mm 13e Ja a nr. Zaterdag 19 Juli 1890. No. 3730. VERSCHIJNT DAGELIJKS. O Bureau: Boterstraat, E 39. B Prys van dit ISlad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. De Gevangene van het Vaticaan. Een bericht door het Duitsche agentschap- Wolff' op gezag der Italiaansche Agence Ste- fani over Duitschland verspreid, heeft door geheel Europa groote sensatie verwekt. De Paus zou een rijtoertje buiten het Va- ticaan hebben gemaakt. Voor het eerst se dert 12£ jaren, toen hij tot de Pauselijke waardigheid verheven werd, zou Leo XIII dus het VaticaanJ verlaten hebben en hij die zefs toen zijn broeder, kardinaal Pecci, ster vende was, het Vaticaansch paleis niet ver liet, zou zich nu alleen wegens de bezichti ging van een standbeeld in de straten van Rome voor de oogen van het verbaasde volk vertoond hebben. De j>fictie" van 's Pau sen (zedelijke) gevangenschap zoo be weerden de liberale bladen was dus ten einde. De Paus verkoos het niet langer zich door de Jezuïeten te laten gebruiken om die »fictie" vol te houden en had er dus een einde aan gemaakt. Op dit thema borduurden sommige libe rale bladen nog verder voort. Vooral de Duit sche National Zeitung was bijzonder in haar schik met het sensatie-nieuwtje en wist het zoo te illustreeren, dat het werkelijk voor hare lezers bijzonder aantrekkelijk werd. Haar Romeinsche correspondent stond haar daarin trouw ter zijde. Die man schijnt bijzonder goed op de noogte te wezen van wat er aan het Pauselijk hof omgaatwel licht krijgt hij een plaatsje in de »kattebak" van de coupé, als de Paus door de Vaticaan- sche tuinen rijdt. Hij wist dan ook aan zijn blad te melden, dat de groote gebeurtenis van den dag in alle Romeinsche kringen le vendig besproken werd, en dat men in het Vaticaan zelf hoogst verbaasd stond over 's Pausen geheel onverwacht besluit om de «legende" zijner «gewaande" gevangen schap op te geven. «Mgr. Angeli, die met den Paus in hetzelfde rijtuig zat zoo ver haalt de correspondent kon zijn ooren Rauwelijks gelooven, toen hij Leo XIII plot seling den koetsier het bevel hoorde geven door de Portone della Fondamenta te rijden en door den Cancello dei Mm set (het hek dat de kunstverzamelingen van het Vaticaan afsluit) terug te keeren". «Hoe is het moge lijk!" riep mgr Angeli, «wij zullen dan den Italiaanschen grond moeten aanraken 1" «O," antwoordde de Paus «als het Turksch grondgebied ware, dan zou het erger zijn" Aldus wist de National-Zeitung het haar dierbare sensatie-nieuwtje op te sieren en Rit te breiden. Andere bladen waren echter voorzichtiger. De Germama en andere katholieke bladen namen het bericht niet op. Maar ook de conservatieve Reiclisbote en de orthodoxe Kreuzzeitung vertrouwden de zaak nieten meenden er slechts een uit kwaadwilligheid voortkomend bericht in te moeten zien. Vooral de laatste waarschuw de er voor om, zelfs indien het bericht waar bleek te zijn, er niet al te optimistische beschouwingen over eene verzoening tusschen Paus en Koning aan vast te knoopen, aan gezien niets aan eene mogelijke toenadering verluidde en integendeel Crispi in den laat- sten tijd bijzonder grof tegen de «clericalen" was opgetreden. En inderdaad bevatte de Berlijnsche Post reeds Woensdag-avond een telegram uit Rome, meldende dat de Voce della Verita het bericht, als zou de Paus bij zijn wandelrit van Dinsdag-voor middag ltaliaansch grondgebied betreden hebben, uitdrukkelijk loochent. Het be doelde terrein is door Pius IX en zijn ge- heele hof herhaaldelijk betreden. Wat was er dan eigenlijk gebeurd De Paus, had op het plein der Belvédère aan het eind der Vaticaansche tuinen, in het atelier van den beeldhouwer Aureli het beeld van den grooten Kerkleeraar, den H. Thomas van Aquine, bezichtigd, dat weldra een plaats zal krijgen in de Vaticaansche bibliotheek. Bij het bestudeeren van het model had de H. Vader zich wat te lang opgehouden en liet daarom bij het terugrijden den korteren weg nemen, dien ook Pius IX dikwijls ge volgd heeft. Gevolgd door twee garde nobles en een tweede rijtuig reed de Paus door de eerste poort in den ringmuur van het Vaticaan de Via Fondamenta in, waar zich Zwitsers van de Pauselijke lijfwacht bevinden, en keerde door een andere, aan den kant der Museumstraat gelegen poort, in het Vati caansch paleis terug. De Italiaansche schild wachten voor het Muntgebouw presenteerden bij het voorbijrijden des Pausen het geweer, en de voorbijgangers bewezen eerbied, kniel den neer en ontvingen 's Pausen zegen. Ziedaar allesDe Paus had feitelijk het Vaticaan niet verlaten, want het gebied, dat hij bereed, is altijd gerekend tot de aan- hoorigheden van het Vaticaan, tot de zoogenaamde Citta Leonina, die als meer onmiddellijk tot het Pauselijk do mein behoorend steeds werd beschouwd. De ophef die de liberale .pers van dit eenvoudig voorval maakt, bewijst echter juist, dat zij gaarne den Paus het Vaticaan zou zien verlaten, om hem door het betreden van den wederrechtelijk bezetten grond de Prijs der Advcrtentiën Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. f 0.60 «0.10 billijke berooving van den H. Stoel als 'tware te doen bekrachtigen. Daargelaten echter dat de H. Vader zich nooit tot zulk eene, door het olficieele Italië zeer begeerde handeling zal leenen, zijn er nog andere redenen, die den Paus van een tocht door Rome's straten zouden weerhouden. Hoe toch zou de Paus zich veilig en op een hem waardige wijze door Rome kunnen bewegen, daar het offi- cieele Italië zelfs onmachtig of onwillig bleek, om het stoffelijk overschot van den vorigen Paus te beschermen tegen het gepeupel, dat tegelijk met de Piemonteezen zijn intrede in de Eeuwige Stad had gedaan. Neen, de Paus zal zich niet in Rome's straten vertoo- nen, tenzij hij daar erkend worde als de Paus-Koning, tot zoolang blijft hij de zedelijk gevangene van het Vaticaan. Maar van de tinne van het Vaticaansch paleis zal hij den val zien van hen, die thans zijne stad we derrechtelijk beheerschen en als Paus en Koning zal zijne stem opnieuw weerklinken over de stad en de wereldUrbi et Orbi. DUITSCHLAND. In goed onderrichte kringen blijft het gerucht loopen, dat de Keizer het eiland Helgoland binnenkort denkt te bezoeken. Hij zal de overdracht van het eiland aan de Duitsche autoriteiten evenwel niet bij wonen, maar iets later, waarschijnlijk bij zijn terugkomst van Engeland, aldaar aanko men. Het oponthoud van den Keizer op Helgoland zal dan slechts enkelejuren duren. Een nieuwe stukje Kulturkampf schijnt te Metz te zijn afgespeeld. De rector en twee professoren van het groot-seminarium te Metz hebben allen drie afscheid genomen van de leerlingen dier inrichting. Op grond van art. 32 der wet, voorspruitende uit het Concordaat en de Fransche Code civil, zijn zij uitgewezen. Sedert 25 jaar bestuurden zij reeds het groot-seminarium. Dit onver wachte voorval heeft veel ontsteltenis onder de geestelijkheid veroorzaakt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Worms verklaard, dat de Opperste Raad van bestuur der Kaap-kolonie bij de regee ring van den Oranje Vrijstaat zijne beden kingen heeft ingebracht tegen de wet welke aan alle inwoners van het Aziatische ras verbiedt eigendommen te verwerven, en hun zelfs het vaste verblijf in het land ont zegt. Gisteren-avond is er over Londen een schrikbarend onweder losgebarsten, gepaard met een ontzettenden regenval. Door het aanhoudend regenachtige weder beginnen de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1