Gemeente-eigendommen, werken en inrichtingen. Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. pastoors of kapellanen verstrekt. De ker kelijke gemeenten onderhouden de kerken aan hare gezindte behoorende. Op de volgende verzoeken om machtiging tot aanvaarding van legaten, door de Gede puteerde Staten, om bericht en raad, in onze handen gesteld, werd door ons een gunstig advies uitgebracht, te weten: lo. Op die betreffende de legaten, bespro ken door den heer Petrus Melchers, alhier overleden den 19 September 1888 aana. het Parochiaal kerkbestuur van O. L. Vrouwe Visitatie groot f3000.b. het Parochiaal kerkbestuur van den H. Johannes den Dooper, groot f 1000.c. gemeld bestuur ten behoeve van de onder zijn be heer staande Hulpkerk van Onze Lieve Vrouw van den H. Rozenkrans groot f 1000.d. de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, groot 500.— e. het onder beheer dier vereeniging staand Ludwina-Gesticht, groot f500.f. het R. K. Weeshuis, be heerd en bestuurd wordende door het R. K. Parochiaal Armbestuur, groot f1000.g, het R. K. Parochiaal Armbestuur groot tlOOO.— en h. het R. K. Parochiaal Arm bestuur ten behoeve en ten dienste der door fiat bestuur beheerd en bestuurd wordende Broeder- en Zusterscholen, vgfoot flOOO. 2e. Op die betreffende de legaten, be sproken door mejuffrouw Catharina Maria van Gent, alhier overleden den 19 November 1888 d. de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, groot f500. b. het R. K. Parochiaal Armbestuur, groot f 1000.waarvan f500.bestemd zijn voor de St. Jozefscholen en f 500.voor de Mariascholen, en c. het R. K. Parochiaal kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw Visitatie groot f 1000. 3e. Op die betreffende legaten, besproken door den heer Amand Gadolus, alhier overleden den 20 November 1888, aan a. het R. K. Parochiaal Armbestuur, groot f100.b. het R. K. Parochiaal Kerkbe stuur van den H. Joannes den Dooper, groot f 100.en c. het- R. K. Parochiaal Kerk bestuur van Onze Lieve Vrouwe Visitatie, mede groot f 100. 4e. Op dat van het Kerkbestuur der Ge meente van de Oud-Bisschoppelijke Clerezij der Roomsch Katholieken betreffende het le gaat groot f3000.door mejuffrouw .1 a- coba Regina Heijligers, alhier over leden den 6n Februari 1889, besproken aan den tijdelijken pastoor der kerk »Het Huis te Poort". De aan de gemeente behoorende landerijen, groot ongeveer 118 H.A., waarvan 107 H.A. 78 A., 71 M2. voor den tijd van zeven jaren, eindigende Kerstmis 4 801in het openbaar waren verhuurd, brachten in 1889 aan huur op eene som van f23829,795. De aan de gemeente behoorende grienden, riet- en biesland, slikken en water, ter ge zamenlijke grootte van ongeveer /6 H. A., zijn tot 31 Maart 1903 verhuurd, tegen een jaarlij kschen huurprijs van f 4893. Deze som is reeds begrepen onder die, vermeld hierboven. Het huis aan het einde van het W ester havenhoofd, laatstelijk bewoond door J. Kos te r, veerman op Pernis en De Heij, werd, ingevolge raadsbesluit van den 25 Januari ingericht tot woning en kantoor voor den havenmeester, die, ingevolge zijne instructie, op het Hoofd moet wonen. Bij raadsbesluit van 3 September werd het, tot wederopzeg ging, doch ten langste tot 31 December 1894, aan genoemden havenmeester onder hands verhuurd, tegen 1160.per jaar. Op den 5 September werd in het openbaar aanbesteed het vergrooten en verbouwen der tweede openbare armenschool aan de St. Anna Zusterstraat, welk werk werd aange nomen door A. de Haan, te Rotterdam, voor de som van f21739.Ten einde de uit voering van dit werk mogelijk te maken, moest de bestaande school worden ontruimd en werden de lokalen in de benedenverdie- hing der St.-Joris-Doele tijdelijk tot school lokalen ingericht. Voor de arrondissementsrechtbank te Rot terdam stonden eergisteren terecht: J. De K., oud 67 jaar, kleermaker, wo nende te Leiden, en J. O., oud 44 jaar, horlogemaker, wonende te Oude Wetering, beklaagd als zouden zij zich op den 9en Mei 1890 in den laten avond, ten ii3U ure en derhalve in den voor den nachtrust bestem den tijd te zamen en in vereeniging weder rechtelijk zijn binnengedrongen in het kan toorlokaal van de firma Zoetmulder Zoon, zijnde een besloten lokaal, gelegen te Schie dam, aan de Westvest, hebbende zij zich den toegang tot dat kantoor verschaft door met een valschen sleutel de straatdeur van dat kantoorlokaal te openen en een zich tusschen den gang en het kantoor bevindend loketraam te verbrekenwaarna -zij door dat loketraam in gemeld kantoor zijn ge klommen, immers dat zij te zamen en in vereeniging zonder voorkennis van den recht hebbende en anders dan tengevolge van ver gissing binnengekomen op voormelden tijd in dat lokaal zijn aangetroffen. De eerste beklaagde bovendien dat hij bij die gelegenheid den agent van politie Eijkel- boom heeft gedreigd hem te dooden door hem de geladen revolver voor te houden onder het uiten der reeds bovenvermelde woorden. De beide beklaagden hebben reeds ge- ruimen tijd in het tuchthuis doorgebracht en hebben met elkander te Leeuwarden kennis gemaakt. De eerste beklaagde heeft reeds 47 jaar gevangenisstraf ondergaan en werd onder anderen in 1867 tot den koorde verwezen, welke straf in twintigjarige tucht huisstraf werd veranderd. De beklaagden ontkenden in het kantoor van Z. Zn. gedrongen te zijn om diefstal tc plegen. Zij hadden elkaar zeer toevallig in den trein ontmoet en waren te Schiedam uitgestapt. Geviaagd waarom de eerste be klaagde, die naar Rotterdam moest, te Schiedam uit den trein stapte, gaf deze ten antwoord, dat hij van den tweeden beklaag de nog geld kreeg en deze hem dit te Schiedam wilde geven. Zij hadden vervol gens verschillende kroegen bezochten waren eindelijk op de 'Westvest gekomen, waar zij om uit te rusten een openstaand kantoor waren binnengegaan. Door verbreking van een reeds gescheurd loketraam waren zij op het kantoor en in de monsterkamer geko men, waar zij zich nauwelijks hadden neer gezet, toen zij iemand in den gang hoorden. Alleen uit een grap om de indringers bang te maken had de eerste beklaagde met de geladen revolver van den tweeden beklaag de den politieagent Eijkelboom gedreigd. Deze opgaven van beklaagden worden door verschillende verklaringen van getuigen weersproken, terwijl tevens op de plaatsen van de naaste bewoners, verschillende hoogst verdachte voorwerpen als een pruik, valsché sleutels, en een groot mes gevonden werden. Nog werd door getuige Wassenaar van Alkemade verklaard, dat de eerste beklaag de acht dagen voor de ten laste gelegde feiten aan hem gezegd had, dat de tweede beklaagde »zulke goede adressen van kan toren had, waar nog wel buit te halen was". Nadat de twintig getuigen gehoord waren, eischte het Openbaar Ministerie, waargeno men door mr. Enderlein voor den eersten beklaagde zes en voor den tweeden beklaag de vier jaar gevangenisstraf. In een uitge breid pleidooi betoogde de toegevoegde ver dediger mr. C. P. Zaaijer, dat er aan de beklaagden geen strafbare poging tot diefstal was ten laste gelegd en ook de subsidiair ten laste gelegde huisvredebreuk niet bewe zen was. Z.E.G. concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Uitspraak in deze zaak Dinsdag 19 Au gustus. Te Leiden is een geval van slaapziek te (nona) voorgekomen. Een 50-jarige vrouw, moeder van vier kinderen, is daaraan bezwe ken, na zeven dagen geslapen te hebben. Woensdag-ochtend is de melkverkooper G. II., te Aalsmeer, uit zijne roeiboot gevallen en verdronken. Om vijf uur des morgens was hij de deur uitgegaan en een paar uur later vond men hem, met de beenen in de touwen verward, half in het water hangen de. Een jongmensch te Randwijk begaf zich Zondag .buitenshuis om de richting van het onweder waar te nemen. Hij werd door den bliksem getroffen gelukkig verzengden slechts zijn vest en borstrok. Een pijnlijk gevoel in den arm daarbij bekomen, week na kor ten tijd. Te Helenaveen zijn twee jongens, die door de ouders, tijdens zij naar de kerk waren, zonder opzicht werden gelaten, in het kanaal gevallen. Een voorbijganger, die een der knapen zag drijven, begaf zich oogenblikke- lijk te water en mocht het genoegen sma ken, den eene nog levend op het droge te brengenden andere, die later bovenkwam, waren de levensgeesten reeds ontweken. Door de ijverige bemoeiingen der maré- chaussées te Heijthuizen is zekere Z., har monica-speler te Roermond, aangehouden als verdacht van den diefstal te Baexem in den nacht van 20 op 21 Juli jl. Hij heeft reeds bekend met een Duitscher, wiens naam hem onbekend is, den diefstal gepleegd en zoowel de wed. R. als de dienstmeid ge bonden te hebben. Verder geeft hij op, dat de gestolen voorwerpen te Antwerpen ver kocht zijn. Te Moergestel had de schoenmaker S. het ongeluk bij het afschieten van een oud ge weer, dat sprong, zijn geheele hand af te schieten, zoodathij voor de uitoefening van zijn bedrijf gedurende zijn verder leven ongeschikt zal zijn. Keizer Wilhelm bracht Zondag-middag op Helgoland een bezoek aan de daar vertoe vende groothertogin van Saksen, zuster van onzen Koning. Blijkens nadere berichten omtrent de in storting van een huis bij onweder en over strooming te Crefeld zijn daarbij 29 personen, namelijk 3 mannen, 6 vrouwen en 17 kin deren omgekomen. De twaaf overige bewo ners waren tijdens de instorting niet thuis. De druifluis heeft zich sedert eenigen tijd weer vertoond in de wijnbergen aan den Rijn. Uit St. Goarshausen wordt gemeld dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3