-2. -3.— -0.20 -0.40 Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. belasting, onder den naam van Straatgeld, voor het genot of gebruik van die werken en inrigtingen welke aan, in of onder den beganen grond der openbare wegen ot straten door de gemeente worden onder houden. Art. 2. De belasting is verschuldigd door een ieder, <he krachtens regt van eigendom, bezit of eemg ander zakelijk regt, gebruik maakt of genot heeft zoowel van de ongebouwde, als van (|e gebouwde eigendommen met de daar bij behoorende erven, direct langs de open bare wegen of straten gelegen of daar van slechts door die erven of tuinen ge scheiden. Als genothebbende wordt aangemerkt hij, die op den 1 Januarij van ieder jaar als zoo- r"g ia de kadastrale leggers is aangewezen, te»zij kan worden aangetoond, dat eene mis stelling in die leggers heeft plaats gehad, of dat de voor 1 Januarij plaats gehad heb- ende veranderingen, daarin nog niet waren opgenomen. Percelen welke nieuw gebouwd eerst na 1 Julij tot gebruik of bewoning ge schikt zijn, worden voor de belastbaarheid van het dan loopend jaar niet in aanmerking genomen. Art. 3. De belasting wordt berekend naar de langs den grond gemeten breedte van den gevel der gebouwen met het daarbij behoorend ei t, gelegen aan of bij den openbaren Weg. V Art 4 »oor percelen waarvan meer dan een der 5 gevels aan of bij den openbaren weg zijn &elegen, wordt de belasting berekend naar e totale breedte aan of bij den openbaren 1 ^e.g gelegen, gemeten langs den grond, ge- eeld door het getal wegen, waarlangs het Perceel gelegen is. jj He erven of tuinen al dan niet behooren- e bij belastbare gebouwen, langs den open- j 'Wen weg gelegen, worden berekend naar en 'n het volgend artikel vermelden ver- ragden maatstaf. Van een perceel gelegen 'n een tuin of op een erf, zal steeds voor gebouwde het volle bedrag in verband niet huurwaarde moeten worden betaald "Wanneer de tuin of het erf aan meer dan I een weg is gelegen, zal alleen hiervan de reedte door het getal dier wegen worden gedeeld. P Art. 5. e belasting bedraagt voor ieder strek enden meter der in artt. 3 en 4 bedoelde breedte f0.50 voor gebouwen tot en met een kadas trale huurwaarde van t 70.—. van eene kadastrale huurwaarde van boven de ƒ70. tot bene den flOO.— idem van 1100.— tot beneden f200.—. idem van f200.— tot beneden f500.—. x> v idem van f500.— tot beneden f700.—. idem van f700'en hooger. de erven of tuinen behoorende bij gebouwen beneden f 100.kadas trale huurwaarde. de erven of tuinen behoorende bij gebouwen van eene kadastra le huurwaarde van f200.en hooger. Verder in eens, onverschillig welke de breedte is f35. voor elke branderij, distilleerderij of mouterij. -1.— -1.50 -2.50 f40.dubbele d°. -50.stoombranderij. -20.eiken wind- of stoom-meel- molen. -15.y> elk pakhuis aan den open baren weg staande of voor el- ken toegang die de pakhuizen met de straat in verbinding stelt. -5.eiken stal. Art. 6. Voor zoover de huurwaarde van percelen in de kadastrale leggers niet is aangewezen, wordt de huurwaarde vanwege en ten koste der gemeente, in verhouding der kadastrale huurwaarde van de omliggende percelen, geschat. Art. 7. Bij de toepassing der belasting worden de onderdeelen van een meter berekend als volgt 0.50 tot beneden 1 Meter voor 1 Meter, terwijl minder dan 0.50 niet in rekening wordt gebragt. Art. 8. Van deze belasting zijn vrijgesteld de per celen; a. Waarvan de gemeente of hare instellin gen de genothebbende is b. die, welke uitsluitend voor de openbare eeredienst zijn bestemd c. die, welke uitsluitend gebezigd worden voor publieke dienst of uitsluitend dienen tot inrigtingen van liefdadigheid. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot pas toor te Raamsdonkveer den zeereerw. heer J. Van Brusseltot directeur aan het Groot-Seminarie te Haarlem den zeereerw. heer Th. H. Van den Heuveltot kapelaan te Tilburg, parochie St. Jozef, (Heuvel) den weleerw. heer J. Glaudemans tot kapelaan te Waalwijk den weleerw. heer J. M. H. Van Ulft; tot kapelaan te Schijndel den wel eerw. heer J. A. Van Laarhoventot kape laan te Druten den weleerw. heer L. van Moorsel en tot kapelaan te Nistelrode den weleerw. heer A. Verhagen, priester van het Seminarie. Bij eene dezer in de Beemster gehouden harddraverij werd aan den wedstrijd deelge nomen door iemand van ruim 86 jaar. Deze kranige pikeur won nog een rit Maandag-namiddag heeft een 50-jarig werk man bij de gemeente-reiniging te Haarlem in haast bij vergissing gedronken uit een kruik met carbol staande naast zijn drinken- kruik. Hij is in bewusteloozen toestand naar het Gasthuis overgebracht. Dinsdag vertrokken van Zandvoort Prins en Prinses Wilhelm van Saksen. De burge meester en zijn echtgenoote deden hun uit geleide. De echtgenoote van den eigenaar van het »hotel De l'Ocean," wear de Prins en de Prinses vier weken vertoefden, ontving als blijk van tevredenheid een prachtig be werkte doekspeld en broche. Maandag vierde Elisabeth Geurts, weduwe van Johannes Otten, te Hees (bij Nijmegen) haar lOOen verjaardag. Al telt dit krasse oudje dus drie kruisjes meer dan de leeftijd, die »komt met gebreken", en al merkt zij aan haar gehoor, dat ook zij niet vrij bleef van de ongemakken, die de ouderdom me debrengt, haar figuur maakt den indruk dat zij minstens seen kruisje jokt." 's Morgens werd in de parochie van Neer bosch zoo schrijft de Geld.. een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarin de pastoor, de zeereerw. heer Dietvors, een har telijke toespraak tot de honderdjarige richtte en deze tot de H. Tafel naderde. Zonder eenige hulp legde zij daarbij den gang naar en van de communiebank af. Met de equipage van jhr. V. Van Rijckevor- sel van Kessel reed de jubilaresse naar de kerk, waar zij aan het voorplein werd af gehaald door de koorzangers en de misdie naars. Na afloop der H. Mis werd zij weder per rijtuig huiswaarts gebracht, en 's avonds half zes maakte zij qen rijtoertje door Neer bosch en Hees naar Nijmegen, om de vele veranderingen en verfraaiingen te zien, die in de laatste jaren om die stad werden aan gebracht. Men heeft dus het brave oudje den dag eens recht aangenaam gemaakt. Dinsdagmiddag brak op de Rijnkade, te Utrecht ten huize van den heer v. E. plot seling een felle brand uit, die zich aanvan kelijk zeer dreigend liet aanzien, doch door het flink en doeltreffend optreden van de brandweer spoedig werd gebluscht. Toch is de veroorzaakte schade vrij aanzienlijk, daar niet alleen een groot deel van het perceel uitbrandde, maar bovendien veel kostbaar meubilair, enz. een prooi der vlammen werd. De brand schijnt ontstaan te zijn in een beneden voorkamer die tengevolge van het overlijden van den heer v. E. als rouwkamer was ingericht, en waarin ook diens lijk was geplaatst. Het vermoeden bestaat, dat door een of ander toeval, een der aldaar bran dende kaarsen met de draperie in aanraking is gekomen en alzoo den brand heeft doen ontstaan. Niet zonder veel moeite is men er nog in mogen slagen de lijkkist, die echter reeds veel van het vuur had geleden, in veiligheid te brengeneenige oogenblikken later en ook van deze was geen spoor meer te vinden geweest. Woensdag-middag omstreeks 4 uur had onder Overschie op den Delftweg een aan rijding plaats tusschen een tilbury en een spoelingwagen. De tilbury kantelde en kwam met bestuurder en paard in het water te recht. Hoewel niet zonder schade, is alles, door toegesnelde hulp, op het droge gebracht. Te Apeldoorn heeft in den nacht van Zon dag op Maandag een onverlaat in de zijden- netteniabriek van den heer v. Z. de machi nerieën zoodanig beschadigd, dat men op de fabriek de werkzaamheden gedeeltelijk heeft moeten staken. Zoowel justitie als politie stelden dadelijk een onderzoek in, en hoewel de vermoedens sterk zijn, kan nog niets met zekerheid worden bericht. Gisteren ochtend te ruim 10 uren is door den locaaltrein die te 9.47 van Zwolle naar Hattem—Apeldoorn vertrok, niet ver van het station Stad-Hattem op een overweg een tweewielig voertuig, bespannen met een paard overreden. De voerman en het paard kwamen er heelshuids af, maar eene op het voer tuig gezeten vrouw werd verpletterd en was dadelijk dood. Men veronderstelt, dat mevr. Bukley wel niet te Arnhem, maar op den weg naar Arn hem in Duitschland gearresteerd is. In het telegram, waarin haar advocaat van die arrestatie melding maakte, werd ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3