No. 3732. 13e Jaarg;. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. algemeen overzicht. Dinsdag 15 Juli 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiëu NIEUWE SMEDAMSCHE COURA Prijs van dit liiad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124Ï) maDTiiiioLüiu liiuih 1 iHGitmiirui ikin Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten, Har rison, verklaarde in zijn antwoord op het Verzoek van het congers der landbouwers in Pennsylvania om de zittingen daarvan bij te Wonen, dat hij een voorstander is van het protectionistische tarief. Mocht de vrije handel bij de verkiezingen in '1892 zegevie ren, voegt hij er bij, dan zou dat voor het land eene ramp zijn. Volgens bericht uit Washington hebben twee oorlogsschepen last gekregen zich naar de westkust van Centraal-Amerika te bege ven, teneinde ingeval de onlusten in San Salvador mochten toenemen de belangen der Vereenigde Staten te beschermen. De Times ontving een telegram uit Bue- nos-Ayres dd. 11 dezer, meldende dat het stormloopen van het publiek op de banken heeft opgehouden, en het Congres den vo- rigen avond aangenomen heeft het wetsont werp tot de uitgifte van hypothecaire bil jetten met bijvoeging van tien millioen kleine biljetten. BELGIE. In de Kamer van afgevaardigden werd Zaterdag 11. de beraadslaging geopend over het wetsontwerp, hetwelk een krediet van '2 millioen beschikbaar stelt voor een fonds, strekkende tot bevordering van de verzeke ring tegen ongelukken bij den arbeid. Het beginsel zelf vond geen bestrijding, en de sprekers van beide zijden der Kamer hebben rechtmatige en welverdiende hulde gebracht aan den wensch des Konings, om voor dit raenschlievend doel de gelden te bestemmen, Welke de Regeering voornemens was te be steden aan de feestelijke viering van het 25-jarig regeeringsjubileum van Leopold II. Het wetsontwerp werd in zijn geheel onge wijzigd aangenomen. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger bevat het vestigings-ver- •h'ag, dat den 3en Mei tusschen het Duitsche rijk eri de Zwitsersche regeering is gesloten. De Köln. Zeitung verweert zich tegen het verwijt van lafheid, haar door Bismarck in een onderhoud met den redacteur van het Frankfurter Journal voor de voeten gewor pen. Het Keulsche blad zegt, dat als het vroeger Bismarck gesteund heeft, het dit deed uit vaderlandslievende redenen en dat er gevallen genoeg zijn, waarin het dit niet deed en zich deswegens de ontevredenheid van den Prins op den hals haalde. De »vrij- heden," die de Köln. Zeit. zich tegenover prins Bismarck veroorloofde, bestaan hierin, dat zij, naar aanleiding van onderscheidene den oud-kanselier toegeschreven uitdrukkin gen in de Hamburger Nachrichten en andere bladen, als baar gevoelen uitsprak, dat zwijgen hier beter ware geweest dan spreken. Hierin stond zij niet alleen, maar vertolkte ze de meening van een groot aantal vader landslievende mannen. »Dank voor den steun, overeenkomstig onze overtuiging aan de politiek des vroegeren kanseliers ver leend hebben wij nooit verlangd (zegt het Keulsche bladmaar dat hij ons van laf heid beschuldigt, waar geheel andere, achtens waardige redenen ons deden handelen, daartoe betwisten wij zelfs een man van Bismarck's historische wereldbeteekenis het recht. Waren wij op opzienbarende berichten belust, dan zou het een uitmuntend middel voor ons zijn, wanneer wij ons tot spreekbuis voor Bismarck leenden. Wellicht is echter de tijd niet ver meer verwijderd, dat te Friedrichsruhe de nadenken de wijsgeer de overhand bekomen zal over den mokkenden kemphaan, en hij in zal zien, dat diegenen, die thans op een afstand van hem blijven, zijne beste vrienden zijn." In Zuid-Duitschland wint de particularisti sche geest, d. w. z. liet. verlangen om de Pruisische hegemonie af te schudden, weder om veld. In den laatsten tijd hebben zich daarvan herhaaldelijk bewijzen voorgedaan, voornamelijk in Keurhessen, in Wurtemberg, Beieren en zelfs in Baden. In Hessen heelt zich zelfs een partij gevormd, welke de onaf hankelijkheid der Zuidelijke Staten ten doel heeft. In Wurtemberg heeft een kapitein, de heer Miller, zijn ontslag uit den dienst genomen en een brochure in het licht gege ven, waarin op niet zeer welwillenden toon wordt gesproken over Pruisenhij heeft deze brochure in een particuliere audiëntie aan den Koning mogen overhandigen. In Beieren doen sinds eenigen tijd twee bladen, het Neue Munchener Tageblatt en de Neue Baiersche Landeszeitung zich kennen door hun heftige uitvallen tegen de Pruisen. Eerst genoemde blad bevatte dezer dagen een artikel, getiteld: »De egel onder de veld muizen," waarin Pruisen op zeer krasse manier werd onder handen genomen. Laatst genoemd orgaan stelt zich meer op econo misch standpunt en verklaart, dat de Pruisi sche overheersching Zuid-Duitschland totaal ruïneert en dat de Pruisen rust noch duur zullen hebben, zoolang zij nog beurzen vinden om te ledigen en soldaten, om op hun wijs te fatsoeneeren. «Ontwaak, volk!" roep het blad uit, »de stormklok luidt, het geldt onze rechten, ons bestaan." Prins Heinrich zal, naar gemeld wordt, zijn keizerlijken broeder op diens aanstaande reis naar Engeland vergezellen. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft de artikelen van het wetsontwerp betreffende Helgoland bij derde lezing aangenomen. Het fiasco der werkstaking van de brie venbestellers is volkomen. Van de vierhon derd weggezondenen heeft de helft aan den postmeester-generaal een adres aangeboden, waarin zij allernederigst verzoeken weder aan gesteld te mogen worden. Dit verzoek is meer- rendeels afgewezen, met kennisgeving dat de uniformen terstond moeten teruggegeven worden, zullende er anders eene strafver volging worden ingesteld. Naar de Londensche editie van den New- York Herald verneemt, zal de memorie van een aantal leden van het Lagerhuis tegen de Anglo-Duitsche overeenkomst vermoedelijk niet aan lord Salisbury worden aangeboden. Een ernstig verzet tegen de overeenkomst schijnt thans niet meer te verwachten. Stanley's huwelijk in de abdij-kerk van Westminster had Zaterdag later dan op het aangekondigde uur plaats, namelijk eerst na 2 uren. Het kerkgebouw was reeds te elf urenpropvol. Vele aanzienlijke personen woon den de plechtigheid bij. Stanley zag er bleek en zwak uit. Hij moest bij het ingaan in de kerk gesteund worden, en bleef tijdens de plechtigheid zitten. Na de voltrekking van het huwelijk zou Stanley met zijne echtgenoote een groote reis door Europa en vervolgens door Noord- Amerika ondernemen. ITALIË. De Italiaansche reiziger Casati, die ge- ruimen tijd bij Emin-paclia in de ^Equatorial# Provincie vertoefde en met Stanley naar Europa terugkeerde, is te Napels aangeko men. Casati laat zich zeer ongunstig uit over Stanley's houding tenopzichte vanEmin- pacha. Volgens Casari heeft niet Stanley Emin gered, maar redde Emin Stanley, want Stanley verkeerde met zijne expeditie in zoo hopeloozen toestand, dat hij zonder Emin's hulp verloren ware geweest. Casati heeft verder bij een interview nog gezegd niet te gelooven, dat de geschillen, tusschen Stanley en Emin Pacha van blij- venden aard zullen zijn, omdat zij elkander werkelijk hoogachten. Casati sprak zijne bewondering van Stanley uit, maar betwistte diens prioriteit ten aanzien van de ontdek king van het Maangebergte, daar Casati daar- over reeds vroeger een rapport had gezon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1