13e Jaarg. Donderdag 31 Juli 1890. No. 3740. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. •Ie NIEUWE SCH Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) .-J- Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens de jongste telegrafische berichten mt Buenos Ayres was daar de wapenstilstand tusschen de regeeringspartij en de opstan delingen opnieuw verlengd, doch won de eerste, die versterking had gekregen, merk baar terrein. De strijd blijkt hoofdzakelijk te loopen over het aftreden van president Celman, wiens wanbeheer men sedert lang Hoede was. En hoewel de President eerst Peigerde zich terug te trekken, is hij volgens latere berichten feitelijk reeds afgetreden en "vervangen door den vice-president Pellegrini. Bet optreden van een verzoeningsgezind ministerie en eene algemeene amnestie zou den verder de opstandelingen bevredigen. Be Times zegt in eene beschouwing over den burgerkrijg in Argentinië, dat deze voor de repubiek te meer bedenkelijk is, omdat tusschen Buenos-Ayres en de andere Argen- tynsche provinciën al sinds jaren eene veete bestaat: Het is steeds liet doel van Buenos- Ayres geweest zich van het overige deel der republiek af te scheiden en zoowel staat kundig als commercieel onafhankelijk te wor den. Steeds werd dit door de andere pro vinciën belet en sinds jaren scheen Buenos- Ay es zich in dien toestand te schikken. Doch indien er thans eene welgeslaagde omwen teling plaats had, acht liet city-blad liet niet onwaarschijnlijk dat de strijd om de onaf hankelijkheid hardnekkig zou worden hervat 6,1 met goed gevolg ten einde gebracht. De oorzaken van den opstand zijn voor de Times V''J duidelijk. President Celmans regeering boezemde terecht geen vertrouwen in. Overal heersehte verwarring, vooral in geldzaken, en bedorvenheid in hooge kringen. De omwen teling is blijkbaar maanden lang voorbereid eu door de gevangenneming van generaal Campos en zijne mede officieren verhaast, hoewel niet veroorzaakt. Celman werd 111 I8ü6 tot president gekozen, moest in 1892 aftreden. Hij is een vrijdenker en voorstan der der '»neutrale" school. Bit Buenos-Ayres wordt nog het volgen aan de Times gemeld. De Zondag en Maaiidug zijn grootendeëls gebruikt voor mislukte onderhandelingen tusschen de re geeringspartij en de opstandelingen. Naar bet schijnt werden die onderhandelingen dbor de regeeringspartij slechts gerekt onx ('eti President Celman tijd te geven met. hulptroepen uit de provinciën terug te kee- 1 en, efi om zich rondom de regeeringsge- bouvven te kunnen verschansen. Aanvanke lijk schenen de onderhandelingen te zullen slagen, omdat de aanvoerders der opstande lingen, die onderling verdeeld heetten te zijn, geneigd schenen geen andere voor waarden te stellen dan deze ééne, dat Cel man zou aftreden als President. Deze wilde echter daarvan niets weten, en eischte dat de opstandelingen zich onvoorwaardelijk zou den onderwerpen. De onderhandelingen werden dien ten gevolge Maandag-middag afgebroken, en de straatgevechten hervat. De regeeringstroepen tastten andermaal de stelling der muiters aan, doch werden met bloedige verliezen teruggeslagen. Door de bevelhebbers van de Amerikaan- sche, Engelsche en Spaansche oorlogsschepen, die naar Buenos-Ayres gezonden zijn, is ge protesteerd tegen de beschieting van die stad door de schepen van de Argentijnsche ma rine. De opstandelingen maakten zich mees ter van twintig sleepbooten, die zij beman den en wapenden. De New York Herald maakt een telegram uit La Libertad openbaar, volgens hetwelk Zaterdag jl. een moordaanslag op generaal Barillas is gepleegd. Een Indiaan poogde nml. Barillas met een ines te dooden, Barillas ontsnapte den toeleg, en de dader werd ge pakt. Hij heeft bekend, de handlanger te zijn van de partij des behouds. DUITSOHLAND. De Keizer is van zijne noordsche reis be houden teruggekeerd. Maandag-middag ten half een kwam hij te Wilhelmshaven aan. Hij werd verwelkomd met de salvo's van het geschut der forten en oorlogsschepen. Keizer Wilhelm bleef aan boord en had onmiddellijk eene samenkomst met den rijkskanselier Vort Caprivi. In deze conferentie werd besloten, dat de rijkskanselier Von Caprivi niet mede zal gaan met den Keizer naar Ostende en het eiland Wight. In het gevolg des Keizers zullen geene staatslieden voorkomen, doch het zal gevormd worden door personen, uit sluitend uit de hofkringen. Eenigszins onrustwekkende berichten wor den volgens den Berlijnschen correspondent van de Daily News verspreid betreffende den gezondheidstoestand van de dezer dagen van een zoon bevallen kroonprinses van Griekenland. Professor Olshausen is tele grafisch uit Berlijn naar Athene ontboden en heeft onmiddellijk de Huitsche hoofdstad verlaten. Keizerin Fredèrik, die met hare dochters op reis 'was naar Athene, werd te. Maltha verrast met de mededeeling, dat zij een kleinzoon rijker was geworden. De Reichsanzeiger bevat het memorandum van den rijkskanselier over de motieven dei- overeenkomst tusschen Engeland en Duitsch- land (betreffende Afrika). Die overeenkomst had ten doel, de punten van geschil uit den weg te ruimen en bevorderlijk te zijn aan den Europeeschen vrede. De gezamenlijke punten van strijd zijn uit dat oogpunt be handeld, en bij verschil tusschen de waarden van verschillende gebiedsgedeelten is door wederzijdsche concessiën overeenstemming verkregen. De "Walvischbaai heeft volstrekt niet de waarde die eraan werd toegeschreven. Evenzoo was het met het Ngamigebied. Witu had na het verlies der eilanden Patta, Manda en Lama geene waarde. De particuliere rechten van Duitschers blijven verzekerd. Duitschland heeft in 1889 officieel te Londen verklaard, dat Uganda en Wadelai ten noor den van den eersten graad zuiderbreedte buiten het gebied lagen, waarop voor Duit- sche kolofiiale ondernemingen het oog was gevestigd. De kust van Tanganyka heeft voor Engeland groot belang. Het gebied tus schen Nyassa en den Kongostaat heeft geene bijzondere waardedaarentegen heeft een groot gedeelte van het Nyassa-meer en een zoover mogelijk uitgestrekt bezit van den oever langs het Victoria-meer voor Duitschland groote waarde. Voorts wordt in het memorandum gewezen op de noodzakelijkheid van verdere aanwinst van kustgebied voor de Duitsche Oostafri- kaansche Maatschappij. Dat het protectoraat over Zanzibar aan Engeland is overgelaten, is geen nadeel. Engeland verlangde slechts formeel aldaar den invloed te hebben, dien het materieel reeds lang bezat, en die door de Duitschers toch niet kon worden teniet gedaan. Ook de Oostafrikaansche Maatschappij gaf de voorkeur aan het bezit van het kust land. Ten slotte wordt in het memorandum liet artikel betreffende het vrije verkeer en de vrijheid van godsdienst gemotiveerd, en verder gewezen op de nationale wenschen en militaire beteekenis ten opzichte van Hel goland, door welks bezit de verdediging dei- Noordzeekust en Duitsche wateren gemakke lijker gemaakt en eene vijandelijke blokkade bemoeilijkt wordt, terwijl daardoor het kanaal tusschen de Noord- en Oostzee werkelijk volle, waarde verkrijgt. De Kreuzzeitung verneemt, dat dr Peters in dienst van de Duitsche regeering zal tre den en eerlang aan liet hoofd eener expedi tie naar het binnenland van Afrika zal terug- keeren om, evenals Emin in het achterland van het Duitsche gebied geregelde toestan den te vestigen of alhans voor- te bereiden., Allicht zal hij zich dan zuidwaarts bewegen, t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1