I3e Jaaroj. Donderdag 17 Juli 1890. No. 3734. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.G0 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Nadere berichten over den orkaan in Min nesota melden, dat bij het vergaan van de stoomboot op het Pepin-meer 60 passagiers gered werden en er ruim 100 personen zijn 0rngekomen. Te Redwin, waar de meeste slachtoffers woonachtig waren, vielen hart- verscheurende tooneelen voor, en stonden a"e zaken stil. De meeste omgekomenen waren jongelieden uit den werkliedenstand. Hun aantal wordt op minsten 250 geschat, zijn reeds 86 lijken gevonden. Volgens eene dépêche uit Liberdad, heeft de regeering der republiek San Salvador den staat van beleg afgekondigd en voor een ieder het bezit van eenen pas verplichtend gesteld. Men verwacht een oorlog met Guatemala. DUITSOHLAND. Keizer Wilhelm reist op echt Noorsche manier. In een kariool, een licht tweewielig ij tuigje, heeft hij den afstand van Gide naar Mosse vanger in drie uren afgelegd. Deels te v°et deels in een rijtuig, werd de reis van haar naar Gudoangen voortgezet, waar de 'lohenzollem den Keizer wachtte om hem laar Faleidi te voeren. Omstreeks 3 of 4 Augustus wordt Keizer Wilhelm te Osborne Mouse op het eiland Wight verwacht, waar he Keizer een week zal vertoeven. Koning Oscar van Zweden is volgens de flamb. Corr. zeer ontstemd over de open baarmaking van zijn gesprek met dr. Cleser van de Köln. Zeit., wien hij welwillend een audiëntie had toegestaan en wien hij ook Vf-rlof gaf om enkele bepaalde passages van ''Un onderhoud te publiceeren, maar die geens- zins bevoegd was, 's Konings particulier oor- heel over Bismarck af te drukken, en nog We' op een oogenblik dat de Keizer zijn gast vvas te Christiania. De Kölnische, die te Mhristiania nog zoo ijverig voor Bismarck kerkte, dat zij haar redacteur expresselijk hen Koning tot eene verklaring liet bewegen, heeft er dus bitter weinig pleizier van. Oscar 's hoos en Bismarck beschuldigt haar van 'af heid Volgens de Pol. Corr. zal de ontdekkings- e'zigei' Casati eerstdaags door koning Hum- e,'t in audiëntie ontvangen worden en zal 'hj vermoedelijk benoemd worden tot gou- v'0'neur der Italiaansche koloniën in Afrika. 'n zljne geboortestad Monza wacht hem een Schitterende ontvangst. ENGELAND. In het Lagerhuis deed gisteren de minis- ter I' ergusori mededeeling van een betreu- 1 enswaardig voorval te Erzeroem, op 20 Juni. Terwijl men in eene Armeniaansche kerk en school nasporingen instelde naar eene berg plaats van wapenen, ontstond er tusschen de bevolking en de troepen een gevecht, waarbij 20 dooden en 200 gekwetsten vielen. De Russische gezant Nelidof te Constan- tinopel heeft dan ook een formeele klacht bij de Porte ingediend, verklarende dat de tegenwoordige opgewondenheid in den Cau casus voor Rusland zoowel als voor Turkije onaangename gevolgen kan hebben en dus voorziening behoeft. Dat de Armeniërs op 20 Juni zich de overrompeling van hun kerk niet lieten wel gevallen, is alleszins verklaarbaar, als men weet, dat 5 dagen vroeger te Alikalesse, in de provincie Sivas, gebeurd was. De Arme nische correspondent van de Daily J\ews verhaalt nl., dat op dien dag aldaar een aantal Armenische boeren levend ver brand zijn! In het midden van het dorp werd tot dat einde een brandstapel opge richt, waarop de ongelukkige landlieden, die niet in staat waren de ongehoorde eischen der belasting-inners te bevredigen, dooi de Turksche politie-agenten of gendarmen zeiven aan den vuurdood werden prijsge geven, zonder dat de overheid tusschenbeiden kwam. Zelfs nu, een maand later, en on danks het officieele schriftelijke protest van den Armenischen patriark van Sivas, die de afschuwelijke bijzonderheden dezer afgrijse lijke schanddaad breedvoerig heeft beschre ven, is nog iemand gestraft of ook maar ter verantwoording geroepen. Integendeel volgens tijdingen uit Trape- zunt of •Trebizonde hebben de Turksche overheden 26000 kisten ontvlambare stof naar Dersim gevoerd, om aldaar een groot bosch in brand te steken, daar het anders den Ameniërs bij hun vervolging door de Turksche troe pen tot toevluchtsoord zou kunnen strekken. Stanley's gezondheidstoestand blijft voor uitgaan, maar hij is nog zeer zwak. Hij blijft voorloopig verblijf houden op Melchet- Court, een kasteel van lord Asburton, dat deze tot Stanley's beschikking gesteld heeft om er de wittebroodsweken door te bren gen. FRANKRIJK. In geheel Frankrijk is eergisteren weder het jaarlijksche feest der republiek, de inne ming der Bastille op 14 Juli gevierd. Te i Parijs was het centrum der feestviering op het binnenplein van het Louvre, dat met oude vanen uit den revolutietijd versierd was. In het midden stond eene met fluweel be- kleede tribune, waarop de dirigent zijne koren en musici in beweging bracht, toen president Carnot met zijne echtgenoote verscheen. Nadat een feestzang en de Marseillaise waren uitgevoerd, trok de muzikale stoet, door eene groote menigte omringd, naar het Marsveld. Aldaar werden in de gebouwen der half afgebroken tentoonstelling de be haalde medailjes aan de werklieden uitge reikt. Daarmede was de zaak afgeloopen. Het volk verspreidde zich tusschen de kra men en kermistenten, en de ^bourgeoisie" vermaakte zich des avonds met bals, illumi natie en dergelijke. Ergerlijk was het ^altaar", op het terrein der gewezen wereldtentoonstelling opgericht aan het Vaderland. Het beeld der Republiek stond er op, geflankeerd door twee enorme fakkels en omringd door militaire vaandels. Het was eene herhaling der heidensche ge bruiken van de revolutie-jaren. Te Vichy werd des avonds, tijdens den fakkeloptocht, de Russische vlag tusschen de Fransche kleu ren gedragen en door de menigte met geest drift begroet. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat daar een brand gewoed heeft, welke de grootste is sedert dien te Pera in 1870. Er zijn ten minste duizend huizen in vijf wijken ver woest de houtvoorraad van 125 houthande laren is vernield. Aan windstilte was het te danken, dat de vlammen niet nog verder om zich grepen. Verscheidene personen zijn omgekomen. De geldelijke schade is aanzien lijk. In berichten aan de Dailij News uit Bel grado wordt als volkomen juist bevestigd, dat de familiën van Orleans en Coburg pogin gen blijven doen om prins Ferdinand over te halen Bulgarije vaarwel te zeggen maar het is even waar, dat de Prins stellig verklaart niet heen te zullen gaan, al rukten ook drie legerkorpsen te gelijk het vorstendom bin nen. Na het einde zijner kuur te Carlsbad keert de Prins naar Sofia terug. SPANJE. De Koningin-Regentes begeeft zich heden met hare kinderen naar San Sebastian. Met liet oog op de mogelijkheid, dat de cholera zich verder verbreidde, was de Koningin eerst voornemens te La Granja haar intrek te nemen, maar de geneesheeren hebben zeebaden voorgeschreven en daar eene ver dere verspreiding van de cholera onwaar schijnlijk is, heeft de ministerraad der Ko ningin de reis naar San Sebastian aange raden. Te Mauritza, in de provincie Barcelona. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124.} L^ESTëË! .iziï-.$AAr; ••r-.-ix.rr.v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1