13e Jaanr. Zaterdag 12 Juli 1890. No. 3730. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit ltlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Het Ameiikaansche huis van afgevaardig den heeft besloten den president der Unie U'ttenoodigen de gewisselde stukken over de Behrmgkwestie over te leggen. De Pre sident zal, volgens de New-York Herald, slechts teti deele daaraan voldoen, omdat hij bet overleggen van allerlei stukken in strijd ntet 's Land belang acht. Een vermogende Chinees te San Francisco beeft een millioen acres land gekocht van eenen land-agent te Tehuantepec voor eene kolonisatie van Chineezen. Hij is reeds naar China vertrokken om eene eerste bezending landverhuizers te halen. De Mexicaansche pers verzet zich tegen dit plan. Uit Iquique wordt gemeld, dat daar en te H'sagua ernstige onlusten plaats hebben tengevolge van werkstakingen, niettegen staande de eigenaars der salpeterfa brieken a'le eischen der arbeiders inwilligden. Vele buizen en pakhuizen werden geplunderd het verkeer staat stil. Volgens bericht van de Times uit Ottowa bedraagt het overschot op de begrooting van Canada over het dienstjaar 1890 vier millioen dollars. DUITSCHLAND. Bij den Rijkskanselier is ingekomen een n°ta van het nieuwe Spaansche kabinet, waar- Hl opnieuw de verzekering wordt gegeven, dat de Regeering niet denkt aan verande- Dng van de buitenlandsche politiek. Voor het rijksgerechtshof te Leipzig is 8'steren het proces begonnen tegen de anar chisten Reinboldt, van beroep kleedermaker «n echtgenoote, Behr, schilder, en Wagen- knecht, slotenmaker, beschuldigd van het te Herlijn verspreiden van te Londen gedrukte geschriften, waarin aangespoord wordt tot gewelddadige omverwerping van de Duitsche rijksregeering. In de woning der beschuldig den werden herhaaldelijk bijeenkomsten van a«archisten gehouden, waarin vooral vrouw Heinboldt het woord voerde. Uit het ver hoor bleek, dat de beschuldigden sedert ge- ''uimen tijd reeds in betrekking gestaan heb ben met anarchisten te Londen, St. Peters burg, Parijs en in Amerika. Het openbaar ministerie eischte tegen de beschuldigden Van 6 tot 8 jaar tuchthuisstraf. De beschul digden zijn allen 30 jaar oud. Onder de ge tuigen waren verscheidene po!itie-ambtenar«n 1 tien mannen en vrotvren uit den arbeiders stand. He kapittels van Gnesen en Posen hebben dezer dagen voor de keuze van een nieuwen aartsbisschop, in de plaats van den onlangs overleden aartsbisschop mgr. Dinder, de kan didatenlijst opgemaakt en naar Berlijn ver zonden, van waar nu met spanning het ant woord wordt terug verwacht. Men is nl. be ducht dat de Regeering, als gewoonlijk, zoo veel namen zal schrappen, dat geen moge lijkheid eener keuze overblijft. Naar het heet, staan op de lijst: kard. Ledochowski, prins Edmorid Radziwill, de wijbisschop Likowski en de kanunniken Kraus en Dorszewski, terwijl de Regeering harerzijds liefst den bisschop van Kulm, mgr. Leo Redner, naar Posen zou verplaatst zien. De rijkscommissaris Wismann lijdt sedert eenige dagen aan eenen aanval van asthma, zoodat hij genoodzaakt is het bed te hou den. Dr. Gravenreuth is te Lauterberg am Harz aangekomen om Wissmann te bezoe ken. ENGELAND. In het Lagerhuis gat gisteren de minister Fergusson op eene desbetrelfende vraag ten antwoord, dat tusschen Engeland en Turkije geene verklaringen gewisseld zijn over eene weigering, om in Armenië de ver- eischte hervormingen tot uitvoer te brengen. De Londenaars liepen gisteren groot ge vaar van alle nieuwstijdingen verstoken te blijven. De brievenbestellers besloten Woens dag-avond in een door 5000 personen be zochte meeting den volgenden dag de werk staking te beginnen, zoo nietalle bestellers ont slagen werden, die geen lid der Vei eeniging zijn. De Postmaster-general of minister der posterij, Raikes, weigerde aan dien eisch der afdan king van bedoelde bestellers te voldoen. Der halve diende de werkstaking nu door te gaan. Tot eene algemeene werkstaking kwam het echter niet, maar toch bracht het feit, dat een aantal brievenbestellers den arbeid staak ten, stoornis in het geregeld verloop der posterijen. Een 50-tal bestellers uit het Oosten en 60 uit het Noorderkwartier wilden gisteren de gewone bestellingen niet verrichten in 't ge heel weigerden 200 ambtenaren bij de ver schillendedepartementen den dienst. Vanwege het beheer der posterijen werd daarop eene afkondiging aan de bestellers gedaan, behel zende dat zij die weigeren de ontvangen be velen te gehoorzamen of die de beambten geweld aandoen welke hunne taak willen volbrengen, ontslagen zullen worden. In den voormiddag trokken 200 bestellers door het kwartier van Islington tot aan de City, waar 150 anderen zich bij hen voegden. Gezamen- Prijs der Advertentiëu Van 1—6 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. lijk trokken zij naar Oxfordstreet, waarbij zij de met het bezorgen van brieven bezige bestellers, die zij tegenkwamen, trachtten over te halen hen te volgen. Gisteren wer den weder honderd bestellers ontslagen, die onmiddellijk vervangen werden. De postad ministratie beschikt over een voldoend aan tal reservisten om alle werkstakers terstond te vervangen. Deze wetenschap houdt velen van deelneming aan de staking terug. Het politie-rumoer treedt intusschen wat op den achtergrond. Gisteren was er in de Bowstreet weder eene groote volksmenigte op de been en kwam het weder tot botsin gen, maar deze waren niet van ernstigen aard. De omstandigheid dat hun pensioen er mede gemoeid is, draagt er veel toe bij, vele oudere agenten van de werkstaking terug te houden. PORTUGAL. Uit Lissabon meldt de Times, dat de Re geering premiën heeft uitgeloofd tot aanmoedi ging der nationale scheepvaart. Het bedrag der premiën verschilt naar gelang van den ton- nen-inhoud en de vaartsnelheid der stoom schepen. In geval van oorlog moeten de schepen diensten voor den staat verrichten. SPANJE. In eene vergadering van 27 oud-ministers der liberale partij, eergisteren te Madrid ge houden, is besloten om de eenheid onder de liberale partij met Sagasta tot hoofd in stand te houden, jegens de monarchale en andere staatkundige partijen dezelfde houding als vroeger in acht te blijven nemen, en te verklaren dat het gedrag van de Koningin- Regentes ter oplossing van de ministerieel* kwestie richtig is geweest. Gedurende de laatste 24 uren hebben zich in de provincie Valencia 7 gevallen van cho lera voorgedaan en zijn er 5 personen aan die ziekte overleden. BINNENLAND. Schiedam, 11 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende ver gunningen zijn verleend lo. aan E. H. Ris en zijne rechtverkrij genden tot uitbreidinga van zijne bran derij aan de Noordvest, wijk D, no. 162, kadaster sectie A, no. 1117, door het plaat sen van een stoommachine (met ketel) van li pkr., en b Yan zijne branderij aan d« Noordvest, wijk D, nos. 155/156, kadaster NIEUWE SCHIEDAMSCHE Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1