Dinsdag 5 Augustus No. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. 13e tiaar» O O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs Vim dit ltlud: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124.) 4 Aug. '90. Het feit van den dag is thans weder het bezoek dat door den Duitschen keizer den koning van België te Ostende werd gebracht. AVel heelt men getracht aan dit bezoek alle politieke beteekenis te ontnemen en het te doen voorkomen als eene eenvoudige be leefdheidsvisite den koning der Belgen ter gelegenheid van zijn 25-jarig regeeringsju- bilee gebracht. Maar de omstandigheid, dat de Duitsche keizer bij dit bezoek niet door ministers, doch slechts door hovelingen om ringd was, is voorzeker niet afdoende, om aan deze vorsten-samenkomst allen politie ke» zin te ontzeggen. De ministers van België omringden wél hun souverein, en al moge het waar zijn, dat bij het samentref fen van Wilhelm en Leopold te Ostende over de politiek niet is gerept, zeker is het, dat het feit alleen der bijeenkomst van ge noemde vorsten wijst op eene vriendschap pelijke verhouding tusschen Duitschland en België, welke de Franschen met leede oogen aanzien. Jl. Zaterdag-middag kwartier voor twee liep de Hohenzollern, met den Keizer, prins Heinrich en gevolg aan boord, te Ostende binnen. Koning Leopold, de graaf van Vlaanderen en prins Boude wijn gingen aan boord den Keizer begroeten. De Koning droeg een Duitsche uniform. De beide vor- ten omhelsden elkander hartelijk. Na het aan wal gaan, wat wegens de moeilijkheid van het aanleggen eerst na verloop van een kwartier kon plaats hebben, had de voor stelling der ministers en hooggeplaatste bur gerlijke en militaire overheden plaats. Daarna hielden de beide vorsten wapenschouwing over een bataljon intanterie, dat in het station was opgesteld, en begaven zich vervolgens met hun gevolg in zes hofrijtuigen naar het koninklijk chalet, waar het ontbijt genuttigd werd. Onderweg werden Wilhelm en Leo pold door eene ontzaglijke menigte met da verende hoera's begroet. De stad Ostende was geheel in feestdos. Aan de versieringen was met koortsachtigen haast dag en nacht gewerkt, en zij houden den roem der Berlijnsche decorateurs op. Om de straten waar de stoet door zou rijder., met zand te bestrooien, had de stoomtram twee treinen duinzand aangebracht. Zoodra de Keizer het chalet was binnengetreden, werd de Belgische vlag neergehaald en de keizerlijke Duitsche vlag, een echt kunstwerk, geheschen. De staat nam niets voor zijne re kening dan de versiering der aanlegplaats Prijs der Advertentie»: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. al het overige kwam voor rekening van de stad, die er echter geen slechte zaken bij maakte; want duizenden vreemdelingen kwa men naar Ostende, en hoe overvuld de hotels in dit badseizoen ook waren, zoo had den toch de hoteliers nog 2000 bedden bij doen plaatsen. De, Ostendenaars hebben al het mogelijke gedaan om hun stad een feestelijk aanzien te geven. Zaterdag-avond was er gala-diner in het Casino. De Keizer zou gis teren (Zondag) Ostende weder verlaten. Bismarck gaat nog steeds voort, zijne onge vraagde staatkundige adviezen te geven. Voort durend worden nog binnen-en buitenlandsche journalisten door hem ontvangen. En de oud-kanselier laat zich door geene vermanin gen of dreigementen er van afschrikken om als niet-officieel raadsman op te treden. De Prins houdt er eene origineele en niet zeer eerbiedige wijze op na om zijne meening aan den man te brengen. Zoo liet hij zich dezer dagen tegenover een correspondent van de Russische Novoie Vremia op de volgende wijze uit sik en mijn oude Wilhelm sympathi seerden steeds met Rusland. In den veld tocht tegen Turkije wachtten wij met onge duld het bericht af, dat Rusland tot den Bosphorus zou zijn doorgedrongen. Rusland liet het geschikte oogenblik voorbijgaan, even als later de gelegenheid, om door een bond genootschap met Turkije de begane fouten ,goed te maken. Het congres van Berlijn werd speciaal op initiatief van Rusland bijeen geroepen. Ik had alleen de zaak op touw te zetten en in beweging te brengen. Het overige zou door de Russische diplomaten worden gedaan. Schuwaloff trachtte Enge land over te halen en ik Oostenrijk. Bij mijn toenmalige vriendschap voor Rusland zou mijne politiek onveranderd zijn ge bleven, zelfs wanneer de Slavophilen aan het roer waren geweest. Na het congres ontstond er eene zekere spanning, hoe wel op een gegeven oogenblik graaf Schu waloff (Russisch gezant te Berlijn) een formeel bondgenootschap voorstelde. De stemming, welke in Rusland heersehte, bood echter geen waarborgen, en intusschen was Duitsch land van de westelijke mogendheden geïso leerd. Het jaar 1879 rechtvaardigde mijn gevoelen. Ik kreeg een document in handen, aan welks bestaan ik anders niet had kun nen gelooven, en ik reisde naar mijn vriend Andrassy, den toenmaligen Oostenrijkschen kanselier, om het drievoudig verbond tot stand te brengen. oToch is Duitschland den Russen niet vijan dig gezind zoo vervolgde Bismarck en ik geloof ook aan de vredelievende tendenzen van het Russische volk en de Russische politiek. Ik geloot zoo weinig aan de waarschijnlijkheid van een oorlog, dat het naar mijne meening niet onmogelijk zou zijn, wanneer Rusland rustig toeschou wer bleef bij een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. Frankrijk zou echter in een tegenovergesteld geval anders handelen. Duitschland zal nooit Rusland aantasten. Een Duitsch-Russischen oorlog is een strijd om den Keizer z'n baard" Eene uitnoodiging van den correspondent om een reis naar Rusland te maken, wees de oud-kanselier af. In het Britsche Lagerhuis heeft de afge vaardigde Russell onverwachts Engeland's missiën bij den Paus ter sprake gebracht. Russell had Gladstone's kritiek op de jongste zending van generaal sir John Lintor Sim mons gelezen en kon zich niet weerhouden, den Grand Old Man met bitsheid te verwij ten, dat deze zelf immers indertijd ook sir George Errington met eene speciale zending bij den Paus had belast. Gladstone verweer de zich tegen dien uitval door het verschil te doen uitkomen tusschen het karakter van Erringtons zending en die van Simmons. In den loop der discussie gaf de minister James Fergusson te kennen, dat »op het oogenblik" geen gezant weer naar den Paus zal gezonden worden. Het Daily News meent dat kardinaal Rarnpolla den gezant te slim af was en bij het eindprotocol der onder handelingen verdere beslissingen heeft voor behouden voor nieuwe mondelinge bespre kingen, zoodat Engeland bij voorbaat gehou den is, later nogmaals een gezant te sturen. Inderdaad, Engeland zal nog menigen gezant bij den Paus aanstellen de tijd van het no popery is geheel voorbij. AFRIKA. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat een decreet van den Sultan tegen het verhandelen en verruilen van slaven, in de Engelsche en Arabische talen gesteld, overal aangeplakt is geworden. Het decreet behelst 9 artikelen. Het heeft onder de Arabieren weinig opzien verwekt, omdat het verwacht werd. Het verbiedt o. a. slaven bij testament te vermaken. Gewezen slaven mogen in geen geval slavenhouders zijn. Alle slaven mogen zich vrij koopen, en de Sultan neemt aan, hen die zich vrij gekocht hebben, bijzonder te beschermen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times ge seind, dat er in den stand van zaken nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1