13e Jaar»-. Vrijdag 11 Juli 1890. No. 3729. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 F ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiëu Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. He Engelsche gezant te Washington spreekt e berichten tegen, dat er tusschen Enge- and en de Vereenigde Staten eene span- n'ng bestaan zou over de kwestie van de ^ehringzee. In Noord-Amerika heerscht tusschen de Mississippi en den Atlantischen Oceaan eene Verschrikkelijke hitte. Gisteren steeg de thermometer tot lOOo Fahrenheit. Er komen een aantal gevallen van zonnesteek voor. BELGIE. He minister van justitie heeft bij de Ka- rner een ontwerp overgelegd tot het ver benen eener amnestie aan deserteurs, weder- spannigen en achterblij venden van het leger. He Kamer heeft het vorige bureau als zoo danig herkozen. Hoor den minister Beernaert werd giste- ren bij de Kamer ingediend het veelbespro ken ontwerp betreffende de overeenkomst tusschen België en den Congostaat. Bij die °vereenkomst is bepaald, dat België aan den Oongo-staat eene som van 25 millioen Jeent, Waarvan 5 millioen onmiddellijk en vervolgens J millioen jaarlijks gedurende tien jaren. Ge durende deze tien jaren draagt die som Seen rente. Zes maanden na den termijn van Hen jaren kan België den Congo-staat inlij- v<m met alle bezittingen en rechten, over eenkomstig de Berlijnsche akte van 26 Fe bruari 1885 en de Brusselsche akte van 2 Juli 1890en met aanvaarding van alle las ten en verplichtingen van den Congo-staat Jegens derden. Daar koning Leopold alle vergoeding weigert voor de offers, die hij uan den Congo-staat gebracht heeft, zoo zal Helgië van nu af alle mededeelingen over den toestand, inzonderheid mededeeling om trent de begrooting van den staat ontvangen en van de inkomsten der tolrechten. België zal evenwel zich niet mengen in het bestuur van den Congo-staat. Deze zal voortaan geen nieuwe leening sluiten zonder goedkeuring van België. Indien België na verloop van de tien jaren den Congo-staat niet wil inlijven, dan zullen de 25 millioen eene rente dra gen van 3£ pet. en opeischbaar zijn na ver hop van een nieuwen termijn van tien Juren. De Congo-staat zal echter aan België voor den afloop der tien jaren alle sommen, die hij zal ontvangen voor het verkoopen van gronden, ter aflossing uitkeeren. De Kamer heeft het ontwerp naar de afdeelingen verzonden. In de memorie van toelichting bij het ontwerp betreffende den Congo-staat, ver- 1 volgd door het testament van den Koning, verklaart de Koning, dat hij al zijne souve- reine rechten over dezen staat aan België overdraagt, tenzij België reeds bij zijn leven goedvindt nauwere banden met den Congo- staat aan te knoopen. ENGELAND. Het heet dat de koningin lord Salisbury den titel van hertog heeft aangeboden naar aanleiding van het Duitsch-Engelsch tractaat. De gedeeltelijke werkstaking der politie agenten te Londen schijnt reeds geëindigd te zijn. Nadat eenigen der belhamels waren ontslagen, vervulden gisteren de overigen trouw hun plicht. De minister Matthews mocht dan ook gisteren in het Lagerhuis verklaren, dat de berichten uit alle deelen der stad gunstig luidden. Nergens weigerde de politie-agenten nog den dienst. Gisteren-middag hadden er in de Bowstreet weder eenige wanordelijk heden plaats. Er werden eenige personen gearresteerd en de bereden politie slaagde er in het janhagel te verstrooien. Ook de insubordinatie van het regiment grenadiers heeft een einde genomen, nadat het leger bestuur de grieven der grenadiers als recht matig had erkend. Daarentegen bestaat ei1 thans weder eene viij hevige beweging onder de postambtena ren, om herstel hunner grieven te krijgen. Veertig leden van de samenspanning hebben zeventig andere beambten, die daaraan geen deel namen, met geweld uit het pakketten- kantoor verwijderd. Drie honderd brievenbe stellers van het hoofdpostkantoor hebben den arbeid gestaakt, doch dien later hervat. Tusschen den postmeester-generaal en de telegraafbeambten tracht lord Compton zijne bemiddeling te doen aannemen. Een voorstel tot vermindering van den post vooi de Iersche politie met 200.006 werd gisteren door het Lagerhuis verworpen met 291 tegen 219 stemmen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Sultan, wegens het bloedig gevecht te Erze- rum op 21 Juni tusschen Armeniërs en Mu zelmannen, bevolen heeft den opstand der Armeniërs ten krachtigste te onderdrukken. Volgens bericht uit Constantinopel heeft Stambouloff aan Voulko witch machtiging verleend aan de Porte eene schriftelijke nota te overhandigen, waarin gezegd wordt, dat de nota van 16 Juni niet geschreven is met de bedoeling om te dreigen. De nota strekte eenvoudig om den tegenwoordigen toestand van Bulgarije uiteen te zetten en de hulp in te roepen van den suzereinen staat om de moeielijkheden van dien toe stand te boven te komen. SPANJE. In den ministerraad heeft gisteren de mi nister van binnenlandsche zaken verklaard, dat de cholera te Gandia toeneemt en de ellende er groot is. De Epoca, een ministerieel blad, tracht het wantrouwen der Fransche bladen tegen het nieuwe ministerie weg te nemen door te verklaren, dat de Regeering zich houden zal buiten alle kwestiën, die de staten van het vasteland in beweging brengen. Te Valencia zijn omstreeks 6000 personen vreedzaam manifesteerende, naar de conserva tieve club getrokken. De gendarms voerden eene charge uit, waarna de manifesteeren- den uiteengingen. De soldaten, met de ba jonet op het geweer, beletten hen zich weer bij elkaar aan te sluiten. BINNENLAND. Schiedam, 10 Juli 1890. Met genoegen hebben zeker velen opge merkt, dat de beruchte sloot aan den Singel reeds voor een goed deel gedempt is. In ver band met deze, thans opgeloste, Singelsloot- kwestie verzoekt men ons de aandacht te vestigen op eene niet minder ver riekende kwestie, die nl. van de sloot langs de toe gangslaan der Olficieren-Vereeniging. De vraag wordt gesteld of ook die sloot niet op geruimd of althans zooveel uitgehaald kan worden, dat zij de reukorganen der bezoekers van den tuin wat minder sterk aandoet dan ze de laatste avonden pleegde te doen. De Voorstellingen door het Tooneelgezel- schapVan Lier in den Officieren-tuin te geven, namen Woensdag-avond een aanvang met de opvoering van het Blijspel»De Jonge Garde." Dat het publiek te dezer stede voor tooneel- voorstellingen niet onverschillig is, bewees gewis de overtalrijke menigte welke dien avond de groote zaal vulde. »De Jonge Garde," een blijspel met zang in vier bedrijven, is dan ook een vroohjk stukje, een echt Kermis- mopje. Men verwachte van ons geene uit eenzetting van het stuk. De strekking, zoo er al eene is, schijnt niet zoo voor de hand te liggen het hoofddoel blijkt te zijn het publiek te vermaken, en dit wordt met dit stuk vrij wel bereikt. De verschillende zangen, door onderscheidene spelers of wel door het geheele gezelschap voorge dragen, vielen over 't algemeen wel in den smaak van het publiek èn het spel der ar- Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 (Stsbl. no. 134.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1