Bii flit Nmmer Moort een Biinwel. Juni 1890. No. 3719. y E R S C H iJ N T DAG EI. IJ K S. 13e Jaar"-. Zondag» en aandag ALGEMEEN OVERZICHT. o o O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit lilad: Prijs der Advertentie» 0.60 »0.I0 billijke Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht vau den inhoud (lezer couraut is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124Ï) ■hmfw Van 16 regels AMERIKA. Uit New-York wordt van 27 dezer geseind Van den consul te Guetemala is eene dé pêche ontvangen, welke behelst, dat de in San Salvador uitgebarsten omwenteling geene uitwerking heeft gehad op Guetamala,waar de meest volkomen rust heerscht. De New-York Herald maakt een onder houd openbaar met Zalvidar te Parijs, die vroeger gedurende 10 jaar president van San Salvador was, maar verbannen werd. Zalvidar beschrijft den moord van den president Me- nendez en van generaal Marzial, zijn voor- naamsten handlanger, als eene daad der volkspariij tegen het duldeloos wanbestuur van Menendez, die sedert Februari, toen de volksréactie begon, ruim tweehonderd poli tieke tegenstanders liet doodschieten. Eene algemeen e amnestie is thans uitgevaardigd door den nieuwen populairen president, ge neraal Ezetadiensvolgens keert Zalvidar naar zijn vaderland terug. De toestand op de spoorwegen te Chicago is onveranderd de expediteurs van groenten en vruchten lijden groote schade tengevolge van de ophooping van bedervende waarden. Naar het heet, bedreigt de werkstaking ook de Michigan-Centraal-maatschappij. DUITSCHLAND. De National Zeiiung meldt, dat de over eenkomst tusschen Duitschland en Engeland betreffende Oost-Afrika thans definitief is tot Stand gekomen. Op de Dinsdag-avond gegeven parlemen taire soiree bij den Rijkskanselier heeft deze herhaaldelijk aan conservatieve afgevaardig den uitgelegd, dat bij het verdrag met En geland bijzonder gewicht gehecht moet wor den aan de vriendschappelijke verhouding met die mogendheid. In tweede lezing is thans het militaire ontwerp door den Rijksdag aangenomen. Paragraaf 1 tot verhooging der legersterkte in vredestijd, werd aangenomen tegen de stemmen der vrijzinnigen, socialisten, demo craten, Hannoveranen en 20 centrumsleden. Een voorstel tot invoering van den tweejarigen diensttijd werd verworpen, hoewel 28 cen trumsleden er voor stemden, en daarna wer den de bekende resoluties van dr. Windthorst aangenomen. De overige paragrafen werden zonder debat goedgekeurd, Nu behoeft nog slechts de derde en laatste lezing plaats te hebben, welke zeker het ontwerp zal be krachtigen. Elk gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. De Germania hoopt, dat de meerderheid alsdan nog grooter zal zijn, doch waarschuwt tevens de Reveering, dat deze in de militaire vraagstukken de aangenomen resoluties van Windthorst tot program en leiddraad zal moeten houden, wijl zij conflict en crisis voorkomen. Volgens de tot dusver niet bevestigde ge ruchten heeft de minister van oorlog Von Verdy zijn ontslag gevraagd en zou de luite nant generaal Von Wittich, bevelhebber van het keizerlijk hoofdkwartier, bestemd zijn hem op te volgen. ENGELAND. De minister Fergusson verklaarde giste ren in het Lagerhuis, dat er niets waar was van het bericht dat Engeland het eiland Do minique aan Frankrijk zou afstaan, indien dit laatste van zijne aanspraken op New foundland afzag. De minister voegde er bij, dat de Regeering geenerlei nieuwe verplich ting tegenover de Europeesche mogendheden op zich genomen heeft, zoo min naar aan leiding der overeenkomst met Duitschland als om eenige andere reden. Naar het heet, geeft de meerderheid der Helgolanders de voorkeur aan landverhuizing naar Canada, waar de Regeering bereid is hun land af te staan ter kolonisatie. Waar schijnlijk zijn het de Duitsche militaire wetten, die de Helgolanders het meest er van terug houden de Duitsche nationaliteit aan te nemen. ITALIË. In de Kamer werd gisteren een wetsont werp behandeld, bevattende maatregelen ten behoeve van de stad Rome. Menotti Garibaldi stelde voor dit tot November uit te stellen, doch dit werd, op aandringen van Crispi, verworpen. De Kamer heeft de oprichting van eene maatschappij van grondkrediet goed gekeurd. Betreffende de gisteren vermelde vecht partij in den Romeinschen gemeenteraad bevat het Berliner Tayeblatt nadere bijzon derheden, waaruit gemakkelijk de dieper liggende oorzaken van den strijd kunnen af geleid worden. Onder voorwendsel van noo- dige staatsinterventie tot redding der stede lijke financiën wil Crispi verschillende vrome stichtingen of instellingen van liefdadigheid in beslag nemen, welke volgens de alge- meene confiscatiewet van dien aard nog onbereikbaar zouden wezen. Dit alleen is reeds voldoende om althans bij de Katho lieken de bitterste verontwaardiging te ver wekken. Daarbij komt nog, dat de Regeering tevens de gelegenheid wil waarnemen om het stedelijk bestuur meer rechtstreeks af hankelijk te maken van het staatsbestuur, en dit wekt natuurlijk de verbolgenheid van alle Romeinen. Om tegen dezen toeleg aller- levendigst te protesteeren kondigde de bur gemeester in de zitting van Woensdag 11. aa«, dat het dagelijksch bestuur besloten was tot aftreding, waarop de oud-minister Grimaldi, evenals verschillende andere leden, eene geweldige redevoering hield tegen den snoo- den toeleg der Regeering en het ontslag van den geheelen gemeenteraad aanbeval. Daarop sprong Menotti Garibaldi op en hield de rede voering die aanleiding gaf tot het bekende tumult. Het bericht dat zich een verdachte ziekte in Italië heeft voorgedaan, wordt tegenge sproken. De gezondheidstoestand is uitmun tend. Te Savara is de rust hersteld, ten gevolge eener belofte van de patroons, dat het arbeidsloon verhoogd zal worden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Oostenrijksche delegatie heeft in eene voltallige vergadering alle voorstellen der Re geering aangenomen. De minister van oorlog betuigde uit naam des Keizers zijnen dank voor do bereidwilligheid der delegatie om alle verlangde opofferingen te brengen. De voorzitter deed uitkomen, dat de gedelegeer den eenparig vertrouwen stellen in den mi nister- president. De gedelegeerden hopen, dat de handhaving van den vrede het mogelijk zal maken paal en perk te stellen aan de toeneming der uitgaven. (Toejuichingen.) De zitting werd daarna gesloten. Bij de verkiezingen voor den Moravischen Landdag in de plattelandsgemeenten hebben de Duitschers van 31 zetels, welke zij vroeger bezaten, er 8 verkregen, terwijl de Jong- Czechen van de 23 zetels, door Oud-Czechen bezet, er 5 voor hunne partij veroverd heb ben. ROME. In een openbaar consistorie eergisteren in de koningszaal van het Vaticaan gehouden, heeft de H. Vader met de gebruikelijke plech tigheden den kardinaalshoed ter hand gesteld aan monsignori Galeati en Mermillod. Na het openbare hield de Paus een geheim consis torie in de consistoriezaal en schoof beiden prelaten den kardinaalsring aan den vinger. In hetzelfde consistorie werden verscheidene aartsbisschoppen en bisschoppen gepreconi- seerd. Na afloop daarvan ontving Z. H. de beide nieuwe kardinalen in audiëntie. Onmiddellijk na de terugkomst van den heer Iwolsky te Rome zijn de onderhandelingen tusschen Rusland en den H. Stoel weder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1