Woensdag 30 Juli 1800. VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13e Jaai'g:. O o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiëu: rssBsa? Mi 0.60 »0.10 billijke ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE S Prijs van dit ltiad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht vau den' inhoud derer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124Ï) wijf if. T Elk gewone regel meer •>.V voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. 29 Juli '90. Terwijl in Europa een betrekkelijke rust heerscht, is het aan gene zijde van den Oce aan zeer onrustig. Te Buenos-Ayres is Zater dag 11. een opstand uitgebarsten, die zich reeds over geheel Argentinië heeft uitge breid. Zooals men weet, heerschte er reeds sinds eenigen tijd in de Argentijnsche repu bliek eene gevaarlijke gisting, en liep zelfs het gerucht dat er een komplot tegen het leven van den President der Republiek, dr. Juarez Celman, was gesmeed. Deze nam daarop doortastende maatregelenhij deed den hoofdverdachte, generaal Campos, in de gevangenis werpen. Bij een deel des legers verwekte dit misnoegen en zelfs werd er be weerd, dat het komplot in 't geheel niet had bestaan en de President het slechts ver zonnen had, om generaal Campos te kun nen treffen. President Celman bood echter nan, de bewijzen voor Campos' schuld te leveren. Daartoe liet men hem echter geen tijd. De officieren van het te Buenos-Ayres in garnizoen liggende 10 regiment ruiden hun soldaten tot r evolutie op en hoewel de overheden terstond krachtige maatregelen namen om het oproer in zijn begin te smo ren, mocht hun dit niet gelukken. De hoofd stad werd daarop in staat van beleg ver klaard, terwijl de schutterij onder de wapenen Werd geroepen en de Beurs en alle Banken werden gesloten en toen spoedig daarna de eerste geweerschoten in de straten weer klonken, volgden ook de winkels het voor beeld der banken, zoodat Buenos-Ayres waldra het aanzien van eene belegerde ves ting had. De opstandelingen hadden intusschen reeds veel terrein gewonnen. De schutterij, ge holpen door 2 bataljons van het garnizoen, had het teeken voor den aanval gegeven door eene overrompeling der gevangenis, waar de bovengenoemde generaal Canrpos werd in vrijheid gesteld. Deze en generaal Arredito stelden zich nu aan het hoofd der muitende troepen en maakten zich meester van het arsenaal, de kazerne, het post- en telegraaf- kantoor. Vijf bataljonsartillerie en een deel der schutterij sloten zich bij de eerste oproer makers aan, die nu in getalsterkte zich reeds konden meten met de nog aan de Regeering getrouw gebleven 7 bataljons, terwijl de marine-troepen zich onzijdig hielden. De Senaat kwam in alle haast bijeen onder voor zitterschap van den vice-president dr. Pelle grini, en uit Baratte waren versterkingstroe pen onderweg. De opstandelingen wachtten echter hunne komst niet af, maar vernielden j vele openbare gebouwen, namen den minister van oorlog gevangen, verwondden den gou verneur en drongen weldra door tot op het plein, waar het paleis van den President staat. Omstreeks drie uren in den namid dag kwam het hier tot een geregeld gevecht, waarbij aan weerskanten veel dooden en gekwetsten vielen. De regeeringstroepen (van welke trouwens één bataljon plotseling tot den vijand overliep) delfden het onder spit, en de President nam de vlucht, waar schijnlijk naar Cordova, waar zijn naamge noot (bloedverwant gouverneur is. De hoofd commissaris van politie en de minister van oorlog werden gewond, en volgens sommige berichten is de laatste reeds aan zijn won den overleden. Alle andere' autoriteiten na men ijlings de wijk. Nu hadden de opstandelingen het spel zoo goed als gewonnenzij betrokken het pa leis en riepen een voorloopig bewind uit, met Aren (Arredito tot president en Ro mero tot minister van financiën. En terwijl nu in de hoofdstad een betrekkelijke rust wederkeerde, begon het Voorloopig Be wind zijne bevelen naar alle richtingen van het land te zenden, teneinde den opstand algemeen te maken. Volgens de Gaulois is dit volkomen gelukt en heerscht thans de revolutie reeds in de provinciën Buenos- Ayres, Catamarca, Cordova en Santa Fé. De spoorweggemeenschap tusschen Rosa- rio en Buenos-Ayres is verbroken. Ook alle verkeer met Peru en Bolivia is voorloopig onmogelijk. Te Santa Fé drongen de op standelingen openbare gebouwen binnen te Formosa, aan de rivier in Paraguay, heeft het geheele garnizoen met het gepeupel ge- meene zaak gemaakt. Evenals verleden jaar in Brazilië is nu ook in Argentinië de burgerij bij de geheele zaak werkeloos en vrij onverschillig gebleven het is eenvoudig een soldaten-oproer, waar de burgerij zi. li zoo goed mogelijk in schikt. Intusschen verzuimen niet de kwade elementen der bevol king (en die zijn er te Buenos-Ayres vele) van den huidigen toestand partij te trekken. Zoo wer den o. a., terwijl in de straten van Buenos- Ayres een verwoed gevecht werd gevoerd, door een troep gepeupel de ten anker lig gende schepen geplunderd. Blijkens de laatste dépêches is er evenwel een omkeer in den toestand gekomen. Be gouverne- mentstroepen kregen versterking en de pre sident Celman is teruggekeerdde wapen stilstand werd verlengd tot gisteren-middag twee uren. Ook in andere deelen van Zuid-Amerika is het vrij onrustig Guetamala wil, geholpen door Costa Rica en Nicaragua, San Salvador dwingen om toe te treden tot den Staten bond van Midden-Amerika, en den nieuwen president Ezeta, die zich, na den geweldadigen dood des vorigen, onbevoegd van het bewind heeft meester gemaakt, los te laten. De vijfde staat Honduras schijnt nog te aarzelen en zich voorshands neutraal te houden. Intus schen zijn de Guetamalanen en Salvadoranen opnieuw slaags geweest bij de grensrivier Rio Paz. Volgens een dépêche bij het ge zantschap van Guetamala te Parijs ontvangen, waren de Salvadoranen de aanvallers, doch wer den zij met groote verliezen teruggeslagen. Van andere zijde wordt uit Guatemala ge meld, dat onder leiding van generaal Bététa een opstand is uitgebroken tegen de Regee ring. Een groot aantal soldaten weigerden den dienst, omdat zij geen soldij ontvangen. Men vreest, dat de troepen gemeene zaak zullen maken met de opstandelingen. Troe pen volks doorkruisen de sü'aten onder het roepen vansDood aan Barillas. President Barillas heeft de geheele republiek in staat van beleg verklaard. De leiders vau den opstand zijn gevangen genomen. Een leger uit San Salvador zou op weg zijn naar de hoofdstad. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten van Noord- Amen ka heeft een voorstel aangenomen, waarbij de president der republiek uitgenoo- digd wordt, de correspondentie over te leggen betreflende de stappen, door de regeering der Unie bij Frankrijk gedaan, om eene wijzi ging of intrekking te verkrijgen van het be sluit aangaande het verbod van invoer van vieesch en andere dierlijke voortbrengselen uit Amerika. ENGELAND. De nieuwe dokken te Southampton wer den Zaterdag 11. geopend. De Koningin, van Osborne gekomen, woonde de plechtigheid bij. De minister van koloniën, het woord voerende, sprak over de overeenkomst met Duitschland, waardoor de handel eene nieuwe vlucht zal kunnen nemen. Hij hoopte, dat er binnen weinige dagen eene even bevredigende overeenkomst zal gesloten zijn met Portugal. De minister Matthews voerde Zaterdag het woord te Birmingham. Volgens hem be oogt het obstructionisme der Iersche party niet anders, dan te beletten, dat er door het tegenwoordige Parlement aan Ierland éénige weldaad bewezen worde. De spreker spoorde de conservatieven en de liberale unionisten aan tot volharden in hunne samenwerking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1