BINNENLAND. Voorne's Duin. ben, nadat het erkend had dat eene andere oplossing onmogelijk was. De onderhande lingen betreffen thans de methode, waar naar de zaak onderzocht en behandeld zal worden. Uit Mexico wordt bericht dat in Salvador regeeringloosheid heerscht. Generaal Ezeta houdt de hoofdstad met troepen bezet. De aanhangers van verschillende pretendenten doorkruisen het land bij troepen en leveren elkander schermutselingen. ENGELAND. De gisteren door de vereeniging derLonden- sche postbeambten uitgevaardigde proclamatie, eene algemeene werkstaking bevelend in de postkantoren, bleet schier onopgemerkt. Stanley was gisteren ziek hij leed aan eene maagontsteking. Het was daarom niet zeker of zijn huwelijk heden voltrokken zou worden. Dr. Parke en twee andere genees- heeren behandelen hem. Het Kaapsche ministerieSprigg is gisteren afgetreden. De gouverneur heeft den heer Sauer opgedragen een nieuw Kabinet samen te stellen. Het Parlement is voor eene week verdaagd. ITALIË. De Kamer heelt gisteren het wetsontwerp betreffende de geheime stemming aangenomen met 161 tegen 41 stemmen. Het wetsontwerp strekkende tot het verleenen van financieele hulp aan de stad Rome, dat tot reorganisatie van de banken van Sicilië en Napels, en ein delijk dat waarbij de aanleg en bediening van telefonen aan den staat wordt opge dragen, werden alle aangenomen. In de Kamér heeft gisteren de heer Bonghi eene motie verdedigd, strekkende om de Regeering uit te noodigen met alle haar ten dienste staande middelen de scheidsrechter lijke beslissingen van internationale geschillen te bevorderen. Crispi verklaarde dat niemand meer dan hij dat denkbeeld toejuicht; maar men mag zich, ongelukkig genoeg, geen illu sion daarvan maken. In Europa zijn de toe standen minder gunstig voor het heerschen van den universeelen vrede, dan in Amerika. Voor het oogenblik kan een staatsman niets meer doen, dan het uitbarsten van eenen oorlog verhinderen. Italië zal in alle con gressen vóór den vrede pleiten, en als daar door een oorlog verhinderd wordt, zal het gelooven, niet meer te hebben gedaan dan zijnen plicht. De Kamer heeft met alge meene stemmen de motie van Bonghi aan genomen, waaraan Crispi ten slotte zijn zegel hechtte. Zij is daarna uiteengegaan. ZWEDEN-EN-NOOR WEGEN. Het Duitsche eskader met den Keizer aan boord kwam Woensdag voor Bergen (Noor wegen) aan, waar de Keizer aan land ging. Z. M. bezichtigde het Hanseatisch museum en bracht den nacht op het jacht Hohenzollern door. Den volgenden dag omstreeks tien ure lichtte het keizerlijk jacht het anker en ver trok onder de saluutschoten van het eskader, dat te Bergen achterblijft, naar Eide (Har- danger) eene bergachtige haven aan eene noordelijke fjord. Schiedam, 12 Juli 1890. Voor heeren leden van den gemeenteraad is ten raadhuize ter inzage nedergelegd, ten einde in de eerstvolgende vergadering van den Raad tot eene benoeming te kunnen over gaan, eene voordracht ter benoeming van twee onderwijzers der 3e klasse aan de 2e openbare armenschool, waarop zijn geplaatst le voordracht: 1. J van Meurs, onderwijzer te Schiedam2. P. van Bergen, onderwijzer te Schipluiden3. H. Kamp, onderwijzer te Schiedam 2e voordracht: 1. J. G. van Munster, onderwijzer te Schiedam; 2. H. C. Vaandrager, onderwijzer te Charlois3. P. van Bergen, onderwijzer te Schipluiden. Bij herhaling wordt geklaagd over het feit dat zeestoombooten met volle stoom onze haven voorbij varen. Donderdag-avond schenen de Engelsclie stoombooten Harwich en Swift, uit zee ko mende, met elkander in wedstrijd te zijn, wie het eerst te Rotterdam zoude aankomen. De hevige zuiging daardoor veroorzaakt deed de meerpaal, waaraan het stoomschip Alblas- serdam gemeerd lag, ontzetten. Gelukkig had dit geval voor het vaartuig geene ern stige gevolgen. Wanneer zal Schiedam eens de hoog noo- dige bescherming voor zijne havenwerken verkrijgen Volgaarne vestigen wij nog de aandacht op twee amusementen van de Kermis, die een bezoek over waardig zijn. De Menagerie Mécanique, staande aan het einde der Westerkade, had deze week druk bezoek. Vooral het jonge volkje vermaakte zich zeer met de mechanische olifanten, rhino- cerosseri, leeuwen, heeren, enz., die daar in beweging worden gebracht. De fotografie-inrichting van den heer Lion, over de branderij van den heer Tak (Wes terkade) mocht zich mede in een druk be zoek verheugen. Wie een goed portret wil laten maken, verzuime niet daar een kijkje te gaan nemen. Voor een koopje wordt men goed en d la minute bediend. Een druk bezoek zij heide inrichtingen ook in de laatste dagen van de Kermis nog verzekerd. Z. M. de Koning heeft de tot dusver aan hem gerichte verzoekschriften betreffende den toestand van het grachtwater te 's-Gra- venhage, Delft en omstreken, gesteld in handen van den minister van binnenlandsche zaken, die de adressen heeft verzonden aan den Commissaris des Konings in deze pro vincie, met verzoek om bericht en raad. De Commissie voor de arbeiders-enquête zal na 20 dezer haar onderzoek voortzetten te Leiden, en aldaar verschillende getuigen hooren. Ook voor deze verhooren zullen ste nografen van de Staten-Generaal bijstand verleenen. Een marinier, die heden-ochtend met een transport naar Indië zou vertrekken, doch zonder verlof zijn garnizoen te Rotterdam had verlaten, is gisteren avond door de politie te Delft op verzoek van den korpskomman- darit aangehouden, en aan de miltaire autori teit aldaar overgeleverd. Bij den aanvang der bijeenkomst van het Leger des Heils te Rotterdam had gister avond bij het aansteken der gaslichten een ongeluk plaats. De gaskroon viel naar be neden, juist op een der toehoorders, waar door deze eene ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. De man werd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Het gevolg van het ongeluk was, dat er geen bijeenkomst gehouden kon worden. De Rotterdamsche diergaarde is niet bij zonder gelukkig met haar verzameling dieren. Dezer dagen werden er geboren 4 Afrikaansche leeuwen en 2 Amerikaansche leeuwen of puma's; deze jonge dieren hebben echter slechts eenige dagen geleefd, want niettegen staande de zorgvuldige oppassing en afzon dering heeft de leeuwin haar jongen ver slonden, zonder dat er een spoor is overgebleven terwijl ook de puma's eenige dagen na de geboorte zijn overleden. Aan Mesdag is eene groote onderscheiding ten deel gevallen. Op voordracht van den directeur des Beaux arts heeft de Fransche regeering besloten voor rekening van den Staat aan te koopeny>Avant l'Orage, de schilderij, die Mesdag op den Salon dn Champs de Mars (den nieuwen salon) had ingezonden. Naar de Avondpost verneemt, is de ex- koningin van Servië, Nathalia voornemens, weder eenigen tijd te Scheveningen te komen vertoeven. De heer H. H. Timmer deelt in een in gezonden stuk in het Hbl mede dat de aanvoerder der Transvaalsche troepen op den Amajuba-dag, die Engeland zulk een ge- duchten knak gat, generaal Joubert, binnen eenige dagen in Engeland zal aankomen, be last met een gewichtige zending aangaande Swazieland, en bij die gelegenheid ook ons Land zal bezoeken. Hij is van meening dat het past den generaal een feestelijke ontvangst te bereiden en stelt derhalve voor om tot dat doel een commissie met hem te vor men. Volgens De Bakkerij heeft de afdeeling »Bolsward" van den Nederlandschen Bak- kersbond besloten, te Amsterdam, geheel voor eigen rekening en risico, eene bakkerij-vak school op te richten, wanneer de Bond be sluiten kan, die bakkerij te erkennen als de reeds lang besproken Bonds-vakschool. Zie verder het Bijvoegsel.) Men schrijft ons uit Brielle Op het duin van het naburige Rockanje werd Zondag II. het badhuis, dat vroeger op Ameland gestaan heeft, maar thans naar dit strand is overgebracht, op feestelijke wijze geopend Indien men hier met eenige energie te werk zal gaan, schijnen Rockanje en Oost- Voorne de badplaatsen te zullen worden voor steden aan de Maas. Voor onze stad is de ontwikkeling dezer beide badplaatsen der toekomst niet van be lang ontbloot. Het vreemdelingenverkeer, dat daardoor zal ontstaan, zal het oude Brielle ongetwijfeld ten goede komen, want de reis naar het strand van Voorne leidt langs hier. De prachtige salonbooten -Maasnytnph en Voorne en Pulten, die de communicatie tus- schen ons eiland en de steden lang de Maas onderhouden, brengen het verkeer naar strand over onze stad. Ware het strand van Voorne meer bekend, ongetwijfeld zou het reeds veel meer bezoe kers tot zich lokken, dan thans het geval is. Wel is waar wordt het aantal bezoekers steeds grooter, doch velen is dit schoone strand geheel onbekend. Nergens langs de geheele Hollandsche kust levert het strand zulk een verrassenden blik op als hier. Te Rockanje b. v. ziet men ver in zee, op het zoogenaamde »groene strand" zich een bank verheffen waarop liet vee rustig graast. Te Oostvoorne ontrolt zich een allerprach tigst panorama. Hier op het hooge duin heeft men een gezicht op hetWestjand, den Hoek van Holland en den Nieuwen Waterweg, waarvan het drukke stoombootverkeer een levendigheid aan de zee geeft, welke men el ders tevergeefs zoeken zal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2