IJVCECSEL behoorende bij de van 3 en 4 AUGUSTUS 1890. De oorzaken van (le Argentijn sche Revolutie. Men kan aan drie verschillende oorzaken de omwenteling toeschrijven, die in Buenos- Ayres is uitgebroken. 1°. De munt-kwestie, waarvan de oorsprong reeds oud is en die in den laatsten tijd haai toppunt had bereikt, tengevolge van de bui tengewone vermeerdering der bankbiljetten, die den staat overstroomden en eiken dag minder waarde kregen, omdat in de bardven niet zooveel metaal gedeponeerd was, als de statuten eischten. 2". Financieele wanorde in de geheele administratie van den Staat en van de pro vincie Buenos-Ayresvoornamelijk in de administratie der douanen, die drie vierde gedeelten der inkomsten van de Argentijn- sche republiek opleveren. Medeplichtigheid van zeer vele ambtenaren in onttrekking en verduistering van 's Lands gelden. 30. Ontevredenheid der provinciën tegen Buenos-Ayres. Men weet dat Buenos-Ayres wel de hoofdstad is der Argentijnsche con federatie, maar dat het de hoofdstad niet is van den staat Buenos-Ayres. La Plata is de hoofdstad dezer provincie. De andere staten verwijten aan Buenos- Ayres, dat het geen evenredige bestuursver- deeling wil toestaan. Vandaar de algemeene ontevredenheid. La Plata, op een dozijn mijlen van Buenos- Ayres gelegen aan den oever der rivier van dien naam, was vóór een tiental jaren ge leden slechts eene boerderij, die nog midden in de stad staat. De bevolking der stad is heden tot het bijna ongelooflijke cijfer van 50 a 60.000 zielen gestegen. Schoone open bare gebouwen, een paleis voor het provin ciale gouvernement, scholen, kerken, musaa en andere monumenten kwamen in dien korten tijd als paddestoelen uit den grond. De haven, die beter wordt dan die van Buenos- Ayres, is met groote onkosten gemaakt met de machines, die eenmaal gebruikt zijn aan het Suez-kanaal. De hoofdingenieur van dit werk is een Hollander, Waldorp ge- heeten. Stoombooten met grooten diepgang zullen aan de kade kunnen meren in de haven van La Plata, terwijl totnogtoe de schepen in het gezicht van Buenos-Ayres moeten ankeren op een afstand soms van vijftien mijlen. Het laden en lossen levert bijgevolg voor den handel zeer veel ongerief op, dat nog verhoogd wordt door de zandbanken, die uiterst gevaarlijk voor de vaartuigen zijn Er bestaat dus eene dualiteit tusschen beide steden, die wel het hare er toe zal bijge dragen hebben, om de Argentijnsche revolutie te bevorderen. De tegenwoordige crisis zal zeker vele mis bruiken in het bestuur en van de bewinds lieden wel wegnemen en wanneer de rust hersteld is, kunnen er voor den jongen staat weer voorspoedige dagen aanbreken, want dat de handel zeer uitgebreid is, bewijzen de millioenen guldens, die de statistiek daar reeds voor in- en uitvoer aanwijst. (C.) a. s. eene retraite gehouden worden voor mannen en jongelingen. De aanvang is be paald op Donderdag, daags voor O. L. V. Hemelvaart, 3 uur middagmaal, einde Zondag ruim 9 uur. Na het middag- en avondmaal recreatie met verlof tot spreken. Van het station Verilo loopt een tram tot aan het Missiehuis, vertrek van Venlo ruim 2 uur. In den St. Michielskalender van Steijl staat vermeld, dat de retraite 5 dagen, van 14 tot 18 Augustus, zal duren. Men heeft zich thans tot 4 dagen bepaald, omdat men anders van geen retourkaart op de spoorwegen kan ge bruik maken. Tegen het midden van September wordt eene tweede retraite aangekondigd. Men heeft ook eenige recreatie maar met inacht neming van stilzwijgen. Tot het houden eener retraite kwamen in het vorige jaar vele honderden Duitsche leeken benevens 86 Nederlandsche in 't Missiehuis. Men heeft thans nog tweemaal retraite, uitsluitend voor Nederlandsche leeken. Voor deelneming zende men aanmelding in»Aan het Missiehuis te Steijl, bij Tegelen, Limburg." veel vraag naar, waardoor zij tamelijk duur, zijn, 5 a 7 cent per half kilogram. Appelen peren en pruimen zullen er dit jaar weinig zijn, en de natuurdruiven zijn wegens ge brek aan vroege zomerwarmte nogal achter lijk. Slechts onder de gunstigste verandering van het weder zullen zij het tot volle rijpheid kunnen brengen. De raamdruiven zijn reeds ver gevorderd. Ook op de Zuid-Hollandsche eilanden Voorne, Putten, Goeree en Overflakkee heeft zich in de laatste dagen de ziekte in de aardappelen zeer verbreid. Een gevolg daarvan is, dat de prijzen der aardappelen gedeeltelijk zijn gedaald, zoodat sommige soorten voor uiterst geringe prijzen dikwijls nog te vergeefs worden aangeboden, tsrwijl daartegenover de goede soorten, die vrij van kwaad zijn, bij den omzet in het klein zeer hooge prijzen opbrengen, en de particulier dus nu reeds dure aardappelen eet. RN.) Kerknieuws. In het missiehuis te Steijl bij Venlo zal van den 14n tot en met den 17n Augustus Het feest van den H. Ignatius werd jl. Donderdag in de kerk der EE. PP. Jezuïten te Nijmegen met meer dan gewonen luister gevierd. Mgr F. Hamer droeg een pontificale Mis op, welke door een groot getal geloovi- gen werd bijgewoond. Om 40 uur trad Z. D. H. voor het altaar, geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor Erftemeijer. Als diaken en sub-diaken fun- erden de zeereerw. heeren Van der Geest en Van Zuylen. Mgr. werd geassisteerd door twee eerw. broeders, terwijl pater Hoctin de functie waarnam van ceremoniarius en paters Tholen en Schets die van cantoren. De ge heele stoet haalde Mgr aan de sacristie af en deed hem bij het einde der H. Mis ook tot daar uitgeleide. Onder leiding van pater Wüst werd door het zangkoor de Mis van Palestrina onberis pelijk uitgevoerd. De eerw. pater Broek man hield des avonds de feestpredikatie. In de keurig versierde feestzaal der pasto rie had des namiddags een diner plaats, waaraan ook eenige notabelen der stad deel namen. (T.) De eerw. heeren, die naar het aartsbis dom New-Orleans zullen vertrekken en daar zich wijden aan de zielzorg, zijnF. Cools, geboortig van EerselA. Van den Broek van Hilvarenbeek gene verleden jaar, deze in Juni jl. priester gewijd, beiden nog op het seminarie ffaareri en Drossaerts van Vucht, eenigen tijd assistent te Raamsdonkveer. Met hen gaan twee priesters van het Ame- rikaansch college te Leuven. Genoemde heeren zullen den 27 September zich insche pen naar hunne bestemming, de hoogeerw. vicaris zal reeds half Augustus vertrekken. Zoo zal weder eenigszins te gemoet gekomen worden in het groot gebrek aan priesters, dat in genoemd aartsbisdom heerschtdaar door veel goeds gesticht, veel kwaads, ook afval van het geloof voorkomen worden. Moge Gods zegen rusten op hunne onderne ming en zij meer navolgers vinden. (AM.) Land- en Tuinbouw. Omtrent den stand der gewassen en vruch ten in het "Westland kan het volgende wor den medegedeeld De vroege aardappelen zijn meest gerooid en verscheept. De marktprijzen waren over het geheel vrij laag. Bessen, zoowel roode als zwarte, zijn er in overvloed, en er is GEMENGDE BERICHTEN. De gelukkige winner van den eersten prijs in de Haarlemsche paardenloterij, de stal houder F., heeft dien prijs voor f1800 van de hand gedaan. De wisselwachter Kesselt, van het dorp Limmel, in dienst bij den Grand central beige, is gisteren-ochtend bij het station Maas tricht door een manoeuvreerenden trein aan gereden, waarbij hij een arm verloor en aan het hoofd verwond werd. Hij is naar het burgerhospitaal overgebracht. Alweer een buitenkansje, schrijft de Haagsche Ct. Nadat de Nederlanders eerst schatten verdiend hebben in Spaansche kopermijnen, en daarna schitterende za ken hebben gemaakt met Spaansch tin, komt men hen nu in de gelegenheid stellen, hun geld te steken in prachtige kwikzilvermijnen, ook al in Spanje. En men is weer zoo welwillend, er de kleine luiden mee te begunstigen! Geen aandeelen van f1000 of meer worden uitge geven, zoodat alleen groote kapitalisten de voordeelen kunnen genieten, neen! aan deeltjes van f 12, ten behoeve van boeren, burgers en buitenlui. Twee rechercheurs van politie hebben te Amsterdam een inbreker gesnapt, die juist bezig was eens te beproeven toegang te ver krijgen tot de geldlade van den kastelein van Artis. De man had al een ruit met zeep besmeerd en was juist bezig het glas zonder geruisch te verwijderen, toen hij in den kraag werd gepakt. Daar hij niet kon besluiten mee te gaan, ging de overtocht naar het politie-bureau met eenige moeilijkheden ge paard. Op het bureau aangekomen her kende men in den gevangene een oude bekende der justitie, die zijn vaderland Duitschland, had verlaten om te zien wat hij hier in Holland vinden kon. goedschiks In het afgeloopen jaar bedroegen het aan tal inwoners en schulden der voornaamste gemeenten in Noord-Holland de volgende getallen Alkmaar 15,000 inwoners f271.000. Am sterdam 400,000 inwoners f 54,000,000. Edam 6500 inwoners f136,000. Enkhuizen 6500 inwoners 62,000. Haarlem 51,000 inwoners f2,250,000. Helder 22,000 inwoners f74,000. Hoorn 11,000 inwoners f280,000. Medem-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5