Binnenlandsctie Berichten. meezonden. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 27 en 28 JULI 1890. Vervólg.) Tengevolge van klachten van Chineesche handelaars over belemmering van hun peper handel met Atjeh (Edi) door de Hollanders, heeft de Kamer van Koophandel te Penang besloten het gouvernement der Straits te ver zoeken onverwijld den Penangschen handel te beschermen en besloot nog verder eene memorie bij de Regeering in te dienen be treffende den Staat der Atjehsche zaken in het algemeen. Door de Onderwij zersvereeniging in Neder land zullen bij de verschillende Spoorweg maatschappijen pogingen in het werk worden gesteld, om gedurende de zomermaanden jvacantiebiljetten" te bekomen, tegen ver minderden vrachtprijs, teneinde verschillende streken van Nederland te kunnen bezoeken. Den llden Augustus a. s. zullen te Zurich vertegenwoordigers der verschillende spoor wegmaatschappijen bijeenkomen tot het samen stellen van het tariet voor het internationaal rondreisverkeer met Italië. Op de bijeenkomst zullen ook de Nederlandsche spoorwegen ver tegenwoordigd zijn. De Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nederland zal omstreeks half Augustus haar algemeene vergadering houden. Uit de in de mededeelingen van die Ver eeniging opgenomen stukken blijkt o. a., dat de minister van Waterstaat op een adres van de Vereeniging, houdende verzoek tot het aanbrengen van een aan de behoeften der scheepvaart voldoend mistsignaal aan de Oranjesluizen, heeft te kennen gegeven, dat in het eerstvolgend onderhoudsbestek voor het Noordzee-kanaal de levering van een nieuwe mistklok zal worden opgenomen. Het schijnt, dat de werken aan den Hoek van Holland gedurende de zomermaanden steeds de belangstelling trekken van vreemde ingenieurs, waterbouwkundigen enz. Herhaalde malen nl. ziet men ieder jaar omstreeks dezen tijd buitenlandsche vakmannen, die de werken aldaar komen in oogenschouw ne men. De heer A. J. Bauduin, secretaris van legatie der Japansche regeering te 's-Gra- venhage, is na korte ongesteldheid overle den. Jarenlang vertoefde hij in Japan als vertegenwoordiger der Nederlandsche Han delmaatschappij, en verwierf in die betrek king een uitgebreide handelskennis, welke hij dienstbaar maakte aan de uitbreiding van Nederlands betrekkingen mei Japan. Als onbezoldigd consul, aldaar, bewees hij be langloos belangrijke diensten aan zijn land. Het is thans zeker, dat de groothertog van Saksen en zijn dochter, de hertogin van Mecklenburg, den 15n Augustus a. s. zullen afstappen aan het Hotel Garni te Scheve- ningen, waar zij vijf of zes weken zullen vertoeven. Het bericht, als zouden er bij de Staats spoorwegmaatschappij inteekenlijsten circu- leeren, teneinde de Rijnspoorwegambtenaren te Utrecht feestelijk bij eerstgenoemde Maat schappij te installeeren, is, naar gemeld wordt, onwaar. Onder het opschrift zenuwkwalen leest men in het U. D. Het herhaaldelijk plaatsen der advertentie tot aanprijzing van de geneeswijze van E. Weismann geeft mij aanleiding nog eens te herinneren aan een artikel, dat ik daarover eenige weken geleden schreef. Wel is waar is de brochure kosteloos ver krijgbaar, doch het daarin aanbevolen middel is slechts voor buitensporig hoogen prijs verkrijgbaar, en dit »beroerte-water" is niets anders dan gekleurde arnica-tinctuur. Het zal evenmin iemand anders tegen be roerte kunnen waarborgen als het dit den aan eene beroerte gestorven uit vinder heeft kunnen doen. Aangezien het toepassen van middelen, die werkelijk hulp kunnen brengen, door middelen als het boven aangeprezene wordt tegengehouden, acht ik het mijn plicht nog maals mijne stem daartegen te verheffen, teneinde zenuwlijders te behoeden voor schade. Prof. H. Wefers Bettink. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. R. Ct.: Een droevig voorval heeft gisteren ver slagenheid gebracht over het naburige Bree- devoort, gemeente Aalten. De roomsch-katho- lieke bevolking vierde feest, ter gelegenheid dat een bisschop was overgekomen om aan de kinderen het Vormsel toe te dienen. Op een der vroegere wallen werd een oud kanon bewaard, dagteekenend uit den tijd toen een andere bisschop, Bernard van Galen, in '1672, uit Munster de graafschap binnenrukte. Thans kwam men op het onzalige denkbeeld, dit kanon ter eere van den Bisschop af te vu ren. Tegen den avond had zich een groot deel der bevolking naar Aalten, waar het stuk was heengevoerd, verzameld, om van het eereschot getuigen te zijn. De afloop was noodlottig, wat ook wel eenigszins was te vreezen. Toen het schot viel, vloog het verroeste stuk in scherven uiteen. Van een tienjarig knaapje dat dichtbij stond, werd letterlijk het hoofd van den romp geslagen. Aan een ander jongetje, van gelijkenleeftijd, werden de slapen ingedrukthet gaf bijna onmiddellijk den geest. Ook de ongelukkige die het stuk bediende, ontving ernstige kwetsuren. Wij herinneren ons, dat het oude kanon indertijd op verzoek der toenmalige commissie voor historische monumenten, als geschied kundig overblijfsel, in teekening werd ge bracht. PIJNACKER. Het bouwen van een kerk met toren en pastorie alhier is aanbesteed. Ingekomen waren 16 biljetten. Minste in schrijvers waren de heeren N. Perquin Zn. te Berkel, voor f 115,200, met sibbersteen, aan wie het werk gegund is. (R. N.) Kerknieuws. Blijkens eene ons toegezonden circu laire zal ter gelegenheid van het zevende congres tot uitbreiding van den eeredienst van het Allerh. Sacrament des Altaars, dat van 1621 Augustus te Antwerpen zal ge houden worden, in de parochiale kerk van O. L. Vrouw aldaar het jaarlijksche Oktaaf van O. L. V. Hemelyaart met buitenge wonen luister gevierd worden. De parochie van Nieuw Vennep (Haarlem mermeer) vierde Dinsdag 11. het feest van haar 25-jarig bestaan. Aan die feestviering werd bijzonderen luister bijgezet door de te genwoordigheid van den eersten herder der parochie, den weleerw. heer Brujjstens, thans pastoor te Nieuwveen. Met een eerewaeht van 75 ruiters werd ZEw. van de grens der gemeente afgehaald en onder luid gejubel der tallooze menigte de feestelijk versierde kerk binnengeleid, waar hij de feestrede hield. Vele geestelijken woonden die bij zondere plechtigheid bij. Tot laat in den avond gaf men blijken van ingenomenheid door het illumineeren en afsteken van vuur werk. Mijnheer de Redacteur Meermalen las ik in uw geëerd blad me dedeelingen en wenken in het belang van Schiedam's welzijn, hetzij mij dan ook ver gund U het volgende ter plaatsing aan te bieden. Bij deze wensch ik dan de vol gende vragen te stellen Waarom wordt er gedurende de zooge naamde zomermaanden Juni Juli en Augustus, in de Schie, de Raam, het klein Watertje, de Zijlstraat, de Noord- en Vellevest niet gebaggerd De dagen zijn dan toch waar lijk lang genoeg om des namiddags aan te vangen, zoodat fabrieken of branderijen dan daardoor geen schade of nadeel zullen onder vinden. Waarom wordt de Schie vanaf het kom- miezenhuisje aan den Overschieschen straat weg tot aan de monding van de Delftsha- vensche Schie (gemeente Overschie) niet behoorlijk uitgebaggerd en onderhouden Men zegt, dat er in de laatste 25 jaren niets aan gedaan is. Waarom worden Banslooten, Heulen, Rio len, enz. niet behoorlijk gereinigd Ware het slechts volgens bestek en voorwaarden, in gevolge raadsbesluit van 1 September 1885 om in het openbaar aan te besteden »het diep en schoon houden van de havens, grachten, enz." Wellicht geven deze opmerkingen er aanlei ding toe, dat men gepaste en geschikte middelen zal vinden, om op een billijke en goedkoope wijze verbeteringen tot stand te brengen. Met de plaatsing dezer regelen zult U, M. d. R., wel verplichten, Een belanghebbende bij het schoonhou den van havens en grachten. GEMENGDE BERICHTEN. De vriendinnen ven mej. Aafke Kuijpers gelooven niet aan eenige schuld bij de ver dachte, die zoowel bij het aanvankelijk verhoor door den rechtercommissaris, te Arnhem, als bij de verhooren te Amsterdam, alle schuld ontkent. Vóór eenige dagen was iemand in een Zuidbe- velandsche gemeente als naar gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeboom in de dorpstraat door middel van eene sabel. Scheren met eene tuinschaar kon de man niet, wijl zijn dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezigheid nadert een politiebeambte, wacht tot de man naar beneden komt om zijne ladder te verplaatsen en deelt hem mede, dat hij bekeurd is wegens overtreding der wapenwet. Donderdag-namiddag, omstreeks 5 uren, ont stond er te Sprang in de schuur van den landbouwer A. de Bie brand, welke zoo snel toenam, dat binnen minder dan éénuurtijds zoowel de schuur als de woning in asch ge legd waren. Omstreeks 20,000 KG. hooi zijn daarbij eene prooi der vlammen geworden. Twee varkens en een kalf zijn mede ver brand. Het huisraad kon grootendeels nog gered worden. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het broeien van het hooi. Gelukkig was er bijna geen wind, waardoor de belendende huizen konden behouden wor den. Twee matrozen uit Delfzijl gedeserteerd, werden door de politie nagezet, die hen onder Tuikwerd op het spoor kwam, waar de vluchtelingen zich in een tuin verscholen had- ■inoaoooiKi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5