13e Jaarg. Dinsdag 12 Augustus (890. No. 3756. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH Prijs van dit lilnd: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van deu' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. I•?-/■) Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Keizer vertrok Vrijdag tegen midder nacht van Cowes, na een allerprettigst fa miliemaal op het jacht van den prins van Wales te hebben bijgewoond. Tallooze jach ten voeren middelerwijl rond, luisterend naar de keizerlijke kapel, welke als laatste num mer het Pruisische volkslied speelde. Nadat de Keizer aan boord van de Hohenzollern was teruggekeerd, beval hij de electrische speur- lichten te richten naar het kasteel der Koningin, terwijl de Irene twee-en-twintig saluutscho ten lostte. Daarna lichtte de Hohenzollern het anker en zette, gevolgd door de begelei dende schepen, koers naar Helgoland, waar de Keizer gisteren (Zondag) werd verwacht, om er als souverein gehuldigd te worden. Helgoland is thans definitief Duitsch ge worden. Jl. Zaterdag-middag te .TA uur landde de minister Bötticher, die de Duitsch keizerlijke regeering vertegenwoordigde, met den korvet-kapitein Geissler, de geheimra den Wermuth, Lindau enz. op het eiland. Zij werden aan de landingsplaats ontvangen door den Engelschen gouverneur, de beamb ten en bijna de geheele bevolking. Daarop begaven zij zich onder de saluutschoten der ten anker liggende Engelsche en Duitsche schepen naar de gouverneurswoning, waar eene Engelsche eerewachthet geweer presen teerde. De gouverneur las de overeenkomst be treffende de overdracht van het eiland aan Duitschland voor, waarnade minister Bötticher het te 3jj uur overnam, onder het hijschen van de Duitsche vlag, hetgeen begroet werd met hoera geroep en het zingen van het Deutsch- landDeutschland über alles." Bötticher riep leve de Koningin van Engeland Het geen door den voormaligen gouverneur be antwoord werd met een Hoch voor den Keizer. Daarop begaf de ex-gouverneur zich met zijn gevolg aan boord van de ten anker liggende Enchantress, tot aan de landings plaats vergezeld door den Duitschen gouver neur. Bij het vertrek werd den Engelschen ex-gouverneur een salvo van 21 kanonscho ten gebracht. Tot aan het vallen van den avond bleven de Engelsche en de Duitsche vlag naast elkander op het gouvernements huis wapperen. Daarna werden beiden ge streken en gisteren (Zondag) ochtend werd de Duitsche vlag alleen geheschen, zoodat de overdracht van Helgoland toen een vol dongen feit was. Een in den Reichs-anzeiger verschenen keizerlijk bevel bepaalt dat, in afwachting der grondwettelijke regeling van zaken, het bestuur over Helgoland uit 's Keizers naam gevoerd zal worden op den grondslag van de bestaande wetgeving, en wel door den Rijks kanselier. Luidens afkondiging van laatstge noemde werd kapitein Gieseler belast met het toezicht over de haven benevens alle technische zeezaken, met den titel van gou verneur het burgerlijk bestuur en de rechts pleging werden opgedragen aan den heer Von Wermuth, met den titel van rijkscom missaris. Het een en het ander zal naar de op het eiland geldende rechtsgebruiken uit geoefend worden, en overigens blijft de tegenwoordige samenstelling der overheden onveranderd. Na eene zitting, welke ongeveer 6 uren duurde in het wanhopig heete, door duizen den gevulde circus Renz, is te Berlijn Zater dag-middag het internationaal medische con gres officieel gesloten. Ook in deze zitting heerschte een verheffenden geest van inter nationale verbroedering der beoefenaars van de wetenschap. In zijn slotrede deed de voorzitter, prof. Virchow, nogmaals uitkomen, dat nog nooit een congres door zóó velen was bijgewoond en zoovele schitterende namen uit het gebied der wetenschap ver- eenigd had. Zinspelende op de onverwacht groote opkomst van Fransche geneeskun digen hetgeen eene demonstratieve toejui ching uitlokteprees Virchow vervolgens deze samenkomst van vertegenwoordigers van alle beschaafde natiën en het verschijnen van onze naburen, die met ons in de werken des vredes wedijveren Oorverdoovenden bijval vond Vir chow, toen hij het congres noemde eene verga dering van mannen, die, zonder door politieke en confessioneele geschillen zich van den weg te laten brengen, objectief de waarheid zoeken. Virchow eindigde met het congres te beschrijven als een werk dat eerlijk ge wijd was aan den internationalen broederzin en de werken van den vrede. Terwijl Vir chow sprak, gaf de Fransche eere-voorzitter, prof. Bouchard, herhaaldelijk door op in het oogloopende wijze in de handen te klappen in zekeren zin het sein tot algemeene tee kenen van bijval. Toen na een aantal bui- tenlandsche sprekers tegen het slot Bou chard zelf het woord vroeg, weerklonken, nog voor hij iets gezegd had, van. alle kanten luide toejuichingen, hetgeen in een onbeschrijfelijk gejubel overging, toen Bou chard, klaarblijkelijk diep getroffen, dank zegde voor de bijzonder hartelijke ontvangst, welken den Franschen te Berlijn te beurt was gevallen, en dit niet enkel officieel bij de autoriteiten en in regeeringskringen, maar bij de geheele bevolking. Bouchard prees in de warmste bewoordingen den voorzitter Virchow, als den trots der wetenschap, en hij sprak met zulk eene oprechte waardeering over het verblijf te Berlijn, dat zijne woor den ten slotte in den storm van toejuichin gen letterlijk verloren gingen. Bouchard werd daarna in zekeren zin nog overtroffen door den Italiaan Bacelli, die, aan het slot van een in schoon Latijn gestelde hulde, eenvoudig den tegenstrevenden Virchow op de tribune bij het hoofd vatte en hem al kussende omarmde, waarop zulk een hoera losbarstte, dat het circus er van daverde. Professor Vichow deelde aan het Genees kundig Congres een schrijven van Crispi mede, waarin deze zijne tevredenheid betuigt met het besluit om het volgend congres te Rome te houden. Uit Chicago is een uitnoodiging voor het elfde congres ontvangen. Telegrammen met gelukwenschen kwamen van de universi teit te Tomsk en van het bestuur der stad Tep- litz. Bovendien werd een telegram van den groothertog van Baden aan den minister van O O eeredienst Goszler voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat keizerin Augusta de verslagen van het congres met veel belangstelling volgt. ENGELAND. Generaal Leicester Smith is benoemd tot gouverneur van Gibraltar. Als gouverneur van de miütaire conscriptie te Portsmouth wordt hij vervangen door den hertog van Con- naught. Volgens de Herald hield de president van Guatemala zich zoo vast overtuigd, dat de omwenteling zegevieren zou en hij zelf zou worden weggejaagd, dat hij voortdurend een extra-trein met stoom gereed had staan. Alle vreemdelingen in Guatemala riepen de hulp hunner gezantschappen in tegen de ophanden zijnde crisis. De President deed dagelijks een beroep op het corps diplomatique om hem in het presidentschap te steunen. Een particulier telegram aan de Globe meldt, dat de politie te Chamounix een aan tal in het geheim vergaderde nihilisten heeft ontdekt en velen in hechtenis genomen heeft. De politie doet onderzoek naar de machines, welke verborgen heeten te zijn. De Times verneemt uit Buenos-Ayres, dat generaal Levalle en andere officieren, die nog onder Celman, vóór de jongste straatgevech ten, tot hoogeren rang zijn bevorderd, dit van de hand gewezen hebben, hetgeen een gunstigen indruk maakt. Stanley is Vrijdag-ochtend 10 uur met zijn echtgenoote van Melchet Court Romsey i (Schotland) naar Londen vertrokken. Stanley,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1