Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. GEMENGDE BERICHTEN. 2541 damesbaden, 4837 heerenbadenen 786 kinderbaden, totaal 9933 buitenbaden zoomede 1152 zeewaterbaden, 178 zoetwa- terbaden en 171 douches, te zamen 1501 binnenbaden. In Juli 1889 werden genomen 13,522 bui tenbaden en 1612 binnenbaden. De Keizerin van Oostenrijk zal, naar ge meld wordt, na den verjaardag des Keizers, (18 Augustus) naar Holland komen, om van baar uit met het jacht van lord Dudley haar zeereis te beginnen. In de zaak van Aafke Kuipers moet, naar wij vernemen, de justitie met beslistheid bobben verklaard geen orde te willen geven tot het opgraven van het lijk van juffrouw Steenhoff de zoogmoeder van fr. Smissaert aangezien haar de gronden, waarop het vermoeden rustte, als zou juffr. Steenhoff vergiftigd kunnen zijn, als volkomen her senschimmig toeschijnen. Prof, Van Hamel werd gisteren door den rechtercommissaris ondervraagd over de ver houding tusschen mej. Kuypers en de leer lingen der Tooneelschool. Nv. N.) De heer mr. Th. Heemskerk zal ambts halve als rechtsgeleerd raadsman aan Aafke Knijpers worden toegevoegd. (Hbl.) Het hevig onweder, dat Vrijdag-avond over verschillende plaatsen van ons land woedde, heeft weder veel ongelukken ver oorzaakt en alom belangrijke schade teweeg gebracht. Door het inslaan van den bliksem zijn te Klaaswaal, Kattendijke, Uitgeest en Sybranda- huis kapitale boerderijen, veelal met al hunne goederen en toebehooren, een prooi ber vlammen geworden. Het meest leed baarbij de nieuwe pachter van de woning Kattendijke, toebehoorende aan jhr. rid- ber Huyssen van Kattendijke, die zijne be zittingen (de roerende have enz.) nog niet had verzekerd. Te Sittard is het huis van den herbergier ^an Rooy met aangrenzende schuur, kegel baan enz.doorliet bliksemvuur vernield. Wat ln huis en schuur geborgen was, werd een prooi der vlammen. Te Westgrafdijk is be bliksem geslagen in den houtzaagmolen De Brie Gebroeders van den heer J. C. Graftdijk. De brand bleef bij den molen bepaald. Te Ridderkerk sloeg de bliksem ln den korenmolen van de heeren Gebrs. Van der Hilt aldaar. Nadat een der molen- roeden door midden gespleten en gedeelte lijk in splinters was geslagen, nam de blik sem zijn weg van boven uit den molen naar beneden in de huiskamer, waar eveneens gioote verwoesting werd aangericht. Ge lukkig zonder brand te veroorzaken, verliet hij de woning langs een benedenraam. De huisgenooten, die om de tatel geschaard zaten, bleven ongedeerd. Te Alblasserdam sloeg be bliksem op een roede van den korenmolen van den heer Spruitenburg. Een stuk van de roede werd weggeslagen en in den molen eeni- ge schade teweeggebracht, doch de bliksem heeft geen brand veroorzaakt. De pastorie ber doleerenden ie Heeg werd insgelijks door ben bliksem getroffen. Het huis is aanmer kelijk beschadigd de inwoners bleven on gedeerd. In een weide onder Graftdijk werden twee boeien door den bliksem doodgeslagen. Ook twee koeien in een weide te Groot-schermer werden door het hemelvuur doodelijk ge troffen. Te Meppel is Vrijdag-avond een oppas send 18-jarig jongeling bij het zwemmen in de Oude Vaart, waar een sterke stroom gaat, in een kolk geraakt en voor de oogen van twee kameraden verdronken. Te Leiden zonk een twintigjarig jongeling, die zich van een schip te water begaf, in de diepte weg. Hoewel op den kant en tot bewust zijn gebracht, is hij aan de gevolgen over leden. De zeereerw. pater J. A. Heijs, thans prior in het H. Dominicus-klooster te Nijmegen, voor heen kapelaan der St. Jans-kerk alhier, is door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor der St. Dominicus-kerk teAlkmaar. In den ouderdom van 61 jaren is Donder- derdag 11. te Rome overleden kardinaal Luigi Palotti. ZEm. was 30 Maart 1829 te Abano bij Rome geboren en 23 Mei 1887 door Z. H. Leo XIII in het kardinalaat ver heven. De overledene behoorde tot vijf ver schillende congregatiën. Naar wij vernemen zal de priesterwijding door Mgr. Hamer te Nijmegen plaats hebben niet den 15en maar den lOen dezer. (C.) De heer E. J. Hengeveld, te Olst, heeft een kleine proef genomen op een akker met aardappelen bepoot, met het meermalen aangeprezen voorbehoedmiddel tegen de aard appelziekte. Hij heeft de helft van dien akker met »bouillie Bordelaise" besproeid. De uit slag daarvan is, dat het gedeelte van dien akker, wat daarmede besproeid werd, nog geheel groen en frisch loof vertoont, terwijl het loof van de aardappelen op het onbesproei- de gedeelte wegens de ziekte reeds geheel is weggestorven. Ook daar, waar de be sproeiing minder volkomen was, vertoont zich een begin van die ziekte. In het begin van Juni geschiedde de besproeiing twee malen. Hoe de besproeiing op den aardappel zelf gewerkt heeft, is nog niet met zekerheid te zeggen, en zal bij het rooien moeten blijken. Pruimeboomen drage rijkelijker, wanneer men de kronen, evenals van de vruchtboo- men, van tijd tot tijd uitdunt (niet inkort). Het volgende moge daarvoor tot bewijs aan gevoerd worden Iemand liet in het voor jaar zijn pruimeboomen eens nazien, waar over zijn buren den mond vol hadden, want zoo iets was nog nooit gebeurd. Wij zullen eens zien", zoo spraken zij, »of die nieu wigheid goede gevolgen zal hebben 1" j En ja, die nieuwigheid had goede gevol gen. De boomen, die nagezien en van het te dicht staande hout in de kronen gezui verd waren, bloeiden rijkelijk, maar die van de buren ook. De eerste zetten rijkelijk vrucht, de laatste ook. Maar de pruimen- boomen van de buren lieten in den loop van den zomer voor het grootste gedeelte de vruchten weder vallen, terwijl de gezuiverde boomen in den herfst onfier den last der vruchten, die ook veel grooter en smakelij ker waren, bijna bezweken. De aanwending van melk tot het blusschen van brandende petroleum is weder gebleken goed te werken. Bij den magazijnknecht C. Van Dijk, te Woerden' sprong Vrijdagmiddag het petroleumtoestel. De vrouw had echter genoeg melk in huis en de tegenwoordigheid van geest om die voor het blusschen te ge bruiken, zoodat een grootere brand voorko men is. Vrijdag-avond te half tien is in de gemeente Rijnsburg de Rijnlandsche stoomtram, die overvol was van huiswaartskeerende bezoekers van Katwijk en Noordwijk, ontspoord. De machine werd over den grintweg heen in eene sloot geslingerd, de daarop volgende goederenwagen stond dwars over den weg heen, doch de personenwagens bekwamen geen schade, hoewel men dit zou hebben afgeleid uit het misbaar door sommige vrou welijke passagiers gemaakt. De stoker was door den val geheel versuft, doch scheen er overigens goed te zijn afgekomen. Daar de weg versperd was, kon de reis eerst te kwart voor elf worden vervolgd. Door een landbouwer, die in de nabijheid van het krankzinnigengesticht Voorburg te Vucht aan het korenmaaien was, zijn ver schillende voorwerpen gevonden, o. a. eene Berlijnsch zilveren koffiekan, trekpot, deksel van een suikerpot en een gebroken soeplepel, afkomstig van den diefstal, onlangs gepleegd bij dr. Sweens, le geneesheer aan bovenge noemd gesticht. Te Maastricht wer d deze week een schut ter, die nog geen uniform had ontvangen en zich naar het exercitieplein begaf, door een agent van politie gesommeerd, zijn ge weer naar huis te brengen, als zijnde het dragen daarvan in strijd met de wet. De schutter, tusschen wet en plicht moetende kiezen, voldeed aan de wet en kwam zonder geweer bij de oefeningen. In noord-oostelijk A merika heeft men het op het oogenblik zeer warm. In alle Staten aan den Atlantischen Oceaan heerscht een drukkend heete luchtstroom, en op verschei den plaatsen rees de thermometer tot 100 eraden. Veel gevallen van zonnesteek kwa- O men voor. In den laatsten tijd heeft de heer Plim- soll zijn aandacht gewijd aan de »rundvee-sche- pen", de vaartuigen, waarmede het vee van Amerika naar Engeland wordt overgebracht. De arme dieren worden, evenals sardines in de blikken busjes, naast elkander gepakt. Zij moeten blijven staan, vooreerst omdat zij elkander dan van weerszijden steunen, ten andere omdat er dan meer ingeladen kunnen worden. Zoodra zij willen gaan lig gen, worden zij opgejaagd, t geen trouwens noodzakelijk is, daar ze anders worden dood getrapt. Als 't goed weer is, loopt het nog tame lijk af, maar zoodra er storm komt, is de ellende van de arme dieren niet te overzien. Dan worden de luiken gesloten, waardoor er veel stikken. Allen rollen door elkander heen, en de dooden verpesten de lucht voor de overblijvende». Het aantal verongelukte veeschepen is ook onzaglijk groot, en zelden is een matroos over te halen, er meer dan eenmaal op te dienen. In December jl. is de Erin met 529 stuks vee ten gronde gegaaneen ander vaartuig bracht er van 600 slechts een do zijn over, enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3