Donderdag 3 Juli 1890. y E R S C H1J N T D A G E L IJ K S. 13e Jaar»;. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. O •1^» 0 *3 «si /aas NIEUWE SCHIEDA Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) Van 16 regels ƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens een telegram uit San Salvador, stelde Guatamala voor, naar San Salvador eenen opvolger voor wijlen den president j Menendez te zenden, doch de bevolking van San Salvador verzette zich daarentegen en moet de hulp hebben ingeroepen van Mexico. Men verzekert voorts dat Honduras met Guatamala samenspant tegen San Salvador, dat op zijne beurt een verbond zou zoeken te sluiten met Nicaragua en Costarica. Mexico houdt zich tot dusver onzijdig. Het eergisteren in de avondbladen opge nomen bericht, dat de mogendheden van het vasteland onder aanvoering van Duitschland waren overeengekomen, repressieve maat regelen te nemen tegen het voorstel van Kinley omtrent het Amerikaansche tarief is van allen grond ontbloot. Duitschland heeft geen stappen gedaan ten behoeve van den een of anderen maatregel om de gevolgen tegen te gaan, die voor zijnen handel uit het tot stand komen van een nieuw Amerikaansch tariet konden voortvloeien. Het heeft daaromtrent totnogtoe de vrije hand. Een telegram uit St. George meldt, dat de Engelschen de Franschen belet hebben aan de kust van Newfoundland te visschen. Be prefect verlangde daarop 10,U00 D. scha devergoeding met intrest voor de visschers. Het plaatselijk bestuur schuift alle aanspra kelijkheid van zich ai. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft bij eerste en tweede lezing het ontwerp aangenomen betreffende de consulaire rechtsmacht op de Samoa-ei- landen, den waarborg des rijks voor aandeel in de kosten en de inrichting van andere rechtspleging aldaar. Voorts is bij twoede lezing de additioneele begrooting der verhoo ging van ambtenaars-tractementen definitief aangenomen. In de algemeene vergadering der Koloni- algesellschaft bracht men gisteren aan Wis- man's daden hulde door hem te benoemen tot eere-lid. Majoor Liebert deed bericht omtrent den militairen toestand in Oost-Afri- ka. Fabri sprak over de Engelsch-Duitsche conventie. Hij betreurde het afstaan van Zanzibar aan Engeland en het niet afstaan van de Walvischbaai aan Duitschland. Voh- sen wees er op, dat Engeland wel is waar het recht van doortocht, doch geen tolvrij heid bezit. Men moest thans (zeide hij) alle krachten inspannen om Oost-Afrika te ont wikkelen. De vergadering nam onderschei dene resoluties aan en eindigde met een Hoch! op den Keizer. Met de bedoelde re soluties werd der Regeering en den Rijks dag dank gezegd voor het krachtige bestrij den van den slavenhandel en voor het be vorderen van handel en beschaving in Afri ka. Voorts werd erkend, dat in de Duitsch- Engelsche conventie door de afdoende grens bepaling van het Duitsche gebied een vaste grondslag verkregen was voor de verdere ontginning van dit gebieden eindelijk werd de hoop geuit, dat de Regeering ook verder over Duitschland's overzeesche bezittingen zou blijven waken. Berichten uit Kopenhagen melden, dat de ontvangst van den Duitschen keizer van de zijde der bevolking uiterst koel is geweest bij het afscheid, gisteren-middag twaalf uur, dat de vorsten zoo hartelijk mogelijk deden voorkomen, was weinig belangstelling. De Keizer heeft prins Christiaan de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Te Christi- ania (Noorwegen) worden groote toebereid selen gemaakt voor zijne ontvangst. ENGELAND, lil het Lagerhuis verklaarde gisteren de minister Fergusson, datde onderhandelingen met Duitschland ten opzichte van de Wal vischbaai het vaststellen eener zuidelijke grens, niet het afstaan van die baai, ten doel hebben. Al meer en meer bevestigt zich het ge rucht dat Eiigeland voor het protectoraat over Zanzibar, behalve Helgoland, ook zijne toetreding tot de triple-alliantie in ruil heeft gegeven. In het Hoogerhuis is de Regeering eer gisteren door den liberalen lord Roseberry geïnterpelleerd over den afstand van Helgo land aan de Duitschers. Roseberry vroeg nl. of de Regeering genegen is, 11a den afstand van het eiland aan Duitschland, den Helgo- landers gelegenheid te geven zich in een ander gedeelte van liet Britsche rijk te ves tigen en of Duitschland beperkt wordt in zijn recht om het eiland te versterken. Lord Salisbury antwoordde, dat het hem niet bekend is, of de minister van financiën fondsen ter beschikking heeft, waardoor hij de inwoners van Helgoland in de gelegen heid kan stellen elders een kolonie te ves tigen. De minister gelooft, dat de Duitsche regeering alles zal doen, wat in haar ver mogen is, om de inwoners met de inlijving bij Duitschland te verzoenen. In de over eenkomst zijn bepalingen opgenomen, waar door de belangen der Helgolanders zijn gewaarborgd. De Engelsche regeering heeft niet beproefd Duitschland's recht tot ver- sterking van het eiland te beperken. Graaf Van Bijlandt woonde gisteren onof ficieel de internationale conferentie bij be treffende het vangen van onvolwassen visch, welke Birbeck presideerde. De gezant zeide, dat hij der conferentie alle succes toe- wenschte. Toch ontwaarde hij eenig gevaar in mogelijke verwarring van nationale en internationale vischrechten en belangen. Zijne Excellentie zoude liever zien, dat elk land eene afzonderlijke regeling maakte. Ook de dooi'de Nederlandsche regeering gedelegeerde adviseur Hoek opperde eenige voorloopige bedenkingen. Spreker achtte onze desbe treffende wetenschap nog onvoldoende zijns inziens moet een nationaal onderzoek aan de internationale wetgeving voorafgaan. Daar entegen verklaarde de Duitsche gedelegeerde, dat Duitschland hierin met Engeland wil meegaan. Gisteren-avond kwamen de gede legeerden bijeen op een diner, hun door het vischhandelaarsgilde aangeboden. De Times bevat een brief van den Neder- landschen gezant, graat Bylandt, waarin dat blad wordt terecht gewezen wegens de onjuiste voorstellingen, die het heeft gegeven omtrent Nederland's houding op de conferentie te Brussel, en waarin de gezant aantoont, dat die houding overeenkomstig het Berlijnsch tractaat juist was. Een telegram van den 30 Juni aan de Times meldt uit Brussel, dat de Vereenigde Staten Nederland tot de houding hebben overgehaald, welke het op de Brusselsche conferentie tegen de slavernij aangenomen heeft. De Times is van meening, dat hier door de werkzaamheden der conferentie op niets zullen uitloopen. HET OOSTEN. Het vertrek van prins Ferdinand uit Bul garije even voor dat majoor Panitza, die eene samenzwering tegen den Prins had beraamd, werd gefusilleerd, wordt in Europa di uk be sproken. Tot het laatste oogenblik toe heeft Ferdinand geweigerd het doodvonnis met zijne handteekening te bekrachtigen. Eerst aan den vooravond van zijn vertrek naar het buitenland heeft hij aan de pressie, door den alvermogenden eersten minister Stambouloff op hem uitgeoefend, toegegeven; en nauwelijks had de Prins het land verlaten, of genoemde minister, die tijdens de afwezigheid van den vorst het regentschap bekleedt, gat last tot de voltrekking van het vonnis over te gaan. De Czaar moet zeer verbolgen zijn geweest, toen het bericht der terechtstelling van Pa nitza hem bereiktehij liet dadelijk Von Giers ontbieden, die hem echter slechts kon mede- deelen, dat zijne tusschenkomst vruchteloos

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1