Woensdag 20 Augustus iom VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Adverteutiëu ALGEMEEN OVERZICHT. O O Prijs van «lit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 (S/sóL no. 124.) L' Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke BELGIE. De Processie te Antwerpen. De stad Antwerpen, beroemd om de luis tervolle processie, welke daar op den Zondag na O. L. Vrouw Hemelvaart wordt gehouden, was ditmaal nog meer het aantrekkingspunt der vreemdelingen. Duizenden uit alle stre ken van België en Holland waren Zondag 11. in de Scheldestad verzameld om getuige te zijn van de buitengewone plechtigheid waar mede dien dag de processie ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres zou plaats heb ben. Nadat des morgens in de hoofdkerk door den Pauselijken nuntius eer.e pontifi cale H. Mis gecelebreerd was onder assis tentie van den primaat van Sardinië, de aarts bisschoppen van Mechelen en New-York en acht bisschoppen, stelde zich ten elf ure de processie samen, die onder begunstiging van schoon weder door de feestelijk versierde straten trok te midden eener overgroote zeer eerbiedige menschenmassa. Voorop ging een muziekkorps van de infanterie dan kwamen tal van broeder schappen en corporatiën met hunne vanen een koor der congreganisten met muziek korps de gilden met vaandels en muziek vervolgens eene onafzienbare schare broeder schappen met standaarden, eene groote zil veren relikwiekas in het midden en het van goud en juweelen schitterend beeld der A. H. Moeder Gods, patrones van Antwer pen. Na een ander militair muziekkorps kwamen de paters van het H. Hart, de Redemptoristen, Jezuïeten, Capucijnen, Fran ciscanen en de seculiere geestelijkheid der stad negen gemijterde abten en de indruk wekkende schaar bisschoppen, allen in plechtgewaad, schreden voor het H. Sacra ment, dat door den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen werd gedragen, omringd door vier standaarden en een aantal lichtdragers. De vicarissen-generaal van Mechelen, twee apostolische protonotarii, de vice-rector der hoogeschool van Leuven, verschillende hoog geplaatste geestelijken en de kerkbesturen der stad sloten de grootsche processie, waar- in zich 0. a. 500 priesters en 200 koorkna pen bewogen. Aldus schreed de processie onder het spe len der muziekkorpsen en het statig gezang der priesters voort. Voor de hoofdwacht hielden de achterste troepen stil. Het volk knielt op den grond neerde soldaten pre senteeren de wapens en de trom slaat de veldmarsch. Op de Place de Meir was een hoog rustaltaar opgeslagende prelaten be klimmen het, en terwijl de geestelijken, de vereenigingen met hunne banieren en verder de geheele stoet zich voor het altaar schaart, galmt plechtig het Tantum Ergo over het groote plein helder klinken te midden eener doodsche stilte de kinderstemmen, die het Panem de coelo aanheffenen nadat de kardinaal van Mechelen het oremus heeft gezongen, wordt onder den donder van het geschut de zegen met het Allerheiligste ge geven, terwijl men in de verte den beiaard en de groote klok hoort. Ten 3 ure was de stoet in de hoofdkerk teruggekeerd, waar een Te Deum werd gezongen. ENGELAND. In de parlementaire sluitingsrede wordt, by het vermelden van de vreedzame betrekkingen tot het buitenland, gewag gemaakt van de gesloten verdragen met Duitschland en Frank rijk en van de toetreding tot de besluiten der conferentie tot bestrijding der slavernij door allo mogendheden, uitgezonderd de Ne- derlandsche regeering. De regeling der ge schillen over New-Foundland wordt overwo gen. Ten slotte geeft de Regeering een kort overzicht van den wetgevenden arbeid, gedu rende de zitting verricht. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, hebben drie Turksche ambtenaren gisteren bij den Sultan verslag ingediend omtrent den toestand in Armenië. Zij ver klaren dat er onder de bevolking geen op roerige geest voorhanden is, en dat de be staande ontevredenheid zal ophouden zoodra er aan de Christenen dezelfde veiligheid wordt verzekerd als aan de Mohammedanen. De hoop wordt uitgesproken, dat de Arme nische patriarch zijn ontslag weder zal in trekken. Naar de Daily Chronicle uit Kaïro ver neemt, is de cholera uitgebroken op het quarantaine-station Eltor, met 18 sterfge vallen onder 1000 bedevaartgangers. Langs het kanaal houdt ruiterij de wacht, om de pelgrims terug te houden. Er is bevel gege ven tot eene afdoende reiniging der Arabische woningen. RUSLAND. Keizer Wilhelm is gisteren-middag, door de saluutschoten van het Russische eskader begroet, te Reval aangekomen en aan de landingsbrug ontvangen door grootvorst Wla- dimir, Van Schwienitz, Pourtalès, Villaume en de leden van de Duitsche kolonie te Reval. De eerewacht werd gevormd dooi de regimenten Wyborg en de St. Peter- burgsche grenadiers. De haven en het stationsgebouw, waren prachtig versierd. De bevolking, die in groote menigte was sa mengestroomd, juichte een jubelde luid. Te 23A uur werd per specialen trein de reis naar Narwa ondernomen. Des avonds te uur kwam keizer Wil helm met prins Heinrich, Caprivi en zijn gevolg aan liet station aldaar aan, begroet door den Czaar, den troonopvolger, verschei dene grootvorsten en een talrijk gevolg. Men reed terstond naar de villa van Polont- zeff, waar de Keizer den gast begroette, waarop het diner plaats had, gevolgd door vuurwerk en grootsche waterwerken. Overal kenmerkte zich de ontvangst door groot ge jubel. Aan het diner stelde de Czaar een heildronk in op den Duitschen Keizer en op den Keizer van Oostenrijk, wiens geboorte dag juist dien dag werd gevierd. Kei zer Wilhelm dronk op het welzijn van den Czaar. Bij gelegenheid van het feest van het re giment Preobrasehenski had gisteren-middag eene godsdienstoefening in het veld en een parade plaats, welke bijgewoond werden door den Keizer en de Keizerin, den keizer van Duitschland en prins Heinrich van Prui sen. Na afloop der kerkparade marcheerde het regiment tweemaal voor bij de vorsten, die daarna het kamp bezochten en er dejeu neerden. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de betrekkingen van goede nabuurschap en van vriendschap door de ontmoeting der souvereinen slechts bevestigd kunnen wor den. De hartelijke ontvangst, welke den hoogen gast bereid wordt, kan in keizer Wilhelms geest en in dien van de hooge personen zijner omgeving slechts de over tuiging versterken, dat Rusland met de Duitsche natie in vrede en goede vriendschap leven wil. Dit voorzeker is een der kost baarste onderpanden des vredes. SPANJE. Naar aanleiding van de accijnzen is te Jaen een oproer ontstaan. Verscheidene gendarmes en manifestanten zijn gewond. Eenige personen zijn gevangen genomen. De rust is thans weer hersteld. In tijdingen uit Tanger wordt het beves tigd, dat de opstandelingen den terugtocht aan de troepen van den sultan van Marokko hebben afgesneden en meester zijn van den weg dien deze dachten in te slaan om zich te herstellen. Volgens een gerucht hebben de opstande lingen van Berber zich meester gemaakt van Mequinez.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1