13e Jam*"-. Dinsdag 29 Juli 1890. YERSOH IJIM T DAGEL IJ K S. o. O O Bureau: Boterstraat, F. 39. 4M ALGEMEEN OVERZICHT. aangeboden, Prijs v«n dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door gelieei Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124) wms&nmiSi i'rys der Adverteiitië» Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke AFRIKA. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat de Arabische bevolking aldaar, opgehitst door stokebranden, angstig begint te worden doordien zij haar vertellen, dat Engeland's protectoraat ten doel heelt de dadelijke af schaffing van alle slavernij. Voorts bevat de Times ook een bericht uit Durban, inhoudende dat er honderd po- litie-manschappen voor Swazieland worden aangeworven, en dat de Transvaalsche Volks raad in beginsel heeft besloten tot aan- leg van een spoorweg naar de goudvelden, alsook van eene lijn van Komatipoort naar de Lage Velden. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times het volgende gemeldDe Staatspresident verklaart, dat hij het bestaan van het korn- plot zal bewijzen. Daarmede zal hij de af zetting van generaal Campos doordrijven. Er zijn 1500 oproermakers te Valparaiso in de gevangenis gebracht. Volgens telegrafisch bericht uit Mexico aan de Herald, hebben alle gevechten tusschen de «.roepen van Guatemala en San Salvador plaats gehad op de Rio Paz, welke rivier de grensscheiding tusschen de beide landen onnt. Mexico zal neutraal blijven zoolang de rechten zijner burgers niet worden ge krenkt. Men zegt, dat het gemeen zich heeft meester gemaakt van de hoofdstad van Gua temala en dat de vreemdelingen eene politiemacht ter bescherming organiseeren. DUITSOHLAND. Keizer Wilhelm heeft Zaterdag-middag den terugtocht van Bergen aanvaard. De Keizer koestert liet voornemen, in den herfst een hezoek aan Metz te brengen, om dan tegelijk het kasteel van Urvüle te bezichtigen, dat Zljn eigendom geworden is, na den heer Von Stumm te Neunkirchen het bezoek gebracht te hebben, waarvan reeds herhaal delijk sprake is geweest. Daar het kasteel van den Keizer nog niet gemeubileerd is en nug tal van herstellingen moet ondergaan, hebben verscheidene edellieden in den om trek den Keizer hun kasteel tot tijdelijk ver blijf Bismarck heeft zich al weder laten inter viewen.en wel door een medewerker of cor respondent van de Novoie Wremia, die den -2n dezer dooi' hem te Friedrichsruhe ont vangen werd. De Prins zei o. a., dat hij zich verplicht achtte, op zijn wijze nog steeds roede le werken aan de bevestiging van den vrede. Er bestaat geen enkele rede, zeide hij, voor een oorlog tusschen Rusland en Duitscliland, het zou geheel doelloos zijn. Een aanval van Duitsche zijde is ten eenen- maal ondenkbaar. Het eenige gevaar voor de toekomst is de Sociale Kwestie: shoe langer men draalt om zich daar tegen te beveiligen, des te bloediger zal het einde wezen." Dus heeft Bismarck al weder de verzoenende pogingen des Keizers indirect veroordeeld. Er is ernstige sprake van dat onder de wetsontwerpen, die de Pruisische Landdag in zijne aanstaande zitting te behandelen zal hebben, ook het Sperrgelder-ontvievp zal voor komen, gewijzigd in den geest der verlangens van het Centrum detegemoetkoming zou niet alleen bestaan in het toegeven in zake de vrije beschikking der bisschoppen over de ingehouden gelden, maar ock in het terug geven daarvan. Naar de Munchener correspondent der XIXieme Siècle weet te melden, geeft de gezondheid van den krankzinnigen koning van Beieren reden tot ernstige onrust. De toestand van koning Otto moet zelfs wanho pig genoemd worden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 209 tegen 61 stemmen het ontwerp tot afstand van Hel goland aangenomen. Uit nadere berichten betreffende Gladsto ne's standpunt blijkt dat hij niets tegen de Anglo-Duitsche conventie zelve aangevoerd heeft en enkel bezwaar had tegen de raad pleging van het Parlement in zake hot slui ten van tractaten, daar zulks volgens de Constitutie tot de prerogatieven der Kroon be hoort, en dus het consulteeren der beide Hui zen van het Parlement een gevaaarlijk praece- dent moet geacht worden. Goschen echter meende, dat de Kroonrechten onaangetast blijven, al ware de raadpleging van het Par lement niet strikt noodig. De onderhandelingen tusschen - Engeland en Frankrijk worden voortgezet. Hoewel er in beginsel overeenstemming is, zal de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken met het teekenen der overeenkomst wachten totdat de bijzonderheden der kwesties, die een groot gewicht hebben, geregeld zijn. Volgens te Londen ontvangen berichten is het tusschen de volgelingen van den Mahdi en de den Mahdi vijandige stammen te Darfour tot een hevig gevecht gekomen, waarbij aan beide kanten groote verliezen zijn geleden. De volgelingen van den Mahdi zijn verslagen en werden achtervolgd. De directie van de St. Catlmrina-dokken heeft toegegeven, waardoor eene algemeene werkstaking is voorkomen. Zaterdag-ochtend is overal het werk hervat. HET OOSTEN. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat er eene ministerieel e crisis dreigt naar aanleiding der Bulgaarsche kwestie. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Russische gezant in de nota, die hij aan de Porte overhandigd heeft ter zake van de aanstelling van Bulgaarsche bisschoppen in Macedonië verklaart, dat de handelwijze der Porte eene beleediging is voor Rusland en een uittarting. De gezant vertrekt den SOsten dezer met verlof, en daarover wordt veel gesproken. De te Jassy verschijnende Roumania be vat een bericht, waarvan ongetwijfeld nota zal worden genomen, namelijk dat er eene aanzienlijke beweging van Russische troepen naar de grens plaats heeftde concentratie geschiedt voornamelijk op de lijn Kowno Duenaburg. Servië heeft een nieuwe nota aan de Hon- gaarsche regeering doen overhandigen we gens het terugzenden aan de Hongaarsche grens van een transport Servische varkens met een Servisch certificaat van oorsprong onder de bewering, dat de varkens uit Ru- menië kwamen. ROME. Uit Rome wordt aan de Mende geseind De kommandeur Mannecci, bouwmeester van het apostolisch paleis, werd Vrijdag II. ver wittigd, dat bouwmeesters, door den ko ninklijken commissaris gezonden, onder voor wendsel van noodige herstelling, den steen weg onderzochten van den weg langs welken Z. H. onlangs gereden is. De kommandeur Mannecci heeft de heeren onmiddellijk weg gezonden, zeggende dat die doorgang het eigendom van het Vaticaan was, en dat dit wel in het onderhoud van den weg zou voorzien. De markiezin De Plessis-Bellière, die eeni ge dagen geleden is overleden, heeft bij tes tamentaire beschikking aan Paus Leo XIII haar paleis op de place de la Concordeeen der schoonste van geheel Parijs, benevens het slot Moreuil, in Picardië, met eene kost bare schilderijen-verzameling vermaakt. Het paleis op de place de la Concorde zal door de Pauselijke nuntiatuur te Parijs in gebruik worden genomen. SPANJE. De werkstakingen in de provincie Catalonië nemen een ernstiger karakter aan en dreigen zich over de geheele provincie uit te strek-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1