13e Jam*"-. Vrijdag 8 Augustus 1890. 3753. VERSCHIJNT DAGELIJKS. o O Bureau: Boterstraat, E 39. 3- - imw 11 ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs vim dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekert! volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) fff Prijs der Adverteutiëu Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 y Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Eene dépêche van 5 Augustus, uit Buenos- Avres aan de Times, houdt in, dat de vrien den van Celman verklaren, dat diens ontslag beschouwd moet worden als te zijn inge trokken, indien niet ook Pellegrini en Roca bun ontslag nemen. Men tracht Pellegrini met kracht van redenen over te halen niet °P het ontslag te blijven staan. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres ge seind, dat de minister van oorlog den presi dent mededeelde, dat deze niet mocht reke- nei' op den steun van het leger voor den Verderen duur van zijn presidentschap. Dit noodzaakte eindelijk Celman van verder aan blijven af te zien en zijn ontslag in te die nen bij de Vereenigde Kamers. In de bood schap heet het verzoek om ontslag onher- i'oepelijk. Maar de kamers hebben het recht bet verzoek om ontslag niet aan te nemen, na de motieven overwogen te hebben, liet opgewonden volk dreigt hen die tegen het aannemen van het ontslag mochten stemmen, dood te schieten. De zitting der Vereenigde Kamers was geheim de voorzitter der Ka noer van afgevaardigden stelde voor een comité te benoemen om met Celman te con- fereeren en te trachten hem met Pellegrini te verzoenen. Eenstemmig werd dit voorstel aangenomen. De gisting is groot. In den Braziliaanschen staat Bahia is een oproer uitgebroken, dat, naar men zegt, echter geene politieke bedoeling heeft. Oor zaak van dit oproer is de geweldige hon gersnood, welke reeds sinds het najaar van ^■'6 in dat gewest heerscht. Door een >mti ngewone droogte zijn twee oogsten acht( i Ik.mder mislukt, en is thans in den geheelen staat groot gebrek aan levensmid delen, terwijl het bij gemis aan behoorlijke verkeersmiddelen bijna onmogelijk is den ongelukkige te hulp te komen. De Regee- i'ing heeft een grooten voorraad levensmid delen gezonden en hoopt daarmede de op standelingen tot kalmte te brengen. Volgens een telegram uit New-York is aldaar gisteren de straf voltrokken aan den moordenaar Kemmler (die veroordeeld was Om door middel van electriciteit ter dood te worden gebracht). Het was een gruwelijk treurspel. Men heeft den electrischen stroom tweemaal doen werken, zonder dat de dood gevolgd is, ofschoon het vleesch van Kemm- ler's rug is afgescheurd en hij in zwijm viel. Eerst na de opening van een derden electri schen stroom was hij een lijk. BELGIE. In de maand September aanst. zal te Luik weder een katholiek congres voor maatschap pelijke aangelegenheden worden gehouden. Het congres is in drie secties verdeeld. De eerste, onder voorzitterschap van mgr. Rutten, zal zich bezig houden met de pers, de scho len, de bescherming der landverhuizers enz. De tweede, onder leiding van graat Blome, met de Zondagsrust; vrouwen- kinderen- nacht arbeid, den duur van den arbeid en de werk stakingen, de eischen der werklieden en het Pauselijk scheidsgerecht in zaken van inter nationale wetgeving op arbeidsgebied. Deze afdeeling is zeker de belangrijkste en telt onder hare rapporteurs de op sociaal gebied zoo vermaarde lieeren kanunnik Win terer, van den Duitschen Rijksdag. Decur- tius van den Zwitserschen Volksraad, graaf Von Küfstein, van het Oostenrijksche Hee renhuis, den Belgischen prof. Pottier en pater Lehmkuhl, van de sociëteit van Jezus. De derde sectie zal door den heer Woeste ge presideerd worden en zich bezig houden met de sociale wetgeving, de vereeniging van de arbeiders en die der patroons. DUITSCHLAND. De Geheimer Regierungsrath van het Rijksdepartement van binnenlandsche zaken Wermuth, en de korvet-kapitein Geissler kwamen eergisteren avond op Helgoland aan zij werden door den gouvernements-secreta- ris ontvangen. Bij het avond-concert speelde de kapel van het Kurhaus het volkslied, en de badgasten zongen het meê. In de zitting van het geneeskundig con gres van gisteren heeft prof. Virchow mede gedeeld, dat in het geheel 7056 kaarten aan leden, deelnemers en dames uitgegeven zijn. Amerika is door 623, Rusland door 421, Groot-Brittauniö door 353, en Frankrijk door 173 deelnemers vertegenwoordigd. Verder heelt het congres met grooten bijval het voorstel aangenomen van den senator Bacelli, om het volgende congres in 1893 te Rome te houden. Ten slotte heeft Bouchard, uit Parijs, eene met instemming begroete voor dracht gehouden over Re mecanisme de l'infection et de Virnmunité I" In het geheel nemen meer dan 100 Nederlandsclie genees- heeren deel aan het geneeskundig congres. In tegenspraak met overdreven berichten in buitenlandsche dagbladen, wordt aan de Ilamburgische Correspondenz van vertrouwde zijde uit Berlijn medegedeeld, dat de Keizer bij het voorgenomen verblijf in Rusland, dat negen dagen duren zal, behalve door zijn gewone gevolg zal begeleid worden door den prins van Saksen-Altenburg, die aan het Russische Hof nauw verwant, is, en den rijkskanselier. Zijngeheele gevolg zal bestaan uit tien personen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren de Local taxation bill en de bill betredende de aan de Schotsche politie te verleenen pensioenen beide in derde lezing goedgekeurd. De Londensche bladen betuigen hun inge nomenheid met het bezoek van keizer Wil helm. De Times is van meening, dat het bezoek zeer gelegen komt, nu juist de over eenkomst betreffende Helgoland is gesloten «Europa zegt het bladkent den Keizer nu beter dan in den beginne. Het heeft zijn vooroordeelen laten varen en acht hem nu hooger." Omtrent 's Keizers verblijf te Ostende wordt nog gemeld, dat toen de bisschop van Brugge ter gelegenheid van het gala-diner aan hem werd voorgesteld, Z. M. aldus sprak «Monseigneur, met genoegen maak ik mij deze gelegenheid ten nutte om u te zeggen, hoezeer mij het Adres der katholieke Gezellenvereeniging alhier bevredigd heeft, en om u de verzekering te geven, dat ik ten aanzien der arbeiderskwestie in volko men gemeenschap van gevoelen ben met Z. H. Leo XIII." De gouverneur van Helgoland heeft ter openbare kennis gebracht, dat de overdracht aan Duitschland op a. s. Zaterdag 9 dezer zal plaats hebben, waarna de Engelsche gouver neur en verdere hoofdambtenaren terstond zullen vertrekken, terwijl ook de aan Enge land behoorende ammunitie en verdere eigendom onmiddellijk zullen verscheept wor den. Zondag zal dan vermoedelijk de Keizer, op zijn terugreis uit Engeland, het eiland aan doen om er zich te laten huldigen. De Israëlitische lord-mayor is voornemens te Londen eene volksvergadering te organi- seeren tegen de vervolging der Joden in Rusland. FRANKRIJK. De Senaat heeft de wet betreffende de vier grondslagen der directe rijksbelastingen in haar geheel aangenomen met 264 tegen 9 stemmen. Volgens de Temps heeft de Fransche re geering den koning van Dahomey een schik king voorgesteld. Indien de koning den Fran- schen Kotonu en Porte-Novo overlaat en zich vriendschappelijk jegens Frankrijk wil gedra- gen zullen de Franschen hem niet verder lastig vallen. Mocht hij echter blijven wei geren de aanspraken der Franschen op deze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1