13e Jaarg. Vrijdag 15 Augustus 1890. No. 3759. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Adverteiitiën ALGEMEEN OVERZICHT. Kardinaal Newman. NIEUWE SCHIEOAMSC Prijs van dit Itlud: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegen» «lei» feestdag van O. L. VROUW HEMELVAART zal de 'Sieuwe Schiedam*che Courant Z a» terdag.ochten d niet Ter- schijnen. Een der edelste mannen van Engeland, door zijne landgenooten van alle richtingen gevierd en hooggeacht, is niet meer. Kar dinaal John Henry Newman is Maandag avond in het klooster der Oratorianen te Edgbaston bij Birmingham overleden. Hij was 21 Febr. 1801 te Ealing bij Londen ge boren en bereikte dus zijn 90n levensjaar. Nog onlangs ter gelegenheid van zijn 89n verjaardag ontving de hoogvereerde kardinaal tal van gelukwenschen, niet alleen van zijne geloofsgenooten maar ook van vele zijner andersgezinde vrienden in Engeland en het overige Europa. De Kardinaal was echter reeds sedert drie jaren lijdende en 11. Vrijdag werd hij door eene longontsteking getroffen, die hem op het ziekbed wierp, dat drie dagen later zijn sterfbed worden zou. De Engelsche dagbladen van alle richtingen wijdden gisteren een ot meer waardeerende artikelen aan zijne nagedachteniswant ook de Anglicaansche geestelijkheid, waartoe hij weleer behoorde, heeft zijne eerlijke over tuiging moeten erkennen en eerbiedigen. Nadat hij in 1827 lid der universiteit van Oxtord en predikant der Anglicaansche Kerk aldaar geworden was, sloot hij zich aan bij de puseyitische beweging van die dagen en onderscheidde zich weldra door vurige ge schriften in den British Critic, de Tracts for the time enz. om de katholieke Kerk te bestrijden en den overgang tot haar te ver hinderen. Maar terwijl hij links en rechts de dissenters, de Low Church en de Broad Church bestreed, en al zijn oratorisch talent aanwendde om de High Church te verdedi gen, gevoelde hij zelf meer en meer den grond onder zijn voeten wegzinken, wijl zijn scherp verstand het onhoudbare van zijn standpunt moest erkennen. Velen zijner par- tijgenooten ging het evenzoode eene vriend na den anderen kwam door zijne logica tot conclusiën, die aanvankelijk geenszins bedoeld waren en eindelijk werd ook Newman-zelf aan de genade der bekeering deelachtig. In 1845 legde hij te Rome de katholieke ge loofsbelijdenis at. In Engeland volgden wel dra meer dan 6000 personen zijn voor beeld. Newman's overgang tot de katholie ke Kerk maakte zulk een diepen indruk, dat Disraeli niet aarzelde te verklaren, dat de High Church sedert de Reformatie zulk een geweldigen slag niet ontvan gen had en nog jaren nadien bleef wagge len op haar grondvesten. Newman schreef tal van belangrijke werken tot verde diging der katholieke Kerk, die hij vroeger bestreden bad, en stichtte de congregatie der Oratorianen, wier superior hij werd. Doch niet alleen als geleerd schrijver maar ook als dichter en uitnemend stylist is kardinaal Newman bekend. Hij wist de Engelsche taal tot bewondering zijner landgenooten in alle vormen te buigen en te kneeden. En bij al die wetenschappelijke grootheid bleef Newman steeds nederig en eenvoudig en verloor zelfs nooit de hoogachting zijner confessioneele tegenstanders. Meer dan alle lofprijzingen, die wij dezen grooten man kunnen toezwaaien, zegt gewis de volgende beoordeeling van een blad als de N. R. Ct»In hem zegt dit liberaal orgaan verliest Engeland een zijner edel ste figuren, eenen mensch, priester en ge leerde, even vereerenswaardig door den adel van zijn karakter als door zijne voorbeeldige vroomheid, heilrijke werkzaamheid en uitne mendheid van geestelijke gaven. Of, om met zeker radicaal Londensch avondblad te spreken. »Door Newman's dood verliest de Kerk van Rome een harer twee groote Engelsche kardinalen, de Engelsche littera tuur een harer grootste meesters, en de wereld een der eersten onder hare heiligen." AFRIKA. De twee Kamers van het Kaapsche par lement hebben aangenomen een ontwerp, waarbij goedgekeurd wordt, dat de spoor weg Kimberley-Vrijburg, welke thans ge legd wordt door de Britsche Zuid-Afrikaan- sche Maatschappij, door de regeering van de Kaapkolonie wordt aangekocht. Mgr. Livinhac, regulier overste van de sociëteit der missionarissen van Algiers, die op de terugreis is naar Algiers, brengt met zich een aantal jonge christen-negers, die hij in Europa tot geneesheer zal laten opleiden, daar de zwarte geneesheeren in de Afrikaansche binnenlanden zeer gezocht zijn en onder sommige omstandigheden dikwijls meer nut kunnen verrichten dan missiona rissen. AMERIKA. De volkstelling in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft tot uitslag, dat de bevolking er vier-en-zestig millioen groot is. Te Buenos-Ayres is eene groote volksbe- tooging gehouden, waaraan 60,000 personen deelnamen, ter eere vafide Union Civica, die het verzet tegen Celman's bestuur begon. De straten waren versierd en overal heerschte een feestelijke stemming. Aan de Times wordt uit Buenos-Ares ge seind, dat de regeering Celman's woonhuis laat bewaken, ofschoon de gewezen president geen bewaking door de politie vroeg. Een hoop volk had echter het woonhuis overrom peld en gedreigd, dit in brand te steken. Daar verscheidene landgoederen van Celrnan moed- wilig vernield worden, zijn ook daarheen troepen gezonden. Volgens eene dépêche van San Savador schijnt een oorlog te dreigen tusschen Hon duras en Salvador. DUITSCHLAND. Heden aanvaardt keizer Wilhelm de reis naar Rusland, teneinde de manoeuvres bij te wonen, welke hoogst belangwekkend zullen zijn. Alle nieuwe uitvindingen zullen beproefd worden en ook een oefeningseskader doet mede. Tot 23 dezer duren de manoeuvres en dan blijft keizer Wilhelm nog een dag te Peterhof. Het bezoek aan Rusland's keizer onder scheidt zich van de vorige of liever kenmerkt zich door de begeleiding des kanseliers Von Caprivi en de reis heeft plaats op uitnoodi- ging van den Czaar. De kanselier komt niet als onderhandelaar, maar als leider der Duitsche politiek, die in kennis wenscht te komen met het Russische regeeringshoofd en diens raadgevers. Betreffende de manoeuvres in Silezië is nu ook reeds alles vastgesteld. Keizer Wil helm neemt zijn kwartier in het kasteel Rohnstock, en 17 September komt keizer Frans Jozef uit Breslau aan, waar hij kei zerin Auguste-Victoria zal ontmoeten. Alleen koning Albert van Saksen zal mogen deel nemen aan het vertrouwelijk samenzijn van de beide vorsten. Von Caprivi en Kalnoky zijn ook van de partij zij nemen nabij Rohn stock hun intrek. ROME. Z. H. de Paus, begeerig om de studie der wetenschappen nog meer te verbreiden, heeft besloten, dat de Vaticaansche bibliotheek voor taan voor iedereen toegankelijk zal zijn. Men weet, dat deze bibliotheek de schoonste der wereld is en tevens, wat de verzameling hand schriften betreft, de uitgebreidste. Zij om vat ruim 50.000 boeken en 25.000 manus cripten. De H. Congregatie der Propaganda heeft in ernstige overweging genomen het plan, om een exarchaat voor de katholieke Bul-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1