13e Jaarg. Vrijdag 22 Aug ustus 1890. No. 3764. VERSO H IJ N T D A G I'. Ij IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Iliad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers y> 0.05 Het auteursrecht vau ilen inbond (Wer «onraut is -ver zekerd volgenb de Wet van 28 Juui 1881 Stsl'lno. 124-*) SSI» «jii.e-'iiMikjiii Prijs der Advertentiëii Van 16 regelsf 0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Tanger wordt van 20 Augustus ge seind De Sultan van Marokko, op weg ge gaan naar Tadla, is onverhoeds noordelijk ge trokken om de opstandelingen in den rug te vallen. Hij heeft hun slag geleverd en hun een nederlaag toegebracht. Hij heeft 80 hoofden doen afslaan. Des Sultans overwin ning heeft eene groote moreele uitwerking gehad op de Berber-stammen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge seind: De troepen zijn de geheele nacht onder de wapens geweest, daar men vreesde, dat eene nienwe revolutie zou uitbarsten, omdat de minister van oorlog alle officieren, die aan den jongstenopstand deelgenomen heb ben van de ranglijst des legers heeft geschrapt. De regeering van den staat Cordova heeft haar ontslag genomen en de provinciale bank in Cordova is gesloten. De Nationale Bank te Montevideo verze kert, dat hare portefeuille voldoende is om eene uitgifte te waarborgenmaar de uit gifte in papieren munt is onmogelijk. De minister van financiën stelt voor, de circulatie van klinkende specie te herstellen en de papieren munt iu te trekken door middel van de uitgifte van aflosbare obligatiën a pari bij wijze van uitloting en door verhooging der tolrechten met 5 pet. Te Wilkesbarre, in Pennsylvanië (N.-Ame- rika) heeft een orkaan gewoed, waardoor eenige honderden huizen vernield zijn. Het aantal dooden wordt op ongeveer veertig, dat der gekwetsten op honderd gesteld. Het dorp Summerville is volkomen verwoest, andere dorpen in de Wyorningvallei hebben groote schade geleden. Het geldelijk verlies bedraagt minstens een millioen dollars. Volgens bericht uit Boston is de sneltrein van Woodhail ontspoord en in brand geraakt. Vijftien personen verloren bij dit ongeval bet leven en een aantal reizigers werden verwond. Er zijn dertig geneeskundigen naar de plaats van het onheil vertrokken om bulp te bieden. BELGIE. Het Eucharistisch Congres is Zaterdag II. te Antwerpen geopend, doch de eigenlijke "werkzaamheden begonnen eerst Maandag- oc.i ui de afdeelingen. Di de algemeene vergadering, welke daar na onder voorzitterschap van den kardinaal aartsbisschop van Mechelen werd gehouden, waien de f auselijke nuntius, een aantal bis schoppen en hooggeplaatste geestelijken en leeken tegenwoordig. Mgr. Mermillod was door ongesteldheid verplicht afwezig te blijven. De Kardinaal gaf kennis van een telegram, dat aan Z. H. den Paus was ge zonden, en opende daarna de beraadslagin gen met eene schoone redevoering. Als sprekers traden o. a. op de beroemde Vlaam- sche dichter Lodewijk de Koninck en de ook in Nederland welbekende Mgr. Vaughan, overste der congregatie van het H. Hart, die ook te Rozendaal een missiehuis bezit. De redevoering van den laatste was merk waardig; hij sprak over den vooruitgang van het Katholicisme in Engeland, aan welken kardinaal Wiseman zulk een grooten stoot had gegeven. Gedurende de laatste 50 jaren zijn 550 anglicaansche geestelijken tot de Moederkerk teruggekeerd. 250 advocaten volgden dit voorbeeld. Meer dan '100 gene raals, admiraals en stafofficieren zijn reeds Katholiek. Mannen en vrouwen uit alle standen bekeeren zich. Katholieken zetelen in het Parlement, worden tot ministers en tot onderkoning verheven. Gilden en broe derschappen worden opgericht en van eene dier gilden maken 700 priesters deel uit. De verliezen van het Protestantisme zijn ontzaglijk, en nog 50 jaar zijn er slechts noodig, om meer dan de helft van Engeland Katholiek te maken. Met deze belangrijke redevoering, die met veel aandacht werd aangehoord, werd de vergadering gesloten. ENGELAND. Voor de rust der ziel van kardinaal New man werd gisteren eene plechtige Requiem- Mis opgedragen in de katholieke kerk te Brompton. Kardinaal Manning was met het geheele kapittel aanwezig. Eene ontelbare menigte vulde liet groote gebouw. De kar dinaal hield eene lijkrede en gat de absolutie bij de katafalk. Men is te Londen zeer ongerust over een geval van cholera, dat daar is voorgekomen, Zondag is per stoomboot Due d.' Argyll van Calcutta een man aangekomen, die eens klaps ongesteld geworden en per draagbaar naar het gasthuis is vervoerd, waar de ge- aeesheeren verklaarden, dat de man aaa Aziatische cholera lijdende was. FRANKRIJK. President Oarnot is eergisteren van F011- tainebleau naar La Rochelle gereisd om de nieuwe haven van La Palice feestelijk in gebruik te stellen. Deze haven, die ruimte biedt voor 100 schepen, is bestemd, om, wanneer ook de ontworpen spoorwegverbin dingen allen gereed zullen zijn, met Liver pool en Antwerpen te concurreeren. Op een feestmaal, dat de gemeenteraad van La Rochelle den heer Carnot heeft aange boden ter gelegenheid van de inwijding dei- nieuwe haven, heeft de president der republiek de voltooiing van het reusachtige werk hoogelijk geprezen. De nieuwe haven, zeide hij, is eene verovering, die noch bloed, noch tranen heeft gekost zij opent een arbeidsveld voor de pioniers der toekomst. Frankrijk wendt zich af van de partij-worstelingen en streeft naar eendracht, die een waarborg is van welvaart. De door de natie geopenbaarde wil legt aan al hare kinderen den plicht der eensgezind heid op. Het is noodig te laten zien, dat Frankrijk kalm is het moet koelbloedig na gaan wat zijne ceconomische behoeften zijn, vertrouwen hebben in de toekomst en sym pathie en eerbied inboezemen. Het Petit Journal meldt, dat er te Dreux een verschrikkelijke orkaan heeft gewoed, die in de omstreken onberekenbare schade heeft aangericht. Vele woningen zijn ver nield en veler oogst is verwoest. GRIEKENLAND. In tegenwoordigheid van keizerin Frederik, de geheele koninklijke familie, de ministers en de gezanten werd eergisteren de zoon van den kroonprins door den archimandriet ge doopt. De jonge troonopvolger, die den naam George heeft gekregen, verkeert, evenals zijne moeder thans, in den besten welstand. Het bericht dat keizerin Frederik haar ver blijf te Athene zou bekorten, wordt tegen gesproken. De Keizerin zal tot in den loop der maand September in Griekenland ver blijven. De aanstaande verkiezingen, welke als de reden van haar vertrek werden opge geven, beloven een rustig verloop te hebben. RUSLAND. Het hofdiner te Narva werd eergisteren, behalve door de bekende vorstelijke perso nen, ook bijgewoond door generaal Von Ca- privi, minister von Giers, den Duitschen gezant te St. Petersburg, den Russischén gezant te Berlijn, en den Oostenrijkscheri gezant bij den Czaar met het geheele per soneel der legatie. Voordat de beide keizers vertrokken naar de manoeuvre-terreinen schonk keizer Wilhelm den Czaar en de Cza- rin een prachtig rijtuig. Volgens dépêches uit Narva zijn de giste ren aldaar plaats gehad hebbende manoeu vres grootsch van opvatting geweest. Vooral wordt gewag gemaakt van de manoeuvres, waarbij het oostelijke legerkorps door het vóortrukkende westelijke korps al meer en meer teruggedrongen werd en, om zijn af tocht te dekken, de brug over de Luga in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1