13e Jaarg. Donderdag 21 Augustus 1890. No. 3763. V E R S C H IJ -N 'I' DAG E L IJ K S. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. ff Van 1—0 reoe,S ^5. Prijs van dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht, van Jen inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sbl. no. 124.) e»!,. Prijs der Advertentiën: $§L Elk gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 0.10 billijke AFRIKA. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld dat de Mohammedaansche nieuwjaarsdag rustig is voorbijgegaan. Uitnoodigingen zijn gedaan tot het openen van den Mombasa- spoorweg. Den 26en Augustus vertrekt eene groote karavaan met 2800 dragers uit Bagamoyo, ter begeleiding van Algiersche priesters, naar Nganda. Zij nemen voorraden wapenen en oorlogsbehoeften mede voor de katholieke stations onderweg. AMERIKA. De senator Edmunds zal in den Senaat te Washington twee amendementen indienen op het tariet-ontwerp, strekkende om den President te machtigen tot het buitensluiten der producten van elk land, dat onrechtvaar- diglijk de Amerikaansche producten met dif- ferentieele rechten mocht treffenen voorts tot bepaling dat zoo een suiker voortbren gend land zijne invoerrechten op de land bouwproducten der Vereenigde Staten intrekt, de President het zelfde zal kunnen ten op zichte van de suiker uit het bedoelde land. De Times ontving een telegram, uit Mon tevideo eergisteren verzonden, volgens het welk daar de toestand zoowel wat het staatkundige als wat het financieele betreft, zeer gespannen is. Men vreest voor gebeur tenissen van gelijken aard, als in Argentinië hebben plaats gehad. liet volk heeft zich gewapend, en is zeer verbitterd op de re geering en den tegenwoordigen President, wegens de tegenspoeden, door de republiek sedert Maart geleden, en wegens schan dalen betreffende de Nationale Bank. De President heeft militaire voorzorgsmaatrege len genomen. De algevaardigde der republiek San Sal vador te Mexico heeft een dépêche van pre sident Ezeta ontvangen, inhoudende dat de vredesonderhandelingen spoedig met een gunstigen uitslag bekroond beloven te wor den. De New-York Herald meldt uit San Salvador, dat de voorgestelde vredesvoor waarden in alle opzichten gunstig zijn voor generaal Ezeta, die bij voorbaat aan het naar Guatemala bestemde leger tegenbevel ge zonden heeft. DUITSCHLAND. De Berlijnsche Volksz. bericht, dat keizer Wilhelm op Maandag der vorige week, d. i. terstond na terugkeer van Engeland en Hel goland, drie mijnwerkers uit Hemsdorf, in Silezië, in particuliere audiëntie heeft ont vangen. De Trankf. Ztg. bevestigt dit en voegt er bij, dat de bedoelde arbeiders op verzoek des Keizers den inhoud der bespre king als nog geheim houden, maar dat men de zaak bij gissing in verband brengt met een eerlang in Halle te houden vergadering van mijnwerkers, waar zal geagiteerd wor den voor den achturigen werkdag. Over de aankomst en het verblijf des Keizers in Rusland bevatten de Berlijnsche bladen thans uitvoerige berichten. Zaterdag ochtend passeerde het keizerlijk eskader in het gezicht von Memeldus kon de tijdige aankomst te Reval volgens het program verwacht worden. Maar in den vroegen ochtend van Zondag lag zulk een dichten nevel over de zee, dat de landing te Reval vele uren later geschiedde dan oorspronke lijk voorzien was. Duizenden en duizenden verbeidden, trots allen regen, sinds uren reeds den Duitschen keizer maar op een zeer eerbiedigen afstand, daar de Rus sische politie de feestelijk gesierde haven in wijden kring had afgezet, zoodat het kijk lustig publiek ergens op de schepen of bol werken een plaatsje moest veroveren. Zelfs toegangskaarten, afgegeven door het stedelijk bestuur, vonden geen genade. Toch weer klonk bij 's Keizers landing een ooverdoovend gejuich uit het Stldus op den achtergiond geschoven publiek. In Rusland heerscht groote geestdrift, door dien de Duitsche keizer de eerewacht van het Wyborgsche regiment, waarvan hij eere bevelhebber is, bij zijne aankomst te Reval, in de Russische taal heeft toegesproken. De soldaten hieven een daverend gejuich aan en de officieren boden den Keizer op eigenaar dige schotels brood en zout aan, een ge bruik sedert onheugelijke tijden in Rusland in zwang, om een hoogst dierbaren viiend welkom te heeten. FRANKRIJK. Op het feestmaal, dat de gewestelijke Raad den minister Ribot te Atrecht heeft aange boden, heeft deze eene rede gehouden, waarin hij uitvoerig stilstond bij de regeling der suikerkwestie, waarvan hij de voordeelen in het licht stelde. De algemeene politiek roerde hij slechts even aan door te zeggen, dat de gebeurtenissen het bewijs zullen leveren, dat de pessimisten ongelijk hadden. De crisis, die Frankrijk heeft doorleefd, heeft heilzame gevolgen gehad. De minister deed verder een beroep op de eensgezind heid der republikeinen. Het is Frankrijk's streven om in liet buitenland den eei bied te vinden, die eene natie verdient, naijveiig op hare rechten en zich de oilers te harer ver dediging getroostende, maar die te kalmer en te vreedzamer is, naar mate zij zich sterker gevoelt. Wij hebben geen enkele rede tot ongerustheid zeide ten slotte de minister Frankrijk kan met vertrouwen zijne hulpbronnen ontwikkelen. Volgens de France is het bericht onjuist, dat de eerste divisie van het smaldeel der Middellandsche Zee bevel zou ontvangen hebben, zich gereed te maken om zee te kiezen, met het oog op de gebeurtenissen in Marokko. Er zou hier slechts sprake zijn van een gewoon bevel, volgens hetwelk eene afdeeling steeds binnen 2A uren tot zeekiezen gereed moet zijn. HET OOSTEN. De Porte heeft zich bereid verklaard tot het geven van genoegdoening wegens het vermoorden van den consul te Prestina. Omtrent den benarden toestand der Ar- meensche Christenen langs de Perzische en Russische grenzen van Aziatisch Turkije be vat het Daily News van zijn in die stieken gevestigden correspondent nieuwe mededee- lingen van verontrustenden aard. Te Bajaiid werd een algemeene moord op de Christenen zeer waarschijnlijk geacht, wijl de Turken zich over het omkomen van eenigen hunner bij een vroeger gevecht te Alashgerd wilden wreken en daartoe de hulp der Koerden heb ben ingeroepen. Ten huize van Honji Meh- med vergaderden de Turken om den aanval te bespreken, maar een der hoofden ried tot enkele dagen uitstel der wraak, opdat eerst een grooter aantal Koerden zou zijn aange komen. Deze binnenstroomende Koerden, zoowel als de Turken, zijn van top tot „een gewapend, terwijl aan de Christenen het dia gen van wapenen ten strengste verboden is! Vele Armeniërs houden echter wapenen ver- borgenjom zich tot het uiterste te verdedi gen; de Muzelmannen brengen dan ook (op een wenk van hooger hand zegt men) hun goederen in veiligheid, alsvorens met de moordenarijen te beginnen. Voor de Arme nische Christenen is van de zijde der over heid geenerlei bescherming te wachten. De Engelsche regeering, die bij het anne»- eeren van Cyprus zich tot de bescherming der Christenen van Klein-Azië verbond, weet natuurlijk van niets en houdt de Turken voor hoogst fatsoenlijke mensehen. SPANJE. In een depêche uit Tanger wordt bericht dat de onderhandelingen tusschen Spanje en Marokko betreflende het gebeurde te Melilla en Agadir op bevredigende wijze geëindigd zijn. De sultan van Marokko betreurt het geen er voorgevallen is. De Spaansche vlag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1