beweging wordt gemaakt over geruchten, dat in Rusland vervolgingen tegen de Joden te wachten zijn, bemoeit het humaan libe ralisme zich volstrekt niet met de vervolging der Katholieken in Polen. Maar het is waar ookde eersten versterken veelal de gele deren der liberale partij, terwijl de laatsten tot hare besliste tegenstanders moeten ge rekend worden. SPANJE. Te Madrid meent men zeker te weten, dat de Duitsche keizer het volgend jaar, waar schijnlijk in den zomer, koningin Christina een bezoek zal brengen. Het zou reeds dit jaar zijn geschied, zoo wordt er bijgevoegd, indien niet zoowel vreemde als Spaansche bladen den val van het kabinet-Sagasta en het optreden van een conservatief kabinet aan den drang en de raadgevingen van de hoven en gouvernementen van Weenen en Berlijn hadden toegeschreven. Vooraf zal te Berlijn en te Madrid officieel worden verze kerd, dat het bezoek van keizer Wilhelm in 1891 niets anders zal zijn dan eene beleefd heid. BINNENLAND. Schiedam, 48 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 116.50 Ingevulde Prikkaarten Van A. M. C. B. J. 1 - 1.50 H. K. 2 - 3.— Th. S. 1 - 1.50 Hollekteer» of Prikkaarten zijn steeds aan ong Bnrean te verk rijgen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een gouden oorbelletje, en bloedkoralen armband, een zwart vest, een scheermes en een sleuteltje. Wij vernemen, dat onze vroegere stadge noot, de zeereerw. heer Vine. Jansen, pastoor van San Willibrordo (Curagao), via New-York naar Nederland komt, om tot herstel zijner gezondheid een jaar in het moederland door te brengen. De miliciens der lichting 1889 zullen den 15 September met groot verlof vertrekken. Van 17 Augustus tot 17 September zal de dienst bij Z. M. den Koning op Het Loo worden vervuld door de heerenkolonel J. E. Simon, adjudantkapitein jhr S. M. S. De Ranitz, adjudant en particulier secreta ris ritmeester G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, kamerheer J. G. baron Van Sytzeina, ordonnans-officier, en mr. R. baron Van Zuylen van Nyevelt, kom mies bij het Kabinet des Konings. Den 27 Aug. a. s. zal aan het departement van waterstaat worden aanbesteed het uit voeren der werken tot voltooiing der verbree ding van het Scheur boven de haven van Maassluis, voor de verbetering van den Wa terweg langs Rotterdam naar zee. De raming is f'106,100. Het geheele werk moet voor de eerste maal worden opgeleverd uiterlijk 300 dagen na den dag, waarop de schrifte lijke last tot aanvang aan den aannemer is uitgereikt. Op grond van nadere, zeer stellige inlich tingen kan het Dbl. v. Z.-H. mededeelen, dat er volstrekt geen sprake is van een verandering in het personeel der Belgische legatie te 's-Gravenhage. Mr. Du Quesne van Bruchem heeft een open brief geschreven aan den hertog van Aumale, die op dit oogenblik te Amsterdam vertoeft. Als gevolmachtigde van zijn neef Louis De Bourbon, officier bij het Neder- landsche leger, in garnizoen te Leeuwarden, werpt hij den hertog van Aumale den hand schoen toe en daagt hem uit, de bekende zaak van Lodewijk XVII voor den Neder- landschen rechter te brengen. Van den onlangs te Utrecht plaats gehad hebbenden brand in een rouwkamer, waar bij een lijk verbrandde, werd algemeen als vermoedelijke oorzaak opgegeven het om vallen van een der kaarsen of het in aan raking komen daarvan met een rouwkleed. Dit blijkt echter niet zoo te zijn. De ware oorzaak wordt hier als waarschuwend voor beeld medegedeeld. Ten einde de beneden voorkamer beter en geschikter tot rouwka pel te kunnen inrichten, had men daar de gaskroon doen wegnemen en de gaspijp aan het plafond van een kurk voorzien. Mogelijk door dreuning, of door den druk van den gasaanvoer, heeft die kurk losgelaten, waar door binnen korten tijd zóóveel gas in 't ver trek drong, dat de brandende kaarsen het konden doen ontvlammen Nv. d. D.) Vrijdag-nacht is er te Dordrecht inbraak gepleegd bij den heer B. aan den Dubbel- damschen weg. Door het keukenraam heeft de dief (of hebben de dieven) zich toegang verschaft tot het benedenhuis, dit geheel doorsnuffeld en al het zilverwerk, als lepels en vorken enz., dat te vinden was, ook een paar gouden manchetknoopen, meegenomen. Voorwerpen van waarde echter, die later niet om het gesmolten metaal dienst konden doen, heeft men laten staan. Opmerkelijk is het, dat de heer B., op reis zijnde, deze kost baarheden in zijn brandkast had weggesloten, en ze eerst gisteren weer daar uit genomen had. De zaak is in handen der justitie gesteld. Het Gemeente-Verslag. VI. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Scholen, volgens de wet tot re geling van het Middelbaar O n d e r w ij s. a. Openbare burger-dag- en avondscholen. Van de verplichting tot oprichting eener burger-dagschool, aan de gemeente opgelegd bij art. 14 der wet van 2 Mei 1863 Staats blad no. 50), werd haar laatstelijk, tot aan het einde van den cursus 1893/4, dispensa tie verleend bij Z. M. besluit van 22 Juli 1889, no. 14. Aan de burger-avondschool waren, behalve de directeur, 11 leeraren werkzaam. Deze school werd in Januari 1889 bezocht door 50 leerlingen, benevens 11 leerlingen voor enkele lessen. Bij het einde van den cursus 1888/89 waren nog aanwezig 49 leerlingen voor alle en 10 voor enkele lessen. Voor het eind-examen meldden zich 8 kandidaten aan, van wie 6 het getuigschrift verkregen. De cursus 1889/90 begon met 61 leerlingen, benevens 3 voor enkele lessen. Bij het einde van het jaar waren allen nog aanwezig. b. Openbare Hoogere Burgerschool. De Hoogere Burgerschool is eene ge meente-school met vijfjarigen cursus. Het getal aan die school verhonden leeraren, van wie één de betrekking van directeur be kleedt, bedroeg evenals ten vorige jare 15. De school telde, bij het begin van het jaar, 54 leerlingen, (waaronder 1 meisje) benevens 5 leerlingen voor enkele lessen. Bij het einde van den cursus 1888/89 waren nog aanwezig 51 leerlingen (waaronder 1 meisje) voor alle- en 3 leerlingen voor enkele les sen. De cursus 1889/90 ving aan met 64 leer lingen (waaronder 6 meisjes) voor alle- en 3 leerlingen voor enkele lessen. Op het einde van het jaar was dit getal met 2 leerlingen verminderd. Van de 26 jongens, die zich aan het toe- latings-examen voor de laagste- of 1ste klasse onderwierpen, slaagden 23, terwijl 1 jongeling voor de 2de klasse en 1 voor de 3de klasse werd aangenomen. Aan het eind-examen der Hoogere burger scholen namen deel 5 jongens en 1 meisje. Van dezen verkregen het getuigschrift voor voldoend afgelegd examen 4 jongens en 1 meisje. Het onderwijs aan beide scholen werd, zooveel mogelijk, naar de voorschriften ge geven. Directeur en leeraren kweten zich zorgvuldig van hunne taak. De Burger-Avond- en de Hoogere Burger school zijn vereenigd in één gebouw. Dat ge bouw en de schoolmeubelen verkeeren in goe den staat en voldoen aan hunne bestem ming. De kosten van het Openbaar Middelbaar onderwijs bedroegenf23.824.275 Aan schoolgelden werden in 1889 ontvangen a. Burger-Avond school f 67. b. Hoogere Burgerschool - 3118.50 - 3185.50 f20.638.775 Voor de Hoogere Burgerschool wordt van het Rijk eene jaar- lijksche subsidie genoten van. - 7000. Het Openbaar Middelbaar on derwijs kostte dus per saldo der gemeentef 13.S3S.77» De Hoogere Burgerschool, waarvoor hoofd zakelijk deze kosten gemaakt werden, werd in 1889 bezocht door 54 leerlingen. Daar voor zijn aangesteld 15 leeraren, zoodat dooreen gerekend iedere leeraar nog geen 4 leerlingen voor zijn hoofd had. Deze heeren genoten te zamen aan sala rissen f10400 behalve hetgeen de meesten hunner nog als gelijktijdig leeraar aan het gymnasium en voor de lessen aan de bur ger-avondschool ontvingen. Vergelijkt men het bedrag der schoolgel den met dat hetwelk na aftrek van eenige kosten voor de Burger-Avondschool (hoe jammer is het dat die niet juist worden op gegeven voor kosten voor de Hoogere Bur gerschool moet gesteld worden, dan komt men tot de conclusie, dat ieder leerling een niet onaardig cadeautje van de gemeente ontvangten toch zijn het geen arme kin deren, maar veelal kinderen van bemiddelde ouders, die van dit onderwijs gebruik maken. Van hedeeling zou hier dus geer. sprake moeten zijn, en toch Doch niet alleen ingezetenen van Schiedam, maar ook leerlingen uit andere, naburige gemeenten bezoeken de Hoogere Burger school en krijgen dus mede een aardig dou ceurtje van de gemeente Schiedam. Och de Schiedammers zijn zoo kwaad nietzij betalen gaarne een beetje belasting meer, om hunne buren een dienst te bewij zen en de plichten eener goede nabuurschap in acht te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2