Het ontwerp „Straatgeld." «Kunstmin", die zich aan boord deed hooren, en de Bengaalsche verlichting, die af en toe werd aangebracht, zeer veel bijgedragen. Vooral toen de boot door de Koemarkt- brug ging en men de vroolijke jongelui met hunne aardige witte petjes te zien kreeg, toen de muziek een vroolijken marsch ten beste gaf en de honderden, die aan beide zijden der Lange Haven geschaard stonden, zich in den rooden gloed der Bengaalsche verlichting vertoonden, was het schouwspel zeer opwekkend, zoodat het ook de tal- looze toeschouwers tot vroolijkheid stemde. Zoo werd de tocht voortgezet tot bij het lokaal aan de Boterstraat, waar de le den der Vereeniging der> recht vroolijken dag door hen doorgebracht, in een genoeg lijk en gezellig samenzijn besloten. Een inzender in de Schiedarnsche Courant acht zich geroepen, de jongelui der Zang- vereeniging «St. Gregorius" de les te lezen, omdat zij op hun tocht door deze gemeente in hunne vroolijkheid de liederen hebben ge zongen, die bij het volk als parodie op het Heilsleger tegenwoordig in den smaak zijn. Voor zoover dit hem aanleiding geeft de be doelde jongelui tot voorzichtigheid aan te manen, zijn wij het vrij wel met hem eens. Ook wij gelooven, dat het voorzichtiger zou geweest zijn, die liederen niet te zingen, om zelfs den schijn van het anderen lastig te willen maken, te vermijden. Maar waarom moest de schrijver daar allerlei dingen bij halen, die met de zaak niets te maken hebben Hij gelooft niet, dat andersdenkenden het den Katholieken hier ter stede lastig maken bij de viering hunner kerkelijke feesten, ook al hebben die geen godsdienstig karakter daarmede be doelt hij de zoodanige «waarvan ook aan den openbaren weg sporen zijn te vinden" hadden zij dat willen doen, «dan was er in de feestviering voor Ludwina ook wel iets te vinden en ieder onbevooroordeelde zal het mij toch zeker wel toestemmen, dat de godsdienstoefeningen van het «Leger des Heils," hoe gebrekkig ook, toch nog verre staan boven menschenvergoding." O O Wij kunnen niet anders denken dan dat de inzender met «sporen aan den openbaren weg" bedoelt het vlaggen ander feestelijk ver toon heeft men toch bij de jongste katho lieke feesten hier ter stede in de straten niet gezien zou hij soms in dat algemeen gebruikelijk vreugdebetoon «iets vinden" om het den Katholieken lastig te maken Over zijne hatelijke insinuatie omtrent «menschen vergoding" spreken wij niet; zij verraadt slechts de schromelijke onkunde van den schrijver in zake wat de katholieke Kerk over de vereering en aanroeping der heiligen immer leert. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 19den Juli 1890, tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en van 1885 en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1886. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem tot voldoening van te min be taalde belasting zijn ingekomena. een bankbiljet van f100, afgezonden uit Amster dam onder letters AZ.b. twee postwissels, ieder groot fl, afgezonden uit Utrecht en Amsterdam. Dinsdag-middag is H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina in een rijtuig met vier paarden over Soeren naar Hoog-Ruurloo ge reden. Onder geleide van een landbouwer hebben de Koninklijke Bezoeksters aldaar de heidevelden bezichtigd, welke in het voorjaar door brand verwoest zijn. Het Prinsesje, dat het rijtuig voor een poosje verlaten had, liep de heuvels onvermoeid op en neder. Met een span versche paarden, dat aldaar gereed stond en vooruit was gezonden, keerden de Vorstelijke Personen over Uchelen naar het paleis Het Loo terug. Uit Petersburg wordt ons gemeld, dat de kapitein ter zee Quispel, kommandant van het stoomschip Koningin Emma der Neder landen,11. Zondag tot de genoodigden be hoorde aan het diner, hetwelk door den Czaar op Peterhof werd gegeven ter gele genheid van den naamdag van H. M. de Keizerin. Zaterdag te voren was ter eere van het verjaarfeest van H. M. de Koningin der Ne derlanden des namiddags eene feestelijke godsdienstoefening gehouden in de Hollandsch- Gereformeerde kerk op het Newski Pros- pekt, waaraan, behalve door eenige leden van het corps diplomatique en vertegen woordigers der Nederlandsche kolonie in de Russische hoofdstad, ook door de officieren en een deel der manschappen van genoemd oorlogsschip werd deelgenomen. De Koningin Emma ligt op de Newa ten anker en was dien dag, evenals de omliggende Russische oorlogsschepen, jachten en andere vaartui gen, rijk met vlaggen getooid. NR. Ct.) Het grootste gedeelte van het personeel der staatslijnen LeeuwardenStavoren en Dordrecht—Eist heeft zich bereid verklaard om in dienst der Holt. IJzeren Spoorweg- Maatschappij over te gaan. ■«■attClOOOCi»"" NIJMEGEN. Bij den Gemeenteraad is de zer dagen een adres ingekomen van de vier pastoors der R. R. parochiën en de kerke raden der Nederl. Hervormde, de Luthersche en de Christelijke Gereformeerde Gemeen ten, waarin verzocht wordt de beide Zonda gen, welke in de aanstaande kermis vallen, niet door feestgedruisch te laten ontheiligen. i. Het ontwerp «Straatgeld" door den wet houder Elzevier Dom, gewijzigd, opnieuw bij den Gemeenteraad ingediend, luidt als volgt Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Daar tengevolge van het afkeuren der be lasting onder den naam van Spuigeld, de gemeente-finantiën verstoken zijn van de daarvan geraamde opbrengst, en er op de eene of de andere wijze meerdere inkomsten moeten worden verkregen, zoo heb ik de eer U op nieuw aan te bieden, een ontwerp- belasting onder den naam van Straatgeld daar het vorige zoo als U bekend is, door de aanneming van het Spuigeld is komen te vervallen. Het tegenwoordige ontwerp verschilt voor namelijk van het vroegere, omdat nu er niet in voorkomen de huizen welke niet direct aan de openbare straten zijn gelegen. Ik heb het denkbeeld om alle iti de ge meente aanwezige woningen in deze belas ting te doen betalen moeten opgeven, na een van een deskundige ingewonnen regts- geleerd advies. Ofschoon het daardoor wel eenigzins in denzelfden toestand komt waarin de belas- ing «Spuigeld" verkeerde, namelijk dat niet dien betalen, zoo verschilt het daarentegen weder hierin van dit laatste, dat nu elke woning betaalt voor het direct genot van de aangrenzende straat, terwijl bij het Spuigeld, woningen die bij de Waterverver- sching volstrekt geen belang hadden, even veel betaalden als anderen die er groot belang bij hadden en zich nu ook niet het geval voordoet, dat een huis aan de eene zijde eener straat gelegen wel, en een an der aan de overzijde derzelfde straat niet betaalt. Ik betreur het intusschen dat het mij on- mogelijk is om alle woningen te doen beta len, doch heb geen middel kunnen vinden om daarin te voorzien. Bij de beperktheid der keus en de groote moeijelijkheid om voor deze gemeente doel matige belastingen te vinden, daar de bestaande plaatselijke belasting alleen, bezwaarlijk het vereischte bedrag kan opleveren, heb ik gemeend het vroeger ingediende ontwerp, gewijzigd U opnieuw te kunnen aanbieden, met een geraamde opbrengst van p. m. f35000.—. Behalve de bovenstaande groote wijziging, heb ik er nog eenige kleinere ingebragt onder anderen in art. 7, waarin de bere kening voor de onderdeelen veranderd is. Dit geeft mij tevens aanleiding om aan de Commissie voor de Belastingen de op merking te maken, dat zij in haar antwoord op mijn beweren, dat de opmeting op de kadastrale kaarten kon geschieden, verklaarde dat die kaarten meestal waren op een schaal van I op 2500, terwijl ze, door het nazien van de op de Secretarie aanwezige kaarten, zich had kunnen overtuigen, dat deze hier allen zijn op eene schaal van 1 op 1000, hetgeen de opmeting op de kaart ver gemakkelijkt. Ook al mogt eene opmeting op deze wijze blijken onmogelijk te zijn, dan is er bij even- tueele aanname van dit ontwerp hoogst waarschijnlijk nog voldoende tijdsruimte be schikbaar, om dit op eene andere wijze te doen, en zoude alles vóór 1 Januarij 1891, ingang der belasting, gereed kunnen zijn en met het oog op deze mogelijkheid heb ik nu reeds dit gewijzigd ontwerp inge diend. Ik zal niet beweren, dat deze belasting aan alle mogelijke eischen voldoet, ik voor mij acht mij onbekwaam zulk een ontwerp te makendaarin zullen zeker, zoo als in alle belastingontwerpen, onregelmatigheden voorkomenmaar wanneer dit ontwerp in handen van de Commissie voor de belastingen mogt worden gesteld, dan twijfel ik er niet aan of zij zal zeker bereid worden bevonden, de leemten, die zij er in vinden zal, aan te vullen en het, des noods door het voorstel len van verbeteringen, zoodanig te maken, dat het voor den raad aannemelijk kan wor den en door deze belasting de gemeente- linantiën worden versterkt. Het oordeel in haar rapport van 24 Junij '1890 uitgesproken, dat eene Straatbelasting onwettig is, meen ik zoodanig te moeten opvatten, dat dit door eene minder geluk kige redactie schijnt te slaan op elke Straat belasting, terwijl bedoeld zal zijn, dat dit alleen geldt voor niet onmiddellijk aan de openbare straat gelegen percelen. Het bovenstaande aan uwe overweging aanbevelende heb ik de eer te zijn Uw Dw. Dienaar, sE. ELZEVIER DOM. Verordening op de liefflng Tan het Straatgeld ia de CJeuieente Schiedam. Artikel 1. Te beginnen met den eersten Januari 1891 zal in deze gemeente worden geheven eene

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2