13e Jaarg. Woensdag 13 Augustus 1890. No. 3757. V E R S C H IJ N T DAG K L IJ K S. O O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post dooi-geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Jen' inhoud (lerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.?) AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 9 Augustus gemeldDe zaken komen weer aan den gang. De burgergarde is afgedankt. Morgen zal er eene openbare vergadering plaats hebben om een bewijs van vertrouwen aan de Regeering te geven. De onderhandelin gen over het sluiten eener leening in het buitenland ondervinden bezwaren, en het denkbeeld om in het buitenland eene leening te sluiten wordt beschouwd als niet te ver wezenlijken. Een nieuwe uitgifte van papier is zeer waarschijnlijk. Dépêches uit Gua temala melden, dat de regeeringstroepen te Tempequa de opstandelingen ter sterkte van 3000 man in de pan gehakt hebben. De werkstaking van de spoorwegbeamb ten van den New-York Central houdt aan. Er loopen eenige passagiers- maar geen goederentreinen. Duizenden politie-agenten staan te New-York in het noorden der stad gereed, teneinde de pogingen der werksta kers om het verkeer geheel te doen stil staan te verijdelen. De Vereeniging der Arbeidsridders, welke deze werkstakingen in 't leven riep, omdat de directie van den Ne\v- York Central weigerde haar te erkennen en met haar te onderhandelen, dreigt met eene algemeene werkstaking op de spoorweglij- nen rondom New-York, indien de laatstge noemden weigeren den New-York Central te boycotten, waartoe zij uitgenoodigd zijn. BELGIE. De groote socialistische manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht, welke Zondag 11. te Brussel werd gehouden, is let terlijk in het water gevallen. Door gedele geerden van de radicale en van de werklieden partij werd een vergadering gehouden, waarin onder bedreiging met gewelddadige maatrege len, werd besloten aan den Koning het vol gende telegram te zenden: »Tot uw voor lichting hebt gij een wachtwoord gevraagd. Welnu, dit wachtwoord is: algemeen stem recht!" In verschillende heftige redevoeringen werd de noodzakelijkheid betoogd, dat het »souvereine volk", zonder ijdel wachten op wettelijke hervormingen, zijn wil met geweld moet doen eerbiedigen. Om te beginnen, werd eene algemeene iverkstaking voorgesteld, welker organisatie zal besproken worden op een tegen 10 of 15 September te houden congres. Ondertusschen waren uit alle richtingen des Lands met extra-treinen manifestanten aangekomen om deel te nemen aan den op tocht, welke zich dan ook weldra onder het Prijs der Adverteutiëu: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. zingen van de onmisbare Marseillaise dooi de straten bewoog, totdat omstreeks een uur een plotseling onweder met stortregens de betoogers van de straat veegde en hen nood zaakte hun heil te zoeken in de kroeg. Na het onweer kwamen de vlaggen en kartel borden en met dezen ook de manifestanten weer voor den dag en werd langzamerhand de orde hersteld. Maar de aardigheid was er af. Men tobde nochtans voort naar het park Saint Gilles, waar de leiders een plech- tigen eed zwoeren van niet te zullen rusten vooidat in België het algemeen stemrecht is ingevoerd (le serment du jeu de paume!) Een nieuwe stortbui joeg echter de manifes- teerenden uiteen en maakte aan de manifes tatie een einde. DUITSCHLAND. De Norddeulsche Allgemeine Zeitung zegt In binnen- en buitenlandsche bladen is het bericht verspreid, dat eenige buitenlandsche souvereinen dit jaar de Duitsche manoeuvres zullen bijwonen. Van bevoegde zijde verne men wij, dat de Keizer van Oostenrijk bij de manoeuvres in Silezië tegenwoordig zal zijn. Wat betreft een bezoek van den Koning van België en dien van Zweden, deze heb ben geen wensch ter bijwoning der manoeu vres te kennen gegeven, en ook werden zij van Duitsche zijde daartoe niet ge- noodigd. Zondag op den middag is keizer Wilhelm, vergezeld van zijn broeder, prins Hein rich, en gevolg op Helgoland aangekomen op de landingsbrug werd hem door een eerewacht in Oud-Helgolandsch kostuum een af beelding van het eiland aangeboden. Een eere-kom- pagnie zeesoldaten nam de honneurs waar (Zaterdag was de manoeuvre-vloot aangeko men) en spoedig daarna had er voor een in de open lucht opgericht altaar een Luthersche godsdienstoefening plaats door den predikant Langfeld. De oorkonde der inbezitneming en eene keizerlijke proclamatie aan de Hel- golanders werden nu door den minister Böt- ticher voorgelezen. In de proclamatie wordt gezegd, dat de Helgolanders thans langs vreedzamen weg terugkeeren in de verhou ding tot het Duitsche vaderland tot welke de geschiedenis, de ligging en de betrekkin gen van hun eiland hen bestemmen. De Keizer vertrouwt, dat de eilanders den re geerder van het Duitsche vaderland in oprechtheid verknocht zullen blijven, terwijl hij hun zijnerzijds alle bescherming en zorg toezegt, met de belofte, dat hunne inheem- sche wetten en gebruiken zooveel mogelijk onveranderd zullen worden gelaten. Ten- einde den overgang te vergemakkelijken, zal het thans levende geslacht vrijgesteld blijven van den weerplicht bij leger en vloot. Na het voorlezen dezer proclamatie richtte de Keizer een toespraak tot de mariniers, waarbij hij den dag van Wörth herdacht, toen de eerste slag geslagen werd tot het grondvesten van het nieuwe Duitsche rijk. Thans mocht hij, zonder strijd en bloedver gieten, dit eiland als laatste stuk Duitsche aarde bij het Duitsche vaderland inlijven. Dit eiland was bestemd een bolwerk te worden voor de Duitsche visschers, een steunpunt voor de Duitsche marine en een wijkplaats voor de Duitsche zeevaarders. Ten teeken der plechtige inbezitneming beval de Keizer het hijschen van den keizerlijken standaard naast dien van de Duitsche marine. Door de bevolking van het eiland, zoowel als dooi de talrijke badgasten, werd de Keizer met groote geestdrift toegejuicht. Na afloop der plechtigheid vertrok hij naar Wilhelmshaven, om heden van uit Berlijn zijn voorgenomen reis naar Rusland te aanvaarden. De Prins-Regent van Beieren had zich onlangs veroorloofd eigenmachtig professor Schönfeld tot aartsbisschop van Bamberg te benoemen, zonder eenige voorkennis van den H. Stoel. De Pauselijke bekrachtiging liet natuurlijk op zich wachten, maar is nu over bodig geworden doordien de benoemde wijse lijk heeft bedankt, de oneer overlatende aan den Regent, die daaruit een lesje kan nemen. ENGELAND. De verklaringen op 5 Augustus tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen ge wisseld zijn onder de leden van het Parle ment rondgedeeld. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de minister YVorms, dat de concessiën, door de Engelsche onderdanen in de nabijheid van Kosibaai opgeëischt, door de Engelsche regee ring niet erkend worden. Hij kan niet ge- looven, dat Krüger in den Volksraad van Transvaal zou verklaard hebben, dat de Engel sche regeering beloofd heeft geen bedenkin gen te zullen maken tegen de inlijving van Swaziland bij Transvaal, zoodra de zaken van Swaziland geregeld zijn, want voor-een der gelijke verklaring bestaat geen enkele grond. In de kazerne der artillerie te Chatham werd eergisteren eene groote hoeveelheid paardentuig vernield. Ondei den troep heerscht groote misnoegdheid. De manschappen kla gen over de Zondags-korveeën. Ten gevolge der vorige muiterij, in de vorige week, wei-den twee sergeants ontslagen en één ge arresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1