13e Jam**»;. Vrijdag 18 Juli 1890. V E R S C HIJ N T DAG E L IJ K S. o. O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: mm* Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. ^oor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommer rs- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De New-York Herald weet te vertellen van eene samenspanning der regeering van 'le Vereenigde Staten, die besloten zou zijn de onderhandelingen met Engeland over de Dehringzee-aangelegenheden voort te zetten, ttiaar intusschen heimelijk planner, voorbe reidt om in den komenden herfst alle En gelsche vaartuigen in de Behringzee plotse ling in beslag te nemen en op te brengen. Het doel van dit komplot zou zijn de ver ontwaardiging van Engeland op te wekken, daardoor invloed te kunnen uitoefenen op de instaande presidents-verkiezing en Harrison's herkiezing te weeg te brengen. Hetzelfde blad meldt uit Tanger, dat de Hoepen van den keizer van Marokko onder hevel van diens zoon eene verpletterende^ne- derlaag geleden hebben nabij Salee in een gevecht met den machtigen stam der Zem- nors. De opstandelingen overrompelden te middernacht het slecht bewaakte kamp. Na een korten strijd gingen de keizerlijke troe pen op de vlucht met achterlating van tenten, "Wapenen en legertros. De Zemnors maakten aHes buit en doodden eene menigte officie ren en manschappen, zoodat slechts een klein gedeelte van het leger ontkwam. De kroon prins redde zich door de vlucht en houdt zich schuil, uit vrees voor den toorn zijns Vaders. DUITSCHLAND. De Leipziger Zeitung, het orgaan der Saksische regeering, constateert, dat inder daad Bismarck gelijk heeft, wanneer hij klaagt over de trouwlooze lafhartigheid zijner vroegere reptiliën-pers maar van een zoo groot »metischenkenner" had zij verwacht, dat hij er zich niet over zou verbazen, als heden die door hem systematisch in karak terloosheid gedrild zijn, hem-zelven later ook karakterloos in den steek laten. Alles weg, zegt de Germaniamaar een *menschenkenner" is Bismarck volstrekt niet dat heeft hij met zijn dwazen Kulturkampf genoeg getoond. Een mensdienver achter, dat is Bismarck. Wissmann's gunstige beoordeeling der katholieke missiën in Oost-Afrika in tegen stelling met dje der protestantsche zende lingen, wordt thans ook door Oskart Bor- chert, een lid der Emin-pacha-expeditie in de Nat. Zlg. bevestigd. »'t Is onbetwistbaar", zegt hij, »dat bij de inboorlingen de katho lieke missionarissen ver uit de grootste ach- Gng genieten en den meesten invloed heb ben en dus ook voor het vervolg de heste kansen op welslagen aanbieden. En bij nauwlettende waarneming is mij gebleken, dat dit welslagen der katholieke missiën niet voorvloeit uit hare langdurige werk zaamheid, maar veeleer uit de wijze waarop zij werken. Tot troost voor de protes tantsche zendelingsgenootschappen voegt Bochert er bij, dat hij te Ngao, in Wapo- komoland, aan de Beneden-Tana, een protes- tantschen zendingspost van Neukirchen heeft aangetroffen, over welken zijn oordeel betrek kelijk gunstig is. ENGELAND. Het spoorweg-comité van het Hoogerhuis verwierp gisteren de aanvrage om concessie voor eene electrische onderaardsche spoor- weglijn midden door Londen. Depêches uit de Kaapkolonie melden, dat aldaar een nieuw Kabinet is opgetreden, dat eene gewijzigde spoorweg-politiek en de uit breiding van lijnen in 1891 zal voorstellen. Tot minister-president in het nieuwe minis terie is benoemd de diamant-koning Cecil Rhodes, directeur der British South Africa Company. Het nieuwe kabinet treedt op ter vervanging van het kabinet-Gordon Sprigg, dat zijn ontslag heeft genomen. De ontslagen brievenbestellers te Londen hebben tegen teruggave van hunne uniformen het hun nog toekomende loon ontvangen. Velen verwenschten de Vereeniging, die hen in den steek heeft gelaten en scheurden hunne lidmaatskaarten stuk. In het Oosteinde namen de dokwerkers en het volk zulk eene dreigende houding aan tegenover de brieven bestellers, die in dienst bleven, dat de be zorging Zaterdag-avond moest gestaakt wor den en door eene buitengewone uitgave op Zondag-ochtend werd vervangen, waarbij alle bestellers en postwagens door politie-beambten begeleid werden. De optocht der beambten- vereeniging van Clerkenwell naar Hyde-Park, waarvan het doel was geld voor de ontsla genen in te zamelen, leverde zeer weinig op. De werkstaking is nu geheel beëindigd. In tijdingen, door de Times uit Iquique ontvangen, wordt het bericht dat de rust er hersteld is, geloochend. Er zijn 7000 werk stakers. Tusschen hen en de troepen had er een gevecht plaats, waarbij 40 werkstakers deels gedood, deels gewond zijn. De Engelsche gezant te Santiago had eene bijeenkomst met de regeering van Chili be treffende de bescherming van eigendommen van Engelsche onderdanen in de salpeter- werken. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Dinsdag-middag is in de Sigmundskapel van den Hofburg te Pest het huwelijk vol trokken tusschen aartshertogin Margaretha en vorst Albert van Turn en Taxis, welke plechtigheid door het hooge ouderenpaar der bruid en de bloedverwanten van het bruids paar werd bijgewoond. De trouwstoet werd geopend door een gala-rijtuig, waarin aarts hertogin Clotilde met de bruid hadden plaats genomen, daar achter volgden aartshertog Jozef met den bruigom. Vóór de voltrek king van het huwelijk celebreerde kardinaal Simor voor het hoofdaltaar een stille mis. Na afloop der plechtigheid gaf de kardinaal het bruidspaar den apostolischen zegen. Hierna had in de pronkzaal een diner plaats. ROME. De liberale bladen berichten, dat Leo XIII eergisteren het Vaticaan heeft verlaten. Dit zou voor het eerst zijn sedert Z. H. tot de Pauselijke waardigheid is verheven. Hij is bege- zoo meldt o. a. de N. R. Ct. leid door zijne adellijke garde een weinig bezochte straat van Rome doorgereden. Eenige voorbijgangers aldus wordt in een telegram gemeld knielden, toen zij den Paus zagen en de Italiaansche Karabiniëre, die vreemd opkeken, brachten den H. Vader het militaire saluut. Dit bericht geheel voor rekening van bedoelde bladen latend, zien wij met belangstelling nadere tijdingen uit Rome tegemoet. Jl. Maandag zoo wordt uit Rome aan de Monde geseind heeft de II. Vader langen tijd vertoefd op de plaats Belvedère van het Vaticaansch paleis, waar voorloopig het monu ment van den H.Thomas vanAquine is opge richt, dat door den beeldhouwer Aureli in mar mer is uitgevoerd volgens het model in gips dat op de Vaticaaiische tentoonstelling was inge zonden. Men weet dat de kosten van dit monument zijn gedekt door bijdragen van de seminariën en katholieke instellingen ter ge legenheid van het priester-jubilee van Z. H. Leo XIII. De H. Vader heeft het monument nauwkeurig in al zijne onderdeden beschouwd. Z. H. zal nu beslissen in welk gedeelte van het apostolisch paleis het monument voer goed zal worden geplaatst. De H. Vader bevindt zich in weerwil van het seisoen zeer wel. lederen morgen wan delt hij in de tuinen van het Vaticaan en vertoeft eenige uren in het casino Pius IV, waar Z. H. ook de kardinalen en prelaten audiëntie verleent. In de laatste dagen heeft de Paus veel met zijr.e omgeving over de kabinetswijziging in Spanje gesproken, voor welke hij, groote belangstelling aan den dag legde. De H. Vader zeide o. a., dat hij da-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1