Het Gemeente-Verslag, ii. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. rechtsgeding zal draaien, waarvan de uitslag niet twijfelachtig meer is. Nadere bijzonderheden zijn in den laatsten tijd hij de instructie niet aan het licht ge komen. Van de hoogst billijke voorwaarden, waarop het uitvoerend comité aan h.h. patroons en werkgevers gelegenheid geeft om de in hun dienst zijnde werklieden de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te kunnen laten bezichtigen, wordt naar wij vernemen meer en meer gebruik gemaakt gedurende de laatste weken hebben op die wijze ruim 3000 werklieden uit verschillende plaatsen de tentoonstelling bezocht. (A. v. N.) Naar aanleiding van eenige ongeregeldheden en volksoploopen te Gorinchem tijdens het in- en uitgaan van de vergaderzaal van het Leger des Heils, zijn aldaar gisteren-middag bij pro clamatie van den burgemeester samenscho lingen verboden. Het on weder dat Zondag 11. over ons land woedde, heett hier en daar nogal schade en ongelukken veroorzaakt. Verschillende wo ningen, molens, torens, schuren en boerde rijen werden door den bliksem getroffen. Eenige boerderijen brandden tot den grond toe af, o. a. die van de gebroeders Verburg jn de Haarlemmermeer. Op de hofstede van den landbouwer Ra- mond in de gemeente Sas-van-Gent sloeg Zondag-middag de bliksem in de woonkamer. De vrouw en de dienstbode werden daardoor getroffen, de vrouw doodelijk en de dienst bode aan het gezicht, waarbij zij een oog zal verloren hebben. Een kind, zittend op den schoot der vrouw, bleef ongedeerd. PERNIS. Door Burgemeester en Wethou ders zijn met het polderbestuur onderhande lingen aangeknoopt over het maken van dui kers door de havensluis, ten einde de slooten door de gemeente, die thans in zeer slechten toestand verkeeren, geregeld van versch water te voorzien. Verkiezingen. Het getal kiezers, volgens de kiezerslijsten, gesloten in het jaar waarover het verslag loopt, bedroeg: a. voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1227. (alzeo 45 meer dan het vorige jaar.) b. voor leden van de Provinciale Staten 1226. (alzoo 46 meer dan het vorige jaar.) c. voor leden van den Gemeenteraad 1220. (alzoo 40 meer dan het vorige jaar1). Gemeentebestuur. a. Personeel van den Raad. Het personeel van den Raad bestond op 31 December 1889 uit de heerenA. Knap pert Lz., C. J. Loncq, H. A. M. Roelants, J. Dijkmans Gz.. P. Brillenburg, H. R. M. A. van Gent, (aftredende in 1891); ,T. B.Nolet, JE. Elzevier Dom, J. Loopuyt, J. Tak, Mr. H. J. Schuurman, C. Bergsma, J. W. J. van Harwegen den Breems, (aftredende in 1893) A. Schieveen, C. J. P- van der Schalk, G. Visser Bzn., Dr. B. de Bruijn, I. Hoogen- dam, K. J. van Erpecum, (aftredende in 1895. In de raadsvergadering van 16 Augustus kwam eene missive in van den heer II. R- M. A. van Gent, houdende kennisgeving, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Ge meenteraad. Bij het einde van het jaar had nog geene verkiezing plaats gehad, ter vervulling der hierdoor te ontstane vacature. De hiervóór vermelde rooster van aftreding der leden van den Gemeenteraad werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 6 September 1881. De Raad hield in 1889, 12 openbare vergaderingen en 2 zittingen met gesloten deuren. b. Personeel van het Collegie van Burgemeester en Wethouders. Het collegie bestond op 31 December 1889 uit de heerenP. J. van Dijk van Matenesse, Burgemeester, J. B. Nolet, JE. Elzevier Dom, C. J. Loncq, J. Loopuyt, wet houders, van welke de heeren JE. Elzevier Dom en J. B. Nolet in 1890 aftreden en de heeren C. J. Loncq en J. Loopuyt in 1893. De rooster van aftreding der Wethouders werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 6 Sep tember 1881. De jaarwedde van den Burgemeester be draagt f3500, die van eiken Wethouder 11000. In 1889 werden door gezegd Collegie 68 vergaderingen gehouden. De Ambtenaren van den Burgerlijken Stand waren de heeren C. J. Loncq, JE. Elzevier Dom, H. A. M. Roelants. In het Personeel der Gemeente-Ambtenaren en bedienden hadden de volgende verande ringen plaats Sedert 1 Januari is, buiten bezwaar van de gemeentekas, ter secretarie werkzaam C. R. Bentfort, kandidaat-notaris te Vlaardin- gen, ten einde zich in de gemeente-adminis tratie te bekwamen. Wegens den hoogen leeftijd en de wanke lende gezondheid van den wijkmeester, E. de Koning, werd de leiding der tienjarige volks telling opgedragen aan den waarnemenden wijkmeester H. Bras, en werd tot tijdelijk ambtenaar op het bevolkingsbureau benoemd, W. van Zon. De kommies bij de plaatselijke middelen, M. Plooij, overleed. De vacature door diens overlijden ontstaan werd niet vervuld. Daar entegen werd de betrekking van hooid- ambtenaar bij die middelen in het leven ge roepen en als zoodanig aangesteld G. van der Valk. Den korenmeter-weger 1ste klasse, J. H. Jeisman, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend in diens plaats werd als zoodanig bevorderd T. C. Noordijk, tot dusver koren meter-weger 2de klassede hierdoor ontstane vacature werd in overeenstemming met een ingekomen verzoek der korenmeters-wegers voorloopig onvervuld gelaten. De le brugwachter aan de Appelmarktbrug over de Lange Haven, J. Driessen, overleed. In diens plaats werd aangesteld P. Hersbach, tot dusver 2e brugwachter aan die brug. Tot 2e brugwachter aldaar werd benoemd C. W. Ruts. Gemeente-politie. De politie is samengesteld als volgt1 com missaris; 1 inspecteur derleklasse; 1 inspec teur der 2e klasse2 hoofdagenten10 agen ten le kl.; 15 agenten 2e kl.; 2 gemeente veldwachters bovendien nog uit agenten der 3e klasse, tot voldoend getal, bestemd voor hulp bij nachtdienst en om bij bijzondere ge legenheden dienst te doen. De agenten der 4e kl. die nog, ingevolge de oude organisatie der politie, bestaan, doen dienst bij ontsten tenis van die der 3e kl.hun getal dat reeds gering is, vermindert steeds, daar voorkomende vacaturen niet worden vervuld. Over het algemeen kon men tevreden zijn over het gedrag der politiedienaren en veld wachters en over de wijze waarop zij hun dienst verrichtten. In 26, zoo dicht mogelijk nabij de bavens en grachten gelegen perceelen, aangeduid door een wit geëmailleerd ijzeren bordje, waarop met roode letters het woord »dreg", zijn dreggen, tot redding van drenkelingen, voorhanden. Zij zijn geplaatst als volgt 1. aan het havenkantoor op den straatweg naar Overschie2. bij L. van Lingen, tap per, Overschiesche straat 823. bij den brugwachter der Spoelingbrug4. bij de brugwachters der Ooijevaarsbrug5. bij H. J. Thijse, tapper, Schie 48 6. hij den portier van de Stoombranderij, over de Noordvest7. bij H. Offerman, smid, Noord- vest 3308. bij N. Arkestein, melkboer, Noordmolenstraat 285, hoek Zijlstraat9. bij de brugwachters der Sluisbrug10. bij de brugwachters der Appelmarktbrug11. bij M. Krullaars, winkelier, Lange Haven 18 hoek Appelmarkt; 12. in de tapperij van de Wed. Hagendoorn, Lange Haven 3213. bij de brugwachters der brug aan de Ger- rit-\erboonstraat14. aan de stadstimmer- werf aan de Korteliaven 15. bij den Ge meente-architect 16. aan de mouterij van mr. A. K. J. Van der Drift, Etestvest 258, hoek Branderssteeg 17. bij de brugwachters der Oranjébrug18. aan de mouterij van de firma J. II. Van Gent, Nieuwe Haven 187 19. aan de mouterij van J. Tak, Wes terkade 33020. aan de mouterij van L. J. J. Jansen, Willemskade 37221. bij den brugwachter der brug aan de Hoofdstraat 22. aan de mouterij van de firma J. J. Nolet Co., Buitenhaven 4423. aan de politiewacht aan de Hoofdstraat24. bij den veerman aan de Hoofdstraat25. bij den sluiswachter aan den Lrankelandschen dijk 26. in het wachthuisje aan het eind van het Westerhavenhoofd nabij de rivier de Maas. In het sub 26 genoemde wachthuisje is ook een reddingsboei met lijn opgehangen. Ook is aan het bureau van politie op de Markt een Appareil Respiratoir (werktuig tot redding bij brand of uit grondvaten) ge plaatst. De zeereerw. pater P. Van Es, pastoor der parochie van den H. Dominicus te Amster dam, vierde Zondag 11., onder vele blijken van belangstelling van de zijde zijner pa rochianen en verdere Katholieken van Am sterdam, zijn Zilveren Priesterfeest. Den volgenden dag herdacht een der eerw. ka pelaans, pater J. R.J. Zegers insgelijks zijn 25-jarig Priesterschap. Ook hem werden vele blijken van hooge waardeering en hartelijke vriendschap geschonken. Op eenvoudige wijze werd Zaterdag te Bergen bij Alkmaar, waar de overledene zijn laatste levensjaren in stille rust had doorge bracht, het stoffelijk overschot ter aarde be steld van wijlen Mgr. Borrett. De lijkdienst werd verricht in tegenwoordigheid van den hoogwaardigen president van bet seminarie Warmond, veel geestelijken uit den omtrek en andere belangstellenden, door den zeer eerw. deken van Alkmaar, geassisteerd door den pastoor van Vogelenzang en een der eerw. heeren kapelaans van Alkmaar. Onder de aanwezige familieleden werd opgemerkt Z. Exc. de minister van oorlog, generaal Ber- gansius. (C.) De politie te 's-Hage heeft een 17-jarig jongmensch aangehouden, die een Haagsche bankiersfirma op valsche wissels voor i 1200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3