrekt, om ze door een nieuw artikel te vervangen. Naar aanleiding van het feest te Maintz ter viering van het 450-jarig jubilé van de uitvinding der boekdrukkunst geeft de Stan dard, een hoofdartikel over de kwestie of Guttenberg dan wel Laurens Koster de uit vinder is geweest. Ilct blad erkent de aan spraken der Nederlanders op de eer voor Koster als uitvinder, en het spreekt verder tea gunste daarvan, zonder echter een be slissend oordeel uit te spreken. Het Engelsch hulpcomité voor verdrukte volken heeft gisteren avond eene vergadering gehouden, waarin eene motie is aangenomen van de volgende strekking De vergadering protesteert tegen de aanhoudingen van Russen in Parijs, welke aanhoudingen moeten worden toegeschreven aan knoeierij van eenRussjschen verklikker om eene correspondentie van Russische uitgewekenen in handen te krijgen. De vergadering betreurt mitsdien de rol, welke de Fransche republiek daarin heeft gespeeld. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Transvaalsche regeering aan hetBritsch gouvernement heeft medegedeeld, dat de Boe ren uit Noord-Swazieland zullen terugtrekken, mits Engeland de kust van Swazieland ont ruimt. Volgens bericht uit Constantinopel aan de Times wil de Porte op de Bulgaarsche re- geeringsnota niet antwoorden alvorens de mogendheden te hebben geraadpleegd. FRANKRIJK. De Kamer heeft gisteren de orde van den dag zonder meer aangenomen na een inter pellatie over de zaak van den onschuldig ver oordeelde Borras. Met 349 tegen 35 stemmen is daarna de door de Regeering bestreden urgentie verwor pen voor een voorstel vah den afgevaardigde Laur, aandringende op openbaarmaking van het rapport, door de drie inspecteurs van financiën uitgebracht in zake het Crédit Fonder de France. De Mexicaansche Legatie te Parijs ontkent de juistheid der verspreide geruchten over onlusten in Mexico. Overal heersclit volko men orde. ITALIË. De gemeenteraad van Rome heeft met 61 stemmen tegen '1 besloten, dat al de leden hun ontslag zouden nemen, met het oog op het wetsontwerp, dat de Regeering bij de Kamer heeft ingediend tot regeling der finan- cieele aangelegenheden der stad (welk ont werp de Raad onvoldoende acht). Toen de Raadsleden dit besluit namen en Menotti Garibaldidaartegen in verzet komende, de Regeering ging verdedigen, brak er een storm los. Garibaldi werd uitgelloten. Bevend van woede wilde hij zich op een dei' omstanders werperi. Met moeite werd hij nog daarvan teruggehouden, maar intusschen geraakte verscheidene andere leden met elkaar aan het vechten onder luid geschreeuw en geschimp Vasallo, de directeur van het dag blad Don Chisciotte, wierp den redacteur van het blad der regeerinspartij, de Fra- cassa, een inktkoker naar het hoofd. Be doelde redacteur, in felle woedde ontstoken, greep nu alle inktkokers en zandbakjes, die onder zijn bereik waren, en smeet ze naar zijn tegenstander, zoodat Vasallo aan den hals gewond werd en, met bloed en inkt be zoedeld, uit de /vergaderzaal gesleept moest worden. Toen steeg de woede en razernij ten top. Pooten van stoelen en inktkokers vlogen door de lucht. Een ander redacteur van Don Cliisdotte werd handgemeen met den hertog van Sermouta, totdat beiden op den grond tuimelden. Onder trompetge schal stormden daarop de gendarmes de zaal binnen, om aan het gevecht een einde te maken. De burgemeester gaf evenwel op ruwen toon den gendarmes het bevel, zich dadelijk te verwijderende gemeenteraad had, zeide hij, bij zijne vechtpartijen geen hulp van de politie van noode Tegen mid dernacht werd, onder algemeene uitputting, deze gemeenteraadszitting gesloten, nadat de leden nog gelegenheid hadden gevonden voor het heengaan het besluit om collectief ont slag te nemen, definitief vast te stellen. Ernstige wanordelijkheden hebben plaats gehad te Fabara, in de provincie Guirgenta. Drie duizend werklieden liepen, al leven makende, de straten af. Er ontstond een botsing met de politie, waarbij 4 gendarmes gewond werden. De werklieden hebben een clubgebouw in brand gestoken. Nadat de gewapende macht versterking had gekre gen, werden er 50 oproerigen in hechtenis genomen. RUSLAND. Onder een grooten toeloop van publiek werd eergisteren bij de districts-rechtbank te Riga een proces gevoerd tegen den Luther- schen predikant Grimm, beschuldigd van hoon jegens de Russische Kerk. Dertien personen, algemeen bekend als verloopen sujetten, waren door den Russischen officier van jus titie Powomski als getuigen d charge ge dagvaard. Grimm erkende, dat hij eenige personen, wier vaders tot de Grieksche Kerk waren overgegaan, als Lutherschen had aangenomen en bevestigd, omdat zij dit dringend hadden verzocht, alsook dat hij het huwelijk van eenige bruidsparen, waarvan bruid of bruide gom tot de Luthersche Kerk behoorden, had ingezegend, nadat de Grieksche priester willekeurig de inzegening had geweigerd. Daarentegen bestreed hij ten stelligste elke betichting van hoon jegens de Grieksche Kerk. Desondanks werd Grimm veroordeeld tot verlies van alle burgerlijke rechten en eene tienjarige verbanning naar Perm. Zelfs in Russische kringen heersclit wegens dat von-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1