Bij flit Hunner teloor! tea Biivoetsel. Zondag 20 en Maandag 21 Juli 1890. No. 3737. y E R S C H IJ JN T DAG E L IJ K S. És 13e Jaargr. O O O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën ƒ0.60 »0.10 ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH l'rijs van dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.} Van 16 regels Voor herhaalde plaatsing worden billijke Elk gewone regel meer overeenkomsten aangegaan. AFRIKA Uit Zanzibar wordt van 18 Juli geseind Men verzekert, dat dr. Peters, die gisteren avond hier aangekomen is, Mwanga bezocht heeft op het eiland Sasse en niet in Uganda geweest is. De daarover geloopen hebbende geruchten waren ongegrond. De Times meldt uit Durban, dat Sauer, vroeger staatsambtenaar te Johannesburg en de broeder van den minister van koophan del, eene sensatiewekkende onthulling over den zwendel der Transvaalsche goudmijnen openbaar gemaakt heeft, waardoor verschei dene bekende personen in Engeland gecom promitteerd zijn. De Goldfteld News heeft de onthulling opgenomen. Naar dépêches uit Kaapstad melden, heeft de nieuwe premier Rhodes in het Lagerhuis gezegd, dat het Kabinet eene zuivere Afri- kaander-politiek zal volgen, maar in 1890 geen nieuwe wetgeving voorstellen zal. AMERIKA. Uit Washington wordt geseind, dat er eene wrijving bestaat tusschen den Staatspresident en Blaine, waaraan eene vertraging van de publicatie der diplomatieke briefwisseling over de visscherij-kwestie in de Beringhzee te wijten moeten zijn. Blaine zou gedreigd hebben met zijn ontslag. Het Engelsche oorlogsschip Comus vertrok naar Newfoundland, aangezien het zich be vestigd heeft, dat een Newfoundlandsche kruiser op eene Fransche visschersschuit vuurde, waarna een Fransche kruiser den Newfoundlandschen zou hebben opgebracht. Nader bericht men, dat niet alleen de oorlogsstoomer Comus. maar het geheele Britsche eskader naar Newfoundland gaat, om tegen de Franschen te deinonstreeren. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger werd gemachtigd tot de verklaring, dat eene verkorting van het oorspronkelijke reisplan des Keizers niet plaats hebben zul. Naar de Post verneemt, heeft graaf Har- tenau (prins Alexander van Battenberg) zijn meening gezegd over de terechtstelling van majoor Panitza. Volgens het oordeel van den gewezen vorst van Bulgarije is de te rechtstelling een fout der Bulgaarsche re geering geweest, omdat de beraamde samen zwering feitelijk niet tot uitvoering is geko men en de Bulgaren alleen feiten begrijpen. Indien de Regeering op dit standpunt blijft, dan zullen volgens prins Alexander nog vele PaniBa's terechtgesteld moeten worden. Voor den vacanten aartsbisschoppelijken zetel van Bamberg, heeft de Prins-Regent van Beieren (behoudens Pauselijke goedkeu ring) prof. Schönfelder tot opvolger benoemd. ENGELAND. Het Hoogerlmis heeft gisteren de wet aangenomen, welke aan West-Australië eene onafhankelijke constitutie schenkt. Bij de verkiezing te Midhampton, ter ver vanging van eenen overleden Gladstoniaan, is de nieuwe Gladstoniaansche kandidaat met 5469 stemmen gekozen, tegen 3375 op den conservatief. De kwestie van voorrang bij officieele ge legenheden, waar prinsen, lords en geeste lijke overheden bijeenkomen, is voor kardi naal Manning opgeheven, nadat een schrijven van den secretaris Bodley is openbaar ge maakt. Deze betoogt, dat sedert de prins van Wales tijdens de zitting van de com missie vooi" de arbeiders in overleg met Salisbury, hem onmiddellijk deed volgen achter zich-zelf en Salisbury, die niet alleen als minister, maar ook als aanzienlijk lord den Kardinaal den voorrang gaf, daarover niet meer getwist moet worden. Dr. Man ning is als Kardinaal der katholieke Kerk in het protestantsche Engeland de eerste officieele persoon na de prinsen van den bloede. De Daily News verneemt uit Batoem, dat de paniek te Erzeroem voortduurt. Vele personen verdwijnen, niemand weet hoe en binnen en buiten de stad werden dagelijks lijken gevonden. Onder honderd verdwene- nen zijn vele vrouwen, vermoedelijk door de Turken gekaapt. De Turksche overhe den verleenen weinig bescherming, en de Porte versterkt in Armenië hare troepen door het oproepen van de reserven. Het 2e bataljon grenadiers heeft order ontvangen, Dinsdag naar Kaapstad te ver trekken. Dit is hetzelfde bataljon, hetwelk onlangs in de Wellington-kazerne te Londen den dienst weigerde. FRANKRIJK. De graaf van Parijs zal in den herfst zijne reis naar Amerika voortzetten, welke hij af breken moest, toen zijn zoon, de 20-jarige hertog van Orleans, zich te Parijs beschik baar stelde voor het leger en gevangengenomen werd. De hertog van Orleans zal ditmaal zijn vader op diens reis vergezellen. Het hof van Assisen in het departement der Loire heeft den eerw. heer Jeanjean, pastoor van Riotord, tot een boete van 5 francs veroordeeld, omdat hij weigerde, voor het gerecht getuigenis af te leggen in zaken, waarvan men vermoedde dat hij in den biecht stoel kennis had gekregen. Men hoopt, steu nende op vroegere gevallen, dat het hof van cassatie dit ongehoord vonnis zal verbreken. Generaal Boulanger, de vergeten banne ling van Jersey, heeft een aanbieding ont vangen van generaal Ezeta, den nieuwen president der republiek San Salvador, om het opperbevel te aanvaarden over de troepen der republiek, voor het geval San Salvador in oorlog mocht komen met Guatemala. Aldus luidt een gerucht, dat te Parijs in omloop is. ROME. De koninklijke commissaris Finocchiaro- Aprile, die thans de stad Rome administeert, heeft de volledige verwereldlijking van alle geestelijke inrichtingen der Eeuwige Stad aangekondigd, zoodat de religieuzen, die thans de hospitalen, weeshuizen en gestichten van allerlei aard met zooveel opoffering en toewij ding tot heil der armen besturen, binnenkort zullen worden weggezonden. Het katho lieke kiescomité der Unione Rêmano heeft, met het oog op die gebeurlijkheid, aan den Paus verlof gevraagd, om bij de aanstaande gemeentelijke verkiezingen zich niet langer van deelneming te onthouden. Zooals men weet, heeft de Voce della Ver it a terstond betwist, dat Z. H. de Paus, bij zijn bezoek aan den beeldhouwer Aureli, Dinsdag 11. op Italiaansch gebied zou zijn gekomen. De Riforma het orgaan van den minister Crispi, komt tegen deze bewering met groote heftigheid op. Er bestaat in Italië niet anders dan Italiaansch grondge bied zoo betoogt dit matjonnieke blad. 't Is fraaimet deze uitspraak is tevens de kwestie van 's Pausen gevangenschap tevens opgelost. De H. Vader beweegt zich immer op Italiaansch grondgebied flink en vrij, en van gevangenisschap kan dus geen sprake zijn. Uit dit vermetel beweren der Riforma blijkt intusschen overtuigend, hoede souverei- niteit van 's Pausen gebied door de garantie wet wordt gewaarborgd. Men betwist nu zelfs aan den H. Vader de heerschappij over zijne eigene woningmen bedreigt hem in zijne laatste wijkplaats, en dit dreigement gaat niet uit van een onaanzienlijk blaadje maar van het officieus orgaan der Regeering. Wil men weten wat onder Crispi tegen woordig zoo al mogelijk is, dan kan nog het volgende staaltje dienen. Als te Rome op de hoeken der straten schandelijke voorstellingen of zedelooze pamfletten zijn aangeplakt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1