BINNENLAN 1). Het Gemeente-Verslag, vin. Armwezen. de lucht deed springen, hetgeen de gemalin van den Czaar, staande in een op een hoogte opgericht paviljoen, bewerkte door een druk op een electrische geleiding, welke naar eene in de rivier liggende mijn van schietkatoen voerde. Kolossale balken werden honderden voeten hoog geslingerd, en het water sprong als eene reusachtige fontein omhoog. On middellijk daarna zette het overwinnende westelijke legerkorps, deels op pontons, deels al zwemmende over de rivier Luga, den tocht voort. Bij Nishnei Novogorod is de passagiers stoomboot Gregor met 102 personen aan boord, meerendeels kooplieden, 's nacht in brand geraakt en tot aan de waterlijn afge brand. De slaapdronken reizigers sprongen in het water en verdrenken voor het groot ste gedeelte. De schade is zeer groot. De brievenmail is verbrand. Schiedam, 21 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 132. Van N. N. - 2.50 Ingevulde Prikkaarten Van A. M. C. B. J. 1 - 1.50 A. J. M. J. 1 - 1.50 R. M. L. T. J. 1 - 1.50 P. J. M. J. 1 - 1.50 J. N. 1 - 1.50 H. P. 1 - 1.50 J. B. J. Z. 1 - 1.50 M. H. 1 - 1.50 H. K. 2 - 3. Kollekteer- of Prlkka»rteu zijn aan ons Bureau te verkrijgen. Aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier werd gedurende de zes drukste dagen der Rotterdarnsche kermis het volgend aantal plaatskaarten afgegeven 10 Aug., enkele reis 60, retour 278. 15 s 117, 524. 16 9 288, 9 315. 17 9 99 135, 868. 18 9 9 9 72, 9 188. 19 9 9 9 150, 9 660. 822. 2833. Zoodat op genoemde 6 dagen te zamen 8655 plaatsbiljetten werden afgegeven. Het vorige jaar werden op de zes drukste dagen 3905 biljetten uitgereikt. verdieping van een brandend perceel te Haar lem in den avond van 24 April 11. De klacht, die volgens De Standaard door den minister van Binnenlandsche Zaken bij den officier van justitie te 's-Hage is inge diend tegen Recht voor Allen wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin Z.Exc. geweldpleging werd ten laste gelegd, zal waarschijnlijk slaan op een drietal artikelen dezer dagen in genoemd blad verschenen onder den titel 9Rustverstoorder". Open brief aan Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer de Savornin Lobman. Daarin werd herinnerd aan hetgeen inder tijd door jhr mr A. F. De Savornin Lobman in de kerkelijke kwestie te Amsterdam in de Nieuwe Kerk is verricht, en aan het oor deel daarover uitgesproken door verschillende personen, o. a. door den tegenwoordigen voorzitter der Tweede Kamer jhr Beelaerts van Blokland. (Ti) De wet van 9 Mei jl., betreffende het dragen van wapenen (zie Stbl. no. 81), brengt bij hare toepassing tal van belemmering me de. Zoo nu weer voor die plaatsen in ons land, waar men van oudsher prijs- en ko ningsvogel placht te schieten op z.g. schuts- of scl.ietboomen, die in de meeste plaatsen op publiek terrein zijn opgericht. Ieder der deelnemers aan zulk een schuttersfeest, zoo wel als aan de oefeningen, die hieraan voorafgaan, moet thans voorzien zijn van een machtiging van den Commissaris des Ko- nings tot het bij zich hebben van een wapen. In Limburg, Noord-Brabant en Gelderland zouden de Commissarissen des Konings wel haast een specialen ambtenaar mogen aan stellen voor het in orde brengen der te vra gen vergunningen en het onderzoeken of de personen, die ze vragen, werkelijk tot een schuttersgilde behooren. In art. 1 van bovengenoemde wet worden pijl en hoog niet als wapenen genoemder is daarin alleen sprake van stootwerktuigen. (Arnh. Cl.) Dezer dagen deed het bericht de ronde, dat de spoorweg 9SchiedainMaassluis 1 Januari '1891 in exploitatie zou komen aldus zegt de W. Ct. Immers in de brug- bestekken is de bepaling opgenomen, dat zij 1 Januari gereed moeten zijn, terwijl de bo venbouw der bruggen den 15n Mei 1891 omreleverd moet worden. Hieruit volet, Een zeeman zonder vaart, geboren Deen, had heden-nacht te Rotterdam zich meester gemaakt van een boot met groenten en besloot die aan de markt te Schiedam te verkoopen. Daartoe begaf hij zich 9binnen door" naar Schiedam, terwijl hij onderweg, om de sluis- en bruggelden te betalen, reeds een klein gedeelte der gestolen waar van de hand zette. Het optreden van dien man kwam echter den sluiswachter verdacht voor blijkbaar viel het hem op, dat er toch niet de echte groentenschipper in stak. Hij gaf dan ook onmiddellijk van zijne bevinding per telefoon kennis aan de politie, die spoe dig ter plaatse verscheen, de boot in beslag en den schipper gevangen nam. Zoo mislukte het opzet van den gewaanden schip per op het oogenblik-zelf dat hij de veilige kaven dacht te bereiken. De minister van oorlog heeft de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift verleend aan den sergeant-milicien C. A. Albers van het 4e reg. inf. wegens het met levensge vaar redden van vier kinderen uit de boven- De heer A. Koolhoven, directeur der Haar lem Overveen Bloemendaal Tramomni- husmaatschappij, heeft zijne geheele perso neel tegen invaliditeit en ongelukken verzekerd bij de 9Eerste Nederlandsche Verzekering- maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken", te 's-Gravenhage. De Bergingmaatschappij van Zuid-Holland onder directie van den heer Dirkzwager, is thans nabij Texel bezig met het duiken en zoeken naar de voorwerpen, welke daar op den bodem der zee hinderlijk zijn voor de visscherij. Men weet niet of het ankers of wrakken zijn. Na voldoend onderzoek zullen de lastige voorwerpen opgeruimd worden. Gisteren-ochtend verspreidde zich te Zwolle het gerucht, dat mr. S. J. baron van Pallandt, tengevolge van een droevig ongeval, in de nabijheid van zijn landgoed Eerde omgeko men. Dinsdag-namiddag van de eendenjacht. teruggekeerd, moet hij, naar ons gemeld wordt, bij den hoogen stand van de Regge te water geraakt en omgekomen zijn. Eerst heden in den vroegen ochtend werd zijn lijk gevonden. De heer Van Pallandt was sedert eene reeks van jaren als lid der Staten en als lid van het college van Gedeputeerden voor de belangen van Overijsel werkzaam. Hij werd in 1874 voor 'net hoofdkiesdistrict Ommen tot lid der Staten benoemd en in 1880 in het college van Gedeputeerden gekozen. (Z. C.) Dezer dagen deed het bericht de ronde, dat de spoorweg 9ScliiedainMaassluis 1 Januari '1891 in exploitatie zou komen aldus zegt de IV. Ct. Immers in de brug- bestekken is de bepaling opgenomen, dat zij 1 Januari gereed moeten zijn, terwijl de bo venbouw der bruggen den 15n Mei 1891 opgeleverd moet worden. Hieruit volgt dus, dat de exploitatie der lijn, hoe dringend noodig ook voor deze gemeente en voor Vlaardingen, nog lang op zich zal laten wachten. Men is aangevangen met het leg gen der rails, en de bouw van het station vordert goed. Van een bezoek van H. M. de Koningin aan de gemeente Breda is bij het gemeen tebestuur aldaar niets bekend. Kunsten en Wetenschappen. Uit de opsomming der verschillende ver- eenigingen, die in de gemeente bestaan, blijkt dat het vereenigingsleven hier zeer bloeit. Er bestaat alhier blijkens het verslag twee vereenLgingen, die zich de beoefening of be vordering van kunsten en wetenschappen in uitgebreiden of algemeenen zin ten doel stellen, nl. de vereeniging y>Musis Sacrum" en de »Schiedamsche Kunst vereeniging." Naast deze behooren genoemd te worden het gezelschap vPhysica", dat zich de beoefe ning der natuurkundige wetenschappen ten doel stelt en het letterkundig, geschiedkun dig gezelschap Cicero. Het Departement der Maatschappij 9 Tot Nut van 't Algemeenopgericht den 3D Nov. 1797, met 115 leden. De in '1880 opgerichte afdeeling der Maat schappij Tot bevordering der Toonkunst" met 79 leden. De op 23 Januari 1874 opgerichte Muziekschool, die onder haar toezicht is ge steld, weid in het afgeloopen jaar bezocht door 65 leerlingen, als 18 jongens en 47 meisjes. Verder heeft men hier nog 7 vereenigin- gen, die zich aan de vocale of instrumentale muziek wijden, waaronder de vereeniging n>Paulus," die als afdeelingen bezit: een zang- vereeniging, een kinderkoor en een leesge zelschap, 3 tooneelvereenigingen, 2 reciteer- vereenigingen, 2 scherm- en gymnastiek-en een schermvereeniging, verschillende vereeni- gingen die zich aan zaken van uitspanning of sport wijden, en onderscheidene vakver- eenigingen. In deze gemeente bestaan ook vier volks bibliotheken of leesinrichtingen en eene ver zameling van Nederlandsche gedenkpenningen en munten, behoorende aan den heer P. J. van Dijk van Mathenesse. De kwijnende toestand waarin handel en nijverheid, inzonderheid de branderijen, in de laatste jaren verkeerden, bleef ook in 1889, zoo mogelijk nog in sterker mate, voortduren. Enkele industrieelen zagen zich genoodzaakt hunne betalingen te staken, terwijl een niet onbelangrijk aantal, in afwachting van gun stiger tijden, hunne fabrieken sloten. Dat dit alles oorzaak was, dat ook in 1889 velen der arbeidende klassen, voor korteren of langeren tijd zonder werk waren, ligt voor de hand. De arbeidsloonen, hoewel voor velen van hen die in de branderijen werkten aanzienlijk lager dan vroeger, leverden overigens weinig verschil op met die in 1888, zoodat zij, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2