GEMENGDE BERICHTEN. ten houden van het Haagsche spuiingska- naal. F Afdrukken van dit adres zijn verder gezon- aan de ministers van Binnenlandsche ken en van Waterstaat, aan dr L. J. Ege- lng, inspecteur van het geneeskundig staats- °ezicht in Z.-Holland, te 's-Gravenhage, het gemeentebestuur van Den Haag, het gemeen- e estuur van Delft, het hoogheemraadschap Delfland, mr S. Le Poole, lid der I>r°f) ^a^en van Zuid-Holland (district Aan de burgemeesters van de omliggende gemeenten is kennis gegeven, dat het adres aar' Z. M. is opgezonden. Het voornemen bestaat om het onderwerp er collecten bij de wet te regelen. Een des- etreflend ontwerp is reeds in overweging !J het departement van binnenlandsche za ken. Hoor de Indische regeering is een geldloterij Va|i f300,000 toegestaan voor den wederop- °Uw der roomsch-katholieke kerk te Weite reden. De heer P. Witsen Elias is met al zijn Vettige nakomelingen in den adelstand ver keven met het praedicaat -van jonkheer. De pogingen van eenige heeren, om voor Lodewijk van Nassau een eenvoudig gedenk teken op de Mookerheide op te richten, zijn Aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. an verschillende kanten kwamen bijdragen ln> o. a. een gift van eenige Utrechtsche studenten. olgens een bericht van den Moniteur de dome is onze doorluchtige landgenoot Mgr. Pi* O O c5 erdinand Hamer, apostolisch vicaris van zuid-westelijk Mongolië, Vrijdag II. door Z. H. "en Paus in audiëntie ontvangen. De vroegere opening van het badseizoen te Scheveningen aldus lezen wij in «Brie- Ven uit de Hofstad" van de Midd. Ct. is Weinig bevorderlijk geweest aan een vroeger Jezoek van vreemdelingenhet is nog vrij SD1 aan ons zeestrand en op het terras en 'r' ds zaal van het Rurhaus. Logés zijn er ïi0g niet veeldezen komen toch eerst in deze en in de volgende maand, en het is alsof de Hagenaars daarop wachten, om ook ,laar Scheveningen te gaan. Den dagwaar- °P veel gekostumeerden uit Leiden ons Kurhaus bezochten uitgezonderd, worden de Concerten maar matig bezocht, en ook de admannen en badvrouwen hebben nog een 8emakkelijk baantje. Dij de Leidsche feesten werd ook aan den ieer N. A. Bouwman, kapelmeester van het ekende Bergen-op-Zoomsche muziekkorps, eene onderscheiding verleend. Het bestuur Van Arena" schonk hem een prachtigen krans van gemaakte bloemen, met linten in facul- teits- en nationale kleuren. De gedenkdag van het vergaan der ram- kionitor Adder op 5 Juli 1882 is Zaterdag Weder niet onopgemerkt voorbijgegaan. Aan 'et Adder-monument op de begraafplaats te aisduinen werd, behalve door familiebe- D'ekkingen van bij de ramp verongelukte Scbepelingen, evenals vorige jaren weder een bezoek gebracht door de Onderofficiers- vereeniging der zeemacht «Admiraal de kuiter." bi iettegenstaande het zeer ongunstige weer Weid door verschillende sprekers op het graf '8t woord gevoerd. wwrroum DELFT. Naar men verneemt, is door den garnizoenskommandant aan de manschappen verboden, zich alhier in het stinkende water te baden. De Burgemeester had reeds vroeger den ingezetenen verzocht de straten er niet mee te schrobben. NAALDWIJK. Door Burg. en Weth. is een adres aan Z. M. ter teekening gelegd, bevattende adhaesie-betuiging aan het adres uit Delft betreffende de waterverversching in Delfland, met het oog op den onhoud- baren toestand der grachten in Delft. Of schoon er in het Westland door de Oranje sluizen veel versch water ingelaten wordt, verraden toch de vele doode visch en de zwarte kleur van het water, dat het ook hier alles behalve zuiver is. DEN HAAG. Naar men verneemt, is giste ren mede aan den gemeenteraad verzonden een adres in zake de waterverversching, ge- teekend door ongeveer 80 geneeskundigen van Den Haag. LEIDERDORP. De gemeenteraad heeft reeds een besluit genomen in zake de plan nen tot annexatie van een deel dezer ge meente bij Leiden. Niemand meende dat de toestand voor Leiden zou verbeteren, terwijl liet voor Leiderdorp achteruitgang zou zijn. Ook zag men er het algemeen belang niet van in. Daarom werd besloten aan Gedeputeerde Staten een rapport te zen den, waarin tegen de annexatie zou worden geprotesteerd. NIJMEGEN. Ook door de regelings-com- missie voor de Maskeradefeesten alhier is van jhr. S. M. S. de Ranitz, adjudant van dienst en particulier secretaris van Z. M. den Koning, een schrijven ontvangen, waarbij na mens H. M. de Koningin dank wordt gezegd voor de schitterende ontvangst van H. M. en prinses Wilhelmina. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Rotterdam een persoon aan eene vrouw, met wie hij in onwettige gemeenschap leefde, een messteek in den rug toege bracht. Er is tegen hem proces-verbaal opge maakt. Een der personenrijtuigen van een trein der IJsel-stoomtramweg-maatschappij ge raakte eergisteren op den Voorschotenschen weg bij «De Vink" uit de rails en viel om. De passagiers, in den waggon aanwezig, kwamen gelukkig met den schrik vrij. Door dit déraillement was de dienst weer eenigen tijd gestremd. Op een zeer verontrustende wijze begint zich de muizenplaag in het land van Heus- den en Altena te openbaren. Vele stukken tarweland zijn reeds aanmerkelijk daardoor geteisterd. Te Tholen is Zaterdag de bliksem in het veerhuis geslagen. Na eerst eenige pannen van het dak en den schoorsteen verbrijzeld te hebben is hij binnengekomen, heeft daar schade aan schoorsteen, pendule, lamp, enz. toegebracht; door de kamerdeur heengaande is hij, na een gat in den gangmuur, zolder mat en buitenmuur geslagen te hebben, verdwe nen. Op den zolder was een ijzeren ledikant geheel verzet en uit de pendule was niet alleen de slinger geworpen, doch tevens de klok twee uur vooruit gezet. Een meisje uitElburg is de vorige week op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl zij in een stuk land lag te slapen, werd zij door een slang gebeten, zoodat men het noodig oordeelde, haar te doen opnemen in het stadsziekenhuis te Kampen, waa zij Zaterdag reeds aan de gevolgen is over leden. Het Haarl, Dbl. deelt mede, dat de ge- pensionneerde majoor van het Indische leger, S., te Haarlem, wien de raadselachtige ge beurtenis in de gangen van den St. Pieters berg overkomen is, nu nagenoeg geheel her steld is van zijn daarbij bekomen verwon dingen. Het verhaal in den Limb. Koerier wordt door hem als juist erkend, behoudens eenige ondergeschikte punten. Z. Emin. kardinaal Lavigerie verklaart in een schrijven aan de pastoors van het dio cees Algiers, dat hij zijn voorgenomen reis naar Rome heeft uitgesteld ten gevolge der gewichtige tijdingen uit Afrika, ten einde de maatregelen te treffen, die de nieuwe gun stige toestand der Missie vordert. De kar dinaal herinnert aan de lotgevallen in Uganda en hoe de missionarissen ter redding hunner missiën van de Engelsche Vereeniging der Meren, met name van Stokes, die levensmid delen verschafte, en vroeger van Emin en Stanley hulp gekregen hadden. Dank aan deze van meerdere zijden verleende hulp kon den de missionarissen weder het gedeeltelijk vernielde werk opvatten, maar hun getal was daar in min gunstige tijden zeer geslonken. Daarom had zoowel Mgr Livinhac als koning Mwanga hem om toezending van nieuwe missionarissen gesmeekt. Dientengevolge had hij een oproeping gedaan, en dadelijk hadden zich dan ook achttien missionarissen en twee negerartsen van het eiland Malta aangebo den. De kardinaal noemt hun namen, het zijn 9 Franschen, 5 Belgen, 4 Elzassers, 1 Engelschman en 1 Nederlander. Kamervliegen. De Engelsche natuur kundige Emerson zegt van de kamervliegen Zoodra een vlieg zich neerzet, ziet gij haar bewogen, alsof zij, evenals een kat of een vogel, haar toilet maakt. Zij begint met hare achterpootjes, die zij tegen elkaar wrijftdan veegt zij hare vleugels at, om vervolgens hare voorpooten te schuren en met haar snuitje zooveel mogelijk haar ge heel lichaam af te vegen. Wat zij doet Neem een microscoop, en als ge juffrouw vlieg aandachtig bekijkt, zult gij zien dat haar lichaam bedekt is met oneindig kleine parasieten, die zij verzamelt, tot een bal letje rolt en dan oppeuzelt. Neem een stuk wit papier, laat een vlieg er hare manoeu vres op uitvoeren, kijk door het microscoop en gij zult het papier bedekt vinden niet met vliegeneieren, zooals men meent, maar met de bedoelde parasieten. Het zijn onzichtbare wezentjes, die in de lucht zwe ven en zich aan het lichaam der vliegen vasthechten. Is de vlieg ermee bedekt, dan zet zij zich neer, om er zich van te bevrij den. In vunzige kamers doet zij een rijken maaltijdin fnssche vertrekken zoekt zij tevergeefs naar buit. En zoo vervullen de vliegen hare bestemming, tot een spinnekop haar pakt en opsmult, die op hare beurt door een vogel wordt verorberd, welke laat ste ons weer als voedsel dient Ongeluk in een kolenmijn. De kolenmijn la Boide te Quaregnon, bekend om het treurige ongeluk, dat er eenige ja ren geleden in plaats had, waarbij 130 per sonen om het leven kwamen, is deze week opnieuw het tooneel van een vreeselijke ramp geweest. Twee mijnwerkers werden met de lift naar boren geheschen, toen plotseling de kabel, waaraan de bak hing, brak, en deze met een duizelingwekkende snelheid van een hoogte van 450 M. naar beneden stortte. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3