w BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 13 en 14 JULI 1890. De Tooneelvoorstellinn-ea in den Officieren-tuin. Veel degelijker en ook veel aardiger dan »De jonge garde", vonden wij Donderdag avond de voorstelling van het Blijspel «Bit tere Pil" van Justus van Maurik, dat toen voor een flink bezette zaal werd opgevoerd. Het genoegen dat ook de toeschouwers in deze voorstelling vonden, was weer een be wijs te meer, dat goede blijspelen steeds in den smaak vallen, omdat de meeste men- schen liever lachen dan schreiendaarbij komt nog, dat de drama's die wij hier zagen opvoeren bijna altijd tot schreien stemden, hetzij dan omdat het stuk zoo treurig was, ofwel omdat het spel zoo beneden kritiek bleef! Maar bij de «Bittere Pil" was'er geen sprake van schreienverschillende tooneelen, zooals het gesprek der twee dienstmaagden, de vergadering van de dienst meisjes, en hetgeen daarop volgde, en het optreden van mevr. Albregt, toen zij een goed woordje voor hare kameraads kwam doen, waren onbetaalbaar aardig. Wij komen zoodoende vanzelf op het spel der dames en moeten dat over het geheel ten zeerste prijzen. Mevrouw Albregt, reeds genoemd, de dames André en van Beem, waren volkomen op dreef en uitstekend op haar plaats de schrik, welke laatstgenoem den mejuffrouw Thekla aanjoegen, toen zij op misschien een weinig overdreven wijze hare eischen stelden en met werkstaking dreigden, was zeker een van de «bittere pillen" welke deze dame te slikken kreeg mej. Fuchs sloot zich op waardige wijze daarbij aan. Van Thekla, mevrouw van Westerhoven, kunnen wij ook niets dan goeds zeggen, hoewel wij haar spel over 't geheel wel wat koud vonden. De rol van mejuffr. de Leur, als Rosa, had niet veel effect. Van de heeren beviel de heer Lageman ons het bestzijn spel was los en toch ge past en met zijn opzet en medeleiding dei- vergadering, had hij bepaald succes. Den heer André, hoewel hij vol toewijding was, zien wij niet gaarne «oude" rollen toebedeeld, want wij vinden niet dat hij daarin schit tert zeker is het, dat zijn spel ons wel eens beter heeft voldaan. Van den heer Tartaud hebben wij niet veel te zeggen zijn spel was niet zeer opgewekt. De heer Jurgens was een goede kellner. Het geheel was overigens zeer goed en zeker hebben de honderden toeschouwers ten zeerste genoten. Dit was ook het geval met het nastukje, getiteld: «Jochem Pezelwaarin de heer Lageman de hoofdrol speelde en wel met den besten uitslag. Zijne verregaande domheden gaven aanhoudend stof tot lachen, waartoe ook zijn uitstekende grime als soldaat-boe- renlummel zeer veel bijdroeg. De heer André kweet zich eveneens goed en mevr. Albregt was als zijn huishoudster geheel op haar plaats ook de dames André, de Leur en van Beem werkten mede tot welslagen van het geheel. Alles werkte dus samen om den Don derdag-avond van de Kermis voor velen tot een aangename avond te maken. Gisteren-avond werd opgevoerd het Tooneel- spel «Talent en Geboorte", waarbij evenwel niet zooveel publiek tegenwoordig was als Donderdag-avond. Gedurende de eerste be drijven van dit stuk bewonderden wij het goede inzicht van het weggebleven gedeelte der bezoekers van den vorigen avond, die zeker een voorgevoel hadden gehad van het minder aantrekkelijke van dit Tooneelspel. Wij vonden het althans vrij vervelend, vooral omdat hier meer gehamerd werd op een blok, dat sinds lang allen klank heeft verloren. De kwestie liep namelijk over de gelijkheid der waarde van hooge geboorte met de ontwik keling of wil men het talent, dat burger- manszoons zich soms kunnen eigen maken. De adellijke dame en hare familie moesten er dus niets in zien, dat een burgerjongen, die het toevallig tot ingenieur had gebracht, naar de hand dong van eerstbedoelde. Om die overtuiging te doen veldwinnen, moesten natuurlijk lange samenspraken gehouden worden, waarbij dan de burgerman het altijd moest winnen. Nog zou het dezen echter niet gelukt zijn om de eind-overwinning te behalen, als de dame die het laatste woord had in de zaak, niet verteederd was ge worden door het roerend afscheid, dat de moeder van den jongen ingenieur van haar zoon kwam nemen. Zóó weinig gemotiveerd was echter die verteedering, dat de dame bij het ge ven van hare toestemming verklaren moest, dat zij morgen wel weer spijt daarvan zou hebben. De toestemming volgde niettemin, en de bur gerjongen verkreeg de hand der adelijke da me, die in den loop van het stuk zelve ook van gevoelens was veranderd. De hoofdrol in dit stuk we;d vervuld door den heer Tartaud, die zich zeer wel kweet van zijn taak en daarbij zelrs zeer goede oogenblikken had. De dames van Westerho ven en de Leur, alsmede mevr. Albregt en mevr. van Beem waren over het geheel zeer goed. Vooral mevr. Albregt was uitstekend in de scène van het afscheid, waardoor het geheele stuk als gered werd. Van den heer André, die verdienstelijk speelde en bijzonder werd toegejuicht, zouden we bijna herhalen wat wij boven zeiden, nl. dat wij hem niet het liefst in de rol van oude heer zien op treden. De heer Lageman speelde zeer goed, maar wij hadden zijne geheele rol liever ge mist en dit kon zonder schade gebeuren zelfs zou het stuk er bij winnen, want al wat hij zeide en deed, wekte weerzin en strekte tot ontsiering van het tooneelspel. Het blijspel «De oude doos" was heel aardig en werd goed afgespeeldhet was wel wat hinderlijk dat geheel andere perso nen opkwamen dan het programma vermeldde, maar wij kenden nu allen en waren dus in staat om ieder op zijn plaats te brengen. Het was alweer mevr. Albrecht die geur en fleur gaf aan het stuk, hoewel de vier an dere medespelers zich allen uitnemend kweten van hun taak. Dit waren de dames van Westerhoven en van Beem, en de heeren La geman en Tartaud. Zij hebben werkelijk allen ten zeerste hun best gedaan en gaven aan de tooneel-voorstellingen in den officieren- tuin een waardig slot. Vervolg.) Van de 166 gekeurde asp.-cadetten voor de Kon. Mil. Academie te Breda zijn reeds 37 geneeskundig afgekeurd. De N. Bred. Ct. spreekt intusschen tegen, dat 21 aspiranten-kadetten wegens aderspat ten zouden zijn afgekeurd. De heer A. P. C. De Roo, gepensioneerd officier van het N. I. leger, is voornemens, bij genoegzame deelneming te Breda een vrijwillig huzarenkorps op te richten en daarvoor de koninkl. goedkeuring te vragen. Zoo dit plan gelukt, wenscht de heer De Roo, dat het veel navolging zal vinden, opdat het legerbestuur in tijd van oorlog kan beschikken over een aantal goed geïnstrueerde en ge disciplineerde vrijkorpsen, die het land voor al in den z. g. kleinen oorlog veel diensten zullen bewijzen. De heer De Roo meent, dat in dezen tijd van sport, ook zijn denkbeeld vele liefhebbers zal trekken. Tusschen Uden en Vechel ontspoorde Dins dag de locomotief van den extra-tram, die van de Udensche markt terug kwam. De locomotief kantelde en viel in de sloot, waarop de goederenwagen op de locomotief liep en gedeeltelijk verbrijzeld werd. De passagiers kwamen met den schrik vrij, maar de stoker geraakte onder de machine en werd ernstig aan den arm gekwetstde machinist sprong er bijtijds af. De schade aan de machine is nogal aanzienlijk, doch de oorzaak van het ongeval is niet bekend waarschijnlijk is het een gevolg van te hard rijden. Omtrent den diefstal, in de R.-K. kerk te Axel gepleegd, meldt men nog aan Midd. Ct. dat in de buitendeur van de sacristy gaten waren geboord, waardoor deze geopend kon worden. Men had ook getracht den tabernakel te openen, doch dit is niet gelukt. De ontvreemde miskelken waren eigendom van den zeereerw. pastoor en van den wel eer w. heer Van der Bilt, priester-missionaris, en hadden beiden eene groote waarde. Enkele zaken die geen waarde hadden, zijn vernield. De offerblokken waren ook onderzocht, doch daarin bevond zich niets. Een metselaar, die op zijn werk kwam, bemerkte dat een hem toebehoorende ladder van een in aanbouw zijnd huis mede was ontvreemd -r hij vond die achter tegen de kerk staan, deze heeft dus den dieven als hulp middel gediend. Gisteren-nacht heeft men door inbraak zich toegang tot de kath. kerk te Lamswaarde (Zeeland) verschaft, de offerblokken open gebroken en den inhoud medegenomen. Omtrent den dief of dieven is niets bekend. De politie doet ijverig nasporingen. ■"■«ceotiw MAASSLUIS. Bij het laden en lossen der passagiersboot had Donderdag de be stuurder van een wagen van de bierbrou werij onder Maasland, eigenaar de heer Beukers, het ongeluk den draai wat kort te nemen, waardoor de wagen omsloeg en een drietal maalmachines, die van gegoten ijzer vervaardigd zijn, geheel werden gebroken. Daar de machines door dit ongeval waarde loos zijn geworden, moet de schade dooi den eigenaar van den wagen worden ver goed. RN.) DEN HAAG. De nationale Vereeniging alhier heeft in hare algemeene vergadering van eer gisteren het plan gevormd om, behoudens de reeds voorgenomen soiree op den verjaar dag van H. M. de Koningin, op 34 Augustus a. s., den Prinsessedag, te organiseeren een historisch gekostumeerden optocht, na ver kregen toestemming van het gemeentebestuur. TEXEL. Woensdag-avond is Z. D. H. de Bisschop van Haarlem alhier aangekomen ten einde de verschillende R. K. gemeenten te bezoeken en het H. Vormsel toe te die nen. Door eene eerewacht te paard werd de Bisschop van de haven naar Den Burg geleid. Kerknieuws. DeDelftsche processie naar Brielle vertrok Woensdag-ochtend per extra-trein ten 6.15. Het is thans voor de 23e maal dat deze pro cessie de graven der HH. Martelaren van Gorkum bezoekt. Niettegenstaande het hoogst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5