Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag 10 Aug. 11. in de kapel van het se minarie Warmond de tonsuur en de min dere orden toegediend aan de heer en H. P. J. Möllmann, J. H. Nieldveld, Th. Jansen, F. M. C. Van Kersbergen, B. H. A. Zurlohe, J. C. F. Jansen en P. Niemanen den 15 Aug. 11. in de kathedraal te Haarlem het H. diaconaat aan de eerw. heeren W. Dirken, H. Graman, E. H. Rijkenberg en J. M. Wei- legers en het H. priesterschap aan de eerw. heeren J. D. M. Meijer, A. Th. Hellegers, G. L. Buren, B. P. Aalberse,P. J. Nierman, W. J. J. Van Straelen, A. G. VanjlenBerg en F. A. Keet. Met genoegen mogen wij melden, dat de werkzaamheden op het terrein der EE. PP. van O. L. Vrouw van Afrika, onder de ge meente Boxtel, een aanvang genomen hebben. Sedert verleden Zaterdag 9 dezer is men be gonnen de fondamenten te leggen. Intusschen vernemen wij, dat geen geld genoeg aanwe zig is om nu reeds den bouw te voltooien. Voorshands wordt dan ook alleen het kloos ter gebouwd, voor zooverre de middelen dit toelaten. (^-) GEMENGDE BERICHTEN. Twee jongens, die Vrijdag-middag op last van hun patroon bij eene juffrouw, wonende op den Noordsingel te Rotterdam, een kwi tantie moesten innen, werden minder viien- delijk ontvangen. Op een gegeven oogenbik loste de lastig gevallen wordende juffrouw op de twee jongens eenige revolverschoten, die gelukkig hun doel misten. De jongens kozen het hazenpad, en hebben van het voor gevallene aangifte gedaan bij de politie, die «en onderzoek instelt. Vrijdag geraakte het 10-jarig zoontje van den heer J. Nienhuis te Delft al spelende te water en zonk bijna onmiddellijk naar de diepte. Zijn 12-jarige broeder had op een afstand het ongeluk gadegeslagen, vloog als een pijl uit den boog naar de plaats desonheils, bedacht zich geen oogenblik, maar sprong gekleed te water en dook den broeder op. Hij had de voldoening hem te redden. Deze 12-jarige kloeke jongen heet Willem Alex ander Lodewijk Nienhuis. Weer is een door ons medegedeeld be richt van een der Parijsche bladen tegen te spreken, het bericht namelijk dat de heer Jules Grévy, door ;duizeling belangen of in zwijm gevallen, op den grond is gestort en daardoor aan het gezicht gewond werd, waarop koorts is gevolgd. De oud-president der repuliek is gevolgens den Temps, die in lichtingen is gaan inwinnen, volmaakt wel. Weder zijn twee winkeliers in Den Haag door een lid van de zwarte bende," ge naamd v. d. B., opgelicht voor een orgel en een lamp. Evenals bij vorige gelegenheden wordt den bedrogen winkeliers als adres van bezorging opgegeven een bierhuis in de Her- derinnestraat, aldaar. Daar komen de voor werpen wel in, maar niet meer er uit in handen van de rechtmatige eigenaren. Verleden week Woensdag ontving de vlet- terman V., wonende te IJmuiden, bij het visschen op de pieren, een steek van een pieterman boven op de linkerhand. Onmiddel lijk zwol de hand, en later ook de arm, tot aan den schouder, op. Een ontboden genees heer zag zich verplicht tot twee maal toe in de hand te snijden. Ook vertoonden zich inwendige ziekteverschijnselen, en nu, na acht dagen, maakt men zich nog ongerust over het behoud van den arm. De weduwe Voortman te Ootmarsum, eene arme vrouw (want zij werd bedeeld kwam onlangs tot de ontdekking, dat haar onge veer f450 aan contanten waren ontvreemd zij deed hiervan geene aangifte, wellicht omdat zij zich altijd zoo arm had voorge daan. Toch kwam de zaak ter oore van de politie, tengevolge waarvan Zaterdag-och tend twee personen gearresteerd werden; ongeveer f 250 nam de politie in beslag, alsmede het zakje en de portemonnaie, welke aan de wed. V. toebehoorden. Bij het baggeren in de Maas te Venloo is een muntstuk, iets grooter dan een rijks daalder, gevonden, dat later gebleken is goud te zijn van het zuiverste gehalte. Op de eene zijde draagt het het opschrift Ferdin. Ill D. G R: Imperator Sa Op de keerzijdeGerHvn Rohemia Rex 1643. Het wapen bestaat uit een hoofd, omgeven met een gebladerden boomtak. De munt weegt 34| gram en is voor oud goud op eene waarde van f 55 getaxeerd zij behoort thans in eigendom aan den heer Frederik Nellissen te Venloo. Door een adellijke, Engelsche familie, an- glicaansch, is aan het St. Joseph-Gesticht van den Eerw. heer Frie en prachtigen wind molen ten geschenke gegeven (prijs ff. 1250) uit waardeering voor het edele beschavings werk van dezen Nederlandschen missionaris. Deze windmolen moet in het kunst-atelier de draaibanken, zagen en blaasbalgen in bewe ging brengen. Dit gaat uitstekend door den voortdurenden passaat en hij vervangt aldus den stroom op een eiland, waar water en steenkolen zeer duur zijn, en waar zware handenarbeid door de keerkringshitte ondraag lijk is. Bijna geen jaar gaat tegenwoordig voorbij, waarin niet door de oudheidkundigen in Palestina, Mesopotamië of Egypte ontdek kingen worden gedaan, welke de waarheid van het Bijbelverhaal, zoowel wat hoofdzaken als de geringste bijzonderheden betreft, in alle deelen bevestigen. Zoo werden verle den jaar in Egypte de bouwvallen terugge vonden van een stad, die ten tijde der Pro feten tot wijkplaats gediend had van een joodsche kolonie en in den Bijbel nauwkeu rig wordt beschreven. De nieuwere weten schap had het bestaan van een zoodanige joodsche kolonie in Egypte brutaalweg vbor een fabel verklaard. De ligging en gesteld heid der gevonden ruïnen en de opschriften, welke door de geleerden werden ontcijferd, stelden echter den Bijbel geheel in het ge lijk, de moderne wetenschap in het ongelijk. De Engelsche egyptioloog Smith ontdekte vóór eenigen tijd gebakken tegels uit den tijd der oudste Egyptische dynastiën afkom stig, waarop in Chaldeeuwsch letterschrift de geschiedenis van den Zondvloed stond ge grift, bijna geheel zooals die door Mozes werd beschreven. Ook in den allerlaatsten tijd is weder een vondst gedaan, die voor het on geloof beschamend mag heeten. Een andere geleerde, Brugsch-Bey genaamd, heeft in de nabijheid van Lucsor een steenen tafel ont dekt met opschrift. Dit opschrift vermeldt, dat gedurende zeven jaren de heilzame over stroomingen van den Nijl waren uitgebleven, i hetgeen een grooten hongersnood ten gevolge iad gehad. Door chronologische studiën ■wam Brugsch-Bey tot de conclusie, dat het ipschrift dagteekent van ongeveer 1900 vóór Christus, dat is juist uit den tijd, waarm volgens den Bijbel Jozef, na de zeven hon gerjaren voorspeld te hebben, heerschappij voerde over Egypte, en waarin Jozefs broe ders door hongersnood gedreven werden, hun toevlucht te nemen tot de in de vooraf gaande vette jaren gevulde voorraadschuren van Egypte. De barones De Bachlieu, eene der schoon ste vrouwen van haar tijd en onder Lodewijk Filips en het tweede keizerrijk zeer gevierd, bereikte een hoogen leeftijd en werd tot het laatst toe bewonderd om haar goed uiterlijk. Veertig jaar lang gebruikte die dame nooit iets anders dan eiken dag drie dozijn sinaas appelen, een glas wijn en twee sneedjes brood. Nooit veranderde zij haar levensregel een dozijn sinaasappelen voor ontbijt, een dozijn midden op den dag en een derde voor diner. Niettegenstaande dezen schralen kost, was de barones beroemd wegens de prach tige diners, die zij hare vrienden gaf. Mada- me. De Bachlieu stierf te Monaco, in 1878, ver boven de 80 jaar oud. Uit New-Orleans wqfdt gemeld dat daar een Engelschman op zijn laatste ziekbed een katholieken priester heeft medegedeeld, dat in 1857 in Engeland zekere Blagg, veroor deeld wegens moord op een jachtopziener, is opgehangen, maar dat deze Blagg aan deze misdaad volkomen onschuldig was, en hij die bedreven heeft. Blagg is veroordeeld hoofd zakelijk op grond dat zijn schoenen volkomen pasten in de voetstappen op de plaats der misdaad; de stervende verklaarde dat hij bij die gelegenheid zich met opzet en buiten diens weten van Blagg's schoenen bediend had. De priester heeft de overheid te Ches hire van deze bekentenis mededeeling gedaan de dwaling is niettemin onherstelbaar. Haaien. Meermalen beeft men in d*n laatsten tijd gelezen, dat er zich langs de kusten van ons land tegenwoordig veel haaien bevinden. Ook te Norderney heeft men thans een bijzonder exemplaar van deze dieren gevangen en ter bezichtiging gesteld. In het huis van den slager Ph. Plagge, La- genstraat no. 34 aldaar, kan men een zoo- genaamden menschen- of Jonashaai zien, die een lengte heeft van 20 voet. Deze reuzen- visch werd nabij Helgoland gevangen en woog bij de vangst ongeveer 1200 pond. 300 pond alleen bedroeg het gewicht der in zijn maag gevonden dieren. Hierin bevonden zich nk 1 dolfijn van 120 pond, 15 schelvisschen, 7 schollen, 2 zeetongen en een zeehond, bovendien ook nog een menschenarm en andere differenten In den geweldig grooten bek, waarmede deze beruchte zeeroover menschen en dieren verslindt, zitte kleine driekante scherpe tan den. De huid is donkergroen, aan de onder zijde meer witachtig, de staart is dik en vlee- zig de kop is vooraan vrij spits. De mensch of 'jonashaai is de schrik der zeelieden in den Atlantischen Oceaan en in de Middel- landsche zee vervolgt hij mijlen ver de scho len om een overboord gevallen schipper of een in het water gelaten lijk buit te maken. Toen Napoleon III, kort na den coup d'état, een zegevierenden intocht te Bordeaux hield, had men in een eereboog van bloemen, waar hij onderdoor zou komen, eene keizers kroon gehangen, met het opschrift er boven jDat heeft hij wel verdiend". Maar de wind

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3