Kerknieuws. Vissciier ij -Berichten. GEMENGDE BERICHTEN. benige kleinere kwetsuren, groote gapende w°nden had aan het hoofd, den hals, den lin kerarm en de rechterknie. Dr. Scheltema kon gelukkig constateeren, dat geene der won den als levensgevaarlijk was te beschouwen er' dat geen der organen was aangetast. k*e wonden werden door den bekwamen geneesheer met groote handigheid dicht genaaid, waarbij de patient zich ferm hield, zoodat hij reeds ruim een uur nadat het ongeluk had plaats gehad, ter verdere Verpleging kon worden overgebracht naar de nabijzijnde woning van den heer Yan Marken. h*e toestand is thans naar omstandigheden zoo gunstig mogelijk. Gelukkig is niemand anders door het ongeval getroffen. Toevallig hadden de directeur Waller en de tweede meester- hrander Bakema, die bij de proefneming te genwoordig waren, zich even te voren voor oen oogenblik verwijderd. De timmerman ^egem, die in de nabijheid werkte, werd door een stuk ijzer geraakt, doch kwam ge lukkig met een blauwe plek vrij. (De Fabrieksbode.) f'e bekende zaak van de firma Van Meer- ten Zonen te Delft gaat over in eene "aamlooze vennootschap met een kapitaal Van f 1,500,000 onder den naam van Delft- Sche distilleerderij, gist- en spiritus-fabriek (v°orheen Van Meerten Zonen). Van het kapitaal is 4 ton reeds geplaatst; op het overblijvende bedrag van f 1.100,000 wordt den 3en Juli de inschrijving opengesteld tegen den koers van 100 pet., o. a. te Rotterdam bij de hoeren Jan van der Hoop Zoon. Als di recteur zal optreden de heer V. van Meer hui, lid van de bovengenoemde firma com- OUssarissen zullen zijn de heeren prof. dr. A- C. Oudemans, G. H. Hintzen, Is, Reyn- vaan, mr. w. K. S. van der Mandele en A. Croockewit. 'Ie 's-Gravenhaagsche Melkinrichting heeft een nieuwe inrichting geopend tot het ver zijgen van melk, warm van de koe, in een daarvoor opgerichten koestal nabij het Oran- F-JIntel te Scheveningen. Men schrijft aan het Dbl. v. Ned. Ongeveer vier jaar geleden kwamen in de diepe spoorgracht achter het station te Hooge- 2and twee personen op raadselachtige wijze 0rïl het leven. De justitie bemoeide zich de zaak, maar kon de ware daders niet aaUwijzen. Thans schijnt er licht in deze duistere zaak te zijn gekomen. wee arbeiders, Van R(ijmj en B(eening) genaamd, welke te Arnhem aan het werk NVa'"en, hebben elkaar in een woordentwist verweten, aan de misdaad medeplichtig te ZlJn. Meer bijzonders is hieromtrent niet be- Znd, maar zeker is het, dat genoemde per ken ,-eeds gearresteerd zijn. Zij waren 1 eeds vroeger wegens de misdaad in verhoor Seweest. (T.) Volgens een bericht der Ass. Cl. is door c e noarcéhaussées te Winschoten Zondag tegen verschillende personen proces-verbaal °Pgeinaakt wegens het verrichten van veld arbeid en alzoo overtreding der Zondagswet. e 'heesten van hen, zoo voegt men er aan waren der vaste meening toegedaan, dat 7*e in het vroege morgenuur nog wel hun 'jen tijd mochten besteden aan het bear- eiden van hun grond, zonder iemand te wotsen, aangezien hun dagelijksche bezig- e n 'iet niet toelieten den grond op werkda gen te bearbeiden. Aan onzen hoogwaardigen landgenoot, den hoogeerw. pater Martinus Poell, van de orde der eerw. paters Minderbroeders-Recollecten, vicaris-apostolicus van Zuidelijk Chansi, werd door Z. II. den Paus in het jongste Consis torie de bisschopstitel toegewezen van Ci- bistra. Onder de twintig missionarissen van Z. E. kardinaal Lavigerie, die eerstdaags naar het christen-koningrijk Oeganda in Midden-Afrika, op verzoek van koning Mwanga-zelf, vertrek ken, bevindt zich ook een Hollandsche pries ter, nl. de eerw. pater L. Schmier, uit Lei den, kort geleden te Cartago priester ge wijd. Pater Schmier is de eerste Nederlander onder de Witte Paters, die het apostolaat in de binnenlanden van Afrika onderneemt. Naar ons uit Rome wordt gemeld, promo veerde den 25n jl. aan de San Apollinare aldaar tot doctor in het kerkelijk recht de weleerw. zeergel. heer P. Dirckx, van Rozen- daal. T Men schrijft ons uit Maassluis De vooruitzichten voor de haringvisscherij zijn dit jaar oneindig gunstiger dan de beide voorgaande jaren en vooral dan in 1889. Toen toch kwamen reeds gelijk met den len jager ook vangers aan, waardoor de aangevoerde hoeveelheid dadelijk te groot werd en de prijzen zeer werden gedrukt. Prijzen, als thans, tot honderd zes en veertig gulden voor volle en drie-en-vijftig gulden voor maatjesharing zijn in geen jaren bereikt. Het op de kusten van Schotland heerschende gure weder heeft aan de mindere vangsten een voornaam aandeel, want, naar de par ticuliere berichten luiden, is de hoeveelheid haring, die op zee door de schepen wordt aangetroffen, vrij aanzienlijk en is de kwa liteit uitmuntend. RN.) Volgens bijzondere berichten heeft het in Schotland en in al de noordelijke streken hevig gestormd, en naar het schijnt worden veel visscliersbooten vermist. Aan den mond der Thurso-rivier zijn drie booten vergaan gelukkig werden de visschers gered. Op een andere plaats zijn twee visschers verdronken. De eene laat vier, de andere zes kinderen na. Uit verschillende deelen van Cumberland worden ongelukken gemeld, waarbij verschei den personen het leven verloren. Te Mary- port zijn omstreeks 40 netten verloren en een boot met twee mannen is verdwenen. Later meldt men dat het lijk van een der mannen aan wal is gespoeld. In een steeg bij de Nes te Amsterdam heeft de vorige week een keilner eene vrouw met wie hij samenwoonde, zoodanig mishan deld, dat zij aan de gevolgen daarvan in het Binnen-Gasthuis is overleden. De keilner is on der beschuldiging van doodslag gearresteerd. Vrijdag-nacht is te Hulst in de kerk waarin zoowel de Protestanten als de Ka tholieken, slechts door een muur geschei den, hun godsdienstoefeningen houden ingebroken.. De offerbussen werden ge ledigd en de sieraden van het beeld van Onze Lieve Vrouw medegenomen. Tweepersonen zijn, als vermoedelijke daders, gearresteerd. Ooievaars zijn zeer gehecht aan hun jongen en voorbeelden, dat zij de kleinen zelfs in den dood niet verlaten, zijn niet zeldzaam, Te Neuendorf bij Potsdam was men dezer dagen getuige van een treffend tooneel. Er ontstond brand in de schuur van eene boer derij, waar boven zich een ooievaarsnest bevond. Het mannetje was van huis en 't vrouwtje zat op het nest. Toen de vlam men omhoog stegen en het nest bereikten, breidde de oude vogel de vleugels over de piepende jongen uit en verbrandde met hen. Na eenigen tijd kwam het mannetje terug. Uren lang zwierf hij rondom de plek van den brand. De Czaar en vergif. Voor eenigen tijd geleden heeft een geleerd man uitge vonden, dat eieren gemakkelijk vergiftigd kunnen worden, zonder dat er uitwendig iets aan te zien isdit geschiedt, als men er een in vergif gedrenktendraad doorrijgt. Voordat dit aan den Cznar ter oore was ge komen, had hij steeds gerust eieren gegeten, thans durft hij geen eieren meer gebruiken, welke niet eerst zijn stukgeslagen. De toe zending van eieren aan zijn adres heeft in allerlei geheimzinnige verpakkingen plaats somtijds komen ze in hoedendoozen enz. aan. Van de eieren laat de Czaar zich door zijn Franschen kok, die een klein keukentje naast het studeervertrek van Z. M. heeft, pannekoeken en ander gebak bereiden. De kok staat onder directe controle van de vrouw des Czaars, die dagelijks meermalen de keuken in- en uitloopt, en zelfs er niet tegen opziet met eigen hand een schotel gereed te maken. Uit vrees voor vergif eet de groote alleenheerscher van Rusland nooit dikke soep of sauzen. Zijn dagelijksch voedsel bestaat uit gekookt of geroosterd vleesch, dunne bouillon en ongesneden groenten, welke in zijn tegenwoordigheid met een zilveren mes worden gesneden. Zoo verschijnt b. v. een heele kool op tafel. De suiker, welke de Czaar bij de vruchten ge bruikt, wordt onder zijn oogen geraspt en zijn tafelzout is gewoon grof keukenzout, waardoor onmogelijk arsenicum kan worden gemengd. Inderdaad, zulk een leven van gedurige vrees om vergiftigd te worden, moet ondraaglijk zijn. Amerikaansche postzegels. De door de Ver. Staten uitgegeven nieuwe post zegels zijn als volgt te onderscheiden: Die van 1 cent zijn ultramarinblauw en vertoo- nen het beeld van Benjamin Franklindie van 2 cents karmijnrood met het beeld van Washington; die van 3 cents purperrood, Andrew Jackson; van 4 cents chocoladebruin Abraham Lincolnvan 5 cents lichtbruin, Grantvan 6 cents staalkleurig, Garfield van 10 cents groen, Webster; van 15 cents donkerblauw, Henny Clayvan 30 cents zwart, Jefferson van 90 cents oranje, Com modore Perry. De stad Cedar Keys, Florida, heeft een burgemeester zooals er riet veel Jzijn. Deze burgervader, Cottell genaamd, liep dag aan dag met een geweer door de straten, om jacht te maken op den rijksontvanger, tegen wien hij een feilen haat koesterde. Die ambtenaar een klein, zwak mannetje houdt zich schuil, tot nadeel voor de afdoe ning van veel administratieve zaken. Voorts liet de geweldenaar den directeur van he telegraafkantoor door zijn dienaren geese- lenhij schoot op den wachter van de* vuurtoren, bracht een anderen man een mes steek toe,, zette veel burgers zonder eenige reden gevangen en deed eenige dames er gerlijke mishandelingen ondergaan. Er zij* nu door de Regeering soldaten afgezondi om dit gevaarlijk gemeentehoofd gevang*;* te nemen maar men vreest, dat dit niet zal gaan zonder een hevig gevecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3