BINNENLAND. taticaansche gebied als eigendom van den staat beschouwt. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken, uit San Sebastian terug gekomen, verklaart alle geruchten omtrent de ziekte van den jeugdigen Koning te eenen male valsch. Hij verzekert, dat de gezondheidstoestand van den Koning en de Koningin-Regentes uitnemend is. Te Londen openbaar gemaakte particuliere telegrammen over de cholera in Spanje lui den verontrustend. De epidemie breidt zich snel uit buiten Valencia. De aangrenzende provinciën heeten reeds besmet te zijn. In de cijfers welke van regeeringswege openbaar worden gemaakt, wordt geen vertrouwen gesteld. Schiedam, -4 Augustus '1890. Voor het nieuw te stichten kerkje van het H. Hart te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen: Van drie leden der Broederschap van het H. Hart, drie vierkante meter grond voor het kerkje te Hemsworth, ter navolging f3. van twee ongelukkige kinderen - 5. en van hun vader - 5. Met genoegen vernemen wij, dat de open bare vereering van onze heilige Schiedamsche Maagd Liduïna weldra eene nieuwe uitbrei ding zal erlangen. Te beginnen met deze week zal des Donderdags avonds in de O. L. Vrouw Visitatie-kerk het Lof ter harer eere worden gehouden. Voor het Lof zal de Li tanie van de H. Liduïna worden gebeden, waarna hare Relikwieën zullen worden ver eerd. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Scliuttevaer is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betuigende adhaesie aan dat van de Vereeni- ging tot behartiging der stoomvaart belangen in Nederland tot opheffing der tollen op de rijkswaterwegen in Nederland. Een Berlijnsch blad dat omtrent Rusland dikwijls goed ingelicht is, schrijftDe scheids rechterlijke uitspraak van den Czaar over de Guyanakwestie kan in het najaar tegemoet gezien worden. Naar men zegt, bestaat er uitzicht, dat Nederland op vele punten gelijk krijgt. jaren. Sedert 1848 had hij onafgebroken zit ting in dat college. Zelden slaagde het avondfeest ter eere der verjaardag van H. M. de Koningin in het Haagsche Bosch zoo uitstekend als dit maal. Geen windje was er aan de lucht, zoodat alle lichtjes brandden. Een keurig effect maakte het groote stuk in den tweeden vijver. Over de volle breedte van het water verhief zich een voorfront van de Parijsche tentoonstelling in 1889 en het monumentale stuk, dat zeer juist was nagebootst, straalde van licht. De hooge koepel met het beeld van de faam bovenop, zoowel als de zij stukken met de vensteropeningen en hoeken kwamen flink uit bij den donkeren boog van den hoofdingang. De weerspiegeling in het water was betooverend. Een fraaie geïllu mineerde gondel, waaruit de jagermuziek over het watervlak weerklonk, dreef statig over den vijver en verhoogde den indruk van een Venetiaanschen nacht. De brug die de beide met lichtslingers omzoomde vijvers verbindt, was ook fraai verlicht, en maakte vooral van verre een aangenamen indruk. Zooals gewoonlijk gaf de koninklijke kapel een welgeslaagd concert in de societeitstent, die langs alle lijnen van licht fonkelde, ter wijl bij den Koekamp in eene verlichte kiosk het muziekkorps der veld-artillerie vroolijke klanken deed hooren. Eene ontzaglijke me nigte bewoog zich door de lanen om van den heerlijken avond te genieten en bezich tigde ook de verschillende gasilluminaties voor de openbare gebouwen, die zonder onderscheid slaagden. Het slot van het mid- dagfeest, de opstijging van een ballon in den Dierentuin, bleef, tot spijt van duizenden die zich in en buiten den tuin verdrongen, ach terwege. Wel trachtte men nog tot de duisternis intrad het gevaarte omhoog te doen gaan, maar ofschoon men van 8 uren des ochtends af aan het vullen was, de bal lon beliefde zich niet op te richten, en bleef half gevuld. Of de fout lag aan onvoldoende drukking, aan lekkage of aan andere oorza ken zal later wel blijken. Ondanks deze kleine teleurstelling werd de feestdag met vroolijke opgewektheid gevierd. (IV. R. Ct.) Door de bloemk weekers-hofleveranciers Van Rijswijk Zoon, te 's-Hage, is, evenals vorige jaren, Zaterdag ter gelegenheid van ha ren verjaardag aan H. M. de Koningin een fraaie monsterruiker gezonden. geen verbetering is gekomen. De goudkoers is wel gunstiger geworden, doch dit is alleen het gevolg van gebrek aan papiergeld. De Nationale Bank en andere plaatselijke instel lingen weigeren de vervallen wissels te be talen, zich beroepende op de wet bij welke de betaling der schulden geschorst wordt. De financieele crisis drijft velen er toe, maat regelen te overwegen om Qelman te dwin gen, af te treden als president. Tijdingen uit La Libertad ontvangen, be vestigen dat generaal Rivas, die het gouver nement verraden had, gefusilleerd isgeworden. Het beleg van San Salvador door generaal Ezeta duurde 48 uren. In de straten werden een honderdtal personen gedood. De rust is thans hersteld. DUITSCHLAND. De ontvangst van Bismarck te Schönhau- sen is allerhartelijkst geweest. De ex-kanse- her voerde bij herhaling het woord en bracht in herinnering dat de trouw aan den Prui- sischen troon een der kenschetsende eigen schappen der provincie, en dat ook hij zelf de getrouwe vazal des Keizer is. Verscheidene heeren riep hij uit: »Leve de Keizer!" Het Berliner Tageblatt verneemt uit Rome, dat de Paus graaf Mielzynski, centrumslid van het Pruissische Heerenhuis, in geheime audiëntie heeft ontvangen en dat in het Vaticaan dienaangaande verzekerd wordt, dat men zich weder bezig houdt met de toelating der Jezuïeten in Duitschland. De Frankf. Zlg. ontvangt uit Rome bericht, dat tusschen het Vaticaan en de Pruisische regeering eene overeenkomst is tot stand gekomen in zake de Sperrgelder. Pruisen zal de helft van de ingehouden kapitalen contant en van de andere helft de renten uitbetalen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Ween en wordt van 2 Augustus ge seind Prins Ferdinand wordt heden-avond alhier verwacht met het plan om een paar dagen hier te vertoeven, alvorens naar Sofia terug te keeren. Personen uit de officieele omgeving des Prinsen verzekeren op de stelligste wijze, dat alle ongunstige berichten, door buitenlandsche bladen ten aanzien van Bulgarije verspreid, volkomen verzonnen zijn. De XIX Siècle verneemt uit Lemberg (Oostenrijksch Galicië) dat er volgens be richten uit St. Petersburg een nieuw kom- plot van nihilisten is ontdekt en dat er vele personen in hechtenis zijn genomen. Een telegram uit Trente meldt, dat aldaar ongeregeldheden hebben plaats gehad tenge volge der weigering van de politie om een gedenksteen te laten onthullen van Bertolini, stichter van de vereeniging Pro Patria. ROME. Uit Rome wordt aan de Monde gemeld, dd. 30 Juli: Een nieuw incident heeft zich gisteren voorgedaan in de fameuze passage, die van het Belvedere-plein naar de tuinen van het Vaticaan voert, en aan den tegen- overgestelden kant uitgang verleent naar de Zecca of het Munthotel. Bij deze passage ge komen, moesten Dinsdag de leden van het bij den H. Stoel geaccrediteerde corps diplo matique, die zich naar de gewone wekelijk- sche receptie van den kardinaal-staatssecre taris begaven, uit hun rijtuig stappen en het verdere gedeelte van den weg te voet afleg gen. Dit werd veroorzaakt door het feit, dat de Italiaansche regeering daar, ondanks een herhaald protest van den architect der pauselijke paleizen, reparaties aan den weg heeft doen beginnen, hoewel deze weg inder daad tot het souvereine gebied van het Va ticaan behoort. De heer Crispi heeft daardoor ongetwijfeld willen toonen, dat hij het geheele Uit Kleef ontving de N. R. Ct. bericht dat de Nederlanders, die aldaar in het hotel-Maywald zijn gelogeerd, voor Zaterdag eene feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin hadden geregeld. Op het programma stonden vermeld een feestelijke rijtoer door Kleef onder de Nederlandsche vlag (waartoe de politie op aanvraag onmiddellijk vergunning heeft verleend), een pic-nic, tombola voor de meisjes, wedstrijden voor de jongens, tableaux-vivants, illuminatie, vuurwerk en bal. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij zal, in overleg met de betrokken Spoorweg-Maatschappijen, op 11 Augustus aanstaande een pleizier-trein doen loopen naar Lucern, en op 14 Augustus daaraan volgende een zelfden trein naar Bern. Te Charlois is Vrijdag 11. plotseling over leden de heer Jakob Noordzij. De heer Noord zij had enkele oogenblikken vóór zijn dood een langdurige zitting van den gemeenteraad bijgewoond. Hij 'was het oudste lid, óók in Per Holl. spoor kwamen Zaterdag te 's-Hage eenige actief dienende en gepens. onderoffi cieren van het Belgische leger aan. Zij wer den door bestuursleden van den Nederland- schen Bond voor oud-onderofficieren (afd. 's-Gravenhage) afgehaald en gingen naar het parade-terrein. De historische optocht, welke door de Na tionale vereeniging in Den Haag is georgani seerd ter gelegenheid van den Prinsessendag, zal op '1 September gehouden worden. Wel is de belangstelling gering, maar het korps Kon. Scherpschutters in Den Haag is toch nog niet ontbonden. De electrische tram te 's-Hage is Zaterdag voor den publieken dienst opengesteld en reed om het half uur van Scheveningen naar den Haag, en omgekeerd. Gedurende de maand Juli zijn te Scheve ningen genomen1769 gemengde baden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2